Hezký článek. Jenom pár poznámek/dotazů:
komprese složky se dělá neobvykle uvnitř v adresáři. tar.gz tedy vznikne na vyšší úrovni a bude v něm vše v adresáři ve kterém jste.
jinak synchronizace panelů ALt+O (krusader CTRL+ALT+O)
a dotazy:
1)
ví někdo zda existuje něco jako záložky?
2)
nějaká snadná možnost, jak kopírovat na nfs/smb bez nutnosti manuálně mountovat? něco jako smb://1.1.2.2/sdilena v krusaderu
zajímavé, o tom zabudovaném cd jsem nevěděl. po prvním spuštění mc si totiž příkazový řádek hned vypínám (options -> layout: command prompt, můžeme zrušit i zbytečný keybar, menubar a hintbar) a zapínám v options -> configuration: lynx-like motion, který umožňuje bleskové přesouvání po souborém systému (všechny 4 šipky, home/end, ale hlavně přeskok na položky posle počátečních znaků. pokud potřebuju něco udělat ručně v aktuálním adresáři, přepnu se do shellu ^O (tam už holt ale zas nefunguje ten vylepšený cd, ale to nevadí, protože je to přístupné z nabídky - F9)
Presne, cmd line vypinam protoze pak funguje vyhledavani kdyz zadavam pismena..... (v aktualnim adresari). Kdyz chci psat prikazy, CTRL-o.
Jinak super tipy co jsem neznal, urcite se budou hodit (cesta k souboru - doted jsem je oznacoval v puttyne mysi, tohle bude snadnejsi) :D
To taky nechapu, navic pokud je ten zacatecnik clovek, ktery jde z widli a pouzival napr FAR, popr nejakeho jineho tab commandera, je to pro nej nejsnazsi cesta jak pouzivat terminal ...
Jinak pouzivam uz od zacatku prace s linuxem a je to jediny spravce souboru, ktery pouzivam :-D
1. mc jsem začal používat na RedHatu 5, jednoduše proto, že kopírování, přesouvání, přejmenovávání souborů v grafickém prostředí velice často vedlo k vytuhnutí počítače a nutnosti ho resetovat. Dodnes grafické programy na práci se soubory nepoužívám, protože zpravidla neumějí všechno to, co mc, a jsou navíc daleko náročnější na systém.
2. Kdo z běžných uživatelů bude dělat nějaké náročnější úkony na počítačích bez mc (pominu-li wokenní)? Obávám se, že admini běhající po servrovnách už tvoří méně než 1 procento linuxových uživatelů. A i tam jde spíš o profesionální slepotu nebo o to, že používají ustálenou množinu příkazů a nic víc nepotřebují. Běžné užívání příkazů typu cp, rm, mv atd. je už někde tam, kde je přímé zadávání hexadecimálních příkazů pro procesor z klávesnice.
Poněkud mi připomínáte důstojníky z ČSLA, zdůrazňující "pořadová cvičení" protože tak nějak nepochopili, že pochod ve vyrovnaných řadách po bojišti vzal za své za prusko - rakouské války a už před ní byl mnoho let anachronismem (a na přehlídce se spíš uplatní mažoretky).
3. Jsem přesvědčen, že mc by měl být mezi programy, které se instalují při defaultní instalaci systému, protože absence plnohodnotného nástroje pro práci se soubory po defaultní instalaci (-buntu, Debian, novější verze Mandrivy aj.) jsou faktorem, který začátečníka spíš odradí.
až náhle nastane brutální BREAK v momentě, kdy se musíte připojit k virtuálnímu serveru přes java/flash emulovaný terminál a F1..10 tam jaksi nefunguje korektně o šipkách a CTRL+něco ani nemluvím.
Pak poznáte, že jste se svými znalostmi v pr.
tím neobhajuji názor lol, jenom mi to připadá jako další názor typu:
všichni jsme flákači co umí akorát zapojovat krabičky, nechceme si namáhat hlavy, ale zato všichni chceme brát velký prachy...
Já dělám na počítačích někdy od roku 1987 (pokud započítám i éru Didaktika gama a PMD 85) a nikdy až dosud jsem se nepřipojoval k virtuálnímu serveru přes java/flash emulovaný terminál a nevidím sebemenší důvod, proč bych něco takového dělal. A obávám se, že takových jako já je mezi uživateli linuxu většina a mezi potenciálními uživateli linuxu většina naprostá.
Myslím, že ten, kdo managuje blady apod. rozhodně nespadá mezi začátečníky a přestože vždy používal mc určitě má dostatečné povědomí o cp, rm, tar, ... A proto všude ihned instaluji mc. A neinstalovat mc, aby ostatní nevyšli ze cviku kdyby se náhodou dostali k něčemu složitějšímu je na hlavu postavené.
Souhlasim ze pomala linka neni idealni, ale ani tady to neni beznadejne. Prave zminovane -b nebo -a pomuze znacne zredukovat prenos. MC ma navic automaticky mechanismus ze na terminalech pomalejsich nez 9600baudu vypina verbose operations (lze vypnout v konfiguraci rucne).
Horsi nez pomala linka je stroj s vaznym nedostatkem pameti... pak je ovsem clovek casto rad ze dokaze napsat aspon ten kill.:)
Mluvím o lince, kde každý znak má zpoždění třeba sekundu. Tam je mc utrpení, narozdíl o příkazového řádku s vhodně umístěnými hvězdičkami a doplňováním tabulátorem. A taková linka není nic exotického, např. UPC 100Mbit docela často - tcp ping sekunda a jejich helpdesk tvrdí, že TCP ping není parametr, který by garantovali. Zatímco ICMP ping ve stejné chvíli jede pár ms a download streamu opravdu dává 100Mbps, takže parametry služby zcela splněny, přesto ssh je utrpení.
s tim jsem se u UPC nikdy nesetkal, pritom ssh shell vcetne mc pouzivam dost casto... Obcas ve spicce to laguje, ale ne na strane UPC. Spis mi vadi neohlasene vypadky, ktery pak vetsinou trvaji i den (za rok se to nekolikrat stane) a zak.linka je v tomto zcela nepouzitelna. Ale zase za ty penize, co jim platim, to preziju ;)
A s jistou mirou trpelivosti se to mc necha pouzivat (s -b) i pres mobilni pripojeni.
Diky za clanek. ("mc -a" ... obcas pouzivam, kdyz jsem nucen se ssh z windows putty nekam na linux a spatne se nastavi kodovani, tak to zlobi a tohle pomuze ).
Taky me stve, ze kdyz mate v popredi mc a chcete jen neco rychleho udelat v cmd, shodite panely (ctrl-o), prikaz, prikaz se nedostane ho historie .bash_history.
Jinak pro rychle vyhledavani lze udelat ctrl-s (na psani pouze prvnich pismenek jen tak z niceho jsem si nikdy nezvykl), obcas se hodit Alt-c pro rychlou zmeni adresare.
Pouzivate nejakou alternativu?
Taky jsem to pouzivaval a trvalo dlouho, nez jsem se to odnaucil. Kdyz srovnam doby s mc a bez mc... Kdysi sem si neumel predstavit svet s mc, dnes dekuju bohu (obrazne receno protoze v boha neverim), ze ho umim nepouzivat. Terminal je mnohem mocnejsi a tim, ze na nem mate mc jeho moc klesa.
No muj subjektivni nazor naopak je, ze mc je naprosto uzasny na vizualizaci stromove struktury a adresaru. Pomerne casto ho pouzivam jen na prehled a zakladni operace, pomerne casto si s nim jen dojedu do adresare, kde potrebuju neco udelat, nebo se jen podivam, co v aktualnim adresari je. On totiz neni takovy problem ho spustit (3 klavesy) a vypnout (2 klavesy).
Stejne jako u jinych veci zastavam nazor, ze kazda takova vec ma sve + a - a clovek je musi znat a podle aktualni potreby volit nastroje. Mozna to bude znit neuveritelne, ale byl jsem v situaci, kdy jsem mel v adresari tolik souboru, ze je nebylo mozne bashem smazat, zatimco mc to zvladl.
Ano, také jej občas použiji třeba pro zkouknutí, co je v konfig adresářích nějakého softu v /etc. Přijde mi to rychlejší než CLI.
Ohledně toho mazání - na druhou stranu mc při mazání přenáší spoustu znaků a na pomalejší lince je daleko pomalejší, než CLI. Pokud hvězdička přesáhne délku řádky, stačí ls | xargs rm -rf nebo find --delete, tedy něco, co nepoužívá expanzi.
Spatne jsem se vyjadril. Vim, ze pres find, ci pres ruzne jine veci by to slo, ale vtip je v tom, ze pres ten midnight to bylo standardni (ve smyslu stejne, jako s malo soubory).
Tzn: rm *jun* nefungovalo, zatimco +*jun* F8 ano.
To ze je shell uspornejsi na prenos, to je samozrejme, o tom zadna.
Kdysi jsem narazil na informaci, že mc umí i motivy - v zásadě jiné barevné podání všeho. To se mi hodí, když jsem přihlášený přes ssh na jiném compu, abych si toho byl patřičně vědom při práci :) Akorát je to hodně špatně (= nijak) zdokumentované, takže jsem si kdysi našel jeden takový spartánský motiveček, které používám, a hotovo. Nevíte o nějakých zajímavých použitelných motivech?
Google nasel, treba namatkou tohle https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=897605#p897605
Nastavit stejny adresar v obou panelech:
Drive bylo nutne delat to pres "cd Esc+Shift-A" a dnes uz to jde pres Alt-I.
Kopirovani bloku mezi soubory:
Ctrl-F - ulozit oznaceny blok do schranky
Shift-F5 - vykopirovat ze schranky
Pouzivam mc zasadne pres putty (klavesnice Esc[n~), tak mam jine zkratky:
Ctrl+\ - firectory hotlist
Esc+Shift-? - find file
Zrovna nedávno jsem u MC narazit na problém, když si v panelu zobrazím vzdálené soubory přes SSH. Vadí mu v názvech souborů znak %. Z názvu ho vyhodí a když pak se souborem chcete provést nějakou operaci, tak selže. Asi to bude spíš problém SSH než MC, ale nevíte někdo co s tím?
# mc
CTRL+T ... stejne jako Insert oznacuje adresare/soubory v aktualnim panelu
CTRL+U ... prohodi panely mezi sebou (levy vpravo, pravy vlevo)
CTRL+O ... pokud jste na nejakem adresari, tak vam ten adresar otevre v druhem panelu
CTRL+L ... prekresli obrazovku
# mcedit
CTRL+F ... zkopiruje oznaceny (F3) text do souboru (neco jako schranka)
F9+sipka_dolu+i+ENTER ... vybere text ze souborove schranky (viz predchozi radek)
ALT+L ... prejit na urcity radek (goto line)
# obecne
ESC+<cislo> ... to same jako F<cislo> (ESC+2 = F2, ESC+0 = F10, ...)
MC je velmi fajn pomocnik, ale celkom mi tam chyba taka vymozenost ako je sytemovy cas zobrazovany niekde v hornom pravom rohu. A takties ked mam spustenu konzolu (tusim cez ctrl+o) aspon by som vdel ze je to konzola MC. Uz som rozmyslal ze si to tam doprogramujem ale zatial som na to nemal chut. Neexituje uz nahodou nieco take ako patch?
Díky Petře za tento článek. Je rozhodně přínosnější, než filozofování. Takovéhle články bych si na rootu přál, mc používám roky, ale o F2 jsem nezavadil a přitom je to ta nejužitečnější věc :-)
Často používám Atl+Enter, to vykopíruje název souboru/adresáře na kterém právě stojím. Takže třeba vytvoření kopie: "cp Alt+Enter Alt+Enter Backspace ~ Enter".
Poznámka: F5 kopíruje do druhého panelu a nedává název kopírovaného souboru do targetu (je to logické, např. při označení více souborů). Takže pokud chci zálohu přes F5 musím vymazat celý target a znovu opsat jméno souboru/adresáře + ~ .
našel někdo nějakou šikovnou modernější náhradu za mc? (pro konzoli)
třeba ranger je zajímavý
Já jo - předělávku blíž M602. Tam bylo pár věcí lepší (organizace hlavního menu, strom, interní editor, úprava uživatelských nabídek, předělávání prostředí, okna). MC se třeba naučilo roztahovat lištu s F-přikazy teprve 2 roky zpátky a použitelný CMD řádek (neroztahuje se prompt o každé okno) také není nejdéle.
Jinak jsem ty panely zkoušel upravit, ale nepodařilo se mi najít háček, za který visí jejich tvorba, takže jsem předělal jen jejich rozložení.
Ahoj, chci se profiku zeptat, snazim se zkompilovat mc ze zdrojoveho kodu, ale nemohu najit nikde ./configure (pise se o nem i v INSTALL)
Udelal jsem clone git repositare, ale v nem configure neni
git clone git://midnight-commander.org/git/mc.git
Musi se neco spustit, aby se buildoval configure a makefile?
Nemusi se spustit autogen.sh? Zkusil jsem to ale konci to chybou
./autogen.sh
maint/autopoint: 418: cannot open /usr/share/gettext/archive.tar.gz: No such file
tar: Toto pravděpodobně není tar archiv
tar: Končí se chybovým kódem, protože byly zaznamenány chyby
cvs checkout: cannot find module `archive' - ignored
find: „archive“: Adresář nebo soubor neexistuje
find: „archive“: Adresář nebo soubor neexistuje
find: „archive“: Adresář nebo soubor neexistuje
autopoint: *** infrastructure files for version 0.14.3 not found; this is autopoint from GNU gettext-tools 0.17
autopoint: *** Stop.
Mám mc na všech serverech o které se starám. Jinak mám ale na správu souborů raději Krusader a to hlavně kvůli tabům/panelům (každý panel jde ještě rozdělit na více panelů s různými umístěními). Můžete tak mít otevřené třeba dva servery přes ssh, nějaký nfs disk v lokální síti a ještě několik adresářů z vlastního počítače. Na této feature docela ujíždím a když ji nemám, připadá mi práce nekomfortní. Vzdáleně se to dá suplovat větším množstvím konzolí, ale tam se musíte složitě na každou přihlašovat.
Jinak mám za samozřejmé, že každý admin umí používat konzolové příkazy, ale to, že někdo považuje dvoupanelové správce po těch letech jejich osvědčené existence za novinku pro zhýčkané a líné amatéry je vážně úsměvné.
Ahoj,
nemas nekdy problem ze nemuzes kopirovat z jednoho linux serveru na druhej pomoci Krusadera? Kdyz je to pripojeno press ssh?
V KDEckach to mam pripojeno pres fish://user@server/cesta a kopiruju do jinaciho serveru kere ma akorat jinaci jmeno serveru, a nedari se mi to.. musim pouzivat v shellu SCP pro kopirovani adresaru.
Tom
Nic takového nepozoruji (raději jsem si to teď znovu vyzkoušel). Kopírování funguje naprosto bez problémů (Kubuntu 11.04, Krusader 2.3.0-beta1). Je ale pravda, že tímto způsobem zacházím jen s malými soubory. Větší množství dat, pokud je to výjimečně třeba, přesouvám raději vzdáleně tak, že servery propojím přímo mezi sebou a pustím si na jednom z nich mc. I přesuny většího množství dat v rámci jednoho serveru provádím ze vzdálené konzole a zase většinou s mc.
Příznivcům obarvených textů v editoru doporučuji stažení unknown.syntax, tento se používá na obarvení neznámých souborů při editaci v mcedit. Stačí uložit někam do do /usr/share/mc/syntax.
Ahoj,
jenom bych rad doplnil ze obe varianty notace pro vzdalene pripojeni jsou mozne jak pro ssh tak pro ftp.
pro pripojeni na SSH pouzivam radeji notaci
cd ssh://uživatel@server.cz
lepe se mi to rymuje s
cd ftp://uživatel@server.cz
Ale je mozne i:
cd /#ftp:uživatel@server.cz
cd /#sh:uživatel@server.cz
A co mozna by stalo za doplneni je to same mozne i pro sambu:
cd smb://server.cz/smbshare
cd /#smb:server.cz/smbshare
Proc neni shell link konzistentni - tedy bud ssh:// /#ssh: anebo sh:// /#sh: netusim. Nevite to nekdo? Prinde mi to matouci.
Michal Ambroz
ahoj,
taky prispeju svym komentarem.
mc pouzivam prakticky odjakziva a to vcetne jeho mcedit, kdy jsem nedavno asi pred 1rokem presel z mcedit na gvim.
mc pouzivam od redhat v6.0 z CZLUGu az do ted pres radu distribuci (ted sabayon). a nedam na nej dopustit. zadny /no flame pls/ krusader mi jej nenahradi - at v Xech na desktopu, tak v konzoli na serverech.
proto rikam: "mc forever" a timto zdravim vsechny "konsolisty" ;-)
diky za clanek - pekne; +1
a od nejakeho zaverecneho dilu bych privital nejake strucne shrnuti klavesovych zkratek formou prehledne tabulky ;-) [diky petre!]
Kdyz se pripojuji k ftp a pripojeni se nezdari (spatne heslo) tak se dostanu do stavu kdy se odpocitava cas do dalsiho spojeni (Control-C zruší), jenze ten ctrl-C nefunguje, mc se tvari zablokovanej a musim sestrelit celej terminal. Nevite nekdo jak to ftp pripojeni zrusit?
Zdravím a hledám na Internetu radu.
Nainstaloval jsem na SYNOLOGY MC. Přihlásím se přes PuTTY SSL po řihlášení se mi vypíše:
login as: admin
admin@10.0.0.3's password:
Could not chdir to home directory /var/services/homes/admin: No such file or directory
admin@DiskStation:/$ mc
Failed to run:
Cannot create /var/services/homes/admin/.config/mc directory
admin@DiskStation:/$
Co dělám špatně ??