V cem jsou lepsi proboha . Maji tragicky vykon/takt , do nedavne doby mely silene TDP ... Na stole mi lezi 2 HP Probooky jeden se sandy bridge I5 1.8 - 2.4 Ghz a potom s amd A6-3410mx 1600mhz a mel by se snad prepinat nekam ke 2ghz a krom toho ze ma amd lepsi graficke jadro , o fous a na win 7 aero to stejne nestaci , tak ma tragicky vykon , ta jejich alternativa k turbo boost taky spatne funguje a vic topi , proti tomu intelu . Od dob C2D nema amd co nabidnout hlavne ve stredni a high end tride .
Tak je toho vic, hlavne to, ze AMD se podarilo prosadit 64bitovou platformu, na rozdil od prakticky mrtve IA-64 :-) Ale spis ocenuju architekturu ccNUMA, mam tady 4 stroje s osmi jadry a je to docela hukot (8 jader, 8 GB RAM). Pravda je, ze na noteboocich ma Intel naskok, ale to je dobre, kazda novinka od konkurence vede minimalne k celkovemu zlevneni.
Takze moje konfigurace: slaby a levny notebook s Atomem (s dobrou vydrzi na baterky) + 4 vykonne stroje s AMD nekde v serverovne :-) Nejsem zastancem plnokrevnych notebooku, ktere se uz ani nedaji moc prenaset a jejich baterky staci na 1-2 hodiny prace.
X86-64 bych spíš AMD zazlíval. Zase prodloužila dobu, po kterou tu s námi bude x86 :-( Nebo když už to teda udělali, tak měli udělat větší škrt za minulostí, třeba totálně změnit kódování instrukcí (přístup k novým registrumů pomocí REX prefixu je vyloženě debilní), zajistit, aby nebyla potřeba kraviny typu LAHF, SAHF, zrušit segmenty úplně a ne tam nechat pohrobky typu FS, GS, atd...
x86 tady s námi bude ještě hodně dlouho, zákazníci si to tak přejí, protože chtějí provozovat staré draze zaplacené aplikace a nemají zájem si kupovat aplikace znovu jenom kvůli nějakým LAHF nebo FS. Intel chtěl ukončit x86 už nejméně dvakrát a to i860 a IA64 a v obou případech to zákazníci odmítli a to hlasováním nejsilnějším volebním právem - svými peněženkami.
Intel to proto vyřešil tak, že v CPU je už nejméně 12 let překladač z x86 instrukcí do vnitřního instrukčního jazyka a CPU vykonává teprve tyto přeložené instrukce a všichni jsou spokojení.
Shodou okolností x86 dneska má relativní výhodu oproti okolnímu světu díky vyšší hustotě CISC kódu, což je v současné době kdy rychlost RAM katastrofálně zaostává za rychlostí CPU až o dva řády, značné plus.
Intel chtěl ukončit x86 3x, ještě jste zapomněl i432 :-) Problémem je, že x86 vyrábí i to AMD. Nebejt AMD, tak se to Intelu v pohodě podaří. Třeba Apple přešel z Motoroly 680x0 na PowerPC a později na x86 víceméně snadno a bez problémů.
Nicméně s rozšířením aplikací, které jsou kompilovány do nějakého bytekódu (např. .NET) argument o starých zaplacených aplikacích padne úplně.
Jinak hustotu kódu má třeba lepší ARM Thumb, protože u x86 zabírá jednobajtové instrukce spoustu kravin, které se využijí jednou za 100 let, třeba jako LAHF :-)
Na druhou stranu prave 68k stagnovala a skoncila kvuli tomu, ze tam neexistovala prima konkurence, ale na x86 platforme se biji minimalne AMD a Intel (+semtam nekdo dalsi), coz je pro me osobne dobre, protoze to urychluje vyvoj a je s podivem, kam se stara a v podstate strasne hnusna platforma x86 mohla vyvinout - k vektorovym superskalarnim masinkam s NUMA :-)