Pred davnymi lety, kdy bylo vysilani radiovych vln povazovano za rozvraceni republiky :-) , tj. zacatkem osmdesatych let jsem mel podobne pojitko na prenos zvuku misto vysilacky . Fungovalo to taky tak maximalne na 1km, ale ja jsem tam mel cervenou LED jen pri zamerovani. Pro provoz jsem ji nahrazoval infra LEDkou z dalkoveho ovladace TV Tesla Orava 416, se kterou to fungovalo i za mlhy :-) Na prijmaci strane byl samozrejme ten infra-fototreanzistor z teze TV.
No som jeden zo stastnych obyvatelov SD-mladost [kolej:)] a musim povedat , ze to fici super a vynikajuco.Obcas posluzi v noci ako skvely navigacny bod na intrak:)).Tymto by som chcel podakovat vsetkym , kdo sa na tomto projekte podielali hlavne: rasto,aiborne,sebastian,tove [najviac sa ukazujuci na fotkach:))] a dalsi... za rozbehnutie tejto skvelej vecicky.
zarizeni ronja je u nas bezkonkurencni lec dosti pracne, neuvazoval nekdo nad necim takovem jako predelani konvertoru ethernetu na optiku tak aby se dali pouzivat bez optickych vlaken
melo by to hned tri zasadni vyhody
bylo by to mene prace
kompaktni zarizeni ktere neni treba ozivovat
moznost pripojeni primo ethernetu - treba ze switche
kdyby to chtel nekdo vyvijet rad se pridam
asi bych sehnal i nejake konvertory
Prijimaci a vysilaci diody se daly driv sehnat normalne v GM, ale prestali je tam mit, a ted se to musi nechat dovest z velkoobchodu. Mel je StB na czfree (http://www.czfree.net) ale uz je asi nema :( Ale lidi tam o Ronju maj jistej zajem, tak se da cekat, ze si nekdo zase na svy triko koupi stangli po 60 kusech a rozproda ji.
100Mbps by slo. AUI na 100Mbps neexistuje, menuje se to MII a ma to nechutne slozity rozhrani. 100BaseTX ma taktez nechutne slozity rozhrani, takze zbyva 100BaseFX a to se mi nechtelo kupovat ty drahy sitovky. Navic mi na to moje pripojeni tech 10Mbps full duplex bohate staci.
podle meho nazoru je to prilis slozite pro cloveka bez skusenosti s elektronikou, ac se autor snazi napsat to podrobne a srozumitelne. Neslo by to trochu zjednodusit??? napriklad jsem si vsiml diodek signalizujicich provoz. Ty tam jiste nejsou nezbytne, sice snizeni poctu soucastek ze 100 na 97 neni prevratny, ale kdyby tam podobnych veci bylo vic...
Proste se mi nechce dat 1000 za soucastky, dva dni pajet a pak zjistit ze mi to nefachci...
Par soucastek by vyhazet slo, ale clovek nastoupi do autobusu predem a nekdo vzadu musi vystoupit... Za cenu snizeni dosahu nebo stability nebo odolnosti na rozdily v soucastkach co si lidi koupej nebo odolnosti proti ruseni nebo luxusu pri zamerovani nebo odolnosti vuci zmenam teploty nebo ja nevim co vsechno se na tom muze podelat.
Me jenom vyladit ten prijimac na maximalni dosah vzalo jedny prazdniny na navrh a implementaci, a pak jeste se v tom delaly patche. Jsem rad ze to chodi a ze to je natolik predimenzovany ze to chodi SPOLEHLIVE.
Bastlil to clovek co nemel skoro zadny zkusenosti
s elektronikou, chodilo mu to na prvni pokus. Bastlil to jinej co mel zkusenosti, chodilo taky na 1. pokus. Me ty vrabci hnizda (2 nebo 3 co jsem delal) taky sly na 1. pokus. Bastlil to bracha s jeho holkou (!) (ona bastlila pulku) a chodilo jim to na 1. pokus.
Jestli to taky panum z Ynetu slo na 1. pokus nevim ale rozhodne jim to funguje. A to je to v plechovce od ananasu.
Nechodit ti to muze leda v pripade ze to neudelas podle navodu. Nejprimejsi cesta do pekla je pokouset se to stavet na tistaky.
Ahoj,
Chtěl bych Tě poprosit o zaslání kompletních schémat v formátu *.pdf. Jestli máš ke konstrukci nějaké poznámky, naoříklad měřící body, zakresli je prosím také do schématu. Chci vytvořit ten plošný spoj.
Předem Ti děkuji.
Vše mi prosím pošli na filip@kup.to.
S pozdravem Filip Doné
Nedovedu si predstavit, kdybych to mel stavet bez
tistenych spoju, taktez problem bych nevidel ve
slozitosti zarizeni, spis mi nekdo poradte, kde
sehnat ty zvetsovaci skla, ale tak, abych nemusel
vykuchavat zvetsovaky nebo ty velke lupy se svetlem
a ramenem. Prece jenom je potreba nejmene 4 ks na
jednu "soupravu".
tohle zarizeni nepouziva laser? to teda koukam. jak daleko ze to dosviti? 940mm :)
tak to byl vtip ted vazne, nedavno sem na siti (tusim hw.cz nebo flajzar.cz) narazil na planek na laserove audio-pojitko s brutalne jednoduchou modulaci a cenou tak asi 300-400kc komplet, coz bych videl jako motiv k zamysleni autorum konstrukce, mam totiz dojem ze pri vypusteni optiky by se zarizeni mohlo vejit ne do trubky od kamen ale do tlustsi tuzky (taky vtip)
Dobry den.
Nestavel jsem Ronju, ale hral jsem si
s optickym prenosem dat.
Jsou spusoby jak zvetsit dosah
- napriklad zvetsit vysilany vykon, ale plati
furt to same co pro radio 2 x delsi trasa 4 x vetsi
vykon. Spis vice.
- pouzij laser. Nejlepe neco kompaktniho. Treba
z tiskarny HP vcetne budiciho modulu. Ale neni to asi zcela legalni. Nekde jsem cetl, ze to kdosi
pouzil cele. Tj mel jakysi vlastni ovladac pres paralelni port. Takovej optickej laplink....
- co nejpresneji umistit ledky do ohniska cocky.
dobry je pouzit bloky z dalkovych ovladacu.
Ale prusvih je s tim nasmerovanim. Predstav si ze
strilis treba na 2 km. Jo a vite ze se i 2m zdeny komin za vetru kyve, sice malinko , ale ty dva km... z toho udelaj nekolik metru. Coz mne vytocilo... :-))
Jinak preji vsem hodne zdaru, a jako napad je
to super.
A.K.
Diky za odpoved. Ale nemuselo to byt v tom tonu. To uz se taky dela linux-only hardware ;-)
Proste jsem jen chtel vedet jestli jsou ty linux routery nutny. Protoze si uznejme moc her pod linuxem neni. A pro propojeni 2 pocitacu na hrani her je pomerne nechutne davat k tomu jeste 2 routery.
Milan Svoboda
Zdravím bastlíře.
Trochu si také hraju s optickým přenosem dat - zatím jsem vydumal skoro to samé, akorát je to mnohem jednodušší a místo AUI je tam UTP a jednu čočku jsem ušetřil použitím laseru.
Tímto bych chtěl upozornit na pár drobných vylepšení:
1) Vysílací část - hromadu 7404 je možno elegantně nahradit obvodem 75451. Má 8 nožiček, má otevřený kolektor a umí 300mA. Toho času dostupný v GME v Praze za 19Kč.
2) K nasměrování vysílače se vyplatí k rouře přimontovat cca půl metru dlouhý jekl profil pro snadnější nasměrování.
Krom toho po vánočních prázninách budou asi plošnáky dostupné na netu.
Zdravím bastlíře.
Trochu si také hraju s optickým přenosem dat - zatím jsem vydumal skoro to samé, akorát je to mnohem jednodušší a místo AUI je tam UTP a jednu čočku jsem ušetřil použitím laseru.
Tímto bych chtěl upozornit na pár drobných vylepšení:
1) Vysílací část - hromadu 7404 je možno elegantně nahradit obvodem 75451. Má 8 nožiček, má otevřený kolektor a umí 300mA. Toho času dostupný v GME v Praze za 19Kč.
2) K nasměrování vysílače se vyplatí k rouře přimontovat cca půl metru dlouhý jekl profil pro snadnější nasměrování.
Krom toho po vánočních prázninách budou asi plošnáky dostupné na netu.
Zdravim krotitele svetla :)
2 Mnaga
To jsou dobre zpravy! Ale cetl jsem v konfere ze laser, kvuli levnemu reseni vykuchany z ukazovatka koupene v trznice, nema dlouhe zivotnosti :-/
A jak je to se vzdalenosti u tve varianty?
Jak je videt konkurence je prospesna vec, uz mi primo roste chut na tvoje reseni optickeho pojitka.
Asi to nevydrzim cekat az se to tu objevi po vanocnich prazdninach, co to takhle trosku urychlit a venovat to vsem informaci chtivim uz k Mikulasi, jako argument dodavam za sebe, ze jsem celi rok nezlobil :)))
Čau,
velice mě zaujal Tvůj nápad na zjednodušení a rozhrani UTP. Mam několik dotazů:
1. jaký je průměrný přenášený kmitočet a mazimaální kmitočet (v MHz)?
2. Je laser opravdu dobrý nápad? Jeho paprsek je velmi úzký a při sněžení nebo dešti může docházet k častějšímu 100% přerušení spojení.
3. Proč právě UTP?
Tímto bych tě chtěl požádat o zaslání schémat
e-mailem k tvému zařízení. Velice by mě zajímalo nakolik je odlišné od Ronji.
Odepiš mi, předem Ti děkuji.
S pozdravem FILIP
Čau, jmenuji se Filip a velmi mě zaujala konstrukce Ronji.
Měl bych několik technických dotazů:
1. Jaký je průměrný přenášený kmitočet v MHz?
2. Proč je na vstupu použit zrovna dual BF988?
3. K čemu přesně je OSC U53 a co dělá s výstupním signálem? Jak moc záleží na přesnosti kmitočtu?
Dik za odpoved.
S pozdravem Filip
Malý disclaimer - ty plošnáky jsem mínil pro mírně modifikovanou verzi Ronji. Jen malé varování, asi budou oboustrané - vyžaduje to po jedné straně stínění, ale nebude to zase žádná hrůza - mělo by se to nechat namalovat fixou, akorát leptání bude asi nadvakrát. Akorát čert ví, kdy to bude - pracuji na tom pouze v řídkých volných chvílích.
Schémata na moje zapojení s UTP publikovat NEHODLÁM a ukecat se nenechám. Jednak proto, že vývoj byl docela drahý a chtěl bych, aby se mi zaplatil aspoň ten osciloskop, a také z důvodu použitého řešení. Hemží se to totiž samými konstrukčními lahůdkami a exotickými součástmi elektrického, mechanického i optického rázu. Prostě nepočítejte s tím, že to dokážete vyrobit.
Pár slov k současnému stavu vývoje -
bylo vyzkoušeno spojení na vzdálenost cca 80 metrů.
Ve dnech minulých jsem konečně vyrobil vyhovující držák a modul přímací optiky na vzdálenost 500metrů a montáž a testy proběhnou o víkendu.
Pokusné spojení na tuto vzdálenost už bylo také ověřeno, nicméně dřevěný model držáku dovolil testování pouze v nočních hodinách.
K použitému laseru - ty zkazky o krátké životnosti šíří pouze Lamy, co to neumí zapojit.
Pak TO FILIP:
Zatím jsme testovali hlavně (jakonapotvoru) v deštivých dnech a déšt tudle věc absolutně nevzrušoval.
Proč UTP? - no v podstatě je to samé jako AUI, ale je to dostupnější a ten oscilátor, co je v Ronje, tak ten si to dělá samo - takže konstrukce je jednodušší.
Životnost laseru je pro nonstop provoz počítána na více než rok. Nový náhradní čip stojí kolem 100Kč a výměna je hračkou. Nicméně se ukazuje, že by mohl vydržet ještě víc.
Pak k těm Hertzům, co tam lezou - to je špatně položená otázka. Mrkni na web51.hw.cz, odkazník Ethernet, třeba to pochopíš.
A nakonec, protože se mě podezřele množí dotazy na moje zařízení, a nechce se mě odpovídat jeden dotaz 10 krát, tak dám dohromady nějaké www stránky.
Když jsem Ronju vyděl poprvé (ty chomáče drátů) přišlo mi nemožný aby to fungovalo. Teď když vím že to funguje bych to taky rád zbastlil, případne i jako semestralku (studuju FEL v Plzni). Ovšem k tomu bych potřeboval trochu podkladů. Byl bych moc rád kdyby mi někdo poslal popis rozhraní AUI , a nejlépe i UTP (protože připojeni přímo na UTP kabel by bylo mnohem elegantnější), nebo alespoň poradil nějakou adresu kde se o tom dá něco dozvědět. Samozřejmě bych rád udělal i tišťák , takže kdo jste to skoušel a máte s tím nějaký zkušenosti, napište. Velice rád bych celou konstrikci zjednodušil a "zprůhlednil". V případě, že by se to povedlo, bych vše samozřejmě zveřejnil, protože tkovádle věc je prostě požehnání pro každýho sítěchtivýho nadšence bez peněz.
Prosím udělejte si čas a napište na: mgraus@email.cz
Zdravim. RONJA vypada fakt jako "funkcni" vec, akorat to rozhrani AUI je v dnesni dobe celkem neatraktivni.
1) Nevedel by nekdo o nakem konverteru AUI to UTP - tim by se dala ronja pripojit traba rovnou a HUB nebo sitovku.
2) Neexistuje neco podobneho treba na 40metru? rychlost klidne 1Mbps ale LEVNEEEEE(do 800kc/ks), RONJA se na tak malou vzdalenost zda dost predimenzovana.
diiiiiiiik za nejake info
Tak jsem tady četl, že úroveň výkonu klesá se čtvercem vydálenosti. To by ale mj. znamenalo, že RONJou osvícená plocha (predpokládejme kruhovou) bode mít dvounásobný průměr na 10m ve srovnání se stopou na 5m. Chyba je v tom, že tento předpoklad platí pro bodový zdroj světla, ale v tomto případě je zdrojem světla plocha a to ještě s minimální rozbíhavosti paprsku. Kolimátor totiž způsobí v ideálním případě, že tento bodový zdroj světla bude ležet v nekonečnu, a co jsou pak nějaké 2,3,10 km oproti nekonečnu.......(pozor, nemluvím o rozptylu světla na překářkách v cestě!)
Nechci vypadat jako "kazišuk", určitě to stálo hodně úsilí (resp. ještě mnohem více), ale nedá mi to - ten budič LEDky v Tx-ku je s prominutím prasárna. Každý invertor má rozptyl napětí při úrovní H dle dokumentace větší než 0,34V, což při zařazení 15 kusů paralelně znamená, že nějaká hradla budou proud dodávat, nejaká jej mohou spotřebovávat (budou mít nižší Voh), a v jistém méně pravděpodobném případě může proud dodávat jen jedno hradlo, pokud u něj ponekud ulítne výstupní napětí. přitom by docela obyčejně stačil nějaký tranzistor vhodně zapojený jako spínač, popř. pro perfekcionisty 75451, jak poznamenal Mnaga.