Je strasne smutne, kdyz clovek vidi, ze 40GB se zvlada prenest na desitky metru s defacto obycejnym (trosku lepsim cat8) UTP kabelem s 8mi dratama a treba u uplne nejnovejsiho displayportu s podstatne nizsim datkovym tokem je potreba ultradrahy kabel s 20ti zilama, 4x stineny a maximalne na 3 metry ..... to mi fakt nekdo vysvetlete.
já tomu sice nerozumím, ale nebrání mi to okomentovat: možná, že u DisplayPortu (který neznám) je délka kabelu omezena vlastnostmi tohoto Vesmíru (konkrétně rychlostí světla ve vakuu, která omezuje i rychlost el. proudu v kovech) stejně jako u USB, kde zvolili nevhodný komunikační protokol, a tak se jim rozpadne synchronizace už na pěti metrech, protože signály zkrátka nestihnou projít delším kabelem dost rychle na druhý konec, aby ještě ta data časově dávala smysl.
Ano, u DP to tak bohuzel je, jsou to kokoti a s kazdou novou verzi se vzdalenost zkracuje. Je to stejne jak u USB. Zajimave, ze treba HDMI timto problemem netrpi, tam jde pouze o kvalitu kabelu a delka je teoreticky neomezena. Elektronika pro DP, HDMI nebo 40, ci 100 GB ethernet nestoji nic nebo proste uplne stejne. Tak proste nechapu, proc nepouzijou ethernet pro prenos obrazu, kdyz s tim maji takove problemy u 20ti zilovych kabelu?!?!!
Já to omezení délky celkem chápu, je tam hodně párů žil a je potřeba hlídat si souběh signálů (= délku jednotlivých párů), jinak se tam něco předbíhá nebo zpožďuje... A čím vyšší rychlost, tím větší ty pikosekundy hrají roli... :( U kabelu je riziko, že se při výrobě některý pár prohne nebo natáhne a na větší délce s e těch nepřesností nahromadí víc. U míň párů to není tak kritický, jako když je tam několik LVDS paralelně...
Ohledně obrazu, 1080 prokládaný na 30fps s 24bpp chce cca 1,75Gbbps bez blankingu. Na Ethernetu je to potřeba ještě nasekat do paketů, nějaká režie navíc a je z toho 3Gbps (i když to taháš jednosměrně). Když by se ale použila jenom 2x 1G PHY bez protokolu pro jeden směr, tak to s odřenýma ušima proleze, ale nekompatibilní s LAN... Kabeláž CAT6+ podmínkou.
Tj, tak mi prines ukazat hdmi kabel 30m dlouhej ... a funkcni. Levny kably fungujou tak do 3m, do 10m fungujou ty drahy, a nad 10m nefunguje poradne nic. Mimochodem, po tom kablu musis bejt schopnej protlacit neco kolem 3Gbit cistejch dat (pro 1080p). A nevsim sem si, ze by treba desitkovej ethernet mel nejakou uzasne levnou technologii, nebo ze by sel na vic nez jednotky metru tahat metalikou - ktera je navic vyrazne drazsi nez optika.
Jestli ja neco nechapu, tak proc uz davno nejsou vsechny ty kabely opticky. Na ty vzdalenosti na ktery se to bezne pouziva bohate staci plast, takze to ma mozna i vetsi odolnost nez medenej drat. Zajimavy, ze prakticky kazda krabice ma optickej SPDIF, pricemz na ten zvuk je to vzhledem k bitrate totalni overkill.
> Elektronika pro DP, HDMI nebo 40, ci 100 GB ethernet nestoji nic nebo proste uplne stejne
A to přesně není pravda. Už PHY čip pro 10GBASE-T je nesrovnatelně dražší než driver pro TMDS používaný v HDMI anebo LVDS pro DisplayPort, nehledě na spotřebu 10GBASE-T PHY kolem 4W, která má své důvody -- právě to, že to běží přes 4 páry na 100 metrů. Se 40G a 100G Ethernetem jste úplně mimo, to jsou výhradně optické technologie s velmi drahými moduly, a opět se podívejte na jejich rozměry, spotřebua a thermal design. HDMI a DP jsou naopak designovány pro co nejnižší cenu zařízení, a té je možné dosáhnout přesně tím způsobem jak je to uděláno.
Obdobně USB3.0 nebo Thunderbolt, který měl být původně též na optických vláknech, ale kvůli nákladovosti transceiverů od toho bylo upuštěno.
Cena je vysoka, protoze proto ..... realne je stejna jako vsechno ostatni. Dokonce jsou i nesmyslne drahe ruzne opticke prodluzky pro DP, ale stoji to 50k .... 40G jde pres drat. Dokonce i 100G, akorat na to neni standard. Realne je ten opticky modul malicka soucastka a ten port je podstatne mensi nez klasicke HDMI nebo DP. A relativne drahe (vyrobni naklady jsou podstatne levnejsi nez se to prodava samozrejme) to je kvuli tomu, ze tam hodi nejaky programovatelny xiling, ktery je veliky, zere jak cyp, ale to samozrejme nikoho netrapi ..... kolik je v 10ti milionove republice 100GB ethernet portu (kdyz moc, tak stovky) a kolik HDMI?:) Jde o to, ze se nevyplati vyrabet specialni cip, lepsi si ho zalevno naprogramovat do relativne levneho xilinxu a muzes to zacit draze prodavat. To je jak NIC ma ten DOS filtr, taky hadam, ze to maji kartu s nejakym xilinxem. Kdyby treba nvidia (nebo nejaky vetsi vyrobce karet) rekla: "tak kamaradi, konec srandy" a hodila vedle sebe na kartu 4 opticke porty, vytiskla k tomu DSP modem/elektriku na malickem cipu, zerouci nula nula nic, tak maji po prdeli. Pak to prodaji treba DELLu do monitoru, treba jako gsync a je po prdeli s nejakym HDMI .... ale do toho se nikdo nepohrne no, bohuzel .... sak si vzpomenme 10+ let nazpatek na lightpeak https://www.extremetech.com/computing/163982-intel-teases-1-6tbps-optical-interconnect-asks-us-to-forget-about-light-peak
Optickej transiever je drahej na výrobu a vždycky bude, pro vyšší rychlosti, tam se jedná řádově o desítky dolarů na kus, jestli víš o někom, kdo je vyrábí levněji tak se nechám poučit
HDMI/DP používaj rozhraní který je v jednotkách dolarů, takže minimálně o řád levnější
Až bude 10Gbit ethernet po metalice za 5 dolarů kus, tak se dá použát na přenášení obrazu
A nikdo nebude platit víc za port na monitoru/televizi
Proto na levnejch monitorech, tak dlouho žilo obstarožní VGA, protože bylo levnější než DVI