Zrejme tohle neni tema, kde by vladl nejaky rozkol...vsichni zname situaci kdy nenapadnym updatu se vsechno rozsype a vratit se uz nedokaze nikdo. Moje zkusenost je mit dve distra.
Pokud je treba alespon trochu stabilita, server, tak dam debian, jednou za dva roky dojde na novou verzi, celou dobu vsechno funguje, pac se nemeni ani verze jadra. Rock stable a nejsou zadne odchylky mezi stroji, funguje na jednom, funguje na vsech.
A tam kde jde o ovladace a honit novinky (ntb, janevimco) dam ubuntu a pod nej virtualne 'ten' debian. A neni pak problem jakkoliv upgradovat ubuntu, porad mam uvnitr stejnej homogenni spolehlivej system. A pri zmene ntb jen zkopiruju ten virtualni file a pokracuju.
Dobre udelany system pro lidi ma umoznit bezproblemovy navrat zpet na predchozi stav v pripade problemu. Receno buzinec mluvou "disaster recovery". Jakou technologii k tomu pouzije, to je mi z uzivatelskeho hlediska jedno.
Univerzalne jde aplikovat archivace predchozich verzi souboru. Tak to delaji i widle,BSD i nektere komercni unixy.
Idealni jsou k tomu ale snapshoty. Ty se daji delat na urovni filesystemu,volume manageru nebo blokoveho zarizeni. Ty prostredky tady jsou. Jen je integrovat do distra.
Už mockrát jsem si říkal, jaká bomba by byla, kdyby někdo pořádně a promyšleně zkombinoval upgrady se snapshoty. Nebo třeba nějaký leyered filesystém - když nejsem s upgradem spokojený, prostě tu vrstvu zahodím. To by bylo bezva, ale zatím jsem o ničem takovém v praxi neslyšel. Mám matný pocit, že někdo něco říkal, že snad něco takového je/by mělo být v Solarisu, ale že prý to stejně nepoužívají... Nevím. Ale docela by mě to zajímalo už jenom z toho pohledu, jak je to vlastně udělaný.
Ano. Boot environmenty v solarisu. Predchozi life upgrade verzi jsme tez nepouzivali. Ta kopirovala cely boot environment na extra slice nebo disk. Ale moc se to neosvedcilo. Byly problemy s komponenty tretich stran.
Na par strojich se Solaris 11(mame i Sol 9;)) proste staci po neuspesnem update dat beadm activate predesla_verze. Pouziva k tomu uz zfs snapshoty na rpoolu. Je to samozrejme "vykradene" z OpenSolarisu jako vsechno v Solaris 11.
Krom boot environmentu lze v solarisu 10 a starsich provest rollback patchu pomoci patchrm.
koho to zajima:
http://docs.oracle.com/cd/E23824_01/html/E24456/betools-6.html
Nic neni idealni ale snaha je.
Rypnuti: Takhle se to dela drazi linuxovi cunici!
Díky za přiblížení, zní to fakt hezky.
> Rypnuti: Takhle se to dela drazi linuxovi cunici!
Moment moment, žádné unixy už neexistují, ty jsou jenom v muzeu, teď už je jenom Linux!
http://forum.root.cz/index.php?topic=5774.msg55310#msg55310
:)
Mne tyhle flamewar nezajimaji. Mam sotva cas sem neco obcas poslat a jezte abych sledoval jak se hada jouda s mamelukem kdo ma vetsi hlavu.
Pouzivam to co funguje a ne to co by mohlo fungovat.
Neni lepsi vytvaret neco hodnotneho? Pokud hodlaji panove vymyslet registry,policykit nebo ten automaticky firewall jak je ve fedore tak mam pro ne lepsi misto pro vyvojare:
- okovani
- workshop s krumpacem a lopatou pri kopani chranicky na opticky kabel spojene se zabavnou hrou "Najdi plyn krumpacem".
- Den je pak zavrseny kulturnim programem v mistni hospode s ochutnavkou slivovice