@Tomáš Crhonek
Při sčítání lidu je to většinou lidem jedno. Já v nájemním bytě, kde bydlím, sdělím všechno - a vůbec neřeším, jestli má majitel vše úředně v pořádku, ani to nevím a nemám jak ověřit. Vím, že máme v baráku kotelnu na plyn a ústřední topení, ale do loňska bylo teplo dálkové.
Ale jak jsem psal, není ani tak podstatné, kolik dnes lidé uvedou přípojek plynu jako absolutní číslo, ale jak se to změnilo za deset let. Jestli se lidé víc přiklánění k ústředním a dálkovým teplům, nebo k místním. Jestli spíš preferují plyn, nebo elektřinu, nebo jiný zdroj. Zajímavé je vědět, kolik domácností je závislé jen na jednom typu otopu a kolik má možnost alternativy. Výsledky se pak promítají do strategie státu, do rezerv, do podpory různých alternativ (nemusíte podporovat to, co roste samo), ...
Stavební úřad nevede přesné statistiky a už vůbec neověřuje skutečný stav v čase. Pokud vydá stavební povolení na kotelnu v paneláku, vůbec nemá potuchy, jestli se ještě za deset let používá i ve skutečnosti. Plynový kotel můžete vyměnit za elektrický, a žádný úřad o tom neví. Nebo můžete vrátit po létech zpět plynový, a zase to nikdo neví.
Podle mě přeceňujete jak to, co o nás stát ví, tak i možnosti toho, jestli je ta data schopen vydolovat.