Asi mi někde něco uniklo…
Není v http://i.iinfo.cz/images/663/porty-2.png logická chyba?
Ať na to koukám odkud chci, pořád mi při T=0 vychází Q=1 a nQ=1 a ne původní stav
Bych mel drobnou poznamku – to, co je na obrazcich rozkreslene do hradel nejsou D-klopaky, ale latche.
Rozdil je v tom, ze latche pracuji na uroven (takto funguje treba 74373). D-klopak (tedy napr. 7474, nebo 74374 ve vetsim) vzorkuje na hranu hodin, t.j. zajima je signal na vstupu D pouze v momente (v tesne blizkosti), kdy jde C nahoru (nebo dolu podle polarity). Lze to dokumentovat napr. na zapojeni 7474 jaho asynchronni delicky dvema – negovany vystup \Q se pripoji na D. Tikanim na C se pak Q preklapi v polovicni frekvenci vstupnich tiku. Tohle aplikovane na hradlove zapojeni fungovat nebude.
Pro masochistu s paralelnim portem z toho vyplyva jedno: Pokud pouzije D-klopaky (7474, 74374, atd.), tak staci kdyz po vystaveni dat aktivuje CLK (pro 7474 prechod z 0 do 1). Shodit CLK muze az s dalsim prestavovanim dat, nebo az potom. V pripade 74373 (nebo zapojeni z obrazku) se musi nejdriv shodit CLK a az potom hybat s daty.
Musim autorovi podekovat, ze dela clany pro uplne zacatecniky (tj. jak napsal RAY pro 4. – 5. rocnik zakladni skoly). Ja jsem ze skoly uz davno venku a vzdycky me takoveto bastleni lakalo, ale nikdy jem nenasel zadnou publikaci, ktera by me navedla krok po kroku. Jsem programator, ale elektronice jsem nikdy moc nehovel presto jsem si chtel sem tam udelat nejkou tu hracicku. Takze jeste jednou diky za to, ze to je jak pro 5. rocniky ZS.