Já si nejsem zcela jistý, protože plně automatické aktualizace nepoužívám, ale pokud si správně vzpomínám, i v případě že dojde k automatické aktualizaci, Windows začnou otravovat uživatele s žádostí o restart, ale samy si to nedovolí. Mimoto automatické aktualizace jsou ve výchozím stavu nastaveny na 3:00 LOKÁLNÍHO času, takže jediný kdo by to mohl provést (a předpokládáme výchozí nastavení pro tento scénář) byla nějaká část USA.
Nuz, podla mojich skusenosti sa windows naozaj restartuju v default nastaveni samy, dokonca som to videl aj na W2k3 serveri. myslim, ze ako default je prave cas 03:00 AM lokalneho casu.
Tak u mne aktualizace naskoci chvili po zapnuti notasu co jsem na netu a sice otravuji, ze se da restart odlozit, ale staci si odskocit, vyprsi tam limit a uz jedou...
Tak teď jsem to zkoušel (Win XP Prof) s full auto aktualizacemi a ty pouze nahodily obrazovku, že by restart byl potřeba, ale jinak tiše sedí a čekjí. Jakmile budu mít image W2k3 tak se na to mrknu ještě tam a zkusím i Home, ale opravdu se samy neresetují.
ako pisu ostatny, je to vec nastavenia, cize mozu nastat rozne varianty:
1. autorestart
2. spyta sa ci restart + po 30s necinosti da restart sam
3. nerestartuje
Jinak receno, ani admin neni panem svyho PC (taky jsem zazil spustenej odpocet kterej sel odstrelit jen z konzole a podotykam, ze to byly serverovy widle!)
jo ten odpocet byl stejne tak spusten z konzole. ten program se jmenuje shutdown - lze nim na dalku shazovat libovolne PC v siti ke kteremu se umite prihlasit
ma to i GUI
shutdown -i
a abortuje se to
shutdown -a
tohoto programu obcas vyuzivaj viry/wormy treba jako Blaster ktere vam daji 20s a pak ten komp proste sestreli
Jo, to ja to taky jednou takhle schytal...dokonce mam mozna nekde i ten screen, ale protoze do XP moc nelezu tak uz nevim. I kdyz si rikam...bez pevny IP, jak se to muze povyst?? :D Ted mam horsi problem, ale uz sem ho vyresil. Vzdycky v noci vypnu PC, jdu spat a do 10 minut naskoci(asi Wake On Lan), tak sem v BIOSu vsechno takovyho povypinal a uz je klid :)
Jak pročítám zdejší diskusi, tak ve mě narůstá pocit, že to, co jsem doteď považoval za Windows XP, je ve skutečnosti něco docela jiného. To se tu nikdo ani nepokusil podívat se do nastavení oné zlořečené aktualizační politiky a nastavit si ji tak, aby byla přijatelnější? Možná je tato volba dostupná pouze někomu? (wXP Proffesional?) pravděpodobně administrátor
Takže všichni ti, kdo si v této diskusi postěžovali, nebo odkázali na svoje články o nedomyšlenosti aktualizací ve Windows, jsou tedy "uživateli-bez-mozku"? To je celkem ostré tvrzení. Myslím, že (i) průměrný čtenář Rootu by mohl být kompetentní k tomu vykonat cirka sedm clicků a přenastavit jednu poměrně snadno dostupnou volbu v systému.
No nevim, jak vy, ale ja konfiguraky v xml nemuzu ani videt, a vi, tedy jeho varianta gvim mi znacne usnadnuje zivot :). A prekladac jesm jiz taky dlouho nepotreboval.
Jak uz jsem psal nize, tak nastavit si to sice muzu, ale ma zkusenost s XP Home je krapet jina. Mel jsem nastaveno "Aktualizace stahovat, ale neinstalovat", ale pri vypinani PC se nainstalovaly tak jako tak. Mozna take zalezi na dulezitosti aktualizace. Podobne to bylo s moznosti/nemoznosti odlozit restart.
blbost - system samozrejme stahne aktualizace a pri vypinani rekne ze je musite nainstalovat - od cehoz staci dle navodu na stejnem formulari kliknout na tlacitko vypnout bez instalace aktualizaci a hotovo.
navic pokud pocitac vypinate tak uz vam prece instalace vadit nemuze ne? - on se vypne sam az do instaluje
a navic pokud vas aktualizace nezajimaly mel jste zvolit volbu (informovat, NEstahovat, NEinstalovat) ne (ANOstahovat, NEinstalovat)
Ale kdeze... Mne nejde o to, ze bych nechtel instalovat zadne aktualizace, jen si chci vybrat kdy se nainstaluji, proto "stahnout, ale neinstalovat". Tak ze mne nedelejte blba, ktery nevi, co chce.
Uz jsem to psal nize. Jedna aktualizace mi zneprovoznila zvukovou kartu (ne, neni to ma iluze, je to tak, dokonce na to MS vydal opravu). Pote, co jsem aktualizaci odinstaloval, tak karta opet fungovala. Dale jsem u teto aktualizace zaskrtl, ze si nepreji, aby ji instaloval a nadale mne na ni upozornoval. Presto pri vypinani pocitace se tato aktualizace sama nainstalovala (system instaluje aktualizace, nevypinejte pocitac, vypne se sam) a po opetovnem zapnuti zvukovka opet mlcela. Nakonec jsem z netu stahl opravu, ktera mi zvukovku opet zprovoznila.
A rozhodne mi system nerikal nic o tom, ze musi nainstalovat aktualizace a daval mi na vyber. Nedaval.
Ja pouze popisoval moji zkusenost s WinXP Home SP2, netvrdim, ze na Vasem pocitaci (mozna s jinym systemem) to musi byt stejne. A ne, nezdalo se mi to, ani jsem se neprobudil zpoceny ve skrini.
uz jsem to taky psal nize - instalovani aktualizaci pri vypinani pocitace neni nutnost - je to pouze vase neznalost a neschopnost radne si prohlednout dialog "vypnout"
Ano, mate pravdu, prehledl jsem ten text pod tlacitky. Avsak ja nejsem schopen rozlisit, zda bude instalovat tu moji nechtenou aktualizaci ci nekterou z ostatnich, ktere jsem povolil. A rozhodne neni mym pranim, aby instaloval aktualizaci, kterou jsem jiz predtim odmitnul.
restartuji se samy, pokud zjisti nepritomnost uzivatele, napr. kdyz nechate pocitac pres noc bezet. Je potreba toto vypnout, potom vas budou neustale otravovat hlaskou s pozadavkem na restart.
No tak to ani omylem. AFAIK, pokud máte nastavené "ruční aktualizace" jste potom co "2 minuty" otravován z dotazem, zda chcete restartovat už teď nebo až za chvíli. Fakt úděsné.
Ve win xp a mozna win 2k, vist se to netyka, tam to jde odlozit treba na 4 hodky ... :], ale jinak i u tech xpcek to jde odlozit, staci ten proces nejakym spravcem procesu zmrazit ...
potykal jsem se s automatickymi aktualizacemi a restarty delsi dobu
bylo mi to na obtiz na mnoha serverech
ve vysledku jsem uplne zakazal sluzby automatickych aktualizaci protoze i pri vypnuti automaticke ho stahovani a instalovani aktualizaci se ty s vetsi prioritou stahovaly instalovaly a restartovali pc!!!
pote co je sluzba uplne vypnuta si nezkontroluje nic a taky nic nedela
jednou tydne obejdu servery a udelam aktualizace rucne
pak se spolehnete ze kdyz zvolite nedelat nejakou vec ze to windows opravdu nebudou delaat
to je asi rukama, mně se žádný z 5 serverů Windows 2k/2003) nikdy sám nerestartoval
zcela automaticky se nainstalují jen aktualizace které restart nevyžadují
o SUSu WSUSu už jsi slyšel?
Ja Winblows tedy pouzivam pouze v praci, jinak jak ja, tak segra jedeme na linuxu nebo bsd. V praci se mi jiz nekolikrat stalo, ze jsem psal dulezity mail, chtel odentrovat, v ten moment naskocila ta dementni hlaska, a bum, bylo po mailu, rozdelane praci...
Proste jak jsem dal enter a v ten moment vyskocila hlaska, tak default button je tam "Restartovat Nyní" - za tohle bych omlatil BG a tem co to navrhovali hlavu o stul.
Jako linux si tohle nikdy nedovolil, protoze to delaji uzivatele pro uzivatele...
Panove a damy z M$ zjevne nikdy svuj vytvor poradne nepouzivali, jinak by takovou do nebe volajici drzost nedovolili system udelat.
A ted si predstavte, ze jsem po delsi dobe z jakehosi duvodu zase jednou sedel u Windows (ja mam teda Linux i v praci i doma), a zrovna jsem mel pech, psal jsem dulezity mail (presne jak rikate) a tohle mi tam skakalo co 2 minuty. Uz jsem se zabyval myslenkami na velke kladivo...
"V praci se mi jiz nekolikrat stalo, ze jsem psal dulezity mail, chtel odentrovat, v ten moment naskocila ta dementni hlaska, a bum, bylo po mailu, rozdelane praci..."
Tak to mi neda, ale musim se pripojit!:) Tahle vlastnost me taky sere, a M$ neni schopnej udelat aspon jedno z nasledujicich reseni:
1) Zakazat vyskakovaci okno a nechat pouze ikonu v systrayi
2) Nechat okno zobrazit pouze jednou a pri kliknuti "Restartovat pozdeji" uz neotravovat
3) Pridelat k tlacitko "Restartovat pozdeji" (ktere pozdeji porad otravuje) dalsi tlacitko "Restartuji sam, az budu chtit"
4) Pridelat do Windows vlastnost, ze popup okna nedostanou focus. Ono stiknout ENTER, kdyz clovek neco dela a zrovna mu vyskoci dotaz na restart pocitace (navic jeste kdyz default je "provest restart") je debilita fakt na druhou:) Ale ono kdyz se clovek loguje na server a najednou mu vyskoci nejaky jiny okno, napr. icq a pak odeslu heslo cizimu cloveku, to taky dost nasere. Radsi se do toho popup okna prepnu nebo si tam kliknu.
Tak tedy tento problém řeším jednoduše... Celé to okno přesunu do pravého spodního rohu tak, že mu koukají asi 3 pixely z celého okna... Pak vyskočí pouze při odemknutí stanice...
Je to systémové řešení přesně v rámci toho, jak jsou věci zařízeny ve Windows. Já to dělám naprosto stejně, všechny aktualizace stejně chodí přes firemní update server... a restart udělám já až budu mít možnost a ne uprostřed jiné práce, protože to tak windows rozhodly.
Vubec za celou tu "vymozenost", ze okno cizi aplikace muze vyskocit do popredi a ziskat fokus, by meli nekoho v MS povesit za k*ule do pruvanu. A bohuzel ani TweakUI to neumi spolehlive napravit.
ja nerikam ze to delaji vsechny IM a defaultne - ale rozhodne to tam jde nastavit a pak vam to okno opravdu skoci do popredi a vezme focus - tam nevim co se kolega rozciluje ze to debilni windows umoznuji - na linuxu to musi samozrejme jit taky
Vyskakovaci okno, ktere vezme focus je na zabiti (autora i aplikace) a windowmanager, ktery to neumi zakazat je pouzitelny pouze na 50 xtermu a nanejvys jednu mozzillu, ktera to nedela moc casto ...
To chovani lze mozna nastavit nejakou editaci registru, ale nejak rozumne to myslim nejde. Ale ono urcite zalezi, jaky system clovek pouziva a jake jsou prava konkretniho uzivatele. Ma zkusenost z WinXP Home (mam nastavene aktualizace stahnout, ale neinstalovat) po pul roce pouzivani jsou:
1. nektere aktualizace nevyzaduji restart
2. nektere aktualizace restart vyzaduji, ale nechaji me jej odlozit
3. nektere aktualizace restart vyzaduji, ale nedaji mi na vyber, jen trochu casu (maximalne par minut), abych si ulozil co potrebuji a pak se windows restartuji samy
4. aktualizace, u kterych zvolite, ze si neprejete, aby se instalovaly a aby vas s nimi uz nikdy neotravoval, se nenainstaluji hned, ale automaticky pri vypinani pocitace. Mam konkretni zkusenost s aktualizaci, ktera mi zneprovoznila zvukovku. Po jejim odebrani a odkliknuti, at me jiz nikdy s touto aktualizaci neprudi, zvukovka fungovala jen do pristiho restartu.
K tomu bych jeste doplnil pozadavek instalace nastroje pro overeni pravosti co mesic a kdyz chci stahnout nejaky patch (kvuli te zvukovce), tak musim instalovat jeste jiny nastroj na overeni pravosti, protoze ten, co se mi instaloval uz stokrat, zrejme neni vyhovujici.
Pul roku s winXP stacilo. GRUB mi jiz rok automaticky bootuje jiny system a jedinne myslenky v souvislosti s winXP jsou, zda tech 15GB na win partisne neni skoda mista.
Když mě poprvé vyskočí toto stupidní neodbytné okno (a já si ho neodkliknu) tak okamžitě jdu do services a vypínám službu Automatické aktualizace a je pokoj do dalšího rebootu, který může přijít až za dlouho jelikož používám suspend, který mimochodem mě zase naopak funguje daleko méně spolehlivěji v linuxu, tak při každém cca pátém šestém nenaběhne grafika.
Jen poznámka.
Co však má dělat běžný uživatel, který neví že existuje jen WIN? Musím říci že znám velmi mnoho lidí kteří nakupují v Hypermárketrch (nic proti), a to i počítače. Jak jim to dodavatel nastaví tak si to donesou domů a používají to.
Když jim říkám " kupte si to ve specializované prodejně" tak mnozí ani neví že existují a nebo namítnou že hypermarket je přece nejlevnější.
Já se už ani nedivím.
Ad. toho že se to dá nastavit - bavíme se zde celou dobu o výchozím nastavení a tam (protože jsem použil čistou instalaci WinXP) nic takového není.
Pokud se týká pop-up a focusu - určitě se to neděje co 2 minuty (to bylo dloooouhé psaní mailu ;-)
Pokud se týká lidí co odentrujou, podle mých zkušeností co jsem se setkal s podobným fenoménem ve vlastní aplikaci (která toto dělala také, protože uživatelům bylo zatěžko si najet a kliknout nebo atl+tabnout pro focus) se nechtěn odpálení hlášky stává jen a jen tehdy, když uživatel při psaní místo na obrazovku zírá pod prsty. Profesionálním písářkám (a viděl jsem takto pracovat profi sekretářku, která sice moc IT nerozuměla, ale když jí vyskočil pop-up tak zastavila psaní stejně rychle jak psala) se to nestává.(*)
Ta stížnost je opravdu podobná jako stížnost lamy (ne že bych tím obviňoval stěžovatele s lamerství), které vyskočila během práce v text. procesoru nějaká hláška která dostala focus a on se neustále snaží zmačknout Ctrl+P a straaašně se diví proč to netiskne - user je povinen sledovat stav systému (od toho tam tu obrazovku taky má) se kterým pracuje, stejně jako je řidič povinen sledovat dopravní situaci když řídí.
(*) Ale přiznávám že existuje určité procento případů kdy se to stane každému, ať už je to ICQ, nebo cokoliv jiného. Jenom poznámka - jednou se mi KDE (nevím zda je to bug nebo feature) rozběhly tak, že pop-upy nedostávaly ani focus (a to ani v aktivní aplikaci) a ani se neobjevily uplně nahoře. A to mi věřte že si chudák tučňák užil sprostoty ;-)
Profesionalni pisarka nekouka ani na monitor, ani na klavesnici, ale na papir, ze ktereho udaje opisuje. :-)
Ono jse spise o to, proc musi mit focus zrovna to tlacitko "Restartovat nyni". Kdyz jim nedela problem pri akceptaci licenci, kde na Accept musite kliknout, tak proc by to tak nemohlo byt i u tohoto.
Samy si to nedovolí? Já vám můžu ukázat 90 matfyzáků, kteří vám potvrdí opak. Při jedné přednášce z programování v C++ nám přes slajdy promítané na zeď naskočilo okénko s textem, že Windows se za pár minut resatartují kvůli aktualizaci. Tlačítko Storno bylo samozřejmě zablokované.
No takže jsem se zahloubal do MSoftího webu a už jsem to zjistil - autoreboot je otázkou aplikovaného / neaplikovaného SP2 pro WinXP. Bez SP2 se popisované chování doopravdy děje, s SP2 už jsou windows zdrženlivější. Já jsem (samozřejmě?) testoval s SP2(*) a všechny okénka používám s SP2. (http://support.microsoft.com/kb/555444)
Zůstává vyřešit jediná záhada - když padly skype nody kvůli automatické aktualizaci, pak se jednalo zjevně o vždy aktuální počítače. Jak to že se tedy rebootovaly samy? A protože zmíněné issue se týká jen XPeček, jak je to na Win 2k3?
(*) A nevím jestli to byla chyba či ne - ale asi jsem měl lépe specifikvoat termín "čistá windows" ;-)
Jenže ne každý měsíc je update takového rozsahu, že je nutné restartovat PC. Kromě toho, viz diskuze na téma "blbé tlačíko". Ta funkce je tak otravná, že každý velmi rád restartoval svůj počítač ...
Presne. Mozna, ze algoritmus Skype pro zotaveni se z masivniho vypadku supernodes nebyl zrovna kvalitni, ale kdyby tu nebyla (temer) monokultura, nikdy by se tak masivni vypadek supernodes stat nemohl.
Myslis monokultura Skype? Nikdo Skype nebrani v tom, aby do algoritmu nezakomponovala pozadavek na ruznorodost supernodu. Windousy, Mac, Linux, *BSD* ... Ze Skype neni pro vsechny tydle platformy? No ale to je asi chyba Skype, ne?
Skype je pro linux (i kdyz o 2 major verze pozadu) i pro Mac OS a pod BSD (alespon FreeBSD 5.0) funguje linux verze. Jenze ani linux neni tak uzasny aby se ubranil zaDDOSovani windowsimi uzivateli za NATem pokousejicimi se o nalogovani. Jedine co by mohlo pomoct by bylo kdyby algoritmus vyhodnotil, ze je problem na platforme windows, a vsechny newindowsi supernody by superrychle odmitali pozadavky z windows a prijimaly pouze ostatni platformy. Teda, pomohlo by to linuxovym a macovskym uzivatelum.
Temer monokultura, to je treba jako kdyz mas les, ve kterem je 10000 smrku, v kazdem rohu dub a uprostred topol. Jak si myslis ze takovy les prezije kurovce ? Ja myslim ze zbyde pet osamelych stromu ...
Zvláštní je, že třeba některé traviny jsou velmi odolné monokultury. Navíc obdoba ve světě IT pokulhává na všechny tři nohy. Osobně si myslím, že východiskem je psát SW technologicky tak, aby byl spolehlivý a bezpečný. To ovšem neumožní technologie, na kterých je dnes Linux (spolu s většinou dalších systémů) postaven.
Možná to tak čtenářům nepřijde, ale SW průmysl je v havarijním stavu. Zrovna tento týden jsem jel s taxikářem, který měl PDA s GPS navigací. Stěžoval si, že občas aplikace spadne, párkrát se mu vymazala data z PDA, atd. Když si dnes koupíte telefon, najdete popis desítek bugů firmwaru, a na některé zřejmě i narazíte sami. Občas se upgradem firmware řeší problémy u set top boxů, herních konzolí, a dokonce i HDD. V podstatě lze říci, že zařízení, které má procesor, je zárukou problémů. Pro IT jako obor je to smutná vizitka.
Odolne proti cemu ? Nebo spis, jsou skutecne odolne protoze jsou monokultury, nebo jsou odolne prestoze jsou monokultury ?
Mas pravdu. Zadna biologicka monokultura neni tak zranitelna jako monokultura softwarova. Pocitacovy cerv dokaze v situaci, kdy temer kazdy pocitac ke kteremu se pripoji je zranitelny stejnym exploitem, napadnou cely internet v radu hodin (pokud k napadeni staci jeden UDP packet, tak mene - Slammeru stacilo k napadeni vetsiny napadnutelnych pocitacu 10 minut). Takhle rychla zadna biologicka infekce ani parazit byt nemuze. Prirovnani tedy opravdu kulha.
To myslis psat software bez chyb ? Pricinou chyb v software je ze autorem software je clovek. Mas v zaloze nejakou AI, ktera by to zvladla lepe ? Nejake mimozemstany ? Nebo se navrhujes modlit, aby nam ten software napsal nejaky buh ?
Nevim, proc se navazis zrovna do linuxu. Jednou ze zatim nejspolehlivejsich metod k minimalizaci (nikoliv uplnemu odstraneni) vyskytu chyb je rozdeleni software na male (relativne), nezavisle moduly. Linux v tomto ohledu sice neni zcela na spicce, ale ve srovnani napriklad s Windows ... (Netroufnul bych si porovnavat Linux a BSD, resp. MacOS X, ale urcite se od sebe nelisi tolik jako Linux a Windows).
Slozitost software, ale i hardware, roste mnohem rychleji nez schopnost programatora ji zvladat (nemluve o ochote managementu dat mu odpovidajici mnozstvi casu na odladeni). Havarijni stav SW je zrejmym dusledkem. Castecne by to mohlo vyresit kdyby se zakazalo zbavovat se v EULA zodpovednosti v te mire jak je dnes zvykem. Lepsi napad nemam, predpokladam ze vy taky ne.
Mimochodem, nektere ty upgrade firmware neopravuji chyby firmware, ale vytvari workaroundy kolem hardwarovych chyb na ktere se prislo teprve pote, co z tovarny vyjelo par set platu kremiku plnych prislusnych chipu - a casto se stihli i dorucit zakaznikum ... bud rad ze to jde vyresit upgradem firmware, alternativou by bylo zmineny produkt vyhodit.
Ten clanek jsem si precetl jeste drive nez jsem to sem napsal. Me totiz pripada nesmysl aby prumerne pres kazdej supernod proudilo 300 hovoru. To by kazdej z nas musel mit pekne rychlej net.
To neni 300 hovoru, ale 300 klientu. Z tech 300 klientu nevola treba vubec nikdo. Skype nezverejnuje kolik minut denne provola bezny uzivatel, ale budou to jednotky minut. Ani hodne fanaticti volajici neprovolaji vice nez 2 hodiny za den. Kdyz se to zprumeruje, tak pres supernod nepotece asi nikdy vice nez 10 hovoru.
K tomu se pricte to, ze skype pouziva pomerne dost usporny kodek, coz setri kapacitu, ale vede to k otresne kvalite hovoru. Zabijak jsou ovsem videohovory, supernody, ktere vyhraji uzivatele co telefonuji s videem lituju.
Kazdopadne to nic nemeni na tom, ze kazdy uzivatel skype dava svou konektivitu vymenou za hovory zdarma a je otazka, zda se mu sponzorovani skype vyplati.
Presne takove dotazy jako tento ukazuji, ze Skype nejedna uplne fer, protoze uzivatele dostatecne neupozornuje, ze oni do kseftu vlozi konektivitu, ziskaji volani mezi sebou zdarma a skype z kseftu bude mit penize za terminaci a originaci hovoru. Pricemz u uzivatelu s FUP take muze poskytnuti konektivity znamenat citelne omezeni uzivani internetu po aplikaci FUP.
Hovory idu cez supernode iba vtedy, pokial sa klienti priamo nevedia spojit (t.j. obaja su za firewallom).. supernode sluzi hlavne kvoli autentifikacii a signalizacii (zostaveniu) hovoru.
Inak funkcia supernode sa da od verzie 3.0 nastavit v registroch, ci ma byt povolena alebo nie... no na jednom pocitaci (ktory bezi stale bez restartu so Skype a ma verejnu IP a otvoreny port pre Skype, takze bol urcite supernode) som videl minuly tyzden, ked to lahlo, pekny packet storm na tom porte Skype (doslova tisicky spojeni)...
1. MS pokud vim vydava updaty prvni patek v mesici
2. Proc by se to nestalo nikdy driv?
3. Proc nesla ani prosta autentizace? Predpokladam, ze k te neni supernod nutny a je striktne centralizovana.
2) Co se tak pamatuji, tak ne vsechny aktualizace vyzaduji restart pocitace. A ta chyba nebyla, jak je u distribuovanych systemu pravidlem, deterministicka, ale projevila se za nejakych okolnosti.
3) To je popsano v odkazovanem clanku na Lupe. Klient musi rychle najit supernod, pokud ho nenajde, odpoji se a zkousi se autentizovat znova, takze to vypada, jak kdyz nefunguje autentizace.
Jinak clanek zni realisticky, na druhou stranu ja si pamatuji jake spekulace vznikaly z nasich tiskovych prohlaseni, takze jsem trochu zdrzenlivy :-)
Uz by se to muselo stat tisickrat v minulosti, protoze patchu, ktere vyzadovaly restart, bylo urcite vic nez dost ... a tezko vinit Microsoft, jak se o to autor v nadpise clanku i v jeho zaveru a polemice o rychlosti sireni (a neprimo i o zodpovednosti microsoftu vuci vsem decentralizovanym programum, ktere na teto vetsinove platforme bezi a nutnosti restartovat pocitace po celem svete postupne tak, aby se veskere tyto site udrzely nazivu, kdyz parazituji na pocitacich jinych) snazi ... Ze za to vubec nemuze Microsoft, ale majitele pocitacu, kteri patch nainstalovali a pocitac zrestartovali, navic vypadek v radu nekolika minut jiste neshodi celou sit, pokud tu bylo receno, ze supernodu je kolem tri set, tezko ocekavat, ze pokud je zaroven pripojeno na sedm milionu uzivatelu, jak tu nekdo v diskusi uvadel, ze by se nenaslo 300 aktivnich pocitacu prave v teto dane minute. Jedna se tedy ciste o softwarovou chybu na strane Skype, ktery mlzi a snazi se svalovat vinu na vnejsi zdroje, to co se v pojistovnictvi nazyva "zasah vyssi moci" za ktery tim padem Skype nenese zodpovednost. Skuste se radsi zamyslet nad tim PROC ...
ono ten okrajovej IM pouziva kolem 200M uzivatelu a pravidelne jich byva pripojeno kolem 6-7M.
jinak myslim ze to tu mozna primarne vyslo i kvuli tomu aby se zas mistni komunita mohla placat po zadech jak je linux skvely a jak ten MS zase udelal picovinu.
mimochodem muzete doporucit nejaky fungujici 'svobodny' voip system schopny konference, hovoru na bezne telefony, videohovoru a chatu? rad se poucim a zkusim neco noveho, svobodneho...(a treba i XML :))))
on takovy VoIP neni - proto se echt-linuxari trefuji do skype - sere je ze je nekdo komercne uspesny a ma uzavrene zdrojaky, takze to nemuzou obshlahnout a vydat pod rudou GPL aby to uz nikdy nikdo nemohl rozumne komercne pouzit
Ekiga asi po minute hovoru zacne vyluzovat divne zvuky a neni skrz ni slyset. Jde zavesit a zacit hovor znova, ale pomerne rychle to znudi ... a to jsem jeste nevyzkousel video. No, asi zkusim jestli pada i echo a ukecat druhou stranu aby to vyzkousela taky, ale kdyby te napadlo cim by to mohlo byt ... kazdopadne je to mnohem lepsi vysledek nez wengophone.
Protoze nekteri z nas obcas potrebuji argumenty pro BFU presvedcujici je, ze prece musi pouzivat tu, ci onu proprietalni sragoru (ano, hovorim i o ICQ) ...
Kdy už se situace kolem IPv6 konečně nějak pohne? Tohle byl první větší případ, kdy by se někdo měl chytnout za nos a začít prosazovat IPv6, který tu je tak dlouho. Bohužel situace s IPv6 je začarovaný kruh. A dokud se příslušní lidé sami nepřinutí něco s tím udělat, tak bude k podobnejm kolapsům docházet častěji. Teď to byl Skype... příště to bude něco jinýho.
Když by fungoval IPv6, tak by žádný skype nemusel ani existovat nebo by zněj byl jenom další VOIP provider. Každý by mohl komunikovat jak by se mu zlíbilo. A nebyl by nikdo nucen používat to co nechce.
Jak ze začarovaného kruhu ven je možností několik. Jedna například je aby provideři začali IPv6 nabízet. Do té doby se nic nestane. Neměli by se na nějaký podpoře přechodu na IPv6 domluvit třeba vlády, EU, USA... kterékoli jenom aby se nakopnula řetězová reakce, která by rozčeřila zatuchlé vody IPv4.
Nechápu proč by to měla být pitomost. Kdyby měl každý svou jedinečnou adresu, tak můžou komunikovat jednotliví uživatelé přímo mezi sebou a nepotřebují k tomu nějakého spojovatele a jeho servery.
To je ale velmi rozšířený mítus, že firewall = NAT. On je totiž mezi tím velmi veliký rozdíl a spousta lidí (patrně včetně tebe) to spojuje do jednoho. IPv6 odstraní potřebu NATu, ale firewall bude stále platnou a potřebnou součástí firemní sítě.
Takže asi tak.
Ono totiž je pro správce hodně pohodlný používat NAT a zbytečně se bojí IPv6 protože si myslí, že o tento model přijdou. Jenomže to neni pravda.
Naprostý souhlas, ale Firewall+NAT je bezpečnější kombinace. Resp. NAT odblokuje spoustu lam, co si nedovedou hrát s hlavičkama paketů. Tj. o odstranění NATu bych pochyboval.
Firewall (paketový filtr) sám o sobě nevadí. Ten, kdo bude chtít používat VoIP, si příslušné komunikační kanály povolí, kdo ne, ten si je nepovolí. Podstatné je, že odpadnou principiální problémy, která přináší maškaráda jako taková.
SIP sice pouziva well-known porty, ale pro datove RTP streamy se uz pouzivaji libovolna cisla portu. Tezko se bude blokovat/povolovat na firewallu bez aprotokolove specifickeho modulu do firewallu.
Vetsina SIP klientu ma i pro RTP stream nejaky vyhrazeny rozsah portu. Prijde mi rozumne ze by ten rozsah byl i konfigurovatelny - aspon Ekiga to tak ma. Pak s FW neni problem.
jasne, naco su nam supernody a servery, ked tu bude IPv6 zapnem svojho sqeleho SkapeV6, a spravy na konkretnych uzivatelov broadcastujem po celom sqelom IPv6 nete? OMFG !
btw: ako krasne sa da preniest vina v zavretom programe na OS. (a ako to radi zeru niektori citalelia roota !)
já bych se taky přimluvil za ipv6. nehledě na to, že nat je pěkná prasečina a že ipv6 se docela špatně scanuje. Plus jako bonus má ipv6 privacy extensions.
IPv6 je z technického hlediska určitě zajímavá věc. IPv6 je však také rizikem pro soukromí. Lze tak profilovat a hodnotit přesně každého uživatele. To je už jen krůček k nastavení práv a případných omezení.
Představte si že by šlo každému uživateli jednotlivě filtrovat obsah Internetu nebo jej měnit podle zájmů poskytovatelů (politických či vojenských názorů). Jedni by dané informace obdrželi v plné šíři, jiní jako optimistickou zprávu a jiní jako negativní. Někteří by se to nedozvěděli vůbec. A nezapomeňte také na to že by bylo dohledatelné na jaké stránky se díváte, nebo co jste kdy kam napsal a podle toho by jste byl třeba klasifikován jako "politicky nespolupracující".
Do určité míry ano... ale copak se to neděje už teď? Kdo je schizofrenní.. tak si udělá nat nebo použije nějakou proxy i na IPv6, ale to by pak celá IPv6 ztratila svoje kouzlo... Pořád tu ale bude právo volby mezi tím, zda chci být viděn a neomezován v komunikaci, a nebo se schovám ale pak přijdu o některé výhody.
Z pohledu cenzury je současný stav ještě horší. Prostě to cenzurujou plošně... (což ani IPv6 nevylučuje).
Takže suma sumárum... IPv6 je jednoznačně přínos. Snad si nemyslíte, že na IPv4 jste anonymní... Věřim, že člověk ten pocit má, ale realita je někde jinde.
Ano, samozřejmě,
Poskytovatel Internetu je ze zákona povinen shromažďovat ukládat a archivovat logy po dobu tří let. To jste jistě každý podepsal při připojení k Internetu. Takže jestli máte třeba Internet přes kabelovou televizi tak to že jste se dívali na porno se ví a bude vědět o vás ještě ze zákona další tři roky. Ne nejsem naivní. Jen tvrdím že doposud je to krkolomné a s IPv6 to bude tak snadné, že na klik to o vás bude vědět i úřednice na sociálce nebo úvěrový pracovník v bance.
Pochybuju že příchod IPv6 bude mít vliv na to jaké informace bude mít k dispozici úvěrový pracovník v bance nebo úřednice na sociálce. V čem je to tedy s IPv6 méně krkolomné než doteď ? Já na tom nic krkolomného tedy nevidím.
ISP uklada LOGY. Takze ma treba zaznam v logu: IP X.X.X.X, pridelena uzivateli J (odkaz do databaze se zakazniky), zapnula v R.M.D H:MM:SS p2p aplikaci. Nema ulozeno co ta p2p aplikace stahovala a mozna nema ani komplet seznam IP adres se kterymi komunikovala ... mozna.
A myslíte si, že lidi nemají veřejné IP jenom kvůli tomu, že na ně nevyzbylo? Už vidím, jak je poskytovatelé budou radostně altruisticky rozhazovat nalevo napravo chudým a potřebným.
Fakt je jeden, že přímá souvislost s update MS tu je. A je také jasné, že nikdo neví co ten PC vlastně při připojování k serverům MS dělá.
Na případu Skype se ukázalo jaký vliv má MS na PC uživatelů a jak by to vypadalo při nasazení DRM, kdyby se MS rozhodlo třeba zablokovat kradené WIN (nepochybuji o tom že to umí na jedno tlacitko). Vliv MS na celosvětovou síť je tak varující.
1.
"A je také jasné, že nikdo neví co ten PC vlastně při připojování k serverům MS dělá"
no hlavne, ze vsetci vedia co robi skype pri pripajani na supernody
2.
nejak mi vypadol suvis s Digital Right Managementom
"Ohromné množství restartů postihlo zdroje sítě Skype. To způsobilo příliv nových požadavků pro přihlášení, který, v kombinaci s nedostatkem zdrojů, vedl k řetězové reakci s kritickým dopadem."
Tohle je podle me definice DDOS. Mozna nechteny, ale DOS.
"Za normálních okolností má peer-to-peer síť Skype zabudovanou schopnost samoopravy, ale tato událost odhalila dříve neobjevenou chybu v síťovém alokačním algoritmu, který nepracoval dle očekávání. Bohužel důsledkem této chyby byla dvoudenní nedostupnost sítě."
A protoze tam byla chyba, tak se povedl.
Jsem zvedavej, jestli Skype bude odhalovat i svoje dalsi chyby. A odhali take vsechny ty backdoory?:) Jojo, paranoia:)
"Společnost Skype přiznala, že se jednalo o problém zatím nevídaných rozměrů. Zároveň se ale hájí tím, že výpadky jsou i v jiných sítích běžnou záležitostí."
"Jedná se o nebývalou poruchu co do rozsahu a dopadu. Chtěli bychom podotknout, že jen velmi málo technologií nebo komunikačních sítí garantuje svou funkci zcela bez výpadků."
Jenze v pripade otevrenych, skutecne distribuovanych technologii nejsem zavislej na jedinym provozovateli a ikdyz ostatni site muzou taky padat a casteji, porad mam moznost pomoci te technologie komunikovat zaloznim kanalem. Skype nema zadnou zalohu.
Hehe, doufam, ze ted se bude sirit nejakej wormik, kterej nacasuje restart windows pocitacu se skype klientama na nejaky konkretni cas, aby se zase Skype zhroutil:)
Zavineni ze strany MS je nesmysl. Jedine co stoji za povsimnuti je rychlost, jakou jsou schopni sirit aktualizace. Ta je obdivuhodna, ale nese ssebou riziko. Co kdyby update obsahoval vaznou chybu nebo napadeny kod?
britska sprava socialniho zabezpeceni by mohla vypravet, jaka je vzdalena sprava a updaty dobry sluha, ale zly pan
stacil jeden nevhodny update a 80 tisic jejich PC koncilo pri bootu v BSOD - takze to neslo opravit centralne, davali to rucne dohromady dva tydny (pouzivalo se na miru problemu udelane bootovaci CD)
Tak jsem si přečetl diskuzi a podivuji se nad polemikou "Kdo za to může"
V principu za to nemůže přeci nikdo, protože takováto selhání patří k věci. Spíš je problém, že celý systém je v podstatě vystavěn nad jedinou platformou jediné firmy. V případě, že by bylo uživatelů MS Windows jen 50% a ostatní by fungovali na jiných platformách, nejspíše by k takovémuto selhání nedošlo. Bohužel si asi toto představitelé Skypu neuvědomily a nebo doufali že se tak nestane.
Pokud jim ale lze věřit, tak to měli softwarově ošetřené, jen v tom měli bohužel chybu :-) Což se u software stává běžně.
Pokud se ovšem jedná o otevřený systém do kterého přispívá spousta vývojářů, jsou tyto chyby obvykle včas nalezeny a opraveny a k takovémuto výpadku pak nedojde. Bohužel jsem se u služby jabber přesvědčil, že to neni vždy pravda ;-), ale výpadek byl opraven v řádu desítek minut a ne desítek hodin.
Tak to dopadá, když uživatelé svěří svou komunikaci do rukou uzavřené monokulturní sítě.
Krom toho ač nevím, jak přesně Skype funguje, tak bych řekl, že popis v úvodu je mírně nepřesný, protože k přihlášení se ke Skype je stejně nutné se přihlásit na nějaké centrální servery, které vygenerují klíše a autentizují uživatele, což snad supernody nedělají.
>A to jsme si do nedávna mysleli, že distribuovaná a decentralizovaná síť je v podstatě nesmrtelná...
Skype za decentralizovaný rozhodně nepovažuju, viz výše.
Já jsem si zejména donedávna myslel, že Skype je nebezpečný a že jediná správná cesta jsou otevřené protokoly. Vlastně si to myslím pořád.
Podle toho, co jsem si za posledních pár dní o protokolu Skype vyhledal, to funguje zhruba takhle:
- připojený počítač si udržuje seznam několika aktivních supernodů, pokud některý z nich vypadne, začne za něj hledat náhradu
- pokud vypadnou všechny známé supernody, počítač se spojí s několika centrálními supernody společnosti Skype a nechá si od nich poslat nový seznam aktivních supernodů v okolí
- když ani po 6 pokusech nedostane nový seznam, ohlásí problém s přihlášením
- teprve když seznam dostane, pošle login a heslo na přihlašovací server Skype
Těch centrálních supernodů je jenom 7 a podle všeho díky bugu nestihly včas zareagovat na příval žádostí. Tedy opět prosté selhání centrálního prvku. Lidi by konečně měli začít vyžadovat otevření Skype protokolu, jinak se ten výpadek dřív nebo později zopakuje. Kdyby místo 7 centrálních přihlašovacích supernodů bylo po světě třeba několik tisíc neoficiálních, podobný výpadek by se nikdy nestal.
Tak tohle se mi zatim jevi, jako nejzajimavejsi informace v celem clanku a diskuzi. Take se mi zda divne, ze by Skype nemel ustat aktualizaci windows. S temi 7 centralnimi supernody by to davalo smysl. I samotny Skype pripousti nejaky bug v algoritmu. Blby je, ze se dodnes poradne verejne nevi, jak Skype doopravdy funguje. Jinak k dalsim teoriim: V diskuzich na Lupe take nekdo zminoval aktualizaci tcp/ip ve windows nebo aktualizaci nejake knihovny na praci s XML. A ze nekdo jiny pozoroval zmenu chovani nekterych aplikaci po techto aktualizacich.
Taky se objevuji zpravy o aktualizaci jejich systemu. Takze scenar klidne mohl byt takovy, ze skype se nepovedl update, odstavil login servery, mezitim zacaly restartovat windows a nez se podarilo obnovit provoz login serveru, tak uz byla fronta cekajicich na prihlaseni tak dlouha, ze DOSly login servery a prusvih byl na svete.
Navic pri paranoie klienta, aby jej nekdo netrasoval nebo do nej nestoural se mohlo klidne stat, ze klient dospel k zaveru, ze nekdo mu podvrhuje falesny login server a tak jej prestal uzivat, i kdyz byl legitimni.
To je dost nepravděpodobné. Skype klient provádí login až když je připojený a plně aktivní v p2p síti. Výpadek způsobil právě rozpad samotné p2p sítě přetížením supernodů, ne odstávka login serverů. Skype síť může zůstat funkční i když nikdo není přihlášený, jen nikdo nebude moct volat nebo psát vzkazy.
Podle všeho klient v supernode režimu nemá omezení na počet spojení s obyčejnými klienty. V době, kdy výpadek začal, dosahoval počet otevřených spojení s ještě funkčními supernody až několika tisíc místo běžný 300. Výsledkem byl stav podobný DDoS útoku.
microsoft tvuj nazor ze za pad skype muze on rozhodne nesdili - a nesdilim ho ani ja - aktualizace jsou porad kazdy mesic - akorat tentokrate to ukazalo na chybu ve skype, za kterou ale MS nemuze
Vubec za celou tu "vymozenost", ze okno cizi aplikace muze vyskocit do popredi a ziskat fokus, by meli nekoho v MS povesit za k*ule do pruvanu. A bohuzel ani TweakUI to neumi spolehlive napravit.
Vubec za celou tu "vymozenost", ze okno cizi aplikace muze vyskocit do popredi a ziskat fokus, by meli nekoho v MS povesit za k*ule do pruvanu. A bohuzel ani TweakUI to neumi spolehlive napravit.
Vubec za celou tu "vymozenost", ze okno cizi aplikace muze vyskocit do popredi a ziskat fokus, by meli nekoho v MS povesit za k*ule do pruvanu. A bohuzel ani TweakUI to neumi spolehlive napravit.
Vubec za celou tu "vymozenost", ze okno cizi aplikace muze vyskocit do popredi a ziskat fokus, by meli nekoho v MS povesit za k*ule do pruvanu. A bohuzel ani TweakUI to neumi spolehlive napravit.
Skutecna distribuovana a decentralizovana sit konci s vypnutim posledniho NODE, ktery se k ni hlasi. Autor by se mel nejprve zamyslet nez napise takovou kravinu... Sit Skype neni ani jedno z toho, co se tu snazi naznacit a byt jiste znaky techto vlastnosti v tom jejich P2P suntu jsou, nejsou tohoto oznaceni hodna.
Jak by mi autor vysvetlil princip BGP protokolu pro skutecne decentralizovane a distribuovane informace o smerovani vsech datagramu Internetem? Krome centralizovaneho pridelovani AS je vse naprosto dynamicke, bez jakehokoli stredobodu (ala Superode) a na spravcich hranicnich (propojnych) bodu.
Sit skype je distribuovana decentralizovana sit skladajici se ze supernodu, ke ktere jsou (jiz nedecentralizovane) pripojeny obycejne nody. Problem byl v tom, ze prezivsi supernody byly prakticky zaDDOSovany obycejnymi nody. Patrne natolik, ze nebyli schopni pripojovat nove supernody.
start->spustit->gpedit.msc->Konfigurace počítače->Šablony pro správu->Součásti systému windows->widows update
a zde jde nastavit zakázání automatického restartu, opakování žádosti o restart i třeba možnost (ne)zobrazovat volbu nainstalovat aktualizace a vypnout nebo tuto volbu zvolit jako defaultní. Být BFU tak tohle nikdy nenajdu.
mimochodem tenhle nastroj je zajimavy i z hlediska toho, ze na nem je videt rozhrani mezi "klikacimi desktop windows/ofice pro BFU kde lze nastavit minimum veci" a "pokrocilou spravou celkem robustniho systemu pro kterou ma smysl i takova vec jako je skoleni a certifikace"
Trochu mě to připomíná toto, strana 8. http://zxm.speccy.cz/zxm/hacker_crackdown.pdf
Už je to dávno co jsem to četl, ale tuším že tam taky mysleli že mají zálohy a že jejich síť nemůže spadnout, ale softwarová chybka to dokázala. Doufám, že tomu co programoval zemi, se všechny chyby najít podařilo :-)
pokud se restartovali pocitace, tak se prece restartovala i velka cast pocitacu "clientu". Tj. sice se restartovalo par desitek supernodu, ale zajiste i par stovek/tisicu klientu...
Takze se i tento napor snizil.
Kriticke aktualizace vyzadujici restart jsou tak ob dva mesice....
Hlavni vinou bych rekl je ten jejich blbej algoritmus hledani nove cesty.
Nody jim vypadly a uz to neumelo najit jine... a najednou za to muze BillG.
Priste to muze byt "CEZ" protoze zdrazi elektriku a lidi zacnou vypinat na noc pocitace!
Dale konecne si lidi zacinaji davat fw (externi), tj. doma je NAT.... to je taky vina??
A od kdy je skype decentralizovana sit ? Skype je naopak sit velice centralizovana, bez prihlaseni nic nefunguje a login serveru zase nebude az tak moc, aby prezily nahly DDOS pri hromadnym loginu milionu klientu.
A samozrejme za to M$ nemuze, muze za to spatny navrh site. Co nebyl problem pri "par" uzivatelych je kurevsky velkej problem pri tom mnoztvi jaky maji ted (radove 10M ?).
Decentralizovanou sit si predstavuju tak, ze si klient umi parnery najit trebas scanovanim okoli a nasledne pripadne vymenou informaci.
Skype klient si na disk ukládá seznam naposled dostupných supernodů, takže při dalším spuštění se zkouší připojit přes ně, pak teprve zkouší centrální supernody. Vyhledávat supernody bez pomoci ale nejspíš neumí. Až když naváže spojení s nějakým supernodem, tak teprve pošle login a heslo na přihlašovací server.
Chyba, o které se pořád píše, byla nejspíš v tom, že supernody při připojování nových klientů do sítě nerozlišovaly, jestli se klient může stát supernodem nebo ne. Nejspíš se pak pořád dokola opakovala stejná situace, kdy se připojilo pár supernodů, obyčejní klienti je přetížili a všechno se zase sesypalo.
Kdyby ale byla možnost spustit a plně ovládat vlastní supernode, který by se staral jenom o správu několika klientů a například by nedovolil připojení klientů "z venku", byl by Skype proti podobným problémům mnohem odolnější.
Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak se připojit, když klient ještě nic neví o zbytku sítě. Pošle žádost na centrální supernode, dostane seznam obyčejných supernodů a připojí se tam, kam tu bude nejvýhodnější. Nic víc ty centrální supernody vlastně nedělají. Při jejich výpadku může síť normálně fungovat, ale část čerstvě spuštěných klientů se nebude moct připojit (klienti, kteří nemají bokem uložený seznam supernodů z minulého připojení s aspoň jedním supernodem aktivním i během připojování).
Decentralizovanost je v tom, že po prvním spuštění Skype klienta už v ideálním případě není třeba s centrálním supernodem komunikovat jinak než s jakýmkoliv jiným supernodem v celé síti. V průměrném případě pak je třeba s ním komunikovat jednou za uherský rok, když se zrovna Skype klient pokouší připojit a není po ruce žádný jiný supernode známý z dřívějška.
I tak je to ale problém uzavřenosti Skype. Možnost spustit si vlastní "centrální" supernode a nechat přes něj připojovat vlastní klienty by zlepšilo jak stabilitu, tak i bezpečnost sítě.
Já mám puštěnej Skype prakticky pořád, nerestartuju počítač a jsem supernod, protože mám namapovanej naslouchací port. Fakt je, že ten den se mi během pár hodin vyrojilo asi 50000 připojení, všechny vedly na port skype. Ta místní síť to docela nerozdejchala a byla docela nestabilní, než mě správec "zařízl" (já jsem v té době nebyl doma).