Njn, miniCD je skvela vecicka, skoda ze nieje hned na stranke ubuntu moznost k stiahnutiu, clovek si ho musi najst. Najlepsia kombinacia je ked ma clovek doma urobeny mirror pomocou apt-mirror. Len spustim to jedine cdrw ktore mi uz doma ostalo ( aj to je poskrabane tak ze normalne cd z neho nespusti), dam natiahnut komponenty, zapnem ssh a idem na druhy pc :) hoci instalujem len ked testujem, ale aj to pohodlie musim ocenit.
btw, na tu chybu som pri instalacii anglickej verzie nenarazil
Na to existuje jedina odpoved: vem si editor, napis clanek a posli ho, kdyz jsi takovy frajer. Dostanes za to penize a jeste si budes moct pocist pochvalne reakce v diskusich. Urcite to totiz bude naprosto skvely a bravurni clanek, na ktery budou vzpominat pristi generace. Co ty na to frajere?
ubuntu minimal poznam. po precitani ho poznam este o trochu lepsie, takze som spokojny a som rad, ze som si clanok precital.
Nespokojnost sa da vyslovit roznymi sposobmi. Dobra kritika ale znamena, ze je nieco konkretne zle a treba to napravit. Co presne je zle na clanku? A inak neverim, ze by mal Petr cas na odpovedanie kazdemu cloveku. To nemam ani ja, a to mam ovela mensi projekt ako je root.
spánem bohem, Vaše volba. P. Krčmář popsal pro spoustu *.nixových uživatelů zajímavý článek (viz další reakce). To P.K : dělám to tak už dlouho, funguje to a minimalizuje instalaci. Té chyby s lokalizací jsem si nevšiml, další položka pro úsporu místa, dík. A pište dál, někdy jste „inspirující“ :-) v dobrém
Moc pekna chyba. Kdysi take platilo, ze pri updatu na novou verzi Ubuntu automaticky nejprve updatovalo metabalik ubuntu-desktop, pricemz mu bylo vicemene jedno, ze v aktualizovanem systemu neni, a pak az postupovalo balik po baliku. Pravda je, ze je to informace o verzi 7.10, tak je to treba spravene. Ale spise tomu neverim podle te informace o dalsi chybe. Ubuntu a minimal je proste protimluv, kdyz clovek neco takoveho chce, tak instaluje Debian, ne?
Za ty roky co pouzivam Kubuntu a sleduji obecne vyvoj v ramci Ubuntu, tak muzu souhlasit, podle mne Ubuntu je system typu „berte jak je nebo nechte byt“, hlubsi rypani vetsinou znamena pri prechodu na novejsi verze problemy. Debian jsem zatim nepouzival dost dlouho abych mohl mluvit o nejakych zkusenostech, ale za tech par mesicu co jsem ho na jednom pocitaci mel mi prisel mnohem vice tolerantni k tomu ze si tam clovek vybere libovolnou sadu balicku a jeste si nektere z nich rucne dokonfiguruje nebo neco dokompiluje. Ale vzhledem k tomu ze oboji je .deb a Debian neupdatuje celou distribuci tak casto, tak je to asi jen subjektivni dojem a ve skutecnosti to vyjde podobne, jenom u Debianu resi clovek ty problemy s velkym upgradem mene casto.
Na druhou stranu kdyz mate Ubuntu v klasicke instalaci a nevrtate do nej a mate vhodny HW, tak uplne zapomenete co jsou to nejake „problemy s PC“.
ten update metabaliku -desktop je tam zrejme z toho duvodu, ze jeste pred tim byla v ubuntu jina chyba, ktera pri upgradu na urcitych konfiguracich zlikvidovala cele graficke prostredi a pro spravnou verzi se ten balik musel pred restartem updatovat manualne.
osobne jsem ale z posledni verze ubuntu dost nesvuj, 9.10 je u me asi 100× pomalejsi nez 9.04, nejake rady pritomnych co by se melo optimalizovat (projevuje se jak u KDE, Gnome i Xfce) ?
Diky. Uzitecny clanek. Jen mi nejak uniklo, jak konfigurovat pripojeni k internetu. Musi se nastavit manualne pomoci prikazove radky nebo se to da udelat prostrednictvim dialogu? Kdysi jsem pouzil podobny instalator pro klon Debianu a po nastaveni ceskeho prostredi jsem mel srbskou klavesnici (pravdepodobne, byla tam azbuka). Ale to uz bude urcite opraveno.
No, tak jsem si to testnul, a nainstalovalo se mi normální ubuntu se spoustama sraček, které tam nepotřebuju, ale byla to moje chyba že jsem si to takhle nechal a nevrtal se víc v nastavování;
Mě by se líbila nějaká empty-distribuce ve které by byl jen prázdný gnome bez aplikací jen se synaptikem a vším nastavováním; bez ooo a tak… stejně si všechno co potřebuju musím pak sám doinstalovávat… tak bych ušetřil čas při instalaci a trochu prostoru – ikdyž ten je v podstatě irelevantní…
Jo, tak nějak si to představuju taky, jak už bylo výše napsané – Debian. Akorát když jsem si chtěl nainstalovat jenom základ – gnome + gdm + alsa + synaptic, tak mě i při instalování dalších balíčků nejel zvuk a musel jsem si vybrat pár věcí z tasksel. Každopádně bohužel, co píšete není tak úplně reálné – gnome prostě odmítá existovat bez Evolutionu :3. (Proto se snažím jet na xfcích.)
Už asi rok použivat Ubuntu – server (i386) 8.04 LTS na starem ntb – PIII/800, 192MB, 40GB. Presel jsem v ty dobe z Debiana Etche jen kvuli tomu, ze jsem na www.bakarasse.de nasel uloziste pro aktualizovany modul do jadra pro ATI rage grafiky – funkcni DRI (rozbehan Quake3arena na nejnizsi detaily – 20–30fps) . V puvodnim Etchovi jsem pri kazde zmene jadra (updatu) musel modul kompilovat rucne (a protoze se jednou neco po.. a nezkompiloval se, tak sel…). Je pravda ze mi tam fungovali sensory na teplotu (asi kvuli acpi), v ubuntu mi nefunguji (testovano s lm-sensors), ale od te doby si nestezuji. XDM a openbox – nejrychlejsi vec, co jsem vyzkousel. Firefox, icedove, openoffice taham sshackem nebo DISPLAYem ze serveru. Disk da kolem 28MB/s (mereno hdparmem), otestovano microcode-updater a od zacatku pouzivam compcache (kazdej MB ram se hodi). Zvuk posilam na jinej terminal pres ESD (ntb ma odpalenou zvukovku), na PCMCIA mam USB radic – ale jednou za cas se ta pcmcia musi vyndat a zandat jinak prestane „premavat“ – flashdisky hlasej chybu apod. System mel po instalaci zakladu asi 300MB a je pomerne sviznej, avsak pokud ma firefox zpracovavat velkou stranku (napr. s munin grafy – 200MB v RAM) tak je system nepouzitelnej – tipuju to na to DRI, pokud neni zaple (je pouzit jinej driver v Xorg.conf) tak se stranka vykresuje na strane serveru a zobrazeni je bez problemu. Jinak po delsim uptimu (60 dni) ma system tak 50MB ve swapu. Nemuzu si stezovat, oproti Debianu jsem ve verzich programu/jadru tak o krok napred a nevyhodu to temer nema. Na P3ce je kazde procento vykonu poznat :o) Jen mi pripada, ze drive (dokud nebyla pouzita SCSi vrsta a jadro detekovalo disky jeste jako hda/hdb – mozna jeste z dob sarge – mely disky vetsi prenosovou rychlost a byly mnohem lepe konfigurovatelne – dnes uz hdparm na ide disku ukaze jen 3–4 polozky, zbytek se musi ladit sdparmem a stejne pulka prikazu nefunguje :( ) Jinak momentalne se snazim rozbehat zpet acpi parametrem do jadra acpi=force lapic apod., kvuli IRQ – temer vsechno (disk, grafika, sitovka, USB, mam na IRQ 11, ikdyz ma system dost volnych jinych). Myslim si, ze je lepsi tento system nez nejaky jiny minimalisticky linux aka puppy, slax/slack, atd. Zkousel jsem take apt-build na nejake programy ale rozdil ve vykonu nevidim. Jedna se o ntb HP Compaq Armada E500, takze kdyby mel nekdo nejake pripominky, srovnani, namety, tak sem s nima, rad vyzkousim, porovnam :)