Myslíte jako že je XMPP nepoužitelný jako globální kecálek? Pokud vás chápu správně, tak bych vám rád oponoval. Uživatelé Google Talk (GMail) mohou *naprosto bez problémů* psát ostatním lidem na XMPP/Jabber síti. Tedy není třeba žádný transprot, ani migrovat účet ani nic. Prostě si toho uživatele přidají. Prostě. A právě proto je XMPP/Jabber _to nejlepší_ jako globální kecálek.
Jestli já to dobře chápu, tak to myslel v podobném smyslu jako funguje přenositelnost čísel u mobilních operátorů, tj. chtěl by si vzít svůj účet jarda.pincasek@gmail.com a přenést si jej na root.cz
No to s tim stehovanim a adresou nebyl zrovna asi dobry priklad co?
Bydlim uz 12 let mimo svoji trvalou adresu.
Ceska Posta treba par let uz poskytuje sluzbu presmerovani posty (sice je to placene a casove omezene, ale jde to).
Dalsi priklad, kde to jde je treba prenositelnost telefonniho cisla.
Uzivatele jsou proste takovymi vecmi (otazka jestli zbytecne) zmlsani a hledaji je i u jinych sluzeb. Treba tato feature bude tak zadana, ze ji casem nekdo do protokolu XMPP zahrne.
Zrovna u jabbera me nenapada proc by to technicky nemelo byt mozne - stejne se vetsine klientu da nejak rici k jakemu serveru se pripojuji a jaky ucet pouzivam. Problem by mohl byt se smerovanim zprav uzivatelu, kteri prebehli jinam, ale asi by to nebyl problem technicky neresitelny - mobilni operatori to taky musi nejak delat.
Kdyby se zavedl podobný systém, jak DNS. Prostě mapování jména na uid. Tato tachnika by mohla fungovat i na email. Jenže pak by jsme ztratili určitou hierarchizaci účtů, ale technický problém nevidím.
Není potřeba zavádět, DNS se na jabberu používá.... viz moje Jabber ID.
pavlix(at)pavlix.net
Ten můžu přenést kam chci, samozřejmě (pokud teda správce toho serveru /většinou já/ nastaví, že ten server přijímá maily pro mě... a poskytuje jabber pro mě).
Já v tom tedy technický problém vidím. Operátoři jsou tři, u té pošty to funguje asi tak, že to dojde na původní a oni to přepošlou (to by, kdyby to GMail podporoval, asi šlo). Ale jak má ten který jiný server vědět, že ta adresa vede úplně jinam? Prostě je to blbost a pokud chce někdo přejít, tak holt musí dát všem vědět, že přechází a že mají psát na tu novou.
>Ale jak má ten který jiný server vědět, že ta adresa vede úplně jinam?
tak třeba odcházející uživatel nadiktuje tomu serveru svý nový JID a ten každej pokus o komunikaci na původní účet přesměruje na nový JID. pokuď ve specifikaci bude zaneseno, že klient kterej vyvolal komunikaci si na základě této odpovědi má přepsat starý kontakt novým, tak to bude úplně levou zadní, ne?
mam takový tušení že nějakej požadavek na REDIRECT už na XMPP je.
Nadiktovat může. Ale to jen tomu, od kterého odchází, takže je to opět to přeposílání. Takže když ten původní server vezme voda, tak smůla tak jako tak.
Za další, do tohodle se nestrká klient, ale server (i když, i ten by možná mohl to JID přepsat, ale mám dojem, že já bych takový server asi ukamenoval - co když to nové JID tam potom budu mít dvakrát, třeba?). A netvrdil bych, že levou zadní.
(Nakonec to skončí jako u přeposílání EMailů, jen je to s tímto druhem komunikace malinko těžší, nebo, až někdo napíše jabber2jabber transport).
Redirect je. Ale při zakládání spojení - v té době se ještě neví, co se bude posílat a komu - a to na jinou IP adresu, kde se nachází stejný server (dle DNS jména).
• Toto není přesun adresy. Když centrum.cz chcípne, nic nedorazí a nepřesměruje se. Stále to chodí na centrum.cz, ten to jen vezme a (jako další zásilku) pošle jinam. A kdyby centrum.cz ty filtry nemělo, tak neexistuje způsob, jak ty zprávy přeposlat.
• Filtry jsou možná použitelné pro EMail, kde jsou jednotky až stovky zpráv denně (kdo už má 1000 zpráv na den, tak to už je docela provoz), ale ne na XMPP, kde stanzy (druh paketu toho protokolu) lítají v mnohem větších počtech a pár desítek za sekundu opravdu není problém udělat, nehledě na zdržení zprávy při procházení filtry.
• Žádný jiný mechanismus přesměrovávání (třeba jabber2jabber transport) zatím nikdo nepovažoval za natolik důležitý, aby ho napsal, ale na teoretické úrovni to možné je. To záleží jen na serveru, který to nabízí.
Zaznělo to už výše. Stejně jako je pro telefonní čísla ENUM, tak by pro Jabber mohl existovat záznam NAPTR na který server se má směřovat komunikace, tedy něco jako:
Pomineme-li, že je potom třeba zásah do DNS záznamů toho původního serveru, myslím, že je to technicky nepoužitelné řešení.
Takový jabber.org má něco jako 100MBit jen komunikace s ostatními servery - v zprávách pod 1kB. Si dokážete spočítat, kolik těch zpráv je za sekundu. A nyní si pro každou z nich dělejte DNS lookup. (Dobře, nemusela by být každá, ale rozdíl mezi lookupem každého serveru a každého uživatele je docela značný). Když započítáme to, že by bylo potřeba dost překopat vnitřní architekturu serverů a nasadit to všude, aby to rozumě fungovalo, máme to tu nejdříve za 5 let v použitelném stavu. Stojí to za tu námahu? Je to použitelné řešení? Zkuste ho navrhnout na xmpp.org.
Hm, neberte to jako urážku, ale z této zprávy usuzuji, že o fungování toho protokolu nemáte ani zdání.
Menší vyjasnění: klient má jediné spojení a to se svým serverem. Veškerá komunikace probíhá po něm. Klient nerozlišuje uživatele na stejném a jiném serveru, o to se stará pouze server - klient jen určí adresu příjemce.
Jak do tohoto chcete přidat lookup v klientu? Že by to připsal k příjemci? Trochu divné, ne? A nebo jako že by toho příjemce úplně vyměnil? To by šlo označit jen za velmi praštěné a netransparentní chování. Když já píšu, kterému příjemci to má jít, tak to má jít tomu a ne s tím žonglovat.
Mimochodem, tohle samozřejmě nikdo neschválí - celý protokol je navržen, aby klienti mohli být jednoduší. Zkuste si tu šílenost implementovat na mobilu/webovém prohlížeči/s obyčejnými knihovnami (většina jich zvládá tak akorát A záznam).
Hm, neberte to jako urazku, ale z teto zpravy usuzuji, ze o mych vedomostech nemate ani zdani. Mensi vyjasneni: Hackovanim jabberu jsem se asi pred dvema roky pomerne intenzivne zabyval. Je mozne, ze je od te doby jinak, nebo si neco pamatuji spatne, ale IMHO by slo, aby v contact listu bylo ulozeno "domenove jmeno", na ktere by si klient udelal lookup a zpravy smeroval na vracenou adresu.
Je pravda, ze si tak matne vzpominam, ze tam byly nejake featury serveru co pracovaly s kontakt listem (presence tusim takhle funguje), ktere by mohly delat brikule.
Hm, knihovnu na poradne NS nemam, ale na parsing XML ano :-) Ale mozna mate pravdu, do mobilu nevidim.
Tak mne napada, ze by mozna stacilo dodelat do serveru komponentu ktera by odpovidala zpet zpravou s novou adresou...
U emailu si můžu regnout doménu a zaplatit mailhosting a ten případně měnit dle libosti nebo mít vlastní. Není to zadarmo a je potřeba něco znát a trošku se starat.
Pro Jabber bych musel provozovat vlastní server nebo najmout si virtuální stroj a na něm si spravovat vlastní Jabber server zapojený do federace. Nebo snad existuje Jabber hosting?
Každopádně pokud přenositelnost adres zvládly realizovat takové molochy jako operátoři pevných telefonních linek není to o tom, že by to nšelo, ale že se nechce.
V současnosti je Jabber na stejné úrovni jako AIM/ICQ. Stejný protokol, mezi servery je spojení takže mohou komunikovat uživatelé různých serverů mezi sebou, ale účet je závislý na serveru a pokud ten se zavře, začínáte znovu. A to je u většiny nadšeneckých Jabber serverů daleko pravděpodobnější než AIM apod. Dokud nebude centrální/distribuovaná databáze účtů nezávislá na tom, ke kterému serveru se budu chtít připojit je Jabber o ničem.
Když jsem naposledy zjišťoval, jestli existuje něco jako "jabber transport", tak mi řekli, to je úplná blbost a kdo by to mohl chtít a udělali ze mě blbce podobně, jako z tebe. Teď vidím, že už jsme minimálně dva, kdo by něco takového ocenili. :-)
V principu bych to viděl tak, aby to fungovalo jako každý jiný transport, tedy že bych se přihlásil třeba na jabber.root.cz a server by se pak přihlásil jak na ICQ (mým ICQ loginem a heslem) a stejným způsobem pak taky na jiné jabber servery - třeba zmíněný gmail.
Ale prý to nejde. Naučil jsem se s tím žít a zůstal jsem jenom u gamilu úplně bez transportů a moc se to na mě nepodepsalo.
Vsechno jde, jen to nekdo musi napsat a provozovat. Dobra zprava je, ze uz to nekdo napsal, nejaky rus. Ted jen najit cas a silu to zprovoznit. Dozvite se standardnimi kanaly.
No a co treba reseni, ze si clovek zaregistruje vlastni domenu a pak si zalozi treba zaznam jabber.MOJEDOMENA.cz a ten zaznam necha ukazovat na vybrany jabber server. Samozrejme to predpoklada, ze zmineny jabber server bude muset takove pozadavky prijimat, takze by se zrejme uzivatel musel domluvit s provozovatelem serveru. Vyhoda je, ze pokud se bude chtit prestehovat na jiny jabber server, pouze zmeni svuj DNS zaznam jabber.MOJEDOMENA.cz na jiny server a opet se domluvi s majitel jabber server na provozu tehle domeny.
Pak muzes mit svoji vlastni adresu, kterou si pak muzes presouvat, na jaky server chces.
"V principu bych to viděl tak, aby to fungovalo jako každý jiný transport, tedy že bych se přihlásil třeba na jabber.root.cz a server by se pak přihlásil jak na ICQ (mým ICQ loginem a heslem) a stejným způsobem pak taky na jiné jabber servery - třeba zmíněný gmail."
Az do tyhle vety jsem byl vuci jabber2jabber transportu neutralni, ale touhle vetou jsi me take presvedcil, ze je to naprosta blbost:) Nechapu, jakej je rozdil mezi tim, jestli se prihlasim na jabber server primo z klienta nebo z transportu. Rozdil je nulovej, akorat by nekdo musel udelat ten jabber2jabber transport (coz je zbytecny, kdyz uz mas jabber klient). A proc by ho mel te nekdo delat, kdyz na jabber se jabber klientem pripojis? Transporty jsou podle me dobre na to, abys mohl svuj JABBER klient pouzit i pro jine sluzby (ICQ, Pocasi, TV, RSS...). Ale proc delat jabber transport do jabber klienta? Zkus mi to vysvetlit, treba me presvedcis, ale zatim se mi to zda nelogicky. Nezacinej flamewar, prosim.
Mno jabber už taky nějakou dobu používám.
1)Jsem na serveru jabber.cz ale mám i email na mail.google.com mě by spíš zajímalo proč google neumožní připojit se na gtalk již existujícím JID z jiného serveru...... GTalk mi tak připadne jakoby odříznutá součást ˇprotokolu jabber --- příklad je jasný...dokonce i pro mirandu existují dva jabber protokoly...jeden slouží pro GTalk a druhý pro všechny ostatní....
kde se stala chyba??? a proč se stala????
2)transporty: na co jabber2jabber transport....jak mnozí předemnou již napsali je to hovadina.....transport není funkce klientů ale samotného protokolu jabber takže je tu jen otázka jak se dostat na jabber.....a dostávat se na něj přes jiný jabber????LOL
jinak tuším že např. PSI, Miranda a bůhví co ještě podporujou mít spuštěnejch víc různých účtů jakékoliv sítě takže tři různé JID v jednom jsou na snadě