Teď jsem to zkoušel, v pátek mi to přišlo od Conradu, ale budu to vracet. Funguje dobře, ale u většiny knih mám problém se dostat na písmenka blízko hřbetu a problém často dělal i horní nebo dolní okraj stránky. Ne všechny knihy jsou vysázeny ideálně. Ten skener počítá s levým/pravým okrajem 1,2 a 2,5 cm. Další problém je, že válečky jsou od snímače vzdáleny 1,4 cm a když se přestanou otáčet, snímání je ukončeno - následkem je opět necelý horní/dolní okraj, podle směru snímání. A ještě jeden problém, možná mám walshový ruce, ale nedaří se mi udržet stránku tak aby byla v klidu a neuhýbala pod taženým skenerem, zvláště, když to musí být všelijak vypodložené aby stránky ležely rovně.
Vypadá to, že jako majitel digitálního fotoaparátu, si vyrobím nějaký držák knih tak, aby knihu držel otevřenou v úhlu 90° v ose objektivu...
nezapomeň na speciální závit co mají foťáky, bacha, ať tam nenarveš M5 nebo M6 co tam naoko 'skoro' pasuje. Pak stačí primitivni rameno ze dřeva co do bude držet nad knížkou. Dobrý je knížku polootevřít, tak na 120stupňů a fotit tak kolmo na pěkně otevřenou málo ohnutou stránku. a moc s tím nehýbat a vzít nejdřív sudý a pak lichý stránky. klidně otočený - zapíram knihu o kraj ramene pod foťákem ať je pořád ve stejné poloze. Potom to na komplu zkombinovat MASS RENAME nástrojama, případně dootočit na commandlině 'mogrify *.JPG -rotate 270' a bohužel potom zpracovat a to zatím pouze ABBYY ve virtualboxu
Ten závit je palcový, UNC, konkrétně 1/4-20 nebo u velkých foťáků či kamer 3/8-16. První číslo je průměr (tj. 6,35 mm nebo 9,53 mm), druhé stoupání (závitů na palec čili 1,27 mm nebo 1,59 mm). Dříve se používal klasický Whitworth, s UNC je ale kompatibilní (u foťáků, ne v přesném strojírenství) ;-).
Používám VuPoint Solutions Magic Wand Portable Scanner. Většina knížek má úzké okraje, takže je potřeba skenovat od hřbetu ke kraji, někdy jsem pak pod skenovanou stránku vkládal tvrdší papír, po kterém skener dojede ven ze stránky (když je vnější okraj příliš úzký).
V případě úzkých okrajů je to skenování asi stejně pomalé, jako na skenování z plochy, ale podle mne takhle jdou bez zničení vazby naskenovat i knížky, které jsou sázené hodně ke hřbetu, a na ploše skeneru by je nešlo pořádně rozevřít. Když jsou okraje širší a není nutné být tak pečlivý, jde to podle mne rychleji. Každopádně se vyplatí být pečlivý při skenování a jít „na jistotu“ že chytnu i ta krajní písmenka, než pak v OCR mazat zbytky prvního písmene a doplňovat je. Zatím jsem takhle naskenoval myslím tři knížky, problém s okraji byl u jedné, kdy jsem si u pá stránek ve středu knížky nedal pozor a krajní písmenka byla naskenovaná v oblouku. Ale sousední stránky byly vpořádku, takže to byl opravdu jen problém malé pečlivosti při skenování.
Perfektní je to ale třeba na naskenování článků z časopisu v prezenční knihovně – skener je na tužkové baterky a ukládá na paměťovou kartu, takže „venku“ stačí ten skener, a pak si to doma v klidu přetáhnu do počítače.