> Lidé ale používají CentOS na místech, kde nepotřebují RHEL a proto se z nich nestanou další zákazníci Red Hatu.
Čistě CentOS, Almu, či Rocky si používejte jak chcete. Nikomu to nevadí (ale CentOS Stream je víc u zdroje).
Nicméně už pod článkem Petra Krčmáře potvrdilo mnoho nezávislých lidí, že se používá RHEL v kombinaci s CentOSem a problémy se hlásí Red Hatu. Podpora takových zákazníků stojí Red Hat peníze, které nedostává zpátky.
A druhý problém, který nastal už u Oracle, je kanibalizace zákazníků ze strany klonů. Oni opravdu aktivně objíždí zákazníky a nabízí jim levnější podporu. Což si mohou dovolit, protože neplatí vývoj. Red Hat jim dal prostředky (Stream) jak spolupracovat a podílet se na vývoji, ale nepomohlo to. Tak se z ekonomických důvodů musel zařídit jinak.
Komunita je tvořena i lidmi, kteří nechápou a nevidí ty náklady spojené s testováním a vyladěním distribuce jako celku. Berou RHEL jako prostou hromadu balíků zkopírovaných od autorů. Jenže tato část komunity RHEL a jeho garance nepotřebuje a dokonce to sami říkají. Přesto chtějí jeho identický klon.
Je to vidět v každé diskuzi i v tomto článku, který ignoruje a překrucuje tolik veřejně dostupných informací, že se na něj nedá reagovat. (Styl psaní autora tomu taky moc nepomáhá.)
Doporučuju si místo toho přečíst třeba příspěvky Jirky Eischmana ohledně toho, proč vůbec kdy vyšel CentOS 8 a proč s tím nemá IBM nic společného. A pak příspěvky Jardy Řezníka o tom, komu vlastně patří Rocky a Alma. Rozhodně to nejsou žádní komunitní neziskoví altruisti. Jde "jen" o peníze.
Takže ta pověst mě mrzí, Red Hat nemá nejlepší lidi na PR (přece jenom jsme od začátku všichni dost technokrati), ale není to zasloužené. Komunitě dáváme hodně zpátky, jenže nějak účty zaplatit musíme.
Proto se místo negativity zkuste lépe podívat co vlastně zvládnete pomocí volně dostupných CentOS Stream, Universal base image kontejnerů (což je taky RHEL) a když to jinak nejde, pomocí Development "předplatného".