co vadi na mssql ? prehnane drahe reseni (v pripade, ze potrebujete vice jak 5 klientu a nepotrebujete nekterou z "advanced" vlastnosti), zamcene na 1 platformu (pokud nutne nepotrebujete windoze server tak zamrzi vyhazovat dalsi penize jenom proto, aby to melo na cem bezet)
jo, mssql neni spatna zalezitost, od te doby co to M$ nakoupil od sybase na nazval to mssql to uz urazio hodne cesty, obzvlaste DTS, management a vyvojove nastroje jsou na slusny urovni, pokud clovek vyviji pod win/.net a nevadi mu co to stoji tak je to vynikajici volba.
proste pokud reseni projektu bude stejne tak nakladne ze nam to MSSQL znatelne neprodrazi, chceme se "zamknout" na klientech i serverech na windows a navic potrebujeme nektere z jeho vlastnosti (2005 bude pekne nabita novinkami, jen doufam ze budou vychytane ty otravne malickosti co mi u bety pily krev ;-), je to jasna volba, jakmile jen neco z toho neni pravda hodi se zauvazovat zda by nebylo vyhodnejsi pouzit jiny DBMS.
Tak tomu never. Jedine, co tehdy MS zmenil byl parser a optimizer (ktere stejne dodelal az v MSSQL 2000) a pak take rozsireni komunikacniho protokolu TDS tak, aby nebyl kompatibilni s tim od Sybase - hlavne kvuli NEpristupu z Javy, PHP, Linuxu apodobne pres Sybasi drivery. Jadro serveru (Open Server), filozofie prace s pameti, zpusob ukladani dat - to vse zustalo nastesti stejne. Jo a taky bylo nekde po ceste pridano zamykani na urovni radku (a prislusna zmena indexu).
Nevim, co maji ostatni proti mssql, ale znam jednoho clovek a co s tim musi pracovat a v jednom kuse na to nadava. Ze to nedela to co ma podle navodu. Ze veskera dokumentace k sql je obtizne pouzitelna, anzto tohle se chova jinak. Ze to ma problem pro vic, nez 10k zaznamu ...
No nevim, taky to muze byt jeho neznalost... :-) U nas se pouziva MSSQL 2000 nad databazi o velikoste radove 10GB a problem s tim neni (a tech radku bude urcite vic nez 10k)...
neda mi to odpovedet, u nas se pouzivat MySQL 4.0.22 nad databazi o velikosti 7.7GB (86 mil zaznamu), server dela 1104 dotazu / sec a problem s tim neni. Pokud pan z firmy A ma pocit, ze experti od MS jsou jedini, kdo mu pomuzou a ma tak silnou potrebu utracet penize "za prd, kterej se jinde vali zadarmo" (konstatuji s ohledem na potreby firmy A), proc si nekoupi komercni licenci MaxDB?
protoze mysqlab nevlastni radu obchodnich zastupcu s vypranymi mozky, ktery vyperou mozky firmam (dodavatelskym zamavaj jim u drzky prachama) atd ?
obecne to bude tim,ze spolecnosti ktere se rozhodnou nasadit opensource na zaklade spravnych duvodu (pokud budu setrit tam kde nemam, nebo dam na server linux protoze : "sem si ho ted doma nainstaloval, je to pekna hracka a ted to, sefe, frci" ...) a po radnem rozhodovacim procesu je malo. zbytek prevalcujou microsofti chrochtove (grunts), managori odkojeni kecy typu "tatinku, co je to legalni parodie na operacni system".
a samozrejme poradne vsimne, protoze podle co vidim mi nikdo nenamluvi ze ve statni sprave -alepon v jedne casti ale nedoufam ze jinde to bude lepsi- se software nakupuje na zaklade uvahy o tom co je v danem pripade vhodnejsi (a jeste pritom vyhodnejsi), ale spis podle toho kde co (kolik) komu zustane za nehty, popr. z ciste blbosti a neschopnosti zeptat se spravcu co by tam patrilo (ano, blbci se najdou vsude, ale na pozici kde se ma rozhodovat o nakupech a smeru dalsiho rozvoje to boli nekolikanasobne vic.
S temi 10k zaznamy bych silne nesouhlasil. Nam na tom beha db o velikosti 56GB (cca 650mil zaznamu) a server i ve stadard edition to zvlada. Skoda jen, ze to stoji tak strasne prachy. Za 4GB RAM clovek zaplati neuveritelno a uz vubec nemluve o klientech. Za stejny prachy clovek dostane DB2 s daleko lepsim vykonem. MS SQL je stabilni, jednoducha zalezitost, kterou rozchodi (v ramci moznosti - vykon tomu odpovida) bezny klikac. Ani bych moc nesouhlasis s problematikou JDBC. To mi pripada take vcelaku pohodlne. No je to veci nazoru. Osobne tu lobuji jiz nejaky cas za DB2/Linux (idealne x86_64:-)), ale MSzarputilost je jen tezko prekonatelna. Dokud jista sorta lidi nevymre, pak se furt budou bastlit veci v Accessech/MS SQL. Aach jo. Ale stejne mi unika informativni hodnota tohohle clanku:-)
mno ja nevim, me argumenty typu jedna pani povidala, jestli to ma na pc ktere ma chaby hardware ci malo pameti, tak se nedivim, ale co do rychlosti a spolehlivosti si na MS SQL nemuzu stezovat, nebyt tech mizernych zaplat a zpetne nekompatibilite, ci mizernych nastroju ktere jsou dodavane se serverem tak bych byl i spokojen, ale za ty prachy jdu radeji do Firebirdu.
Výborný server? V případě MSSQL bych s takovým silným slovem dost váhal. Konkurence (rozumněj konkurenční přístup) na úrovni opic, výkon nic moc a dost omezené možnosti. Jediné plus jsou pohodlné administrátorské nástroje (vč. OLAP a podobně).
kdyby jen cena, ale i zpetna nekompatibilita, podivne se chovajici servis packy atd.
Za tu cenu bych to cekal spis u Firebird ale u MS SQL, pricemz Firebird je naprosto uzasny databazovy server, jeho vyvoj je uz dost daleko, spolehlivost, hardwarova narocnost atd je daleko pred MS SQL, mno sikovne jsou i UDF. Asi bych ho nenasadil tak kde je potreba tisice transakci denne ale jinak, pro stredne velkou firmu velky kvalitni reseni.
ze by proto, aby nekdo prodal sve predrazene "serverove" reseni ?
marketing je veskery zlo. lidi z QSSL (ti co pisou QNX) maji skvely programatory, perfektni os, a jedinej duvo proc neni jeste pouzivanejsi je, ze ta banda kokotu (pozvolna promenovana, ale furt to samy, kolektivni IQ 0 a pouze nabiflovano "jak maj prodavat" absolutne nechapajic ze na jejich sektoru trhu by to chtelo jinej pristup) z marketingu jim porad ubira perspektivni zakazniky a stavajicim komplikuje zivot.
MSSQL je super. nejlepe s jdbc. 2 hodiny mi trval vyvoj knihovny. 4 hodiny minimalne ted reseni chyby v s microsoftim jdbc ovladacem k MSSQL.
nechapu proc jsou windows neunosne nakladne.
vzdyt pripojeni k internetu se zkratilo z 3 dnu na 15 minut.
2400 hodin bylo usetreno diky centralizovane sprave serveru. a diky windows 2003 server muzete ziskat nove jmeno.
goldenfish
takze celkove 6 hodin ztraty casu. jeste dovest novejsi versi javy k zakaznikovi.
ResultSet.getString() poradne po nejakem servispacku nechodi.
uz me ty betaverse microsoftu toci.
gf
napodobne. dopisoval jsem nove rozhrani (asp.net) nad starsim systemem bezicim nad FoxPro (prepsat cely by byla sebevrazda, zrojaky nekomentovany, nazvy promennejch v prumeru 1.75 pismene, des. nastesti 90% uzivatelu nepotrebovala 90% funkcnosti ...), a po 2 dnech prace se nejakym zpusobem vysralo db provider (OleDB.NET/Jet 4.0, pouze pro dbase). reinstal prinesl dalsi den prace, po kterem to slo dolu zase. po kompletnim prepsani datovy vrstvy tak, aby pouzivala ODBC (kupodivu i kdyz dbase@oledb/jet nejelo, dbase@odbc ) se tato vyrala take (unknown error, stejne jako oledb). nu coz, rekl jsem si, prepsal to v php (to na stejny masine nemelo problemy, a jelikoz neocekavam ze nekdo bude kazdej tejden reinstalovat produkcni server kvuli nefungujici datove vrstve), a nejen ze to slapalo, ale dokonce se mi to k mymu vlastnimu prekvapeni psalo i lip a rychlejc. sice zadny objektove orientovany orgie jako s .net, ale hlavne ze to jede.
a protoze jsem nedavnou usoudil ze alespon pro me linux desktop je vic nez pripravenej (po vzoru trapnych clanku "je linux pripraven na desktop ?"), tak jakmile se mi podari rozjet naseho po*ranyho uzavrenyho (pro ty co radi kdyz se to furt omila tak "proprietarniho", ale v cestine mi to uz leze krkekm jak tim kazdej kolem sebe mava jako krizem proti upirum) klienta pro vzdalenou zpravu pod wine, jdou windoze z disku, a psat pro ne soft uz jen ve stavu nejvyssi nouze ...
Aaaa, ze by se goldenfish prejmenoval na "Pan Nasazení nové funkcionality intranetu zkráceno ze 3 dnů na 15 minut - Contactel"? Teda slysel jsem hodne jmen, ale ze by se nekdo jmenoval Contactel ;)
Článek jsem poslal s tolika překlepama, až že to hezké nebylo. Johanka jich vychytala asi 99% a já jsem jí slíbil že jí budu bránit a tak to dělám. Pánové já měl od od střední vždy za 4 z češtiny a to ještě jen proto, že tehdejší korektorky nevychytali to poslední procento :)
Jako sorry, ale ten článek neříká nic o TCO. Že nasazením OSS na začátku ušetřím nezpochybňuje nikdo. Ale ušetřím i dlouhodobě? To se dá těžko říct a MS trvrdí, že ne...
Pokud svéhlavě nasadím Windows nebo Linux, tak na tom prodělám téměř vždy. Pokud neumím plánovat, ale jsem jen fanatik z kterékoliv strany, tak to pro mne nemusí být v konečném důsledku to pravé ořechové (což je ve většině případů).
Proto, abych měl funkční řešení, musím vybírat řešení vhodné. A v dnešní době řešení ve firmách většinou nebývají typu, tady nasdílím "pár" adresářů. To jsme v době WinNT. ;) Od té doby IS(informační systémy) ušly pěknou řádku mil. :)
Neříká. Mohu sloužit jen příklady z naší praxe. Naše firma má 2 zákazníky, keří mají 5! let na serverech Linux. I dlouhodobé zákazníky s Win, našel by se ješte Novel na 486, ale to jsou zákazníci jiného typu.
Když posčítám náklady na HW, servisy a další výdaje/počet PC, výsledek je přibližně stejný. Ještě jednou: Zákazníci na různých platformách nám platí dle naší skromné statistiky cca stejně
Vím, že je toto server o Linuxu a možná někoho štvou reklamy na MS řešení, které říkají, že přechod na Linux může být až 4x dražší.
Jakmile dělám řešení, tak vybírám podle toho, co potřebuju, ne podle toho, jaký OS zrovna běží na serveru. Přece si tím, že vyberu OS na server, či stanice neodstřihnu cestu k lepšímu řešení. (Je jedno, jestli to lepší řešení je postaveno nad MS, Linuxem, HP-UX, OS400, či čímkoliv jiným).
Stejně tak může být neúnosně nákladné zůstávat na Windows, mohou být příklady, kdy to může být neúnosně nákladné na Linuxu, či jiném OS nebo HW platformě. Nevím, co vede jednotlivé lidi neustále napadat jednu či druhou stranu. :)
A to že někdo nezná licenční politiku MS, či jiného dodavatele SW, je věc jiná. ;) I Linux mohu nakoupit (Enterprise verze + Oracle) za těžké prachy a srovnávat to s WinXP s MSDE. A bude to stejné plantání košů z baňama. :)
Není důležité, zda si myslím, že Win, či Linux je na dvě věci, ale důležité je, zda ten výsledek odpovídá námaze a hlavně, jestli je řešení pro zákazníka plně funkční. :)
Promiňte, nenapadám, srovnávám. Opravdu nenapadám. No trochu jsem si zanapadal. Ale právě ono odříznutí cesty v podobě kvalitního MSSQL. Druhý zákazník měl možnost volby, zvolil Lin, a může to za 15KKč změnit.
Vždy záleží na změnách, které se při nasazení řešení zavedou. I přechod na Linux a pak následné zjištění, že to byl krok vedle, může být pekelně drahé. :)
Vše je případ od případu, firma od firmy. A pokud někdo nasazuje řešení šmahem, dejme tam Linux/Windows/OS400/QNX, tak to opravdu není dobře. Zákazník na tom může prodělat "gatě".
Obzvláště, pokud se jedná o to, že se vybere náhodným výběrem "z pytlíku" informační systém a pak se to "prdne" na nějaký server. Pak už opravdu nemusí být cesta zpět, i když se jedná o Linux.
A nutnost použití MSSQL závisí na vybraném IS. Tam za to může rozhodnutí o vybrání informačního systému. V tomto je MS opravdu nevině. Cestu si odřízl sám zákazník.
Naprosto podporuji názor, že by člověk měl nejprve dlouze přemýšlet a pak volit platformu, a že to nemusí být vždy Linux, ale ani Windows. Paušálně tvrdit, že X je lepší než Y je zpozdilost.
Totéž se dá aplikovat i na vývoj software, osobně volím klidně pokaždé jiný jazyk, operační systém, vývojové prostředí, SŘBD a cokoli dalšího, protože dělat pořád vše podle jednoho kopyta je jednak opruz, druhak neefektivní opruz. Například předposlední akci jsem psal v C# nad MSSQL ve VS.NET, poslední ve Squeaku pod Linuxem, současnou jdu dělat patrně v Pythonu, Gadfly a wxWidgets. A to prostě proto, že se daná sada nástrojů pro konkrétní problém hodí nejlépe, budu to mít rychle hotové a nestrávím několik let laděním a vychytáváním koncepčních chyb.
Dnešní trend spěje mílovými kroky k totálně heterogenním systémům s volnými vazbami, k WebServices a podobně. Osobně razím už několik let názor, že je úplně jedno, jaký se použije OS i programovací jazyk, důležité jsou procesy, vztahy, kooperace, závislosti a zodpovědnosti. A jestli jeden konec jede v Basicu na Amize a druhý v Perlu na VMS, je fakt úplně fu(c)k...
...ja kdyz se uchazim o projekt, tak taky zodpovednym pracovnikum vykladam, ze umim programovat v jakemkoliv jazyce - oni to tak trochu i chteji slyset. Ale ve skrytu duse se musim smat lidem, kteri to nejen rikaji ale dokonce to mysli vazne.
Mimo jine, preji s tim wxWidgets hodne uspechu, hlavne jestli bude pozadovana 100% shoda funcnosti jak ve win tak v lin. a nejedna se pritom o trivialnosti....
> ...ja kdyz se uchazim o projekt, tak taky zodpovednym pracovnikum vykladam,
> ze umim programovat v jakemkoliv jazyce - oni to tak trochu i chteji slyset.
> Ale ve skrytu duse se musim smat lidem, kteri to nejen rikaji ale dokonce to mysli vazne.
No jo, nekdo se posmiva lidem, ktere nezna, zodpovednym pracovnikum vyklada, ze umi programovat, ani se pod inzultaci nepodepise a o projekty se jenom uchazi. A nekdo se neposmiva, neni liny se obcas neco naucit, zodpovednym pracovnikum pomuze prijit na to, co je pro ne nejlepsi a projekty proste ma, dela, odevzdava a dostava zaplacene :-))) Opravdu si tady takhle off-topic musime navzajem dokazovat, kdo ma vetsiho pindika a docura s nim dal?
> Mimo jine, preji s tim wxWidgets hodne uspechu, hlavne jestli bude pozadovana 100%
> shoda funcnosti jak ve win tak v lin. a nejedna se pritom o trivialnosti....
BTW bude to jen pro Windows a bude to myslim pomerne jednoduche. A presto to zakaznikovi udela radost a usnadni praci.
na internetu existuje k tematu ovladani vice programovacich jazyku nepreberne mnozstvi informaci a nazoru. Samozrejme se najdou hlasy, ze je mozne stejne dobre ovladat vice jazyku, ti rozumnejsi a zejmena starsi kolegove potvrzuji, ze max. vykon dokazi prinest pouze se svym "materskym" jazykem. I C++ autor vzdycky radil, ze jestlize mam tym programatoru, kteri ovladaji Cobol, tak se ma projekt psat v Cobolu. Moje pripominka byla tedy minena vazne, nejde o zadne pindoury a uz vubec si nemyslim ze by to bylo offtopic.
Vami nastinena problematika je IMHO v projekcnim software stezejni a je to neuste hledani kompromisu mezi tim, co umi jednotlivi kolegove v projektu a co je cilem projektu a jake prostredky je treba zvolit. Z vaseho prispevku jsem mel ten dojem, ze vy preferujete optimalni reseni pro zakaznika a ocekavate, ze se pak najdou ti odpovidajici lide. Moje zkusenosti jsou, ze toto je spatna cesta.
> na internetu existuje k tematu ovladani vice programovacich jazyku nepreberne
> mnozstvi informaci a nazoru. Samozrejme se najdou hlasy, ze je mozne stejne
> dobre ovladat vice jazyku, ti rozumnejsi a zejmena starsi kolegove potvrzuji,
> ze max. vykon dokazi prinest pouze se svym "materskym" jazykem.
> I C++ autor vzdycky radil, ze jestlize mam tym programatoru, kteri ovladaji Cobol,
> tak se ma projekt psat v Cobolu.
Ano, proto napriklad vznikl CobolScript. Mate svuj nazor, ktery s Vami jiste sdili mnoho lidi, ja mam zase jiny, ktery jiste take neni zcela ojedinely. Nesnazim se Vam ten svuj vnutit jako univerzalni pravdu a netvrdim, ze pokud jej neprijmete, tak Vas obvinim z kacirstvi. Dokonce ani netvrdim, ze ten Vas je nespravny. Sam uz take nejsem nejmladsi, necim jsem prosel i nejaky ten tym ridil. Myslim, ze nic na svete neni boolean, jen boolean. Nic neni cernobile. Nic se neda se 100% uspechem generalizovat. Kazdy projekt je jiny uz od sameho pocatku. Nektery zakaznik je ochoten a schopen jit do neceho, s cim nema vlastni zkusenost, jiny trva na svych zabehnutych a proverenych technologiich. V konecnem dusledku ma zadavatel ponekud vyhodnejsi pozici pro vyjednavani, protoze on najima resitele a plati mu svymi penezi. A za sve penize ma svate pravo byt uspokojen a mit jistotu, ze vi, pro co a proc se rozhodl.
> Vami nastinena problematika je IMHO v projekcnim software stezejni a je to
> neuste hledani kompromisu mezi tim, co umi jednotlivi kolegove v projektu a co
> je cilem projektu a jake prostredky je treba zvolit. Z vaseho prispevku jsem mel
> ten dojem, ze vy preferujete optimalni reseni pro zakaznika a ocekavate, ze se pak
> najdou ti odpovidajici lide. Moje zkusenosti jsou, ze toto je spatna cesta.
Opet - muze byt a nemusi, bal bych se pausalne tvrdit, ze to jde jen takhle a jinak ne. Naklady na rekvalifikaci talentovanych programatoru nejsou tak vysoke, jak by se zdalo. Cim vetsi projekt, tim jsou relativne mensi. Pro projekt neni (a na tom trvam) rozhodujici, jakymi prostredky bude realizovan, ale jak je navrzen s ohledem na soucasnost i budoucnost, jak je veden, kontrolovan, jak se resi problemy nalezene na ceste, jak je zdokumentovan atd. Jiste to znate ze zkusenosti. A je take pravda, ze pro vyvoj vetsich systemu neni az tak klicove, jestli kazdy z programatoru je opravdovy guru pres konkretni platformu. Smutnou skutecnosti je, ze metoda velkeho kladiva je v praxi celkem funkcni a s dvema sty prumernymi lidmi udelam stejnou praci, jako treba s deseti excelentnimi, mnohdy i za mene penez. Ale pak uz to nebude takova radost! A ja nechci delat veci bez radosti.
Take vim a respektuji, ze soucasnym trendem je preferovani uzce specializovanych lidi pred temi se sirokym zaberem. To je zcela pragmaticke a vzeslo to (mozna) od personalnich agentur. Nemuzu dobre rozeznat, kdo je opravdu flexibilni a kdo to o sobe jenom prohlasuje, kdyz sam mam o danem oboru jen vseobecny prehled. Pak je pro mne jistejsi vezt se s hlavnim nazorovym proudem, protoze ten se tim hlavnim nestal pro nic za nic. Ale takhle ja zit nechci, to jsem se mohl narodit jako Japonec (pratele z Japonska prominou), pro me je dulezite i zadostiucineni z toho, ze se mi podarilo vymyslet neco originalniho, co tu jeste nebylo, prestoze za to platim dan ve forme obcasneho pruzkumu slepych ulicek.
A co se tyka zvladnuti vice jazyku, tam jsem presvedcen, ze je to podobne, jako s jazyky lidskymi. Prvnich pet je nejtezsich. Kdyz Vase mysl jednou akceptuje, ze existuji ruzna paradigmata a pochopi jejich klady a zapory, programovaci jazyk samotny je jen zalezitosti gramatiky a dokumentace, ktere je na webu vetsinou nepreberne. Jazyk jako takovy je pouhym prostredkem k technicke realizaci algoritmu. Nekomu to jde jednim zpusobem, jinemu jinym, nekomu zadnym, nekomu jakymkoli. Teoreticky zaklad je ale spolecny, tam se uz dlouho nic radikalne noveho neobjevilo.
Mno, jazyk samotny neni problem. Proste se to pise "trochu" jinak, ale napriklad takova java ma radove tisice trid v zakladni knihovne. A zapamatovat si ${pocetjazuku}*${rekneme_1000_zakladnich_trid} je mission impossible. Vzdycku me rozesmutni, kdyz narazim na nekoho, kdo travi hodiny psanim a ladenim obdoby StringTokenizeru at uz umi switch napsat seberychleji.
> Mno, jazyk samotny neni problem. Proste se to pise "trochu" jinak, ale napriklad
> takova java ma radove tisice trid v zakladni knihovne. A zapamatovat si
> ${pocetjazuku}*${rekneme_1000_zakladnich_trid} je mission impossible.
Well, according to the src.zip file that comes with the distribution and contains
all the source files of all publicly available APIs, there are at least 4142 classes
in the 1.4.2.x distribution ...
Ja tedy nevim, ale pamatovat si 4000 trid od jednoho jazyka a nejlepe v nekolika verzich je uplne stejne nemozne, ba co vic, je to spatne a zbytecne. A nevim, k cemu je to dobre.
> Vzdycku me rozesmutni, kdyz narazim na nekoho, kdo travi hodiny psanim a
> ladenim obdoby StringTokenizeru at uz umi switch napsat seberychleji.
To me prece taky, protoze staci napsat na Googlu "split string example" a hned na prvni strance se dozvim, jak se to dela v PHP, Perlu, JavaScriptu, .NETu atd... A nemusim si pamatovat nic nez http://www.google.com, coz zvladnu. Myslim, ze to byl Werich, kdo rikal: "No jo, blbi maji cas si pamatovat, chytry musej' vymejslet."
Ale o tom to neni, to jsem psal uz driv, ze dokumentace je dostatek. Ja jsem mel spis na mysli rozdily mezi imperativnimi, funkcionalnimi a predikatovymi jazyky. Nebo jak vymyslet robustni system v nestabilnim prostredi. Nebo kde je zdrava mira mnozstvi debugovacich vypisu. Nebo jak se spravne systemove vyporadat s vyjimkami (tam, kde existuji). Nebo jak udrzet napsany system v chodu, aniz bych ho musel kazdou noc restartovat. Nebo jak napojit kulaty interface na hranatou zasuvkTO jsou problemy k reseni. A ne, jak se pise tokenizer.
Nemohu souhlasit s vašimi závěry. Aby každý programátor hledal všechno na googlu, to bychom neudělali nic. Ono bohatě stačí, že se tráví čas hledáním použitelných knihoven a workaroundy bugů v jazyce/knihovnách/operačním systému...
S možností měnit libovolně jazyk bych souhlasil jedině v případě, že by ke všemu existovala kvalitní dokumentace a všechno fungovalo podle ní. Praxe je ale taková, že se rychle napíše jádro systému a pak se ladí a ladí milióny drobnůstek, až do naprostého zemdlení.
Opravdu se mi zdá, že se buď jen vytahujete a jste studentík, který všechno řeší stylem "je na to manuál? tak za dva dny..", anebo ve své praxi řešíte trivialitky.
Naučit se kvalitně například J2EE trvá minimálně rok, umět řešit všechny mezní případy se naučíte za další rok praxe. A i pak můžete narazit na věci, o kterých se v dokumentaci nepsalo a řešit je dost dlouho. Totéž .NET. I to blbounké PHP se budete učit minimálně půl roku a vaše první aplikace bude děravá jako řešeto.
Umět teorii kolem je sice hezké, ale dokud jste nucen používat cizí produkty, tak se je jednoduše musíte tupě naučit.
> Opravdu se mi zdá, že se buď jen vytahujete a jste studentík, který všechno řeší
> stylem "je na to manuál? tak za dva dny..", anebo ve své praxi řešíte trivialitky.
je skoda, ze pan Krejci uz hodil flintu do zita, protoze me zajimaji nazory lidi, kteri pusobi rozumne a jejich mineni se od meho diametralne nebo hodne lisi. Ono totiz muze byt, ze jsem se mylil ja!
Ja jsem tehoz nazoru jako vy a vpodstate jsem to jiz nahore take napsal. Preso by me zajimalo, jestli by to bylo mozno kvantifikovat, tedy rici, jaky je vykonostni rozdil mezi tim, kdo to uz umi a tim, kdo se zacal ucit. Ja za sebe mohu rici, ze ten faktor odhaduji tak na 15:1. Ty duvody jste jiz castecne uvedl - ja bych to mohl dokreslit,
ALE:
Samozrejme, ze by me zajimalo, jak to vidi jini, ale je to tak vse rozeseto po netu, tu a zde nejaky diskuzni prispevek - nevi nekdo o nejakem diskuznim foru, kde by se hovorilo trochu systemove, kde by se diskutovaly napr. ty novinky, ktere pan Krejci nadhodil, nebo kde bychom mohli dojit k nejake alespon odhadu (jak jsem napsal napr. ten faktor 15:1) a proc jsme k tomu dosli. Aby to nekoncilo tak nemastne neslane - "ja si myslim tohle a ti si muzes myslet co chces ..."
Bez toho, abychom se museli po tisici bavit o tom, jestli ma ta mysql ty transakce nebo ne.
Nebo mame neco zalozit? Jak by se to dalo omezit, aby se diskuze neubila jenom opakovanim nactenych faktu?
> je skoda, ze pan Krejci uz hodil flintu do zita,
ale nehodil, jen nechtel zajit dal, nez poklada za rozumne
Tohle zjistit by si asi vyzadalo seriozni vyzkum a nevim o tom, ze by ho nekdo nekde vedl. Faktor 15:1 muze klidne byt prehnane optimisticky. Dulezite je si ale uvedomit, ze se v case meni. Napr. kazdy programovaci jazyk ma jinou krivku uceni, treba o Pythonu se rika, ze patri k nejstrmejsim, Smalltalk se mi osobne zdal taky vice nez prijatelny. Dale to zavisi na schopnostech a ochote tech, co se uci. A cili. Rozhodnuti, zda se to vyplati, pak zavisi na mnoha promennych - velikost projektu, planovany cas, zdroje atd atd. (A nepodcenoval bych i poteseni z prace jako motivacni faktor, ovlivnujici produktivitu). Tuto rovnici musi ridici pracovnik resit pokazde. Nekdo si hodi korunou, nekdo naslini a vztyci prst, nekdo se snazi pocitat. Docela dobrym voditkem je zname meritko produktivity programatora podle \"upovidanosti\" jazyka, tj. cim vice radek kodu je pro reseni problemu potreba, tim je obecne produktivita nizsi. Na to existuji hezke tabulky a grafy. Ale uspesnost projektu a jeho casovy ramec nezavisi pouze na programovani. Je zde mj. potreba pocitat take s analyzou, feasibility studii, overheadem na samotny project management, configuration, change a risk management. Ne, ze bych se citil byt v oboru rizeni projektu tim nejpovolanejsim, ale prece jen jsem se s leccims setkal a videl, ze krome mydleni kodu jsou i jine dulezite veci.
Osobne se moc necitim na podnikani nejakeho vyzkumu z casovych duvodu, ale muzeme zalozit nejaky mailinglist a treba neco vymyslime. A at budou vysledky jakekoli, muze to byt stimulujici intelektualni dobrodruzstvi. Muzete mne kontaktovat na jbk [at] umim [dot] net, bude-li se Vam chtit.
Tak me napada - pocitate na Rootu i s nejakym aparatem pro takovehle diskuse, ktere odboci trochu jinam? (mailman nebo samostatne forum, pokud mozno moderovane)
Jako perlicku si vzpominam na historii vyvoje prekladace Ady (snad to moc nezkomolim). Tenkrat na to byly najaty dva tymy. Po prvnim roce mel prvni tym skoro funkcni prekladac a druhy tym maloval kolecka a ctverecky na papir. Po druhem roce mel prvni tym skoro funkcni prekladac a druhy tym maloval kolecka a ctverecky na papir. Po tretim roce mel prvni tym skoro funkcni prekladac a druhy tym mel funkcni prekladac. :-)
tak predne diky za adresu, kouknul jsem se na to _umim_ a zjistuji, ze to myslite skutecne vazne ("hledate cobol programatora? ...zeptejte se za tyden znova" -> to je i z reklamniho hlediska velmi pusobive - nemyslim to ironicky).
>Osobne se moc necitim na podnikani nejakeho vyzkumu ....
tak to nebylo mysleno, hledam neco, kde je mozno nadhodit nejaka temata a dozvedet se neco noveho, zejmena ale informace oprene o nejake prakticke zkusenosti. Ja jsem delal v X projektech, ty jsi delal v X projektech, franta delal v X projektech a dohromady zde jiste existuje prunik nejakych zkusenosti, ktere ukazuji na urcite spolecne vlastnosti.
Takovym odpadnim produktem by bylo, ze by nasinec vedel s kym ma tu cest. Dnes kdyz nejaky 17 lety chlapec napise svuj prvni hello Word program v C a sdeli v diskuzi, ze Cecko je bezva, tak ma jeho hlas stejnou vahu, jako kdyby to rekl deniss ritchie. (v tomto pripade ma ten 17 lety chlapec sice pravdu, ale jedna se o nahodu)
> muze to byt stimulujici intelektualni dobrodruzstvi...
ano, presne tak to vidim
>historii vyvoje prekladace Ady...
ja jsem byl zase v nekolika projektech, kde pro trech letech meli porad jenom ty kolecka a ctverecky....to je presne to, o cem je mozno take diskutovat, ale rad bych predeslal, ze me nezajima jen problematika projektu - snad i pro ostatni nadhodim nekolik temat, ktera me napadly, kdyz si jenom probiram diskuze a clanky na netu:
- jen pan Kasprzak nemel sako -> ucetnictvi v excelu
- Yenya uz nechce skriptovat
- pan Vileta v softwarovem servisu
- outlook jako prumyslovy standard
- informacni systemy s web-interface
- o nepouzitelnosti deskriptivnich jazyku
- proc pan Vychodil miluje vim a ja jeho nazory
- co je komponenta
- pro IS uz mame tu spravnou databazi, zbytech je formalita
- IS na MUNI - projectmanagement by mail
- excel jako moderni droga
> Ja jsem delal v X projektech, ty jsi delal v X projektech, franta delal v
> X projektech a dohromady zde jiste existuje prunik nejakych zkusenosti,
> ktere ukazuji na urcite spolecne vlastnosti.
tak tohle urcite ano, to prece musi zajimat skoro kazdeho! mate navrh, kde otevrit forum a kdo ho bude(te) moderovat? :)
> ja jsem byl zase v nekolika projektech, kde pro trech letech meli porad jenom
> ty kolecka a ctverecky....
to jo, taky si na nejake vzpominam (a kolik takovych jsem jich i sam vymyslel :) )... to bude tim, ze ani sebelepsi metodika a procesy bez nosne myslenky, ktera je opravdu *prodatelna*, nejsou vselek. vcelku popularni jsou take dohadovacky o tom, kolik procent jak velkych projektu konci krachem. (a taky proc. a co je to krach) zajimalo by mne od nekoho se zahranicni zkusenosti, jestli je tady u nas fakt takovy intelektualni marasmus, jak se obavam, nebo je to znameni doby a plati to vsude - povrchnost, lajdactvi, diletantismus
jinak me sice PJM celkem zajima, hlavne z psychologickeho a socialniho hlediska, ale zase to neberu jako jedineho konicka. proste me to jen zajima.
> snad i pro ostatni nadhodim nekolik temat, ktera me napadly, kdyz si jenom probiram
> diskuze a clanky na netu:
musim se priznat bez muceni, ze u nekterych z nich vubec, ale ani trosku, nemam poneti, o cem jsou, ale vesmes me hodne zajimaji, uz se tesim, co se dozvim
Muj nazor je, ze kvantifikovat se to poradne neda :-| Predne byste musel urcit, za jakou dobu. Prvni den to urcite bude jine, nez za prvni rok. Stejne tak to bude odlisne pro druh projektu (objem pouzivani specifickych knihoven jazyka, jejichz nauceni je nejnarocnejsi, jak uz tu bylo poznamenano). I u kazdeho cloveka to bude jine, stejne tak u kazdeho jazyka.
Proste, muzete dostat nejaky pomer pro konkretni pripad, ale pokud vas pripad nebude hodne podobny, bude vam to cislo nanic...
Forum by se dalo mozna vytvorit - treba na diskusnich serverech jsou podobna fora. Ale dost tezko se daji vytvorit umele - tim, ze jej chcete stvorit. Kvalitni forum vznikne spis spontanne.
Jste první co pochopil, proč byl článek napsán a proč je psán ve volnějším duchu. Škoda že ten banner mezitím zmizel :(, ted už ho bude každý posuzovat čistě střízlivě.
Já to taky porovnával s reklamou nad článkem. Škoda, že u článků neexistuje to hodnocení. :) -- Tento by se dal ohodnotit, jako "funny". ;) -- Takhle je bohužel nutné uvádět článek na pravou míru v komentářích, protože po půlroce, kdy tady opravdu nemusí být reklama na Windows řešení, může článek u někoho vyvolat mylné představy o výhodnosti či nevýhodnosti Linuxu. :(
Skoda, ze uz jsem si tu reklamu zakazal. Tak dlouho se mi tam objevovaly lzi, az mi dosla trpelivost. Kdysi jsem na zajimavou reklamu obcas i kliknul...
Myslim, ze presne tohle v iinfo chteli, ne? Aby lidi ty reklamy ani nezobrazovali.
Proboha! Tohle je jak vyprávění nějakého puberťáka...
Informační hodnota 0, root fakt jde poslední dobou úplně do pytle.
Zkoušel jsem to číst asi třikrát a pořád nechápu o co šlo..
Třeba: "Na centrále mají 15 PC, dosud používali P2P spojení a pro Sysla byl vyhrazen WinXP home stroj, kde byl nasdílen adresář. Víc než deset lidí najednou Sysla nepoužívalo. Inu nad kafem jsme Sysla za jeho práci s databází pomluvili a dohodli jsme se, že si koupí UPG, který umí... ano, je to MSSQL (no pochopím to u projektů, které někdo nasmaží sakum prásk v Accesu, ale tohle bylo asi v Delphi nebo co)."
Takže ten Sysel byl nahrazen jakýmsi UPG (co je to?), který umí MSSQL? Ale dál to pak vypadá že Sysel zůstal!?? A ty kydy v závorce! To už vůbec nemá žádný smysl. Takhle se můžou bavit děti ve škole, ale ne tak psát článek. A tomto duchu je to celé. Hodnocení výkonu slovy "je to hukot", nemám slov. Autor jen naznačuje, takže není jasné co myslel (např. "vyjádření pánů od Sysla k mým emailovým jemným výtkám" - jakým výtkám?). A ještě je to plné překlepů.... (vyzrojen). Autor si asi myslel jak vtipně píše, ale je to nevyzrálé, nesrozumitelné a bez hodnoty.
p.s. "ale i jyných firem" je překlep váš, anebo toho Nádhery?
ještě malý OT: díval jsem se na stránky té vaší slavné firmy http://www.ccsi.cz a už článek chápu. Hned podle stránek jsem poznal, že jste opravdu profesionálové. Možná si od vás objednám webdesign, takhle krásné stránky jsem vždycky chtěl. A ty občasné hlášky
Warning: main(poc/pocitadlo.inc): failed to open stream: No such file or directory in /mnt/data/var/www/ccswww/ceniky/web_hosting.php on line 117
Fatal error: main(): Failed opening required 'poc/pocitadlo.inc' (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /mnt/data/var/www/ccswww/ceniky/web_hosting.php on line 117
Chybka se ihmo vloudí. Myslím že se to v historii už mockrát stalo, stává a stane.
Dekuji vám, pane profesionální, solidní a dospělý za upozornění. Někteří to dokonce dokážou (tedy pokud nechtějí jen plivat kolem sebe) napsat i mailem.
Aha, tak po menší diskusi po obědě s kolegou, který zhnuseně vyprávěl, co to dnes vyšlo na rootu, jsme tu vaši slavnou větu o UPG zkoumali a došli jsme k tomu, že větou "dohodli jsme se, že si koupí UPG, který umí... ano, je to MSSQL" míníte to, že si dotyčná firma zakoupila aktualizaci produktu Sysel!
Tedy pokud odbornost vašeho výplodu stojí na tom, že je nutné zkoumat "odborné" formulace a dohadovat se o jejich významu, tak jste uspěl na jedničku.
V životě jsem se ještě nesetkal s člověkem, který by byl líný vypisovat slovo UPGrade. To je perla...
jen se tak snazim vzpomenout, jak jsme byli presvedcovani, ze "casy tapani konci" a ze se root stane profesionalnejsim, vic "na urovni"; cekal jsem, ze takoveto clanky se uz objevovat nebudou (a ona jedina zmena byla zabannovani cijomla ;-) )
HAHA, takový "autor" "článků" tu opravdu nemá co dělat. Připomíná mi to slavný článek na grafice http://www.grafika.cz/art/3d/ruka_3d.html , kde autor napsal geniální tutoriál a i přes slib v článku už jsme o něm nikdy neslyšeli. Doufám že pana Šimka potká stejný osud a už o něm nikdy neuslyšíme.
To mi pripomina jak priblizne nekolik malo/mnoho mesicu zpatky sem nekdo napsal cosi o Perlu. Nejsem programator ani perl guru, ale dost dlouho jsem to po tom clanku rozdejchaval. Clanky nepisi neb na to nemam. A kdyz vim ze na to nemam tak se nesnazim dokazat si ze na to mam. To bych doporucoval autorovi promyslet.
Moje druhe ja zas rika toto. Ne vzdycky se tu vyskytne pohled z jine strany nez z velkych korporaci. Ta firma dela evidentne servis malym firmam. Clanky tohoto typu zde chybi.
Celkem neni problem najit clanky jak nejaky pan Helmut Kripplemann jez ma firmu o 30 000 zamestnancih usetril tolik a tolik ojrro kdyz presel z Dveri na Tucnaka a vymnenil databazi Kristalova_studanka za Ohniveho_ptaka. Taky neni problem najit clanky ktere resi tak casto diskutovany problem zda-li je treba opatrit holici strojky linuxem. Ale clanky z prostredi malych firem jak nabizeji reseni jinym malym firmam jsou k videni velmi malo.
naprosto souhlasim
kecy typu "tohle y/i tam byt nemelo" si laskave diskuteri nechte, jde o neobvykly nahled na vec a poznamky tohoto druhu jsou nanejvys otravne a vytoky vasich myslenek jen plytvaji mistem v diskuzi. dekuji
Máte pravdu,
z toho článku lze některé věci lze opravdu těžko chápat, např. zmíněný hukot
Taktéž mohu říct, že takhle pomalé a trhané www stránky jsem už dlouho neviděl(linkou to určitě nebude-máme optiku).
Závěrem, opravdu jsem po přečtení článku nedostal odpověď proč může být setrvání na Windows neúnosně nákladné. Nechci rýpat, ale autor asi napřed vymyslel nadpis a pak tvořil článek a přitom se nějak odchýlil od tématu.
Na stranu druhou, alespoň se našel někdo, kdo se nebojí napsat nějaký článek a skutečně to udělal (u většiny i u mě zvítězí lenost).
Vzkaz pro Johanku a všechny autory co to neví: předpona k je definována v soustavě SI jako 1000 a píše se s malým k.
Tohle já napsat do protokolu, tak dostanu pěkně vynadáno od profesorky.
Milo (neregistrovaný) napsal: Vzkaz pro Johanku a všechny autory co to neví: předpona k je definována v soustavě SI jako 1000 a píše se s malým k.
Tohle já napsat do protokolu, tak dostanu pěkně vynadáno od profesorky.
Vzkaz pro autora komentáře a všechny, kdo to nevědí: 3. osoba mn. čísla slovesa nevědět je "nevědí".
k je opravdu 1000, ale v okolo pocitacu se odjakziva pouziva velke K a znamena 1024, takze tady s nejakou SI neobstojite a bezte se zahrabat zatema co vymysleli Man in Black.
Po precteni clanku jsem prekvapeny, ze se vlastne radime do kategorie "exotu" - delam ve firme (ALEF Jesenik), ktera jiz nekolik let vyrabi ekonomicky software s primarni nabidkou serveru (vyhrazeneho pocitace) Linux + Firebird.
Zkusenosti mam podobne - kde to delame my, tam je Linux, jinde je to XP + Firebird, MS Server XX + MSSQL apod.
Pravdou je, ze klienti bezi pouze pod Win, protoze komponenty Delphi (ci komponenty 3 stran) pouzite pri vyvoji nejsou (bohuzel) prenositelne do Kylix.
Tak začněte dělat i linuxové klienty a bude to hned jiná pohádka. U nás narážíme především na problém neexistence linuxových klientů pro tyhle aplikace a kvůli nim jsme nuceni provozovat podstatně dražší řešení, které umoňuje spouštět tyhhle věci ze serveru s Windows, neboť na zbývajícch 260 strojích jede SUSE Linux
Firebird jakozto bezici sluzba na serveru (je uz jedno jestli Linux nebo Win) nabizi sve sluzby na danem portu pres protokol TCP/IP nebo alternativne IPX. Existuje moznost primeho spojeni aplikace s DB, ale pro pripad prenositelnosti na jinou DB je vhodnejsi pouzivat rozhrani od Borlandu, ktere zajisti spojeni s DB (temer libovolnou) na jedne strane a unifikovany interface na strane druhe (napr. komponenty v Delphi).
Borlandi BDE znam - vsak jsem par let v delphi psal :). Jenze DBE slouzi vpodstate jako ekvivalent ADO, nebo ODBC. Kdyz jsem mluvil o jinem, nez prime pristupu do db, tak jsem myslel pouziti 3vrtstveho modelu. Klient bude volat servrovy program obalujici aplikacni logiku - tot vse.
inu coz - jsou clanky horsi a lepsi. Mam dojem, ze tady ten clanek podstatne zhorsila schopnost autora prednest svuj nazor. Proto vypada krapet zmatene. Ja si myslim, ze casem by to mohlo byt lepsi a nebral bych autorovi hned zpocatku elan :)
portaly tady nejsou proto, aby zde byly kvalitni clanky, ale abychom se zde virtualne sesli, pokecali, zanadavali a hlavne odlozili nasi ip-adresu, aby mohli majitele portalu dostat zaplaceno za reklamy a tim bylo mozne psat dalsi podobne clanky u kterych se zase sejdeme, pokecame, zanadavame....
Prosim komunitu aby to konecne pochopila a prestala uz tu uroven kritizovat...
rekl bych stredne dobry. Puvodne jsem chtel napsat, ze se tatinek bude vecer zlobit, ze je PC zase zavirovane, ale protze nejsme na zive, nybrz na portalu, kde se to jen hemzi novymi poznatky (a to nejen ze sveta linuxu), tak to radsi nenapisu...
... jakozto IT-tik mensi firmy o 80 lidech a cca. 35 PC resim vyber komplexniho ERP systemu zahrnujici TPV, rizeni vyroby, sklady, MTZ, zakazkovy obchod, ucetnictvi atd. - proste celou fabriku v jednom systemu. Ackoli jsem z tech, kteri nemaji radi MS, dospel jsem po nekolikamesicnim vyberovem rizeni k nazoru, ze nejvhodnejsi pro nase potreby bude jeden ze dvou systemu, kterezto oba maji za sebou MS SQL server :-(.
Pokud by nekdo nahodou vedel o nejakem FUNKCNIM IS postavenem na open-source databazovych platformach potazmo bezicich na Linux-like serverech, rad si necham poradit.
FUNKCNIM IS myslim mimo jine to, ze napr. umoznuje snadno nacitat data do Excelu, poskytuje managorskou analytickou nadstavbu (OLAP like), ... - lidi jsou halt zvykli delat spoustu veci v Excelu.
.... lidi jsou halt zvykli delat spoustu veci v Excelu.....
ale hlavne ze bude databanka s vnorenejma transakcema, aby az si lide jeden pres druheho neco natahnou do excelu, zpracujou a zase zapisou do databaze, aby se zachovala ta integrita
...analytickou nadstavbu...
za poslednich 20 let jsem jeste nepotkal zadneho ridiciho pracovnika, ktery by byl schopen formulovat svuj pozadavek alespon vlastnimi slovy, natoz aby to kombinoval jeste s parametry databaze. Takovy typicky priklad je "vytahnete ze systemu vsechny objednavky, ktere nejsou potreba"...ten select chci videt, jak to nejaky manager formuluje
Je to jako vzdycky, vypada to tak, ze neni vubec jasne kde jsou priority, ale o DB uz mame skoro jasno - snad kdyby se naslo jeste neco od OpenSource ???. Musi se u nas skutecne opakovat ty zapadni nesmysly a chyby...
mozna jo. bezi to i nad tucnakem. ale zkontaktujte me osobne. goldenfish256_at__centrum_dot__cz . zatim to nemuzu nejak moc sirit do sveta.
pavel kysilka
No, nejlepší na tom je, to vyjádření páně Nádhery z CSH spol. s r.o. To je tedy skutečně něco. Nevím proč je MySQL pro ekonomické aplikace zcela nevhodná. A další perla: free řešení nemají většinou podporu. Ale mají, jen je potřeba si ji zaplatit, a v případě MySQL to nejsou horentní sumy. Jen by mě zajímalo, co by použil v případě, že by MSDE nebylo "zadarmo". Ona totiž licence MS SQL srv 2000 standard + 5 CAL (client access license) je za 60000 Kč s DPH. Zatímco MySQL stojí jen 500 euro (zhruba 15000 Kč - verze MySQL Pro). MySQL classic stojí 250 euro, a to vše bez omezení počtu klientů (licence je na jeden stroj - neomezené množství CPU).
Ale ne se standardnim MyISAM enginem, ale s InnoDB, ne? Stejne tak jako dlouho neumela vnorene selecty (ted uz je 4.0 docela stabilni, ale je otazka, kdy se popisovana vymena nazoru odehrala).
A taky uložené procedury a jiné vymyšlenosti, které sice už mySQL umí, ale my to psali v roce 2000.
Jo a to MSDE je úplně zdarma, omezení má jen na 5 současně spuštěných transakcí - což není 5 uživatelů, takže na ekonomické aplikace do 15ti součsně pracujících uživatelích úplně stačí. A až se firma rozroste, kopupí si plný server, protože v té době už na to bude mít.
Vážení a milí prosazovatelé Linuxu. Já proti vám vůbec nic nemám, ale nikdo mě nepřesvědčí o jeho nesporných výhodách. Ano, je zadarmo, ale potřebuje k tomu člověka, který to bude nastavovat. Aspoň tak to vidím já. Měl jsem ve firmě člověka, úporného Linuxistu, který přes moje protesty nainstaliovat Linux na jeden počítač. Od té doby se s tím počítačem nedalo nic dělat, aplikace, co na ně dal se chovaly podivně, ostatní zaměstnanci jen nadávali. Mohu mít k Linuxu důvěru? Naopak u Windows přinesu z kšeftu, dám pod stůl a jede se. A ké neš%tastné databázi: SYSEL vznikal kolem roku 2000. Co uměly v té době SQL databáze jiné než od MS? Zcela nutné jsou uložené procedury, triggery, transakce a jiné vymoženosti. mySQL v té době ani náhodou, Firebird se taky potácel někde kdesi. MS SQL ale fungoval. A co takhle dot NET? Co si myslíte o něm. Jakpak se s ním Linux vypořádá? Až my microsoftisti budeme hezky komunikovat mezi sebou.
S úctou Jaroslav Nádhera
Ad - úporný linuxista - : ve vašem případě jste nejspíš narazil na nějakého (podle mne) začátečníka v Linuxu.
Ad - důvěra k Linuxu - : nevím jestli Vy máte k Linuxu důvěru (nejspíš ne) ale já ano. Pravda, zatím mi v komerčním prostředí běží jen dva malé servříky (mysql + služba napsaná v Pythonu pro sběr dat poskytnutých nějakou aplikací běžící na Windows Server 2003) a chystá se třetí a ještě několik, a mohu Vás ubezpečit že o nich ani nevím a za celý rok jsem neslyšel od provozovatele nějaký sebemenší náznak něčeho, že by Linux kleknul, nebo něco nefungovalo.
Ad - "Windows přinesu ze kšeftu - : ano, to já taky, a hned udělám formát C:\ a nainstaluji si je znova a sám, protože tyto OEM preinstalled je hrůza a děs. Počínaje nastavením sítě a konče názvem počítače.
Ad - "MySQL vs MS SQL - : v tom vám dám za pravdu. V té době MySQL neuměla ani vnořené selecty, natož pak nějaké triggery a uložené procedury. Já netvrdím, že MS SQL je špatný, naopak myslím si že to je jeden z (mála) velice kvalitních produktů MS. Avšak jeho cena, a přístup pohých 5 klientů - to je nářez. Jinak sem se ptal, co by jste v té době použili v případě, že by MSDE nebylo dodáváno zdarma ? Jinak pokud chcete vychytávky typu triggery a pod. zkuste se podívat na databázi PostgeSQL ( http://www.postgresql.org ), ve verzi 8 běží jako nativní aplikace (služba) Windows a samozřejmě na U*IX like systémech.
Ad - dot net - : no nevím, mě dot NET příjde jako kopie Javy, ale jinak co se týče dot net a Linux, zkuste kouknout sem: http://www.mono-project.com/Main_Page
Ještě k dot netu: Dle mne se linux s .NET tak nějak nemusí vypořádávat vůbec. Vždyť přeci existuje Java, a tu beru jako opravdu multiplatformní vývojové prostředí. Jinak v Linuxu je opravdu hodně programovacích jazyků, ať už skriptovacích (Perl, Ruby, Tcl/Tk, Python) tak kompilovatelných (gcc, gcj, pascal) - stačí si jen vybrat, ale existují samozřejmě implementace .NET i pro něj. Trošičku je problém si pro aplikaci vybrat správný GUI toolkit (GTK, GTK2, Qt/KDE, wxWindows aj.), ale zase je to o svobodě a o vkusu "každého soudruha" :-)
Zajimalo by mne, kde nakupujete. MS SBS Server + 5Cl = 11 500 (premium 27000) + 2000 za kazdou dalsi CAL, ve Vasem pripade (dalsich 10) 20000Kc. Takze Stdandard Edition stoji pro 15 lidi 31500, Premium 57000 (a to v sobe obsahuje i ten tolikrat zminovany SQL server). Trochu mi pripada ze nekteri diskutujici moc netusi, co je to SBS :-). Jeste podotykam, ze to jsou koncove ceny, pokud jste pocitacova firma, jiste nakupujete za vyhodnejsi. Kde se vzalo tech 80 000? Navic se mi nezda prilis ferove srovnavat dva zakazniky, kdyz kazdy pouziva jiny ekonomicky software, jak to potom souvisi s tematem clanku?
...
IS OBIS4SQL je klient/server databázová aplikace naprogramovaná v prostředí Delphi/Kylix. Klient je k dispozici jako plnohodnotná nativní aplikace ve dvou verzích, pro platformu MS Windows nebo Linux v prostředí X Windows.
Jako databázový stroj je pro IS OBIS4SQL použitý relační databázový server Firebird. Jde o open source projekt vycházející ze serveru InterBase firmy Borland. Jde o kvalitní a spolehlivý server s velkou podporou vývojářů i aplikací. K jeho hlavním výhodám patří dostupnost zdrojového kódu (open source), je provozovatelný na různých operačních systémech včetně MS Window a Linux a nabízí vysokou úroveň podpory standardu jazyka SQL.
...
dle me zkusenosti je nejdulezitejsi programator co ovlada dobre sqlko a nedela tam praseciny, lecky to dela podstatnejsi rozdil nez verze SQL Serveru, dobry SQLkar na Firebirdu je urcite 10x lepsi nez spatny Oraclista co si to tam matla jak si zamane. Ona se da i aplikace znacne optimalizovat na tu ci onu DB platformu a tam jsou take znacne rozdily. Nerad bych se poustel do debat jedine Oracle ci jedine firebird. Kazde ma sve... Cenu a kvalitni db browser Firebirdu (IBExpert) zatim zadny z me znamych SQL Serveru neprekonal:-P
Jste zlodeji a kvuli takovym jako je vase "firma" poletuji mezi lidmi silene zvesti o silenych cenach microsoftiho SW. SBS s 15 CALy za 80KKc? To nemylsite vazne! Prodejni cena v obchode by nemela prekrocit 39KKc! (ve verzi vcetne plneho SQL serveru je to o cca 10KKc vice).
Srovnavate nesrovnatelne. Profesionalni implementaci SBS ziska firma mnohem vice nez jen tupy fileserver, ktery se tvari jako windows (samba) a tupy MTA (sendmail, ci co jste jim tam dal). Nemuzete zapocitavat cenu za upgrade dalsiho SW - to nema s MS nic spolecneho. Kde maji napr. serverovy antivir?
Mimochodem, celkem slusne zelezo pro firmicku te velikosti se da poridit v nakupu pod 20KKc....
Fakt? Aspoň získali mnohem víc než tupé windows, které se tváří jako operační systém :)))
Co je na Sambě tupého? To, že sevíruje prakticky ze všech Un*xů soubory přes SMB? To je, řekl bych, její účel, ne? A co je na Sendmailu jako MTa tupého, to taky nechápu. Osobně bych používal tupější (tj. jednodušší) řešení, ne takového superkonfigurovaelného molocha. Ale asi jsem fanoušek ultratupých řešení, že...
K čemu antivir, když budou všichni pod pořádným systémem?
To ovsem nic nemeni na faktu, ze ceny jsou predrazene asi o 100%.(jak jsem psal ja a potom i Yeti) a zustava nesmyslem rikat, ze setrvani na Windows je nakladne a demonstrovat to na 2 ruznych ERP systemech ;-). Na druhou stranu asi i Vy uznate, ze Exchange server ma vyssi funkcnost nez sendmail a je logicke ze to bude tim drazsi. Ja taky nepotrebuju BMW, ale chapu, ze bude drazsi nez Oktavka, i kdyz je v zasade pouziju za stejnym ucelem ;-))
Proč bych to nemohl demonstrovat na dvou různých systémech, které plní výceméně stejnou funkci, pro zhruba stejný počet uživatelů, vyšli ze stejných podmínek (souborová databáze), ale jeden šel cestou MS a druhý free řešení. Myslím, že je to přece jen více objektivní než pan 417000 uživatelů a podobné.
A to ani tak nejde, jde o to, ze MS reseni jste (nevim jestli umyslne) nadsadil aby vypadalo drazsi nez ve skutecnosti je (minimalne jsem si jist, ze to nestalo na korunu 80000, to je na MS prilis zaokrouhleny :-)), presne ceny za ktere to kupuje normalni clovek jsem uz uvedl). A to se mi na tom nelibi. A ERP systemy se do toho porovnani vubec davat nemeli, nebo jste mel jinak pojmenovat clanek ;-)
Exchange ma vyssi funkcnost? V cem, prosim? Ma primarne jine urceni, proto ma nektere funkce navic, jine zase chybi. To neni vetsi/mensi, to je proste ruzne.
Ano, je to jine. Proto jakekoli srovnavani je vzdy napovazenou. Jedine relevantni srovnani by muselo byt aplikovano na jednu a tutez firmu, obe reseni by musela poskytnout OPRAVDU STEJNOU funkcnost a meli by to cele implementovat dva ruzni specialiste. Vyhodnotily by se celkove naklady (vcetne nakladu na cloveka - specialistu) a cas, za ktery je dane reseni plne funkcni.
To ovsem nic nemeni na tom, ze 80KKc za SBS+15CAL + 15KKc za implementaci je zlodejna prvniho radu. Zas na druhou stranu, kdyz vam to dali....
ja tedy pozoruji ze v Unix/Linux softu plati zlate pravidlo "necht program dela radeji jednu vec dobre nez hodne veci spatne" ;-)
nadsazka, oba systemy delaji hodne veci, ale jake tak nepostradatelne a v praxi hojne pouzivane funkce chybi MTA sendmailu? ja tedy na serveru pouzivam jeste "tupejsi" MTA nez sendmail, a kupodivu to umi dokonce poslat maila, proc by to melo jeste suplovat castecne funkci nejakycho CRMka?
ale zajimalo by mne kdyby autor clanku taky nejak zareagoval na narceni o zlodejine. prodat soft kterej se v obchode dava za polovic a jeste si pricist zvlast instalaci, no to uz je snad opravdu lichva...
To samozrejme zalezi na tom, jak pouzivate email. Verte nebo ne, jsou spolecnosti, ktere vyuzivaji planovani schuzek, rezervace zdroju, sdilene firemni kontakty, pouzivaji webovy pristup ke schrance a pozaduji centralni zalohovani posty uzivatelu. To je funkcnost, kterou zadne, mne zname MTA, nema. Nevidim jediny rozumny duvod, proc slozite kombinovat nekolik ruznych "tupych" programu aby vicemene blbe delaly to co umi exchange "levou zadni".
Verte nebo ne, taky jsem delal u spolecnosti ktera planovala schuzky, sdilela kontakty, zadavala ukoly, spravovala dochazku atd. jinym nastrojem. a verte nebo ne, CRM nastroje umi taky poslat maila, prave treba pres nejaky MTA. kombinace dobreho MTA a dobreho CRM mi neprijde nijak tupa a uz vubec zcestne je tvrdit obecne o skupine programu ze dela neco blbe. spis mi prijde tupe oznacovat vsechno co neni exchange za tupe...
vy jste asi zamerne nepochopil (jak uz to je v teto komunite zvykem)co jsem psal - prvotne slo o to, ze autor clanku srovnal SBS (z nehoz jsem si pro priklad vybral Exchange) s GNU resenim zalozenym na >>udajne<< funkcne totoznem SW. Ja jsem prohlasil, ze toto nelze srovnat, nebot ES v zakladu poskytuje mnohem vyssi funkcnost nez opravdu "tupe" MTA. Na tom nic nezmenite. Nasledne jem si rypnul do tradicniho zpusobu ziskavani vyssi funkcnosti aplikaci zalozenych na GNU - skladani, zretezovani, "sescriptovani" a jineho "sbastlovani" jednodussich aplikaci v jeden celek poskytujici jakousi vyssi funkcnost nez jeho jednotlive casti. Proc sem tahate nejake CRM? ES neni CRM systemem, je to groupware, jehoz primarni urceni je jine, coz ovsem neznamena, ze nad nim nelze CRM provozovat.
proboha k jake komunite mne to zas prirovnavate? ja vam neberu ze to umi milion veci navic, ja vam ani neberu ze SBS je treba lepsi nez popisovane alternativni reseni, ja dokonce ani neobhajuji GNU reseni. ja jen nechapu vasi zoufalou snahu poplivat vsechno ostatni a zvlaste pak specializovane systemy.
MTA, jak jiz zkratka napovida, ma obstarat prenos posty. CRM sem pletu proto, ze me to napadlo v souvislosti s nejakymi funkcemi navic toho ES. a samozrejme jenom nejakymi, cilize jsem tim chtel naznacit ze specializovany SW nemuzete oznacit za tupy jenom proto, ze neni integrovan do jineho specializovaneho SW a nevytvari tak dohromady "vyssi funkcnost" - treba ale zase ma vyssi funkcnost ve svem oboru. a vyprovokovalo me prave to, ze nekdo souhrnne oznaci typy SW za tupe jenom proto, ze delaji dobre to na co byly urceny a nesnazi se suplovat funkci jinych/specializovanejsich systemu.
a ten vas vylev o sbastlovani aplikaci - tady uz zustava rozum stat. zrejme mate na pocitaci jediny program, ktery je zaroven i operacni system a dela uplne vsechno, takze je dokonaly a zadne dalsi aplikace jiz nejsou treba. odvazil bych se i tipnout vyrobce onoho sqeleho softu ;-)
aha, takze vas se primarne dotklo, ze jsem oznacil obecne MTA jako "tupe". Tak to se omlouvam, nebylo to mysleno zle. Proste obecne MTA dela to, co delat ma - "tupe" prehazuje postu z jedne domeny do druhe. Na tom neni jiste nic spatneho, ale nesrovnavejme obecne MTA s obecnym groupwarem. Jsou to dva jine svety s tim, ze groupware take umi, mimo jine, "tupe" prehazovat postu z jedne domeny do druhe :-))
tak tak, presne tak. jako zalezi na pohledu, reseni "vse v jednom" ma urcite sve vyhody, nekdo zas radsi pouzije uzce zamereny SW, se kterym je uz treba zvykly... me taky neslo jen o MTA, ale tak nejak to na me pusobilo moc obecne - ze vsechno co neumi mega veci navic je tupe. jinak s vami v podstate souhlasim - jsou to proste ruzne veci.
a stale mne zajima, kde autor vzal tech 80k Kc kdyz se tu vsichni certi ze skutecna cena je nekde pod 40k Kc?
Tak snad abychom si vyjasnili, co je to MTA, ne? MTA je Message Transfer Agent. Sendmail je MTA. Exchange _NENI_ MTA. Alespon ne cistym MTA. Pouze jedna jeho cast, ktera ani nemusi byt spustena, je MTA. Exchange je GROUPWARE. MTA nema a ani nemuze mit funkce CRM. Pak to proste jiz neni MTA a srovnavat to se Sendmailem, Postfixem ci jinym pravym MTA je amaterina. Prestante placat o necem, cemu ocividne nerozumite.
tak to bych se hadal...
Ucelnost a efektivnost linuxovych nastroju je casto o dost vyssi, ale je to na druhou stranu narocnejsi na administratora:-D ktery musi byt proste znalyy. On je totiz linux delany "lidmi pro lidi" a ma za sebou take evoluci:-D asi vetsi nez Office XP:-D, u Office XP mam nekdy pocit ze se nahle objevil a neznaji ho starsi braskove (chudaci MS Office 97 jsou z nej hodne hotovy:-) to uz radeji Open Office ten zvlada vse)
Alespon vidis ze jsou lidi co znaj plno veci z rychliku a neznaji ani moznosti Samby:-D mohu dosvedcit ze je to nadherny nastroj, sam ho pouzivam a to jo znam jen malinko. V domove duchodcu kde se zdrzuji (neboj nejsme v duchodu:-) nam plne postacuje, predstava ze bychom museli kupovat windows server me rozesmiva...At nam ho mistr "Chytte zlodeje" koupi a my si ho tu nainstalujem:-D treba k necemu bude:-D
Není to všechno jen manipulace? Jediný kdo z toho těží je Microsoft. Já myslím že se nyní v businessu řeší dvě cesty. Neztratit tržby na poli OS. Už se moc nahlas totiž začalo pochybovat. Protože se do toho motalo to kde se MS jako klient nedá dobře využít a tam kde je nenahraditelný se moc nezdůrazňovalo. No a druhá cesta je ukrojit co nejvíce z koláče databází. Na to je potřeba peníze. Mnoho nových peněz. A to také peníze přinese - pokud se to dobře udělá. Malé firmy o ně tady nejde. Tato diskuse MS dost pomáhá. Vždy se to totiž zatočí tak, že pravda nemusí být tak krutá jak někteří uvádějí a ti co MS věří jsou bráni jako skalní vytrvalci. Na OS, MStům tržby neklesnou, ale DB to by bylo přilepšení. Tyto dohady jsou už po funuse. Peníze jsou již na cestě. Telekom - potažmo celý stát a s tím vlastně i Eurotel je Billovy dle smluv přisunou. DB jim sice nechodí - to co je, to je zbytečná řeč, to už v Oraclu chodilo před 10 rokama, ale peníze na vývoj jsou již na cestě. Hledali hlupáky po celém světě, až je opravdu našli. "Maminko proč zrovna my". Tady MS nic nemá a nechápu proč se sem musí cpát a jestli je to vůbec legální a proč je to legální. Škoda těch peněz na něco co už dávno běhá a už se o tom ani diskuse nevedou. Ty řeči kolem MS SQL, to je jenom manipulace. Jak to dostat do podvědomí lidí. Kritika se zaměří na něco detailního a za nějaký čas vítězoslavně MS řekne už jsme to odstranili, ale o tom, že komplexně je to nedůvěryhodné už se psát nebude. A hop a je tu MS SQL. Je pozdě. Kdo můžeš, zachraň se. Nevím jestli v tomto státě zvítězí rozum. Tady se konkurence diktuje. Ona nevítězí na poli businessu. Pokud nejsi u MS, jedeš zatím z kopce.Diskusi neodsuzuji.
Tohle je jeden z prikladu na tu reklamu nahoře:
Viz. článek:
Intel-based architecture running Linux saves millions of dollars,
Rozhovor s Intel CIO Stacy Smith, Mar 2, 2005, http://news.com.com/1606-2-5596189.html?tag=nefd.ac
Je to po 14 (z 16 minut) minute rozhovoru (pouze v anglictine).