Zajímalo by mě zda někomu přijde zajímavé používat centos strrem například na desktop místo jiných komunitních distribucí mimo ekosystém redhat a proč..
Jeslti jsem to pochopil tak to má špatnou image, není jistá budoucnost a security patche jsou opožděně oproti Rh ale nevím jeslti i o proti jiným distribucím..
Zároveň si myslím že bude méně software nebo pro Ubuntu klony nebo to co umožňuje AUR..
Zároveň podpora je kratší..
Jakože nabízí stream něco zajímavého pro používání a jeslti jo tak co? :-)
Navíc je ta možnost používat pro 16 strojů RH zadarmo.. Takže proč by to někdo vlastně chtěl používat?
Také nevím jak se v praxi hlídá Jeslti forma dodržuje 16 strojů a nemá více účtů pro 16 strojů.. ale to mě teď jen napadlo. Nikdy jsem Rh ani nezkoušel.. :-) Jen Fedoru a tu teď v plánu používat nemám protože také v ní nevidím žádné velké výhody oproti jiným distribucím.. Dřív jsem chtěl něco kde bude dobře vyladěný LXDE prostředí ale to teď už pro Fedoru LXDE spin za mě neplatí..
Napadá mě.. je stream nějak více testován a kontrolován než Debian stable a jde tam snaž přidat lépe otestovany sw než jsou backporty v Debianu kde se Debian zbavuje odpovědnosti, že nejsou tak dobře otestované.. nebo Ubuntu LTS či jeho klon?
30. 6. 2023, 12:18 editováno autorem komentáře
Já si dokážu představit, že to CentOS někdo používal/používá na testovacích prostředích, protože je to blízko produkčnímu s RHEL a že těch serverů mají mnohem více než 16.
Mám ale pocit, že to s tímhle rozhodnutím skončí a budou používat něco jiného a RHEL použijí jenom v případě, že budou opravdu potřebovat certifikaci, jinak se mu začnou vyhýbat všude kde to půjde.
Výhoda použití CentOS Stream je mi ale taky záhadou. To bych už raději použil Ubuntu a případně Ubuntu Pro, pokud by to požadavky dovolily.
Rocky 9 jsem ted zkousel nasadit v roli desktopu a jakoze nene.
Melo to slouzit jako dedikovana stanice pro vyvoj selenium skriptu v prostredi zakaznika, Gnome vypadalo dost bidne, kdyz jsem nainstaloval KDE, chybela snad polovina baliku, treba vubec nebyl balik pro Krusader.
Nakonec se to vyresilo specifickym VPN profilem k zakaznikovi, kdy maintainer selenium skriptu dela na svych windows a primo z PyCharmu, (kde mu bezi selenium skripty) ma pristup na testovane weby, deployment posleze pres Gitlab CI/CD.
Ale ja nejsem expert na desktopy.