Komunita uživatelů je naštvaná, protože přišla o zdrojáky "100% kompatibilního" (viz níže) RHELu. Ale pořád všichni ignorujete, že je tu CentOS Stream, který je stejný na 99% (nebo spíš víc).
Proč si všichni ten původní CentOS tak idealizují? Je to projekt, který málem několikrát skončil. Nezvládal vydávání nových verzí. Většinou to trvalo kolem měsíce, ale 3.0, 6.0, 6.1, 8.0 (!) trvaly skoro půl roku nebo i trochu víc.
RHEL garantuje ABI (tj můžete linkovat Vaši knihovnu bez kompilace), CentOS ne. Takže ani ta kompatibilita nebyla 100%.
A v neposlední míře nebyl způsob jak podporovat své zákazníky CentOSu, protože nebylo jak posílat patche nebo chybová hlášení.
Toto všechno má CentOS Stream stejné nebo lepší. Jediné co nemá je pocit většiny světa, že je to vlastně RHEL zadarmo. I když ani CentOS nebyl 100% a CentOS Stream je těm 100% blíže než si chcete připustit.
Už před pár dny se tu psalo, že opravy na embargované CVE mají jiný režim a může se stát, že patch zařazený do CentOS Streamu těsně kolem času tvorby větve skončí v RHELu o jeden minor release později.
Jinak se obojí dělá ze stejných zdrojáků. Teoreticky. Prakticky se bugy v procesu našly, ale jsou to jen chyby, opravíme je.
Pokud by tomu bylo tak jak píšete, pak by přece Red Hat neměl mít z
existence CentOS a dalších klonů žádný problém. Stačilo na ně nijak nereagovat a dál si rozvíjet svůj RHEL.
Lidé ale používají CentOS na místech, kde nepotřebují RHEL a proto se z nich nestanou další zákazníci Red Hatu.
Red Hat tímto nesmyslným bojem jen přichází o dobré jméno v komunitě a chápu, že Vás osobně to zasahuje, protože pracujete ve společnosti která dobré jméno měla a které si teď kazí.
Tak ono obecne u velkych vendoru je problem to, jestli za sve penize (tedy penize, ktere zaplatite za podporu) skutecne dostavate to, co vam rika - tedy prave tu podporu v odpovidajici kvalite a urovni. Zkusenosti s tim, ze sice nejaky bug formalne nahlasite, ale na jeho opravu cekate rok ci dva by take byly... :-) Pripadne jen potrebujete s necim pomoct, ale rychlejsi a nekdy i kvalifikovanejsi odpoved najdete po diskuznich forech drive, nez se probijete standardnimi korporatnimi kanaly L1-L2-L3... kde na te L1 se dohadujete s nejakym indianem, co poradne text pozadavku ani necte a jede si svuj postup dle check-listu... protoze ten korporat si automaticky mysli, ze zakaznik hlasici nejaky issue je blbec. To se pak v tech korporatech nemuzou divit, ze jim za to lidi nechteji platit a hledaji radsi jina reseni svych problemu...
"protoze ten korporat si automaticky mysli, ze zakaznik hlasici nejaky issue je blbec."
O tom to je a to mame support roznych veci od cca 5 roznych firiem.
Ked mame u kazdej z nich utratu v milionoch CZK za rok, tak by aspon jednu mohlo napadnut ponuknut zlavu, ked budu tickety otvarat certifikovani ludia. Alebo poskytnut preskocenie prveho levelu. Alebo zlavnit certifikacie alebo to inak predat nasmu managementu.
Je to vyhoda aj pre nich, nie len pre nas.
30. 6. 2023, 13:07 editováno autorem komentáře
Preskoceni L1 vam nikdo nenabidne, protoze by na to vsichni klikli a z L2 by se v podstate stala L1, vetsi problem vidim, ze L1 ted z vetsi casti nahrazuje pomerne tupy chatbot, ktery Vas donekonecna odkazuje na nic nerikajici FAQ a trva nekolik minut, nez se toho zmetka clovek zbavi a konecne se dostane k nejakemu cloveku. Uplne nejlepsi je v tomto UNITED AIRLINES, ktere vas nechavalo vyspelovat cele asi dvacetimistne cislo elektronicke letenky a pak vam reklo, ze vam nerozumelo a uveznilo vas v nekonecne smycce pokusu o spravnou vyslovnost.
No je vidět, že technickou podporu z druhé strany moc neznáte.
NA L1 podporu je kladen ze strany zákazníků skoro nesplnitelný požadavek - musí umět poradit člověku, který neumí číst dokumetaci, pustit příkaz v příkazové řádce, tvrdí, že má nainstalovanou jinou verzi, než ve skutečnosti... a do toho si myslí, že všechno ví líp. Na druhou stranu jsou tu lidé, kteří věci rozumí lépe než L1 - a ono je to ve skutečnosti celkem snadné (technická podpora L1 musí znát produkt v celé jeho šíři, což u skutečně rozsáhlých produktů logicky omezuje hloubku znalostí, zatímco zákazník se může starat o jednu věc produktu, zato ji znát jak své boty).
Potom na základě pár vět v úvodním hlášení musí rozpoznat kde je problém, jestli je to známý problém, jak je zákazník kvalifikovaný a schopný. A než problém předá na vyšší level podpory, tak musí mít jistotu, že má všechna data a vyšší level podpory tomu bude rozumět. A hlavně předat problém správnému týmu.
Ti schopní zákazníci obvykle velice rychle vykrystalizují a u nás si je chováme jako v bavlnce. Rovnou víme, že když se na něco ptají, tak ví, co chtějí a není obvykle v naší moci to rychle vyřešit na L1 úrovni (pokud to není například čerstvá známá chyba, jejíž dokumentace ještě není profláklá). Takové zákazníky si jsme schopni pozvat do firmy a mají možnost se setkávat s vývojáři a ovlivnit tím budoucí verze přímo.
Ohledne L1 mate naprostou pravdu, pamatuji kdyz jsem nekdy okolo roku 2002 pracoval na L1 podpore ucetniho sw, tehdy jeste jedna verze velice rozsirena mezi zakanzniky bezela ve foxpro pod DOS. Volala pani ze vidi cernou obrazovku, tak nejak jsem se s ni pokousel prokousat dosem, nez mi po chvili doslo, ze jim nejde elektrina. Byla zima a stacilo se zeptat, zda jim funguji svetla. jenze bohuzel tyto kreativity dnes v korporatnim L1 supportu spise nepotkate, tam bohuzel jede Ind podle skriptu, BTW to same jsem videl na vlastni oci i v callcentru v roce 2003, ktere obhospodarovalo cca 40% veskere L1 support podpory ADLS pripojeni jednoho velkeho operatora. Desitky lidi v cubicles sedicich u telefonu a jedoucich podle skriptu. Ti nejlepsi znali nazpamet poradi a fkci diod na modemech.
Ohledne schopnych zakazniku, co vykristalizuji, toto vam preji, ale opet nemozne v korporatu.
Asi nerozumím Tvé ironii (předpokládám, že tam nějaká bude).
Hele, já netvrdím, že každý tiket je rychle a bezchybně vyřešen... Jak píši, je to náročné, protože L1 musí znát produkt do šířky i hloubky, což se občas vylučuje. Takže se stává, že jdeme po slepé větvi problému, nebo se mineme s řešením. Ale předepsaný striktní postup taky nemáme. Ale taky naši zákazníci jsou na jiné úrovni než „ty diody dnes divně blikají...“
> Lidé ale používají CentOS na místech, kde nepotřebují RHEL a proto se z nich nestanou další zákazníci Red Hatu.
Čistě CentOS, Almu, či Rocky si používejte jak chcete. Nikomu to nevadí (ale CentOS Stream je víc u zdroje).
Nicméně už pod článkem Petra Krčmáře potvrdilo mnoho nezávislých lidí, že se používá RHEL v kombinaci s CentOSem a problémy se hlásí Red Hatu. Podpora takových zákazníků stojí Red Hat peníze, které nedostává zpátky.
A druhý problém, který nastal už u Oracle, je kanibalizace zákazníků ze strany klonů. Oni opravdu aktivně objíždí zákazníky a nabízí jim levnější podporu. Což si mohou dovolit, protože neplatí vývoj. Red Hat jim dal prostředky (Stream) jak spolupracovat a podílet se na vývoji, ale nepomohlo to. Tak se z ekonomických důvodů musel zařídit jinak.
Komunita je tvořena i lidmi, kteří nechápou a nevidí ty náklady spojené s testováním a vyladěním distribuce jako celku. Berou RHEL jako prostou hromadu balíků zkopírovaných od autorů. Jenže tato část komunity RHEL a jeho garance nepotřebuje a dokonce to sami říkají. Přesto chtějí jeho identický klon.
Je to vidět v každé diskuzi i v tomto článku, který ignoruje a překrucuje tolik veřejně dostupných informací, že se na něj nedá reagovat. (Styl psaní autora tomu taky moc nepomáhá.)
Doporučuju si místo toho přečíst třeba příspěvky Jirky Eischmana ohledně toho, proč vůbec kdy vyšel CentOS 8 a proč s tím nemá IBM nic společného. A pak příspěvky Jardy Řezníka o tom, komu vlastně patří Rocky a Alma. Rozhodně to nejsou žádní komunitní neziskoví altruisti. Jde "jen" o peníze.
Takže ta pověst mě mrzí, Red Hat nemá nejlepší lidi na PR (přece jenom jsme od začátku všichni dost technokrati), ale není to zasloužené. Komunitě dáváme hodně zpátky, jenže nějak účty zaplatit musíme.
Proto se místo negativity zkuste lépe podívat co vlastně zvládnete pomocí volně dostupných CentOS Stream, Universal base image kontejnerů (což je taky RHEL) a když to jinak nejde, pomocí Development "předplatného".
To Vase stojí Red Hat peníze, které nedostává zpátky je blabol... na ten problem by dotycni dozajiste prisli i kdyby pouzivali ciste RHEL, takze by se te opravy u RedHatu domahali tak jako tak. Naklady by byly stejne - jediny rozdil je v tom, za kolik instalaci od jednoho konkretniho zakaznika dostane RedHat zaplaceno. Nic nez hlad po penezich za tim neni...
Aneb ve sve argumentaci prechazite fakt, ze muzu byt cistym zakaznikem RedHatu s jednou jedinou instalaci a nicim jinym. Nebo nam tu chcete naznacit, ze na takoveho individualniho zakaznika by RedHat kaslal? :D
Ona totiž triage je zadarmo, že.
Vyčištěný bug pro vývojáře je něco úplně jiného, než analýza neznámého systému s neurčitě popsanými symptomy.
Samozřejmě, že se stává, že je to známá věc. Ale musíte si vyžádat logy, připravit reproducer, popsat workaround atd.. a to stojí čas i peníze. Až na konci tohoto procesu v customer portálu vzniká bug (nebo víc) pro vývojáře.
Jenze takovy issue muze nareportovat clovek, ktery ma 1000 instalaci stejne jako nekdo jiny, kdo ma tu instalaci jen jednu a zadne tanecky s Centosem vubec neprovadi. Na toho druheho jmenovaneho se vykaslete s tim, ze si sice podporu plati - ale plati malo a tak se to nevyplati jeho problem resit? ;-)
Jenže on nareportuje jednu issue za půl roku (naprosto náhodné číslo). Protože ten stroj používá jedním konkrétním způsobem (třeba LAMP).
Zákazník s tisícem strojů tam běží mnohem více rozdílných služeb a tak pravděpodobně bude potřebovat pomoc mnohem častěji. Asi byste se divil, kolik případů špatné konfigurace (= žádný bug, maximálně úprava dokumentace nebo knowledge base) dostáváme k řešení.
Tohle uz opravdu tahate z kavove sedliny ;-) Jenze ten, kdo provozuje tisice stroju bude zkusenostma (i schopnosti si potrebne informace dohledat) pravdepodobne nekde jinde nez ten, co s tim zacina na jednom stroji a metodou pokus-omyl na zaklade buzzwordu vyctenych na internetech zjistuje, co je a neni pruchozi a nejlepe stylem "nasadim vsechno, to bude cool"... kdy si samozrejme z toho internetu zkopiruje konfiguraci, kterou ani nechape a svou neznalosti si to rozbije.
Z kávové sedliny tu věštíte vy. Já ty případy řeším. Konfigurační omyl je hodně vysoké procento toho, co se dostane až ke mě. A to nesedím na supportu.
Jen je moderní distribuce (a OpenShift) už poměrně komplikovanou záležitostí.
U LAMP možná nikdo chybu neudělá a nejspíš ani žádnou chybu v RHELu nenajde (alespoň ne moc často). Ale distribuované systémy se specifickou sítí, storage, huge pages, real-time a podobnými srandami jsou mnohem komplikovanější.
S prominutím, ale jestliže nepotřebujete RHEL, protože si můžete vyvíjet vlastní řešení pro sebe, potom nedává smysl, abyste ho vyvíjel na RHELU, když ho můžete vyvinout pro nějaké distro, které je zdarma a můžete si užívat všech výhod.
Development licence se samozřejmě hodí těm, kteří chtějí vyvíjet pro někoho, kdo už na RHELU jede. A jestli chcete provozovat několik serverů pro sebe, tak to na to stačí taky.
Tady si jen neuvědomujete, že obchod RedHatu neprodává podporu jako odstraňování chyb v SW, ale cituji z webu RedHatu: With a Red Hat subscription, you have access to an around-the-clock global network of experienced, motivated, and knowledgeable technical support engineers. This expertise can virtually extend your in-house expertise and help you deploy with confidence.
resp.
If we ship it, we...Support:
Installation
Usage
Configuration
Diagnosis
Bug reports (dependent on product life cycle)
Bug fixes
Red Hat Extras channel
No pak si ale za sve problemy muzou sami, ne? ;-) Nikdo nezacina tak, ze by zacal s tisicovkou instalaci... a pokud startup poslou do prdele s tim, ze je moc malej a nezajima je, tak logicky po tom, co ten startup vyroste uz ochota zacit jim platit se magicky nedostavi... na zaklade te historicke zkusenosti.
Tam nezáleží přímo na velikosti, ale na úrovni podpory, míře rizika a nákladů. Jsou zákazníci, kteří si přímo platí našeho zaměstnance u sebe ve firmě (https://www.redhat.com/en/services/support/technical-account-management). A pochopitelně pak mají snazší přístup k podpoře.
Den má jen 24 hodin a tak je prioritizace nutná.
Sorry, ale cítím potřebu se ohradit.
"Je to vidět v každé diskuzi i v tomto článku, který ignoruje a překrucuje tolik veřejně dostupných informací, že se na něj nedá reagovat. (Styl psaní autora tomu taky moc nepomáhá.)"
To, že někde něco leží zveřejněné, neznamená, že k tomu mám přístup. Na internetu je asi tak 1 triliarda různých textů a není v možnostech lidstva se jimi probírat, natož v možnostech jednoho člověka (mé maličkosti). Já vycházím z toho, co napsal McGrath a jak to napsal a dávám k tomu svůj komentář. Z toho jak je u mě zvykem, plyne i forma.
Abych to shrnul: přestaňte kopat kolem sebe a vyžadovat si vděk. Buďte sami vděční za to, co k vám přiteče zvenčí. Pokud váš byznys model je nastaven tak, že vám Oracle "krade zákazníky", pak máte špatný byznys model (možná i související s tím, že Oracle nad to pak zákazníkovi posadí tu svoji databázi i s plnou podporou).
Vždyť se podívejme na Sun. Svého času výstavní skřín otevřeného přístupu. Kde je dnes? Jasně že mě to taky štve, že ryze samaritánský open-source přístup nemůže fungovat, protože ti s ostřejšími lokty to převálcují. Ale tak to prostě funguje a vy se tomu přizpůsobujete. To ale neznamená, že já nemám právo na to napsat svůj pohled a při něm vyiignorovat informace, které možná někde v internetu leží, ale já nevím o jejich existenci.
"Doporučuju si místo toho přečíst třeba příspěvky Jirky Eischmana ohledně toho, proč vůbec kdy vyšel CentOS 8 a proč s tím nemá IBM nic společného. A pak příspěvky Jardy Řezníka o tom, komu vlastně patří Rocky a Alma. Rozhodně to nejsou žádní komunitní neziskoví altruisti. Jde "jen" o peníze."
Příspěvky jsem četl. Ale je to v kontextu toho, o čem se teď bavíme, irelevantní. To, jestli Alma/Rocky jsou pijavice, kterým jde jen o prachy, nijak nesouvisí s tím, jak to McGrath napsal. Já tady nekopu na svobodu klonů, já tady nekopu za "ryzí čistotu CentOSu, kterou Red Hat pošlapal". Nic takového.
Narážíme pořád dokola na stejný problém: ajťáci obecně jsou obvykle méně sociálně zdatní a mají větší problém nahlédnout na nějaký fenomén pohledem jiné strany. Jakkoli se to vaši lidé snaží komunikovat v diskusích, buď se jim to plně nedaří zformulovat dostatečně v celé šíři, nebo prostě naráží na nepochopení u druhé strany. Já to jistě také nenapsal jak nejlépe to jde a jistě tu v diskusi je a bude spousta lidí, kteří to nepochopí, jak jsem to myslel. Třeba vy. A třeba já nechápu správně vás. Prostě jsme méně zdatní a tohle je fenomén, který spolehlivě vytáčí do ruda všechny, co kdy měli s CentOS jakýmkoli způsobem něco společného.
Váš dlouhý článek je plný "možná", ale neobsahuje mimo úvod jediný odkaz na skutečné primární zdroje.
Navíc má hodně click-baitový titulek, ve kterém žádné možná není. Rozhodně tedy neuklidňuje emoce ani nepřináší nová fakta nebo na faktech založené analýzy.
Takže ano, přiznávám, nelíbí se mi. Myslím, že i přes svůj specifický styl to umíte lépe.
Hm, tak titulek se s vydáním změnil. Původně jsem tam měl jen tu první část a nic jiného, aby to bylo dvojsmyslné. Ten dodatek tomu bohužel přiřadil jeden z těch významů. S tím nic nenadělám. Jestli v tom chcete vidět clickbait, tak k tomu mohu dodat jediné: jestli ten text bude mít čtenost 100, nebo 100 000 000, pro mě neznamená žádný rozdíl, mé dukátky jsou nezávislé na impresích, čili tato potřeba mě fakt nepohání.
Jinak ale jestli jste četl, tak kromě ony spousty "možná" jste si všiml, že na jednu stranu Red Hatu něco vyčítám, na druhou stranu ale jeho kroky obhajuji a navrhuji mu dát čas prokázat jejich vhodnost / oprávněnost / atd.
A navíc je to komentář. Není jeho cílem přinášet nová fakta (to těžko mohu, nejsem manažer v RH), není jeho cílem provádět nějakou mega-analýzu (o čem by byla? na čem by stavěla? atd atdatd). A není jeho cílem ani klidnit emoce. To je problém Red Hatu, ne můj. Je na Red Hatu, aby dobře komunikoval svoji jednostranně realizovanou změnu strategie a aby si jí obhájil. Vyčítáte mi věci, které jsou mimo mísu.
Ta reakce je vysoce emocionální záležitostí, fakta o CentOS Stream se tady míjí účinku. Hodně lidí nebralo RedHat jenom jako další firmu, která třeba něco užitečnýho dělá pro open-source, lidé RedHatu fandili. Ta firma to dělá (dělala?) velice dobře - image není nanic - často i její zaměstnanci jsou velice loajální, jak třeba ukazuje několik z vás i tady v diskuzích na rootu. Žiju v Brně, kladný vliv RH na lokální dění nelze přehlédnout, i když osobně nepracuji v IT.
Vstup IBM lidi znejistil, zabití podpory CentOS je naštvalo, no a teď přišel posledný hřeb do rakve. Já netvrdím, že ty změny jsou všechny nutně špatně, ale komunikace je v takových případech extrémně delikátní záležitost, no a nepovedlo se. Arogance nefunguje a Mike McGrath teď bude za nového Ballmera. Je to škoda ale důvěra je holt křehká věc.
Proto bych si třeba já, když je k dispozici Debian, CentOS Stream nikdy nevybral. Ne kvůli tomu, že by to byla špatná distribuce, jenom nemám žádnou důvěru v její dlouhodobou podporu. Rozhoduje track record.
Máte samozřejmě pravdu.
A Red Hat sice vyrostl, ale pořád má spoustu lidí, které byste označil jako "geeky" a "nerdy" (v dobrém i špatném slova smyslu). No a komunikace nebývá naší silnou stránkou (jsem rozhodně jeden z nich :).
A když přestane být diskuze založená na faktech a přidají se k ní podobné typy z druhé strany, tak se pak naštvou a urazí i lidi, co se poslední dekády snaží s tou komunitou pracovat. Jako McGrath.
No jasně. Chápu, že už toho asi taky měl dost a napsal to, jak to napsal. "Nastavil zrcadlo" komunitě, která si jeho očima možná neváží dostatečně toho, co Red Hat udělal a dělá dál. Já jsem si zase dovolil nastavit zrcadlo Red Hatu. Jak píšu, je to zase časově lokální bouře, která se vybouří a jede se dál. Jestli to pro Red Hat bude mít pozitivní × negativní × žádný dopad, uvidíme.
Mno vzhledem k dění v posledních týdnech, reakcí mnoha zanícených či angažovaných po celém světě bych řekl, že to "pořád má spoustu lidí" může být značně křehké tvrzení a jen čas ukáže jak moc.
Mi to nepřísluší komentovat, nicméně nikdo mi nemůže upírat právo na vlastní názor a hodnocení/postoj. Já bych se nebál jít do ještě vzdálenější minulosti k situaci okolo vývoje v době blízké před vznikem projektu Fedora - tedy vztahem k RedHat Linux (úspěšně pohřbeného) a k době, kdy se nám zrodil WhiteBox Linux (RHEL3 based), TAO Linux a právě CentOS. Bylo vidět, že komunita si to žádá, komunita to chce a komunita se zařídí a zajistí bez ohledu co chce Red Hat Inc a jeho mgmt. Kolikrát to ještě komunitu bude bavit a jak dlouho si ta která strana nechá líbit útoky protějšku se dříve či později ukáže. Komunita na rozdíl od korporátů je velice dynamický systém, který funguje efektivně a někdy tím projevem efektivity je i její zánik, štěpení či vznik zcela nečekaných.
Je třeba dodat, že to že je dnes Centos vnímán jako ekvivalent RHEL má RedHat velmi velký podíl, ikdyž tam rozdíly jsou. Dobré v této dualitě bylo, že pokud zákazník měl nějaká pravidla a vyžadoval podporu, tak si koupil RHEL. Pokud nevyžadoval a naopak tlačil na cenu tak si dal minimálně do prvního velkého pr* Centos, a nejpozději jak zaváděli ISO, tak si tam ten RHEL na produkci dali.
Nechápu proč se divíte, že lidi ignorují Centos Stream. V této chvíli má větší důvěru v to, že bude fungovat komunitní podpora kde co.
Je opravdu problém ABI tak velký jak popisujete? Pár so knihoven jsem kompiloval. Zejména GDAL, který napojujeme na Javu. U jednoho zákazníka máme GDAL so soubory, který jsem vytvořil v Debianu cca před 15ti lety. Důvod je, že používá jeden komerční plugin, který jsem ve verzi na kterou mají licenci s novým GDAL nedokázal přeložit. Funguje v novém Ubuntu, Cenot 7, Fedora. Možná máme štěstí, možná je to tím, že se to využívá pouze z JDK procesu, ale i tam se od JDK 6 ušel kus cesty.
Kouzlo Centos a klonů obecně pro vývojáře je, že opravdu nepotřebujeme podporu, tu potřebují naši zákazníci. Dokážu si představit, že finální testování by bylo dobré běžet na placených RHEL serverech i když to není produkční prostředí.
Dotaz: Už jsem se ptal v tom druhém dlouhém vláknu, ale nemám odpověd.
Opravdu RedHat vyžaduje aby bylo vše licenčně v pořádku, platit licenci za RHEL i pokud se jedná o klon? Je to pro nás důležité. Nechceme porušovat licence, tak jak nás nikdy nenapadlo řešit s Redhat podporou problémy, které jsme měli na Centos 7. Prosím o nějaký link v angličtině, nikde to nedokážu najít.
Děkuji.
Nesmím veřejně komentovat konkrétní obchodní podmínky konkrétního zákazníka, i kdybych je znal.
A za druhé jsem vývojář, ne obchoďák.
Komunitu si komentovat ovšem dovolím, protože jsem pro ni udělal dost práce a její nesmyslné výpady mě štvou. Nepoužíváte, tak nepoužívejte, ale přestaňte si cucat výmysly z prstu. FUD není legitimní argumentační nástroj.
No ale vy tu komunitu take komentujete stylem oni muj RedHat okradaji a argumenty si tak trosku cucate z prstu na zaklade prekroucenych dojmu. To je takova dost neprehlednutelna nitka, ktera jde napric komentari lidi tam zamestnanych. Stejne jako takove to my jsme ti nejlepsi, bez nas by se zemekoule prestala tocit. A nebojte, ja vim jak to v podobnych US-based korporatech funguje, takhle se chovaji zamestnanci kazdeho vendora, je to soucast firemniho trainingu, ze? :-)
> oni muj RedHat okradaji
Oficiální pozice je, že nám klony nic nepřináší a my jim to nemusíme usnadňovat. Je tam potenciál v dlouhodobém horizontu poškodit schopnost RH investovat do vývoje. Proto se to řeší.
Naše zkušenosti jako zaměstnanců RH i členů komunity to potvrzují.
> je to soucast firemniho trainingu, ze? :-)
A zase osobní útok.
Nějak si nejste ochotný připustit, že v RH zůstáváme i proto, že pořád vidíme tu dobrou stránku věci a dává nám to možnost s komunitou pracovat pro (naše osobní) vyšší cíle.
Takže ne, není. Žádný takový trénink neprobíhá. Nebo možná ano, ale u obchodníků a PR zaměstnanců. Dle smlouvy samozřejmě nesmíte poškozovat pověst firmy.
Jestli mám nějaké specifické nařízení, tak maximálně to, že nesmím mluvit do médií za firmu bez schválení a nesmím komentovat interní informace.
Vysledkem ale te oficialni pozice podle me nebude to, ze by si RH nejak dramaticky zlepsil cisla a lidi zacli houfne nakupovat vase supporty. A je to mimochodem videt i u tvurcu ruzneho software okolo, ktery driv byl vylucne na RH a dnes uz i oni zacinaji podporovat jine (a i nonRH) platformy. Drive nemyslitelna vec... ale casy se meni.
@Danny
Snažíme se tady získat nějaké informace. Útoky na Redhat nebo na lidi, kteří jsou z Redhatu, fakt nijak nepomůžou.
Jsou se tu s náma ochotni bavit a trochu nám pomoct v rozhodování i když by mohli dělat něco jiného.
Můžeš si být jistý, že bez Redhatu a RHEL bysme měli výrazně více zákazníků, kteří by používali výhradně Windows. Máme na linuxu hodně zákazníků, ale jsou to RHEL a klony. Debian nebo Ubuntu asi nikdo nemá i když by jim to stačilo. Důvodem je, že mají ISO a vyžadují veškerý SW s dlouhodobou podporou od důvěryhodné firmy. Důvěryhodné v tom smyslu, že je velká šance, že se nepoloží, nebo se neposune dělat něco, co vydělává víc peněz.
Ono pri drobnem vyhroceni diskuze se obcas nekdo take podrekne ;-) Vy mate svoji strategii, ja take. A ne, nedelam si iluze o tom, ze zde diskutujici maji fakt paky na to neco zmenit, to bylo videt i z vyjadreni ala "obchodni veci nekomentujeme" :-) Je to korporat, ty fungujou jinak... par pesaku z Brna podle me nezmeni nic.
Kdyz uz je rec o Windows, jejich politika je zvlast u desktopu presne opacna - system s podporou (bezpecnostnimi updaty) dostane doslova za par susnu. Major upgrady vlastne i zadarmo. Soucasny pristup RedHatu v tomhle smeru moc kompetitivni fakt nebude :-) A nejaka data k tomu existuji a teda RHELu tam moc nevidim. Podobnych analyz najdete mraky, cisla v nich jsou podobny.
Díky.
Opravdu k tomuto RedHat nemá oficiální vyjádření někde na webu?
Nejsem ten, kdo to řeší. Snažím se jen předejít tomu, že z důvodu nedostatku informací budeme přecházet zpět na Windows, protože to tak je jednodužší a možná i levnější, pokud máme nějakou vmware licenci s dostatkem windows server instancí, které nepoužíváme, protože tam máme Centos.