Hlavní navigace

Názor k článku Sbližování Linuxu s Windows běží dál od Tomáš Klos - K tomu, že macOS se už čtvrt století...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 4. 2024 9:13

    Tomáš Klos

    K tomu, že macOS se už čtvrt století nemění: Je pravda, že se drží plus mínus svého grafického manuálu. To je pro uživatele dle mého názoru jen dobře, protože někdo, kdo byl zvyklý na Tiger, pak byl 20 let na pustém ostrově a dnes ho posadí před Sonomu, bude schopen se v systému během chvilky zorientovat.

    Nicméně u macOS, resp. u celého Apple světa jde o něco jiného: provázání uživatelova obsahu s jeho zařízeními, bez ohledu na to, jestli je to počítač, tablet, telefon nebo hodinky, TV. Věc, která funguje bez jakéhokoliv nastavování, stačí se jen přihlásit svým Apple ID.

    Ponechme stranou filozofické otázky a soustřeďme se jen na technickou stránku věci. Vytvořím soubor na Macu, mám ho všude. Na tabletu si najdu nějakou grafiku, udělám copy a díky sdílené schránce už paste dělám na Macu. Edituji prezentaci na Macbooku a chci pokračovat na Macu? Není problém. Volá mi někdo na iPhone, ale já nemám zrovna volné ruce, tak to vezmu na Macbooku. Na iPhone mám otevřenu webovou stránku, chci ji otevřít na Macu, tak prostě s iPhone přijdu k Macu a ikona Safari z iPhone se mi objeví v Docku, kliknu a jsem tam.

    Všechna data mám všude, kde je potřebuji. Nevadí mi, že mám v Macbooku jen 256 GB SSD, i když na iCloud mám 1,5 TB dat, protože synchronizace funguje opravdu inteligentně a než přejdu od Macu k Macbooku, mám tam z 99% vše, co momentálně potřebuji. A když ne, dosynchronizuje se mi to během pár vteřin (ano, občas se taky Applu něco podaří rozdrbat, poslední změny v synchronizaci iCloud před cca. půl rokem rozbily synchronizaci u starších verzí macOS a chovalo se to chvilku hrozně). Správce hesel je na všech zařízeních a synchronizovaný. K WiFi se přihlásím jen poprvé třeba na iPhone a příště s Macbookem už proběhne vše automaticky. A takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho.

    To vše jsou věci, které Apple dělá posledních cca. 20 let, místo toho aby měnil umístění lišty nebo barvy ikonek a oken. Díky tomu je světelné roky před konkurencí. Ano, tomu, kdo má jen jeden Mac nebo MacBook to tak nemusí připadat. Ano, je potřeba mít celý Apple ekosystém. Ano, stojí to balík. Ale když to člověk jednou vyzkouší, nedovede si představit, že by bez toho mohl existovat.

    Věci jako propojení s autem, možnost najít ztracené / ukradené zařízení, přístup ke svým datům přes browser z jakéhokoliv OS (ne, opravdu to není to samé jako NextCloud nebo MS 365), Apple Pay, příjemné srandičky jako AirTag atd...

    Apple prostě pochopil, že OS je jen nástroj. Ano, musí být stabilní a spolehlivý, ale to by měla být samozřejmost. O co ale opravdu jde, je obsah, uživatelská přívětivost a usnadnění práce.

    Bylo by to krásné, kdyby takhle mohl jednou fungovat Linux, mám ho rád. Kdyby se vývojáři domluvili a začali se na věci dívat trochu jinýma očima. Technická překážka v tom není žádná.