Díky za hezký popis. MSP430 jsou také moji oblíbenci :-) Minule jsem se přimlouval za článek popisující tyto procesory a přišel hodně brzy. Díky moc a těším se na další pokračování.
V kapitole 13. je u bitů AD a AS chybně šířka rozložení bitů v tabulce (2 bity AD vs 1 bit AS).
kdyby nekdo mel zajem o MSP-EXP430G2 LaunchPad http://www.ti.com/tool/MSP-EXP430G2 tak jich mam par novych nepouzitych nerozbalenych ve skrini a cas uz venuji spis jinym plarformam - ARM,ESP8266
120Kc plus postovne - fanoush seznam cz, v baleni jsou dva mikroprocesory - 1x MSP430G2553IN20 a 1x MSP430G2452IN20
Je pravda, že Cortexy-M asi hodně změnily situaci na trhu, je to například vidět tady na grafech:
(trošku starší grafy tady http://www.icinsights.com/news/bulletins/MCU-Market-On-Migration-Path-To-32bit-And-ARMbased-Devices/)
Ale ono u mikrořadičů někdy mnohem víc záleží na ostatních modulech - jak to má kvalitní A/D, D/A, PWD, jestli to má CAN atd. Navíc když něco funguje a čipy stojí pár centů, asi není důvod měnit :-)
I TI už vyrábí řadu čipů založených na Cortexech (řada 432), ale MSP430 pořád vyrábí v hodně velkých sériích, takže to odběratele (zatím?) má.
Tak 68HC12 od Freescale a od nich odvozene MC9S12 se prodavaji dost dobre, v tom druhem pripade urcite kvuli on-chip ethernetu. Tyto cipy maji sice osmibitovy zaklad, ale v podstate se jedna o 16bitove cipy s AB akumulatorem a 16bitovymi indexovymi registry. MSP tedy vypada o dost lip.
Taky by bylo zajimave zjistit, jak jsou na tom cortexy v automotive, ale treba uz i jo (neni tady nejaky insider?)
Hlavne spotreba, to je hlavni prednost. Porad jsou to MCU v DIL pouzdrech, aspon nekolik zakladnich typu. Tech 16-bitu ma pry velky dopad na efektivitu provadeni kodu, takze vypocet probehne rychleji nez na 8-bit procesoru a pak se chip muze uspat a ceka na preruseni, anebo naplneni bufferu daty od DMA. A TI ma bohatou nabidku modulu.
16-bit MCU je pry take dobre pro Forth, takze treba pro MSP430G2553 existuje nekolik verzi Forth, lze stahnout a vyzkouset (a treba se i zblaznit ;-). 4E4th, MECRISP, CamelForth, noForth, atd. Pokud neumite Forth, asi Vas tato nabidka neoslovi. ale pokud umite Forth pouzit, pry je to mocna zbran...
jen poznamka, komunita zije (mimo jine?) okolo http://43oh.com/ - forum je na http://forum.43oh.com/
je na to i port Arduina - Energia http://energia.nu/ takze to je i pro zacatecniky co by jinak sli to avr nebo arm cortex, TI krome tech Launchpad developer boardu ma i ruzne booster packy - displeje senzory atd
Akorat bych rek ze posledni dobou to trosku upadlo a aktivita je mensi nez byla. Nevim jestli to souvisi s tim ze se zvedly ceny v TI eshopu a zrusili postovne zdarma, ale mohlo by to souviset :-)
dnes kdyz ten zakladni launchpad stoji $10 plus drahe postovne tak to pro obycejneho bastlire nema vyznam vzhledem k Arduino pro mini 328 klonum na ebay/aliexpress za $1.70USD s postovnym zdarma pripadne napr. maple mini klonum (cortex M3) za $4 nebo esp8266 (nodemcu modul s 4MB flash a CP2102 usb to seral prevodnikem kolem $3)