A k čemu Vám je, že Slackware neřeší závislosti? Můžete tak instalovat balíčky z oficiálního repozitáře nebo maximálně si vytvořit balíček ze Slackbuilds.org. Ani v součtu obou není pro Slackware tolik balíčku/sestavovacích skriptů jako pro jiné distribuce. Navíc instalací balíčku odjinud Vám aplikace nemusí pracovat korektně nebo vůbec nenastartuje. A pokud se rozhodnete tvořit vlastní balíčky tak teprve si užijete to pravé dependency hell.
Dôvody od Slackware k dependency hell:
* Nedostatok administrátorskeho rozhodovania.
* Môžete nainštalovať aplikácie, ktoré môžu kolidovať s už nainštalovanými aplikáciami a môžu rozbiť komponenty vo vašom systéme.
* Ak sa rozhodnete prekompilovať aplikáciu a odstránite niektoré funkcie, odstránenie uvedených funkcií môže eliminovať potrebu mať nainštalovaný špecifické závislosti, ale systém automatického rozhodovania vás bude nútiť tie balíčky nainštalovať, aj keď nie sú potrebné
To som ešte jeden bod vynechal, páč úplne nechápem ako to myslia.
2. Dobrý balíčkovací systém se dokáže s takovými problémy vyrovnat a uživatele upozornit. Např. apt/aptitude u debianu/ubuntu vás na kolizi upozorní a v závislosti na obsahu repozitářů, které mu administrátor nastavil nabídné dvě či více řešení. Je pravdou, že důsledkem jednoho rozhodnutím může být nutnost odstranění jiných aplikací kvůli nesplněným závislostem, které by se museli odstranit kvůli vyhnutí se kolize u nově instalovanému balíčku (i to se dá však řešit, viz. další bod). Ať se však rozhodnete jakkoliv nemělo by se stát, že se systém bude nacházet v polofunkčním stavu. Domnívám se, že podobně dobře bude pracovat yum na redhat/suse/mageia apod.
3. Zde se mi zdá, že slučujete dvě odlišné věci. Kompilaci a instalaci pomocí balíčkovacího systému. Pokud máme na mysli kompilaci v duchu vytvoření vlastního modifikovaného balíčku, lze v tomto případě příslušnou závislost odstranit - vlastně se stavíme do role maintainera balíčku. Originální sestavovací skripty jsou k dostání u téměř každé distribuce. Rozdíl je pak v tom, že zatímco závislostní balíčkovací systémy jako je apt nebo yum(rpm) vám u takto vlastně vytvořeného balíčku jsou schopni zjistit přítomnost nepotřebných závislostí a na požádání odstranit, tak u Slackware si ty přebytečné závislosti musíte vyhledat sám a jeden po druhém odstranit - navíc riskujete, že odstaníte závislost jiného balíčku/závislosti a rázem máte nabořenej systém.
V souhrnu lze říci, že závislostní balíčkovací systémy obsahují alternativy řešení kolizí či odstraňování nepotřebných/nepožadovaných závislostí jako má Slackware. Oproti němu jsou však tyto činnost automatizované což ovšem nesnižuje přehlednost a kontrolu takového systému. Prakticky tak balíčkovací systém Slackwaru nenabízí víc než např. apt nebo yum(rpm). A pro pár závislosti navíc, které nechci u balíku mít se snad ani rebuild balíku nevyplatí.
Ja som neprezentoval svoje názory, len tvorcov Slackware a ani som netvrdil že sú lepšie.
Bod 1. asi napríklad v tom že Gnome je závislé na systemd a ja si ho proste nenainštalujem a všetko bude fungovať nadalej hoci Gnome bude ochudobnené o nejaké tie vymoženosti. To sa vlastne týka aj bodu 2. a 3.
Môže to byť zaujímavé riešenie napr na server, kde sa nikdy nenainštalujú závislosti ktoré nechcem, ale ruku na srdce, programátori sú prasata a spravidla si nezisťujú či je daná knižnica k dispozícií a rovno s ňou pracujú čo zrejme zhodí aplikáciu. Osobne som Debianista, takže v dependenci hell som ako doma :)
Dependency hell neznamená nulové závislosti, to za prvé. Arch nemá tohle peklo s občasnou výjimkou, kdy nejde o peklo, ale o trochu jiný kus nebe :) (např. cups a avahi). Takže Slack mi přijde poněkud nebezpečně balíčkově nezávislý. Prostě slacker's own business. Salix ani Slack mi nemají oproti Archu co nabídnout...
Velice příjemně mě překvapil článek o Salixu. Sám jsem jej používal, dokonce jsem jej chvíli používal na svém pracovním počítači.
Co bych ale ještě doporučil, je mrknout se na řeckou distribuci Slackel. Tu mám dokonce mnohem radši než Salix.
Slackel je distribuce která vychází právě ze Salixu a jestli se nepletu tak by měl být se salixem kompatibilní.
Rozdíl mezi Salixem a Slackelem je, že Slackel používá někdy mírně novější verze balíčků a navíc má jeden repozitář navíc kde se dají najít v pohodě i non-free aplikace jako skype.
Dalším rozdílem je že na rozdíl od Salixu je dostupný jen ve verzích s KDE a Openbox. Samozřejmě ale ostatní prostředí jdou doinstalovat. Momentálně v práci používám Slackel s doinstalovaným Mate a doma na notebooku s Openboxem.