Ja moc nechapu proc by se mel kazdejch 5 sekund zapisovat jurnal, kdyz zadna aplikace na disk nezapsala. Co zapisuje? Ze nikdo nic nepise? Pak uplne ztraci smysl moznost vypnuti disku pri neaktivite.
Prave ze me se zda, ze mi na notebooku kazdejch 5 sekund zapisuje na disk kjurnald a nikdo jinej. Aspon podle iotop to tak vypada. Zkusim se v tom jeste pohrabat...
Existuje este jeden bug a prejavuje sa rozne na roznych distribuciach ze sa ti odparkuju hlavicky co nasledne zisti OS a zobudi HD. Neviem presne mechanizmus ale mne sa obcas disk dostane do tohto stavu a nic ine ako reboot nepomaha. Skusal som nastavovat aj nejake odporucane hodnoty cez hdparm ale nepomahalo. Stava sa to tak raz do mesiaca. Ale myslim ze s novym 2.6.26 som to nezazil alebo je to mozno novsou verziou hdparm ktory to uz lepsie nastavi uz pri starte OS.
To co na Microsoft Windows už funguje několik let, se teprve nyní začíná řešit na Linuxu, a pokud možno stylem "dodělej doma". Děkuji, nechci parodii na OS, chci jen pracovat a pokud jedu ve vlaku, tak každá minuta delší výdrže notebooku je pro mě důležitá.
No jasně, když zde někdo křičí, jak jsou ta Wokna skvělá, tak jen provokuje.
Na druhou stranu, když někdo říká, že Windows nejsou OS, ale jeho parodie, tak je to taky takové jednostranné. To platilo o řade 9x, řada NT operační systém je a při patřičném zacházení to může fungovat dobře.
to je jednoduche, maji funkci "zasevace nejistoty" pro lidi, co jsou na vazkach, zda prejit na linux. Spis by mi zajimala jejich motivace, proc tady casto klidne i lzou (podle me casto vedome), jen aby byli slyset, jak je ten linux nepouzitelny. Napada me par kategorii:
a) reditel zemekoule - ja to neumim nastavit, tak je to spatny a nefunguje to. Ze jim napise X lidi zpravu, ze jim to funguje bez chyby, nebo jim to na firme predvedeme, je vetsinou nevyvede z miry a povazuji to za vyjimecny jev.
b) ujel mi vlak - clovek, ktery je ve windows machr, ale v linuxu se najednou dostal do pozice zacatecnika. Postupy z windows nefunguji a aura nedostizneho IT profesionala mizi tim rychleji, cim vic se lide zacinaji ptat na veci z linuxu. Zaroven je tam neochota si tento stav priznat a "doucit" se linux.
c) linux ohrozuje me financni prijmy - zivi ho programovani/sprava/instalace tesne spjata s windows a kazda firma, ktera prejde na linux, je ztraceny (potencionalni) zakaznik
Urcite existuje mnoho dalsich kategorii, jako rypal do vseho a vsech, atd...
d) Profesionál - tedy nikoliv v IT, ale v PR. Člověk najatý českou pobočkou či reklamní agenturou za účelem odrazování uživatelů od konkurenčních řešení. Takových se tady s pravděpodobností, blížící se ke 100% pár pohybuje.
Vy si fakt neviete predstaviť, že niekto by sa zadarmo a z vlastnej iniciatívy, ako aj bez osobnej frustrácie a bez snahy Linuxu škodiť, rozhodol občas zareagovať na tie nezmysly, čo sa tu objavujú? Podotýkam, že "nezmyslom" môže byť aj celkové smerovanie diskusie, v tomto prípade teda trochu (na môj vkus)trochu nekritické jasanie nad riešením, ktoré nikto nenazve user friendly.
Tá zaujímavá móda,ktorá sa tu pestuje, t.j. označovanie ľudí, ktorí nie sú práve z vášho tábora za trolov a ich posielanie na iné fóra, tú človek vidí naozaj len tu. Neviete si prestaviť napr. možnosť
e) človek, ktorého irituje neochota linuxovej komunity vidieť realitu a jej neodôvodnené nadšenie nad rôznymi polovičatými riešeniami či pseudo úspechmi?
Mám-li soudit podle sebe, mně Linux vyhovuje a z mého pohledu je nepoměrně lepší než Windows. Přesto nemám potřebu chodit na weby určené uživatelům Windows a vykládat tam, jak je Windows strašný. Takže ne, představit si to dost dobře nemumím. Zato si umím dokonale představit lidi spadající do kategorií, které výše zazněly.
A co se týče příspěvku, na který celé toto vlákno reaguje, ten tedy rozhodně nespadá do vašeho hypotetického scénáře (e). To je prostě mylný a unáhledný soud naprosto neinformovaného jedince, který soudí Linux bez sebemenších znalostí. Což bych já udal jako alternativu k bodu e):
e) člověk, který ví o probírané věci velké kulové, ale to mu nebrání se k ní vyjádřit a činit nad ní závěry
e) ... A jeste si vybira clanky, ktere jdou pod povrch a tudiz nejsou pro nej.
Na druhou stranu, je pravda, ze o widlich se siri takove lzi, ze je mi z toho spatne. Treba na R61 mi uspavani na Linuxu nezafungovalo asi jednou za mesic (uspaval jsem 2-3x denne). Ovsem widle se neprobraly po kazdem tretim uspani. A pokud jsem mel v pameti vic aplikaci, tak nesly uspat vubec (ackoliv vyzadovaly extra 3GB soubor na disku).
Chodim ja na widlacky konference stezovat si, ze mi obcas na par minut zmizi v XP ukazatel mysi, ze mi na odpoledne prestane fungovat Copy&Paste, nekdy drag&drop, nekdy se rozhodnou uplne zamyslet? A to widlackej window manager ani nic neumi, schopnostma srovnatelnej asi jenom s TWM...
Verím, že nechodíte na weby určené užívateľom (resp. zástancom) Windows, pretože takých je málo, ja osobne neviem o žiadnom. Windows nie je ani medzi jeho užívateľmi nejakou modlou. Na webyh ako je napr. zive.cz alebo itnews.sk chodí linuxákov hodne a vykladajú aký je Windows zlý aj pod článkami, ktoré z témou linux-windows vôbec nesúvisia(prevda, tam chodí aj dosť "jabĺčkárov"). A sú tam aj viacerí diskutéri z roota (používajú tie isté nicky). Osobne im to nijako nezazlievam, pokiaľ to nepreženú. Každý názor provokuje aj opozíciu a tá opozícia má právo sa vyjadriť. A to ešte viac, ak ten názor (resp. celý web) je založený aj na oslavovaní vlastnej odlišnosti od opačného tábora, čo je prípad takmer každého linoxového webu. Väčšina článkov (tento konkrétne len trošku) je založená na porovnávaní sa z Windows, zhadzovaní Windows a jeho priaznivcov (ako tu už zaznelo - paródia na OS), vyjadrovaní potreby obracať ľudí na linuxovú vieru, atď, atď. takže sa potom nemôžete čudovať, že sem zavítajú aj ľudia, ktorí podpichujú, aj ľudia, ktorí sa snažia korigovať niektoré mýty zakorenené v linuxovej komunite. aj hulváti. Keď hulváta s určitým názorom označíte kvôli jeho názoru za menejcenného, asi sa ozve.
Ja osobne som sem nezačal chodiť kvôli potrebe osočovať Linux, ale kvôli tomu, že som s Linuxom experimentoval a mal som ho celkom rád. Komunita ma od neho dosť odradila, ale napriek tomu si myslím, že slušná kritika jej môže pomôcť skôr, ako jej uzatváranie sa do vlastného sveta nie celkom prepojeného s realitou. Diskutér, ktorý rozpútal tento flame podľa mňa vie o čosi viac ako to "kulové" - má praktickú skúsenosť s Windows, ktorý je v podpore power manažmentu naozaj pred Linuxom. A naznačil, že moderný OS by to mal zvládať lepšie. Neuviedol síce nijaké extra detaily, ale tie neuviedol ani autor článku, tiež len spomenul, že u konkurenčných OS vydrží batéria dlhšie.
Prudíte tady opravdu krásně, ale bohužel o věcech o kterých vám chybějí informace.
Představte si, že bych já pod nějakým odborným článkem třeba o nějakém "tuningovém" triku s ruční editaci registrů Windows začal pořvávat, jak je to s Windows špatné, protože se tam musí editovat něco tak nepřehledného jako registry... a jak je to uživatelsky nepřívětivé. Právem by mě uživatelé, kteří s Windows běžně dělají a vědí o co jde, považovali za hlupáka.
Přitom vy děláte vpodstatě totéž. Aniž byste se namáhal něco vědět vynášíte soudy na základě své neznalosti. Rozdíl mezi námi je v tom, že já na fóra či poradny ohledně Windows nechodím, pokud opravdu nepotřebuji něco vědět a v tom, že o Windows opravdu něco vím. Zkuste to vy podobně dělat s Linuxem a všem nám bude veseleji.
schválne, skúste tu pohľadať, kde som sa nejako kategoricky vyjadril o Linuxe a jeho kvalitách. Myslím, že sa dosť natrápite. Ja som sa akurát domáhal trochu vyššej tolerancie v diskusných fórach. Ak sa vám nepáči, že som dal tomu diskutérovi čiastočne za pravdu v tom, že Linux sa power managementom príliš nekamaráti, to isté tvrdí aj článok, pod ktorým diskutujeme.
ne, jen nerespektujete rozdil mezi clankem a jeho komentari.
tohle je pokrocily power management - tj. dost hluboko v linuxu, srovnatelne s tim je napriklad pokrocile odvsivovani windows, tam take musite znat hromadu veci a jak to ve windows opravdu funguje, ci je ktery proces, strukturu oderaru, lokalizace apod... tj.: take to nechodi samo od sebe.
PS: je ale hezky videt na techto vecech co je ktery OS zac a od kud prisel... nic vic ani min.
To je prave problem, ze ti lide vidi jen tu "svoji" realitu. Nedavno zde vysel clanek o gentoo pro eee. A hned se objevilo nekolik remcalu, jak je ten linux hrozny, ze se musi pouzit textovy editor, aby na tom vubec linux bezel. To, ze jim lide psali o Xandrosu a eeeBuntu, kteri na eee slapou bezchybne (sam eee s eeeBuntu mam a instalovali jsme zakaznikum eeeBuntu na hodne ruznych modelu, takze je to zkusenost z praxe) je nechavali chladnymi. Dal potrebovali "uvadet ostatni do reality", ze netbook jedine s windows, protoze ten linux se na tom musi "doprogramovat".
Problem je, ze clovek znaly problematiky si rekne "nojo, dalsi pitomec", ale hodne lidi, si treba kvuli tomu opravdu radeji da na dany hw windows a linux ani nevyzkousi, prestoze by jim mohl slouzit mnohem lepe. A remcal si skodolibe muze udelat carku za dalsi zasah.
+1 d) - souhlasím s vámi, asi by se nenašel nikdo takový, který by zadarmo vysedával u počítače, procházel diskuze a intenzivně agitoval využívajíce k tomu informace a argumenty v rozsahu, který běžný jedinec nemá, který jen tak z nudy a zadarmo, surfuje po Internetu
jestli mě něco dokáže vytočit tak je to tenhle sektářskej přístup, kdy každej proti Linuxu je heretik, který si zaslouží upálit.
a argumenty typu "já taky nechodím na fóra s Widlema a nehaním je" je ještě lepší. zaprděno, ale hlavně že je teplo, co ?
na root choděj lidi se zájmem o IT obecně a nejsou tu jen články o Linuxu, tak proč by nechodili.
to je třebas můj případ. nicméně čtu i články o linuxu, čistě pro rozšíření obzoru. a taky proto, abych zjistil, jestli se konečně vyplatí na něj přejít. a zatím to tak nevypadá.
to neznamená, že bych byl nějak zapálen pro Windows, je to pro mě jen OS a už jsem je několikrát taky proklel, když jsem při práci narazil na nějaké nedomyšlenosti systému. stejně jako linux.
a zpět k tématu. tohle píšu na své Toshibě, ke které byla distribuce Vist. Visty šly do koše za dva dny a teď mám nainstalové XP prošacované pomocí XPLite. Linux byla druhá varianta, nicméně ještě horší (prostě bych dostal OS, který spoustu možností mého HW nevyuživá - už se těším, jak mi někdo řekne, že jsem lama. nevím, byl jsem před čtvrt rokem na školení, v místnosti booky IBM řady T, dual boot Centos/XP, připojení k netu přes wifi. ta samozřejmě na Centosu vůbec nešla, v místnosti 20 IT a konsensus byl jasný: spust si XP)
živím se vývojem, ne konfiguračním managementem. od OS čekám hlavně to, že o něm nejlépe nebudu ani vědět :)
Mám taky jednu historku se školením. Byl sem na něm asi pře půl rokem. Byli jsme čtyři. Dvakrát Linux, jednou MacOSX a jeden účastník měl úplně nový notebook s Vistama. Bylo mi ho líto. Vůbec nevěděl co se přednáší, protože neustále bojoval s OS. Buď mu to dělalo něco co nechtěl anebo mu to odmítalo dělat to co chtěl.
Pokud začnu bez znalosti věci prudit v diskusi pod nějakým odborným článkem o Windows, co myslíte, že se stane? Budou mě tam mít rádi? Lidi jako vy dělají totéž a jen diskusi otravují.
Pokud byste tady byl jen proto, že se chcete něco dozvědět, psal byste do diskuse něco úplně jiného.
Protože pokud chcete tvrdit, že těch cca 90 % uživatelů Windows zkusilo Linux a nechtějí ho, tak lžete. Ten zkusilo možná pár procent lidí a většinou bohužel dávno nebo nevhodnou distribuci, takže to o ničem nevypovídá.
Nebude náhodou důvod v tom, že o něm neví? Nebo proto, že Windows mají stejně upirátěné? Tak 50 % lidí, co znám, kteří někdy zkusili Linux, tak už Windows nepoužívají, dalších 30 až 40 % používá dual boot.
Celkem mě překvapuje jak málo se zmiňují dva důležité důvody, proč lidé nechtějí přejít na Linuxový desktop - za prvé zvyk a za druhé časová náročnost, třeba pro mě jsou oba stěžejní. Pracuji s několika desítkami systémů, kde běží Windows, různé Linuxy, FreeBSD, AIX, VMware atd., ale na všech desktopech (především 2x pracovní stanice plus 2x notebook) mám výhradně Windows. Je mi jasné, že prakticky všechno, co na Windows provozuji se dá rozjet i na Linuxu, ale jen za cenu velkého úsilí (například tvrdit fotografovi že nepotřebuje Photoshop může jen člověk který cvaká na kompakt jpegy a říká si fotograf; vím že rozjet Photoshop pod Linuxem jde, např. přes Wine, ale to je to o čem mluvím, toto řešení zabere dodatečný čas a takhle to je s mnoha dalšími věcmi, které bohužel nemají nativní podporu v Linuxu a těch je stále hodně). Pokud mi pod Windows vše chodí k mé spokojenosti a když potřebuju dělat něco "pořádného", tak se prostě připojím na linuxový server (nebo na virtuální mašinu :), nemám žádný důvod trávit čas rozcházením linuxového desktopu a radši se pojedu projet na kole nebo si zalézt na skálu, což je IMHO rozhodně rozumnější využití volného času :)
Yes, you are human only, coz zas neni vubec spatna zprava. Jestli jses 'profik fotograf' a neobejdes se bez fotosupu, tak ti muzu trebas kondolovat, ale zily mi to netrha. Alespon jeden clovek, ktery vi proc dela to co dela.
Spis by me zajimalo - protoze jses zrejme jeden z mala lidi, kteri skutecne vedi proc jim nestaci gimp - mohl bys nam - fotosopem netknutym amaterum - dat par prikladu, co se da delat s fotkama ve fotosopu a ne v gimpu? A to pisu (zcela vyjimecne) bez ironie.
V pohodě :) žádnou ironii v tom nehledám. Na toto téma bylo už napsáno mnohé a jinde a sem to asi moc nepatří (ostatně jako i celé toto vlákno), tak stručně pár příkladů:
1. Photoshop se ve světě digitální fotografie považuje za "standard", což například znamená, že valná většina kvalitních knih, tutoriálů, instruktářních filmových materiálů apod. o digitální fotografii předpokládá použití Photoshopu. Sám mám několik knih (doporučuji Amazon, u nás jsou nesmyslně předražené a neaktuální), například dvě nádherné knížky o černobílé digitální fotografii, ale bez Photoshopu mi jsou k ničemu.
2. To samé platí o různých doplňkových pluginech, viz např. Neat Image, což je dle mých zkušeností zdaleka nejlepší soft na odstraňování digitálního šumu z fotografií. Pro Gimp prostě k dispozici není, bohužela (ale funguje pod Wine :). Existuje veliké množství specializovaných pluginů pro Photoshop zaměřujících se na nejrůznější věci, třeba převody fotek do černobílého režimu, které pro Gimp neexistují. Kolem Photoshopu holt je obrovská komunita fotografů, vývojářů, dokumentaristů, atd. atd. atd. která právě dělá Photoshop Photoshopem, nejde tedy jen o vlastní program a jeho schopnosti.
3. Mám dojem že Gimp stále neumí pracovat v 16 a 32 bitovém režimu (ale jsou jiné editory pro Linux, které to umí, například CinePaint), díky čemuž je pro "fotografy" nepoužitelný. Pokud fotíte, jak už jsem zmiňoval, do 8 bitového jpegu, tak vám to bude asi jedno, ale pokud je vašim cílem maximální kvalita a fotíte do RAW formátu, tak ho v GIMPu bez ztráty drahocenné informace nezpracujete.
Bohužel Photoshop je taky dost drahá záležitost :( Alespoň někomu (včetně mě :) může být útěchou, že pro studenty je k dispozici za cca. 1250 Kč.
Co mě ještě napadlo dodatečně, ačkoliv to nesouvisí přímo s Photoshopem, je hardwarová kalibrace monitoru, mám dojem že v Linuxu moc hardwarových sond nerozchodíte.
Stačily ale ty dva hlavní argumenty - zvyk je železná košila a stávající uspořádání je "zažrané" všude kolem (nestačí jen měnit své návyky - přičemž ty už sami stačí, aby se to většinově raději nechalo, jak to běží a padá).
Přestaňte plácat nesmysly a vraťte se na Živě.
Tady se lidé chtějí dozvědět, jak některé věci fungují a jak je mohou ovlivnit. Vaše plácy je pranic nezajímají.
Popisované záležitosti pochopitelně fungují také "už několik let" a mainstreamové distribuce je využívají.
Nehlede k tomu ze distribuce typu SuSE maji (minimalne na cast z toho, ne-li na vsechno) klikatka a desktopova prostredi (KDE, Gnome) jakbysmet. To co je tu popsane je uzitecne proto, ze clovek vi jak to funguje a muze si spoustu veci zjednodusit a zoptimalizovat nekolika skripty (cimz muze dokazat spoustu veci, ktere pres klikatka nenaklika, ani v tech Windowsech), nebo nastavit i v pripade ze klikatka nechce/nemuze vyuzivat. Vetsina BFU vyuzije klikatka a dal se nestara, toto je clanek pro pokrocile uzivatele kteri chteji neco lepsiho.
Vpodstatě jde o článek podobného druhu jako třeba různé návody na ruční editaci registrů Windows. Teď bychom se mohli sebrat a jít prudit do diskuse pod nějaký takový článek. Určitě by nás tam měli rádi... :)
Zrovna mému EEE PC901 se ve WinXP při probouzení docela často neprobudí správně wifina. Takže místo úspory následuje reboot - hezký nápor na baterku. Možná kdybych uměl reloadnout modul ovladače wifiny... ale na to bych možná potřeboval "parodii na OS" :)
mnooo, staci si udelat cat /proc/acpi/battery/BAT?/state
odber je tam v mA, teda aspon u me, kdyz trvas na tech Wattech, tak si to vynasob napetim baterky, kterazto je u kazdyho modelu jina, ale je +/- konstantni
Najdi si definici slova funguje a vzpamatuj se. Funguje velke blah, kazdy 3. ntb se spatne uspava nebo probouzi a to v pripade skutecne parodie na OS (rozumej windows).
Procitat ten flamewar nechci, ale muzu ti s klidem sdelit, ze s Linuxem vydrzim o pul hodiny vic, nez s Windows. Fujitsu Siemens Amilo Pro V3205. Nikde jsem zadne skripty nebastlil, ani nevypinal procesy, zkratka v Linuxu vydrzi vic.
Windows Vista Basic: 3.5 hodiny
Debian testing: pres 4 hodiny
Preber si to jak chces.
+1 pro ThinkPad W500. S Windows Vista Home vydržel asi 3 až 3,5 hodiny. S Linuxem jsem ten notebook běžně vypínal po asi 4 hodinách a to psal, že vydrží ještě asi hodinu (kéž by tak dlouho vydržel i U:fonův router). Plnou dobu provozu jsem však neměl možnost vyzkoušet, tak dlouho nikam necestuju :)
Jasně se tam píše, že ta stránka nemá za úkol propagovat jakékoli produkty, ani je srovnávat. Uvedené funkce platí i pro AMD a ARM procesory (odzkoušeno).
1) Bohuzel musim souhlasit s tim, ze mA jsou jednotka proudu nikoliv spotreby (viz. zaver clanku).
Autor ma asi na mysli odebirany proud, ktery spolecne s napetim "tvori" vykon/prikon.
To neni flame, ale jen doufam celkem konstruktivni pripominka. Jde tu o mateni pojmu
2) Dale v USB sekci je asi preklep ms misto mA.
3) K flame "ofic. klikatka kontra self-made skripty" jen, ze kdyz uz jde autor "do hloubky", tak by se spise hodilo nejake detailnejsi povidani o tom, jak to ktera velicina ovlivnuje a HLAVNE jak na konkretnim systemu dojit k tem spravnym MAGIC konstantam, coz je vec, kteoru jsem nikde nevidel poradne rozebranou. Autori vzdy jen uvedou "nastavim an rekneme 5min" bez vysvetleni, kde k takovemu cislu prisli.
Ocenil bych spise clanek s navrhem nejake metodiky jak zmerit spotrebu a zejmena dulezite parametry systemu, ktere ji ovlivnujou a na zaklade toho stanovit postup jak alepson rizene experimentalne zjistit magic konstanty - park halvicek, dirty pages,...
Idealne by to dokonce mohlo byt plne automaticke a adaptivni ci dokonce prediktivni. :-D
To by pak situace byla presne opacna. Neverim, ze na woknech je to adaptivni, maximalne to jednou po instalaci/bootu vocucha system a nejake chytreji vymysli nastaveni pro konkretni hw a sw.
> Vzhledem k tomu ze napeti dodavane zdrojem je stale stejne
Vzhledem k tomu, ze onen ukazatel proud z baterky, tak predpokladam, ze to autor meril pri odpojenem 'zasuvkovem' zdroji. Baterka nema po celou dobu stejne napeti, ale napeti klesa v zavislosti s vybijenim baterky, a prislusne stoupa odebirany proud (alespon tak se choval muj notebook, kdyz jsem si s tim hral). Proto je vhodne v podobnych clancich uvadet spotrebu ve wattech (na zaklade udaju o napeti a proudu z baterky) - ta je vicemene konstantni nezavisle na stupni vybiti baterky.
Vetsi smysl ma merit odber komponet se zdrojem ktery je opravdu stabilni (adapter). S tou baterkou to neni tak jednoduche jak to vypada, pokud klesne napeti na baterce, jak se bude chovat chipset treba od wifi ? Klesne tim i jeho vykon nebo elektronika nekde v cipsetu vykon zachova tak ze umerne poklesu napeti zvysi odebirany proud ? IMHO - ten rozdil napeti nabite zatizene baterie a vybite zatizene baterie nebude zpusobovat nijak vyznmnou chybu proti tomu kdyz budem uvazovat stabilni napeti pro vypocet vykonu.
> Vetsi smysl ma merit odber komponet se zdrojem ktery je opravdu stabilni (adapter)
Jenze zatimco merak proudu a napeti na baterce ma dneska snad kazdy notebook, tak neznam notebook, ktery by umel reportovat proud a napeti na adapteru. Tedy by bylo treba pouzit externi merak.
> S tou baterkou to neni tak jednoduche jak to vypada, pokud klesne napeti na baterce, jak se bude chovat chipset treba od wifi ?
Baterka je pripojena na napetovy konvertor, ktery udela stabilni napeti, kteryma se napajeni ostatni chipy.
Obecne mate samozrejme pravdu, ale popravde je to trosku hnidopiske. Lithiove clanky maji extremne plochou vybijeci charakteristiku, ktera je zakrivena uplne na zacatku a pak na kocni vybijeni. Pokud budete podobne pokusy delat po te co akumulator nabijete a notebook chvilu nechate jet, zmerite odber s/bez komponenty v rozmeri nekolika minut, dopustite se naprosto minimalni chyby (napeti se zmeni pouze o par mV) a nasledne porovnani odebiraneho proudu je naprosto legitimni.
Jak rikam, obecne mate pravdu, ale v praxi je to uplne jedno.
Asi jste se nechal nachytat nenulovým počátkem svislé osy grafu. V porovnání s olověnými akumulátory mají lithiové skutečně daleko plošší křivku. Odečítání výdrže podle napětí je zavádějící už proto, že při vypnutí se baterie zregeneruje a po zapnutí prožívá znovu sestup z maximálního napětí. Pokud v baterii není čip zapamatovávající si proteklý náboj, odečítání výdrže zvlášť u starších baterií ukazuje nesmysly.
Asi nejste moc silny ve cteni grafu,ze? Podivejte se na ten graf a znovu si prectete co jsem napsal. Ten graf presne popisuje to co jsem psal vys - charakteristika je velice plocha a zakrivena je pouze na zacatku a na konci. Zkuste mi napr. z toho prvniho obrazku odecist, o kolik se zmeni napeti mezi 40-60% vybiti. Hodnoty jsou temer stejne,ze? Tak vidite.
No a co se tyce toho mereni kapacity - mereni zbyvajiciho naboje akumulatoru z napeti je nesmysl, delat to temer nejde. Je to hrozne nepresne, jak jsem vam vyse dokazal tak charakteristika je ve stredu velice plocha, zavisla na teplote (coz sam vidite na druhem linku, ktery jste napsal) a bude se menit po vypbuti/zapnuti, jak vam uz napsal kolega. Nene, zbyvajici kapacita se meri specialnimi soucastkami, tzv. Coulomb Countery, ktere integruji proud (integralem proudu je naboj), ktery pritekl/odtekl z akumulatoru.
Mate nekdo predstavu, jak by se dala zhibernovat jedna konkretni PCI karta a ostatni ne?
Jde mi totiz o to, ze mam servera, ktery bezi 24 hodin denne, naprostou vetsinu casu nedela nic, nezobrazuje nic, load 0.01. Jedine co v nem zere jak krava je VGA. Jeji chladic ma radove 70 stupnu, sahnout se na nej neda.
Ma nekdo ideu jak jakymkoliv (vratnym) zpusobem snizit jeji zravost? Samozrejme nejlepsi by bylo dosahnout toho, aby v okamziku kdy vypne monitor, vypla i sebe, ale bohate by mi stacil i script, ktery bych uz nejakym mechanismem spustil a ten by mi ji vypnul/zapnul.
Jiste, mohl bych tam hodit nejakeho stareho Hercula, ten nezere skoro nic, ale bohuzel nemam ISA sloty :-(.
lspci:
02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8400 GS (rev a1)
Subsystem: Giga-byte Technology Device 3463
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16
Memory at e4000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M]
Memory at d0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
Memory at e2000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=32M]
I/O ports at b000 [size=128]
[virtual] Expansion ROM at e5000000 [disabled] [size=128K]
Capabilities: [60] Power Management version 2
Capabilities: [68] Message Signalled Interrupts: Mask- 64bit+ Queue=0/0 Enable-
Capabilities: [78] Express Endpoint, MSI 00
Capabilities: [100] Virtual Channel <?>
Capabilities: [128] Power Budgeting <?>
Capabilities: [600] Vendor Specific Information <?>
Kernel driver in use: nvidia
Kernel modules: nvidiafb, nvidia
pro ati funguje aticonfig --set-powerstate=1, dynamicky snizi frekvenci a napeti GPU i pameti, nevyhoda je, ze musis pouzivat fglrx a byt v X11
nvidia ma mozna neco podobnyho
jeste me napda kartu vytahnout a nechat server bezet bez ni, ne? a kdyz bude potreba, tak ji tam soupnout, akurat je potreba server na kratko vzdy vypnout
Nevim jak u nVidii, ale pro ATIny exisuje utilitka rovclock, ktera je sice spis urcena k pretakotvavani, ale lze ji kartu i podtakovat. Ja mam vetsitnu casu kartu potaktovanou na minimum (tj. pri kterem jeste karta chodi, nize zacina zlobit), diky cemuz je pasivni chlasdic jen lehce vlazny. Na plno ji pustim az v okamziku, kdy potrebuju 3D akceleraci.
Osobne bych ale u serveru dost premyslel, jestli tam ma vubec graficka karta smysl - alepson pro mne se jevy vyhodnejsi dat kartu pryc a server zpravovat vyhradne vzdalene. Vetsina desek je ochotna nabehnou i bez graficke karty (casto staci jen vypnout Halt On Errors v setupu).
Pokud ale nahodou patri BIOS desky k tem, ktere odmitnou bez VGA nabehnout, zkusil bych zapatrat po bazarech a strcit tam nejakou PCI kartu, ty maji spotrebu jen par wattu a server jistojiste nepotrebuje zadne graficke delo.
Zkus se podivat na man nvclock. Urcite se tam snizit frekvence GPU i pameti a nejsem si jisty akorat s nejakym uspornym rezimem.
Jak uz ale rikal kolega nade mnou: Proc proboha takova krava zrava? Za postovne ti poslu ATI 3DRageII do PCI slotu. To nema ani pasiv a beznou grafiku to v klidu utahne.
dik za tip, nvclock pomohl
Musel jsem jeste pridat do xorg.conf option coolbits 1, aby to slo zmenit.
Jediny problem je v tom, ze to moc nepomohlo.
Teplota se sice snizila ze 73 stupnu na 60, kdyz jsem snizil frekvenci ze 450MHz na 150, ale i tech 60 se mi zda zbytecne moc.
Budu badat dal nad nejakym zpusobem jak to zhibernovat.
Dik za nabidku, ale vysvetlim ti problem. On je to sice server, ale cas od casu se pres nej divam na filmy, takze potrebuju, aby zvladl rozlisovacku 1920x1080, aby mel DVI nebo HDMI a aby zvladl to zobrazovat. (coz teda ani s tou nvidia moc nezvlada, jaksi tomu nechce fungovat xvideo extension)
Diky za clanek. Osobne jsem byl onehda z Linuxu dost zklamany. Instaloval jsem Debian/testing na Lenovo N200 a vsechno fungovalo na prvni drc. Takze se muj notebook ted bez problemu uspava, ale vubec netusim, jak to funguje - coz me ponekud zneklidnuje. Takovyhle letmy uvod jsem presne potreboval ;-)
V případě WiFi lze ušetřit mnohem více zapnutím klientského power saving režimu: Pokud se nic neděje, čip celou dobu spí, pouze se zhruba jednou za 200ms probudí, a zjistí, zdali pro něj AP nemá data. Prakticky všechna moderní AP spící klienty umějí obsluhovat a z uživatelského hlediska to prakticky není pozorovatelné (snad s výjimkou VoIP a podobných aplikací). Více viz paramatr iwconfig power.
Druhá poznámka se týká mpd. Jelikož je naprogramován jako nekonečná smyčka, jeho příkon v pauze je velmi vysoký. Zkuste si něco pustit a pak stisknout pauzu. Uvidíte 100 přerušení/s. Zkuste změřit příkon s mpd v pauze a po ukončení mpd.
Poslední poznámka: powertop není vázaný na CPU od Intelu. V pohodě funguje i na procesorech ARM.
teze 1 - linux i windows maji kazdy sve specificke nedostatky. Kdo nesouhlasi s timhle, at rovnou napise flamepost a necte uz dal.
teze 2 - root.cz je forum zabyvajici se vyhradne, nebo temer vyhradne linuxem , open source komunitou a svobodnym softwarem.
Otazka 1 - jaky je profil cloveka, ktery sem chodi a pise tu o tom jak jsou windows lepsi?
Odpoved - asi blazen. Tady takovy vagni kecy prece z definice nikoho nezajimaji. Koho (kdo pouziva linux a vi proc) zajima, ze windows jsou fakt lepsi? Diky za odpovedi.
Fakt si myslíte, že zde člověk nesmí prohlásit, že Windows jsou lepší? A proč ne, pokud to je u daného problému pravda?
Uspávání funguje na Windows skutečně ve většině případů lépe a to zejména v aktuální verzi (Vista).
Osobně používám oba systémy - Windows jako hlavní, desktopový OS (hlavní důvod je má profese, ale není to důvod ani zdaleka jediný), Linux pouze na serveru. A protože Windows dobře znám (silná i slabá místa), hodně mi vadí, když si nějaký namachrovaný blbeček potřebuje stupidníma blábolama dokázat, jaký je frajer, že nepoužívá tu náhražku jediného dokonalého OS.
Za poslední dva roky mi prošla rukama řádka počítačů s Vistou (cca 30). Uspávání nefunguje na dvou z nich. U obou je snadno identifikovatelný zdroj problémů. Na jednom je to OpenVPN (což je mimochodem úžasnej bastl, který občas umí krásně zatuhnout všechna síťová připojení), na druhém je to hw nekompatibilita. OpenVPN lze teoreticky nahradit snadno, s hw nekompatibilitou si lze poradit jedině výměnou hw.
Kamarád má naopak vše postavené na Linuxu a věnuje se mu i profesionálně v IT - specializoval se na Debian a bezpečnostní řešení na něm postavená. Stará se o pár desítek instalací a pochopitelně pak i o Linux všude ve svém okolí (distribuce různé - Debian, Ubuntu, Fedora...). Uspávání mu nefunguje v 50 % případů! Většinou je to hw nekompatibilita, na druhém místě pak kombinace určitého sw (detaily moc neznám, není to úplně moje parketa).
Současný Linux je na tom s úspěšností uspávání hůř než XP, což je systém starý sedm let! Vista je na tom daleko lépe, má navíc více možností, jak nastavit různé režimy úspory na noťasu (ano, když si dáte práci, můžete to na Linuxu vyladit lépe, ale chce to zatím podstatně víc znalostí) atd.
Linux mám celkem rád, je to velmi dobré řešení v mnoha situacích, ale to neznamená, že si z něj udělám modlu a budu shazovat vše ostatní. Tím spíš, když moc dobře vím, kde má Linux slabá místa a kde jsou jiné systémy výrazně lepší a dotaženější.
Kacířsky zde budu tvrdit, že Windows jsou mnohem lepší systém než Linux a vím, že to je pravda. Win mají sice mraky chyb, které mne štvou, ale je to systém funkční, dostatečně spolehlivý a hlavně je oproti Linuxu konzistentní a předvídatelný. Linux lze mnohem lépe přiohnout pro specifické využití, ale jeho roztříštěnost a nedotaženost je příšerná. Je sice krásné, když vidím, jak si kdekdo "vyladí" svůj systém, ale k čemu to je, když se nelze spolehnout, co daný systém podporuje a co je nutno dořešit na dané konfiguraci (a jinde zase řešit podporu jiných věcí).
A to nemluvím o tom, jak je v mnoha nástrojích a programech v Linuxu podporována jen část vlastností (pokaždé trochu jiná množina) a zbytek prostě chybí. Prostě vývojáři si tam dali věci, které potřebovali a zbytek dodělejte někdo jiný. Fakt úžasný univerzální nástroj. Paradoxně ale platí, že chybějí funkce ne úzce speciální, ale většinou ty, které jsou v oboru nejčastěji používané. Typicky je tak v Linuxu sice obrovsky mocný grep, ale dosud tam není pořádný okenní manažer. Jak jsou na filesystemu podporovány různé možnosti symlinků, hardlinků a kdovíčeho dalšího, ale systém práv je na prehistorické úrovni a řeší to až podivný SELinux. A dalo by se dlouho pokračovat.
Já vím, že do mne teď spousta pravověrných pustí, jak kecám a dodají mi spoustu důkazů, kdy jim to funguje, nebo kdy věci nejsou potřeba atd. Případně mne pošlou na zive.cz či třeba na alik.cz. Tím ale nic nezmění na tom, že Linux má právě v obecném, uživatelském použití neustále obrovskou spoustu slabých míst a jsou daleko za Windows. A stejně tak to nezmění nic na tom, co jsem řekl výše - že je Linux flexibilnější než Windows a lze ho lépe upravit právě pro speciální využití (mezi které patří také např. využití pro pevně daný hw netbooků a třeba Xandros). Linux je dobré řešení pro profesionály v IT, ale běda, když se do Linuxu pustí profesionál v oboru jiném. Když bude mít kliku, někdo mu Linux nasadí, pomůže mu najít pár potřebných nástrojů a pokud bude počítač využívat jako jednoúčelové zařízení, tak mu to bude fungovat dobře... do prvního problému.
nebudu vas posilat na zive, ale presto to vidim jinak. win jsou fajn system, ale clovek se o ne musi hrozne starat (a davat si pozor co a kam smi a co nesmi). ve skole jsou pracovni stanice na win a funguji paradne (dokonce tam pouzivam IE), avsak kdyz jsem mel win doma (nebo je videl u pratel), byla to vzdy vicemene tragedie. rekl bych ze je to dano tim, ze ve skole je nahodi a dal uz do toho nikdo nesmi sahat. zato doma, kdyz clovek cas od casu neco instaluje a pak to vyhazuje, brousi internet a vubec vsechno, win jsou cim dal tim pomalejsi a tim nepouzitelnejsi (nerikam, ze to tak musi byt, ale je to ma zkusenost). asi je to o tom, co clovek je schopen prezit a co ne...a v tomhle je pro me linux vhodnejsi. uz proto myslim ze byste nemel psat, ze "Windows jsou mnohem lepší systém než Linux a vím, že to je pravda". pravda to neni, stejne jako neni pravda, ze Linux je mnohem lepsi system nez Windows ;)
Nemyslím, že sa o Windows treba mimoriadne starať. Teraz sedím za XP inštalovanými vo februári 2006, som na nich možno už piaty užívateľ (rušil som 4 užívateľské kontá, odinštaloval som časť programov,ktoré som nechcel a nainštaloval svoje) a systém beží tak, ako má, svižne a stabilne. Poznám aj XP, ktoré sú nainštalované 6 rokov a bežia bez problémov. A predtým Win98, ktoré sa používali asi 4 roky, s tým, že som na nich skúšal aj kadejaké programy z časopisov. Po mne ich prevzala kolegyňa a nijako sa nesťažovala. Takže tak.
PS: neriešim tu, nakoľko sa treba udržiavať Linux, ten som vždy využíval len experimentálne.
Ja se stal "Linux-only" uzivatelem, kdyz mi odmitly najet XP, instalace cirka tri roky stara. A protoze uz jsem tou dobou Wokna ani moc nepotreboval, tak uz jsem to nikdy nepreinstalovaval. Takze mate vlastne pravdu - o Windows uz se opravdu moc starat nepotrebuju.
to som len narážal na tú nepresnú vetu "tak som to už nepreinštaloval". :-)
BTW, aj tak tá veta neznie reálne, normálne by človek povedal, tak som dal Windows preč a nechal len Linux, alebo niečo také. Či tomu mám rozumieť tak, partícia(e) s NTFS sú stále tam?
Jo, jedna tam je. Ja mel jednu malou na Linux, jednu malou na Windows a velkou na data pristupna pod obema systemy. Po te, co okna nestartujou, tak je tam halt asi 10GB nevyuzitych - ale to dneska neni zadny problem. Uklid tehle particie je na mojem ToDo Listu ;-) Jinak me Windows stvaly programove uz dlouho. Koupil jsem tenkrat s kompem jakousi OEM verzi - obraz disku z fabriky. Chtel jsem ale dual-boot a to s tema Woknama nebylo mozne. Takze jsem vyhodil do kose legalni verzi a pouzival zpiratenou (proste jsem nechtel kupovat jeste jedny Windows). Po par letech jsem koupil vetsi disk - ale ouha, nesel pouzivat pod Wokny bez SP a ten nesel nainstalovat do techhle ukradenych Windows. To byl asi ten moment, kdy se mym primarnim systemem stal Linux. No, a pak uz to znas... Dneska se staram o ctyri pocitace a Windows jsou na nich jen ty jedny mrtve. Ja uz si s nima zkratka uzil dost - ted at se o Windows "nestara" nekdo druhej.
"Jak jsou na filesystemu podporovány různé možnosti symlinků, hardlinků a kdovíčeho dalšího, ale systém práv je na prehistorické úrovni a řeší to až podivný SELinux. A dalo by se dlouho pokračovat."
Jste is jist, že v případě systému práv v souborovém systému je zmínka o "podivném SE Linuxu" to pravé ořechové?
Víte jaký je rozdíl mezí SE Linuxem či třeba AppArmor na jedné straně a víceméně běžně používaným ACL na straně druhé? Dokážete popsat řešení ve světě Windows, které poskytuje alespoň podobnou funkcionalitu jako SE Linux ?
pan anonym se tvari jako genialni, ale po precteni to vypada trosku spis jako genitalni.
Nejpravdivejsi mi pripada jeho tvrzeni, ze detaily moc nezna, neni to jeho parketa.
Dve vety nejsou vycpavka - o filesystemu, SELinuxu a grepu s okennim manazerem. No - a tady se domnivam, ze nejak zkusene pouzil /dev/random (jestli to na win je), jinak si to nedokazu vysvetlit.
ted je 17:58 4. prosince 2008
a na hlavni stránce rootu vidím:
* Šetříme energii s Linuxem
Komunikace pomocí sériového portu RS-232C
SquirrelFish: reprezentace hodnot JavaScriptu a virtuální stroj
Entity beans v JBoss a relace
* Softwarová sklizeň (3. 12. 2008)
Kódujeme sémanticky s mikroformáty: hAtom
Jan Pinky Pinkas: Jabber je prodělečný podnik
Vrstvené textury v POV-Rayi
Používáme Netbeans. Hodí se i pro tvorbu webů?
SCO opět prohrálo a Adobe uvolnil 64bit Flash Player
* Sendmail: autentizace, smarthost a blacklist
jak přesně to zapadá do té tvé teze "root.cz je forum zabyvajici se vyhradne, nebo temer vyhradne linuxem" ? a ještě otázka OpenSource je jen věcí linuxu ?
Kde mas problem? co z uvedenych veci se netyka linuxu, nebo OSS? Chces rict, ze kdyz najdes mesic stary PR clanek od microsoftu, zes nasel duvod proc vnucovat slusnym lidem reklamu na Wow system?
Mno souhlas. ;-) Pridam jeste svuj nazor. Co se tyka power managementu, tak jsou na tom win opravdu lepe. Na druhou stranu kazdy system ma sve.
Navic mi to prijde, ze se tady srovnava nesrovnatelne. Linux je opensource system zadarmo. Naproti tomu windows jsou systemem dle meho nazoru za nehorazny peniz (pomer cena vykon.. skoda mluvit). Do M$ jdou takove finanance o kterych se normalnimu cloveku ani nezda a presto se najde spousta veci ve kterych jsou naopak win prinejmensim pozadu.
Kdyz si polozim tyhle 2 veci vedle sebe, tak si kazdy udela nazor sam. Nekomu vyhovujou vidle jinemu lin. Kazde ma neco. Ja pouzivam oboje a windle bych chtel postupne odbourat (aspon doma teda).
Problem je, ze win meli historicky vetsi sanci se vsude "rozlezt/prosadit" a spousta veci je delana jen pro win. Existuji sice nahrazky typu wine, ale do toho se mi nejak moc nechce.
Popravde veci, ktere mi v linu chybi docela rychle ubyvaji. ;-)
Svobodny software je dle meho nazoru spravna cesta.
Skatulkovani do cernych nepruhlednych krabic je maximalne cesta k ovladani lidi. ;-)
Btw: Verim, ze pomerne velke procento lidi nemusi win uz z principu. Myslim tim, jakym zpusobem vede politiku M$. ;-)
Muj nazor je, ze to hlavne vubec neni potreba srovnavat. Kazdy at si pouziva co se mu libi a kdo si chce honit tricko, jak jeho koupeny system je lepsi, tak at jde prudit manzelku.
Pokud je tu zacatecnik a chce poradit - at se pta. Sice se mu mimo jine dostane nekolik priblblych odpovedi radoby-guru, ale vzdycky se najde nekdo kdo se podeli o sve zkusenosti.
PS. Jestli hledas linuxovou variantu nejakeho win kodu, tak rekni. Je par profesi, ktere si nemuzou moc vybirat, ale jinak...
Nejak tak, prohledal jsem cely clanek "Šetříme energii s Linuxem" a nenasel jsem jedinou zminku o windows nebo microsoftu.
Nikde neni psano "kdyz si pustite tenhle skriptik, budou windozaci cucet s otevrenymi hubami", cili neni duvod, proc by se tu ti windozaci meli ozyvat a hazet na GNU/Linux spinu, nebo ho nedejboze s woknama srovnavat.
Ja vidim clanek, ktery pomuze lidem, kteri se o GNU/Linux zajimaji a chteji si v teto oblasti system potunit a ne zadne oslavne chvalozpevy na tento OS, nebo naopak otevrenou kritiku konkurence, ktere by pri nejakem dejme tomu prekroceni umernych mezi bylo vhodne (a to je taky diskutabilni) usmernit.
Asi najdu na netu nejaky skautikovsky navod na batikovani tricek a do diskuse napisu, ze tak dobre, jako cerny trika s metalackym motivem, nikdy vypadat nebudou (o cemz samozrejme neni pochyb :-), budu se vitezoslavne usmivat, jak jsem jim to natrel a oni si budou krouzit ukazovacky kolem spanku, jako si ja krouzim pri cteni teto diskuse.
Jinak jsem byl velmi potesen spravou napajeni ve vyvojove verzi KDE 4.2 - to uz je pomalu vic klikatek, nez dokazu usmernit, clovek si muze vytvorit vlastni napajeci profil a v nem individualne displej, CPU a systemove ficurky (treba vypnout composite pri chodu na baterku). Ucinnost jsem zatim nezkousel, ale stalo by to za hrich.
Ja jsem spokojen s navody na http://www.thinkwiki.org potazmo s utilitkou powertop diky ktere muzu mit na svem R61 spotrebu nejakych 12W (to je pres 3 hodiny chodu)
Btw: mam ted na notasu Kubuntu 8.10 (KDE4.1) a musim rici, ze jsem take potesen. Pri vypnute wifine a BT to bere 8W. Na 8.03 to bylo tusim minimalne 12W. (Dell D620)
Tak nebo tak, vzdy to chce mit nejaky duvod, proc pouzivat to a ne tohle. :-)
Mno linuxovou variantu. Klasicky treba gamule. Nebo vetsinou konkretni programy na konkretni veci, ktere nejsou multiplatformni a clovek je rad pouziva. :-) Treba v praci se bohuzel bez windows zatim neobejdu. :-(
Jeste doporucuji hdparm -M 128 /dev/hda, tedy zapnout acoustic management AAM u disku, ktere to podporuji (Seagate ne). hlavicky se vysunuji pomaleji, tedy hluk je nizsi i spotreba, zvysi se ale pristupova doba.
Při nastavování pokročilých atributů disku si lze obecně vybrat, jestli se údaje uloží trvale, nebo do power cyklu. (Softwaru hlášená kapacita, UDMA režim, cache i zmíněné AAM.) Reset v tom nehraje roli. Pokud utilita s parametry na dočasné nastavení provede nastavení trvalé, pak jde o nedůslednou implementaci.
Jsem pro setreni energie, to urcite. Ale Linux to nevytrhne ... Pri poctu uzivatelu Linuxu - kdyby vsichni pouzivali notebook na max tak je to sumak :-)
Nemysli si, je to trochu rozdil, kdyz pocitac jede 99,97% na 400MHz
a plny vykon pouzije jen v 0.03%. Minimalne se min zahriva. Tohle mam z realnyho provozu.
root@router:~# cpufreq-info
cpufrequtils 005: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006
Report errors and bugs to cpufreq@vger.kernel.org, please.
analyzing CPU 0:
driver: e_powersaver
CPUs which need to switch frequency at the same time: 0
hardware limits: 400 MHz - 1.20 GHz
available frequency steps: 400 MHz, 1.20 GHz
available cpufreq governors: ondemand, userspace
current policy: frequency should be within 400 MHz and 1.20 GHz.
The governor "ondemand" may decide which speed to use
within this range.
current CPU frequency is 400 MHz (asserted by call to hardware).
cpufreq stats: 400 MHz:99.97%, 1.20 GHz:0.03% (487)
Dobrý den
článek mě velmi zaujal, ale bohůžel i zklamal. Protože jsem uživatelem AMD/ATI notebooku, tak mě je bohůžel powertop na dvě věci (když říkáte že je napsaný pro Intel procesory).
Proto se ptám existuje nějaká podobná utilita nebo program i pro AMD/ATI procesory a chipsety?
Poněvadž bych také rád zjistil kolik mi to a kde žere.
Děkuji mnohokrát a přeji krásný den
BTW: A vy v té diskuzi se přestaňte hádat, to jste se za těch pár let nepoučili??
VMotion - presouva virtualni masiny s operacnimi systemy za behu mezi fyzickymi servery, bez vypadku
DRS - sleduje zatizeni uvnitr jednotlivych virtualnich masin a podle potreby zdroju je VMotionem presouva mezi fyzickymi servery, aby v kazdy okamzik mely operacni systemy vykon, ktery potrebuji
DPM - sleduje pres DRS pozadovany vykon a kdyz je nizky (treba v noci), VMotionem presune virtualni masiny s operacnimy systemy na nejmensi mozny pocet fyzikych serveru, zbytek z nich uspi, jakmile zatizeni vzroste, tak je nastartuje a VMotionem na ne odmigure zpet virtualni masiny
to vse bez zasahu administratora, bez upravy operacnich systemu a bez toho, aniz by si cehokoliv vsimli uzivatele ;-)
Ahoj neumel byste mi nekdo poradit? Zkousel jsem uspavani disku a vzdy se mi tak do jedne minuty zase probudil neco malo zapsal a pak si dal "vrnel". A to i kdyz jsem nic nedelal. Nejdrive jsem mel podezreni na zapis zurnalu ext3, pak na syslog kterej pravidelne syncuje log soubory a nakonec jsem to vzdal. Nevite jeste existuje "neco" (patch do kernelu?) co by umoznilo zjistit kvuli cemu se muselo zapsat na disk?
b) po deaktivaci syslogu (s aktivním syslogem to v žádném případě nedělejte!) dejte "echo 1 > /proc/sys/vm/block_dump" a pomocí "dmesg" zjistíte, co se s disky právě děje
Nezna nekdo zpusob jak zmensit napeti na jednotlivych nasobicich? Jde mi o to, ze muj CPU v laptopu ma pri nasobici 15x (2Ghz) defaultne nastavene napeti 1,25V ... ale vim, ze je schopny stabilne behat na stejne frekvenci i na napeti 1,025V. Bohuzel jsem nebyl schopny naleznout utilitu ci zpusob jak teto zmeny docilit, pokud tedy nekdo vi, dekuji za radu. Utility jako CPUFreq dokazi pouze menit nasobic(frekvenci) a defaultni napeti.
Pred zhruba rokom vyslo na DSL.sk mylsim ze Laptop Mode ničí disky, tým že ich necháva často uspávať, či odparkováva hlavičky nevjem čo už isto si to pamätáte aspon niektorý, ako je to aktuálne? Zmenilo sa niečo v tomto smere? (ak sa mýlim nebite ma :)
Co jsem videl lidi s notebookama na platforme SantaRosa, tak si chvalili, ze pod linuxem to vydrzi dele na baterku oproti windous (nevim jestli meli visty nebo xp).
Myslim si, ze podpora intelovskeho HW (co se tyce spotreby) je na solidni urovni a srovnatelna s windous. Ale linux usetri na tom, ze HW tolik a porad nezatezuje.
PS:Pro windous uzivalete: Desktopove distribuce, uz davno resi usporu za uzivatele.
pri me bezne praci na baterce mi powertop ukazuje nasledujici radek:
48.7% (345.1) <kernel IPI> : Rescheduling interrupts
Co to znamena? Ze system akorat nejak upravuje planovani procesu, tzn by se dalo obejit i bez toho? Nebo jde o spusteni planovace, ktery nasledne aktivuje nektery proces a ten pak bezi, tzn je potreba to tam mit?
Pokud by se dalo takto usetrit temer 50% wake-upu, tak myslim ze by mi baterka mohla vydrzet dele, ne?