Názor k článku Rozhraní MIDI na osobních počítačích od q - V článku je drobná nepřesnost, ale nepříliš podstatná – zjevně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 11. 2009 8:57

    q (neregistrovaný)

    V článku je drobná nepřesnost, ale nepříliš podstatná – zjevně jí MIDI nástroje taky ignorují ?

    Vzdálenost dvou sousedních půltonů není vždy úplně stejná.
    Pokud vyrobíte oktávu matematickým rozdělením dvou „sousedních“ A (nebo C, to už je jedno) na 12 dílů a s tím budete hrát, člověk s opravdu dobrým sluchem zjistí, že to trošku neladí…

    Když dobrý ladič naladí nástroj podle sluchu (nebo přístroje, který zohledňuje fyziologické ladění), a opravdu se mu to povede, pak přesné měření ukáže, že oktáva je právě polovina/dvoj­náseobek frekvence (vyšší nebo nižší-samozřejmě), ale vzdálenost půltonů není vždy přesná dvanáctina.

    Vždycky to pro mě byla tak trochu záhada – lidské ucho má na rozlišení frekvencí hlemížď(e): je to stočená trubice (jako šnek) se zužujícím se průměrem a v ní „čidla“ na tlak po celé délce. Zvuková vlna je přivedena přes bubíne a kůstky (fungují jako impedanční transformátor) na vstup hlemýždě. Ten funguje jako vlnovod a vlny různé vlnové délky se dostanou různě daleko a tím „vybudí“ čidla v různých místech.
    Zdálo by se, že to musí fungovat víceméně lineárně (tj. vzdálenosti mezi půltóny budou stejné), a možná i funguje. Tak jakto, že „lineární“ (matematické) ladění není přesné ? Můj typ je, že je to věcí mozku. Těžko říct.

    q.