Po precteni clanku jsem prekvapeny, ze se vlastne radime do kategorie "exotu" - delam ve firme (ALEF Jesenik), ktera jiz nekolik let vyrabi ekonomicky software s primarni nabidkou serveru (vyhrazeneho pocitace) Linux + Firebird.
Zkusenosti mam podobne - kde to delame my, tam je Linux, jinde je to XP + Firebird, MS Server XX + MSSQL apod.
Pravdou je, ze klienti bezi pouze pod Win, protoze komponenty Delphi (ci komponenty 3 stran) pouzite pri vyvoji nejsou (bohuzel) prenositelne do Kylix.
Tak začněte dělat i linuxové klienty a bude to hned jiná pohádka. U nás narážíme především na problém neexistence linuxových klientů pro tyhle aplikace a kvůli nim jsme nuceni provozovat podstatně dražší řešení, které umoňuje spouštět tyhhle věci ze serveru s Windows, neboť na zbývajícch 260 strojích jede SUSE Linux
Firebird jakozto bezici sluzba na serveru (je uz jedno jestli Linux nebo Win) nabizi sve sluzby na danem portu pres protokol TCP/IP nebo alternativne IPX. Existuje moznost primeho spojeni aplikace s DB, ale pro pripad prenositelnosti na jinou DB je vhodnejsi pouzivat rozhrani od Borlandu, ktere zajisti spojeni s DB (temer libovolnou) na jedne strane a unifikovany interface na strane druhe (napr. komponenty v Delphi).
Borlandi BDE znam - vsak jsem par let v delphi psal :). Jenze DBE slouzi vpodstate jako ekvivalent ADO, nebo ODBC. Kdyz jsem mluvil o jinem, nez prime pristupu do db, tak jsem myslel pouziti 3vrtstveho modelu. Klient bude volat servrovy program obalujici aplikacni logiku - tot vse.