Je třeba dodat, že to že je dnes Centos vnímán jako ekvivalent RHEL má RedHat velmi velký podíl, ikdyž tam rozdíly jsou. Dobré v této dualitě bylo, že pokud zákazník měl nějaká pravidla a vyžadoval podporu, tak si koupil RHEL. Pokud nevyžadoval a naopak tlačil na cenu tak si dal minimálně do prvního velkého pr* Centos, a nejpozději jak zaváděli ISO, tak si tam ten RHEL na produkci dali.
Nechápu proč se divíte, že lidi ignorují Centos Stream. V této chvíli má větší důvěru v to, že bude fungovat komunitní podpora kde co.
Je opravdu problém ABI tak velký jak popisujete? Pár so knihoven jsem kompiloval. Zejména GDAL, který napojujeme na Javu. U jednoho zákazníka máme GDAL so soubory, který jsem vytvořil v Debianu cca před 15ti lety. Důvod je, že používá jeden komerční plugin, který jsem ve verzi na kterou mají licenci s novým GDAL nedokázal přeložit. Funguje v novém Ubuntu, Cenot 7, Fedora. Možná máme štěstí, možná je to tím, že se to využívá pouze z JDK procesu, ale i tam se od JDK 6 ušel kus cesty.
Kouzlo Centos a klonů obecně pro vývojáře je, že opravdu nepotřebujeme podporu, tu potřebují naši zákazníci. Dokážu si představit, že finální testování by bylo dobré běžet na placených RHEL serverech i když to není produkční prostředí.
Dotaz: Už jsem se ptal v tom druhém dlouhém vláknu, ale nemám odpověd.
Opravdu RedHat vyžaduje aby bylo vše licenčně v pořádku, platit licenci za RHEL i pokud se jedná o klon? Je to pro nás důležité. Nechceme porušovat licence, tak jak nás nikdy nenapadlo řešit s Redhat podporou problémy, které jsme měli na Centos 7. Prosím o nějaký link v angličtině, nikde to nedokážu najít.
Děkuji.