NIX.CZ je zájmové sdružení (něco jako občanská sdružení, ale zakládají si je právnické osoby), jejichž členy jsou operátoři. Na podobném principu funguje i RICTA. Operátoři jsou vlastně „akcionáři“, kteří rozhodují o fungování té organizace. Dělají to proto, že z toho mají užitek. Takže si založí peeringový uzel, do kterého se všichni zapojí.
Ovšem kdyby ten uzel nabízel i operátorské služby – třeba pronajímal trasy – už by to pro ně byla konkurence. Prací operátorů je provozovat a prodávat linky, nepřejí si, aby to dělala jimi založená servisní organizace.
Stačí tak?
Pěkné, je určitě chvályhodné, že si podobně zaměřené organizace a sdružení pomáhají. Podobná výměna zkušeností funguje i na nižší úrovni, např. mezi studentskými sítěmi v Německu. Každý rok jedna síť pořádá sjezd a v příjemné atmosféře (tedy nad pivem) si vyměňujeme zkušenosti a samozřejmě podnikáme i nějaké akce, jako např. návštěvu památek nebo důležitých institucí nějak spojených s výpočetní technikou, někdy je i opičí dráha pro adminy. Taková opičí dráha je potom třeba o tom, jak rychle umíte v nákupním koši dopravit 160 kg náhradních olověných baterií do UPS z bodu A do bodu B. Hod kabelem od napájení do dálky, přepojování switchů a matiček v racku atd. na druhé straně jsou potom znalostní otázky nebo psaní na náhodném rozložení kláves. Prostě legrace, ale i užitečná spolupráce a výměna. Že to funguje i jinde je jedině dobře.