Názor k článku Roztříštěnost linuxových aplikací: existuje jediná správná? od bez_přezdívky - Upřímně řečeno, zdá se mi, že jsi zaspal...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2020 22:04

    bez_přezdívky

    Upřímně řečeno, zdá se mi, že jsi zaspal dobu. Před deseti lety bych s Tebou souhlasil. Před pěti lety bych řekl asi jo... Ale dnes, ani náhodou.

    Multimonitor - kdekoliv připojím monitor, tak vše funguje na první dobrou. Více notebooků, více různých kombinací, dokovacích stanic, včetně monitorů na výšku. Když po měsíci připojím notebook k monitoru, tak mi na něj přesune i správná okna, která tam přéd tím měsícem byla. Tedy, věci jako uspávání celého HW fungují natolik dobře, že mám i víc než měsíc uptime (pro někoho možná šok, pro mne normální).

    Tiskárny - Win10 přinesly zahození podpory pro starý HW, takže zde si dovolím s trochou opatrnosti říct, že kvalitních tiskáren je podporováno v současnosti více v Linuxu, než na Win. Ano, vím o značkách, které nefungují vůbec, nebo špatně. Ale tyto budou problém i na MacOS, neboť ten používá stejný tiskový server a i na Win kvůli často tristnímu stavu ovladačů (třeba tisknou, ale celé je to nestabilní a při každé aktualizaci se to rozbije).

    Více reproduktorů, mikrofonů - jak je to řešené na Windows, to nevím, ale teď jsem si pořídil USB sluchátka (omylem, nevšiml jsem si) a říkám si nakonec ještě že tak. Fungovaly na první dobrou, hlásí se jako samostatná zvukovka, takže mi z reproduktorů může hrát něco jiného než do sluchátek. Dokonce s připojenými BT sluchátky (ó, ty taky fungují bez problému!) můžu mít tři samostatné zvukov systémy. Stejně tak mikrofon. Co je na tom diného?

    Správa napájení - opět věc, kterou vůbec neřeším, nevidím problém. Uspávání funguje, probouzení taky, pokud se jedná o obskurní HW, kde výrobce kašle na standardy, tak to je pak těžké, to ano. Ale to není (primárně) problém Linuxu. Zase musím říct, před deseti lety možná...

    Jakože tvrdíš, že nefunguje připojování SMB svazků? Zase jsi trošku zaspal dobu, cca 15 let. V obou směrech (Win server i klient, Linux server i klient) v prostředí s 10000 uživateli bez problému... Nebo co Ti nefunguje?

    Dokovací stanice - pět různých značek, přes USB-C (s TB)... Ani o nich nevím.

    Možná jsem výjimka, ale posledních 5 let většinu HW prostě neřeším. Ano, vybírám si, například nechci NVIDIA grafiku ani vidět (no flame, please). Ano, zohledňuji, jestli je daný HW podporován v Linuxu. Ale většinou zjistím, že stejně ten nepodporovaný má nějakou jinou vadu, která ho diskvalifikuje bez ohledu na podporu Linuxu. S Linuxem pracuji již více než dvacet let, pamatuji toho opravdu hodně, ale slyšet tyto stížnosti, to je jako vrátit se zpět v čase o minimálně 10 let.