lstlistings ma par problemu:
Kdyz radek kodu (treba s komentarem) po vysazeni pretece na dalsi radek, a ctenar pdfka zkopiruje text, tak se mu to zkopiruje i se zalomenim radku a tudiz nelze kod rovnou vlozit do textaku a spustit.
Takze zdrojovy kod musi byt prizpusoben vhodne sirce radku po vysazeni pomoci lstlistings.
Zalamovani se nastavuje pomoci breaklines=true. Kdyz se to vypne tak zase kod snadno pretika, uz 53 znaku mi preteklo za ramecek.
Kdyz se nastavi columns=fixed, tak spravna pozice znaku je dodelavana pridavnyma mezerama. Takze kdyz uzivatel zkopiruje z pdfka kus kodu, a vlozi do textaku, dostane treba: "a = 5 * s i n ( 6 )" a tedy kod je nepouzitelny.
1. Článek má problém, že se v něm nezobrazují ony vysázené texty.
2. Od LaTeXu jsem utekl pro jeho složitost a nepřehlednost. V podstatě využívám jen balík beamer (presentace), nicméně jsem už vytvořil pár presentací v čistém plainu, který naopak využívám pravidelně.
3. S aplikováním utf8 v TeXu mám ten problém (csplain to má umět také), že se stejně non Latin 2 znaky nepřevedou, respektive jsou místo nich jen černé obdélníčky (takže je nutno text prohnat třeba programem konwert, který umí utf8 převést na TeXovou presentaci non Latin 2 znaků). A následně používám makro utf8off. A to už je lepší zdrojový text rovnou psát v Latin 2 (=ISO-8859-2).
Ono stejně jádro TeXu (které využívá i LaTeX) s utf8 apod. vnitřně nepracuje.
Hoďte oko na OpTeX. Je to balík maker vycházející z Plain Texu postavený nad Luatexem. Unikód ani moderní fonty (OpenType, TrueType) ho nerozhází. Zkoušel jsem v tom sázet diplomku a šlo mi to pěkně od ruky.
Úplně mimo texovou rodinu je Typst. Je to nový, věci se tam dělají jinak než v Texu, což je mnohdy plus a občas mínus. Zatím si s tím jenom hraju, ale většinově mám dobré dojmy.
Koukam na ten typst a musim rict, ze me hned nakrknul :)
Spojeni zapisu typu markdown s poradnym sazecskym systemem zni dobre, ale proc proboha nedodrzeli alespon ty zaklady markdownu, a museli to trochu zmenit? Takze nova sekce se neoznaci #, ale =. Fajn, takze jak budu prechazet mezi markdown a typst tak se mi to ma porad plest nebo co? To musi kazdy vymyslet kolo znova a znova kdyz hodla udelat neco noveho? Nemohli proste vzit markdown a rozsirit ho o znacky pro poradnou sazbu?
Jasne, markdown ma taky sve prichute, ale treba ten # jako sekci dodrzeli v githubu, pandoc, markdown2 a vsude jinde.
Pokusná animace v LaTeXu - Paralelogram - druhý pokus o vložení (odkaz na OneDrive není viditelný)