Pracuji v komerční firmě, používám verze postupně od Red Hat 6.2 do nyní Fedora Core 6. Na nové verze přecházím cca 3 měsíce po jejich vydání, až se trochu usadí. Nemám větší problém. Stojí mne to průběžně od 4 do 8 hodin práce s odstraněním všech problémů. Problémy vznikají především s aplikacemi a knihovnami, které nejsou v distribucích.
Možná by stálo za to místo podpory starších verzí se věnovat podpoře zpětné kompatibility, ale zdá se mi, že toto se děje (u kompilátorů zcela jistě).
Jinak jednou za rok tomu přechodu věnovat jeden den na sedm (neidentických) serverových systémů není až tak moc. U desktopů problém v podstatě není.
Nevím jak ve firmách (které by stejně měly používat komerční RHEL), ale doma problém nemám. Jednotlivé balíčky stejně průběžně updatuji a zkrátka jednou za čas updatuji všechny najednou.
pokud nepotrebujete EL, tak nechapu proc bych ho mel vyzadovat?? zeby dogmata a tmarstvi??
mame Suse (SLES) a jakekoliv update je naprosto neprijatelny! a neverim ze jinde by se na ostrych systemech do toho jen tak pousteli.
proste se system uvedl do 100% fungujiciho stavu, a pak se jen a pouze zaplatuje a resi bezp. problemy a chciply hw. a na system se VUBEC nesaha!
V práci využívám dlouhou podporu RHEL a doma výhody progresivity Fedory, takže dobrý. Každopádně projektu Legacy mi přijde škoda, na několika místech jsem ho využíval. Ale měl bych spíš mlčet, protože jsem jeden těch, co jenom berou a nic nedávají.
Ja napriklad pouzivam RedHat 7.0 (posledni z RedHatu s jadrem rady 2.2), nebot mam starou aplikaci ve formatu COFF a k jejimu provozu potrebuji jaderny modul iBCS. Ten byl v novejsich verzich nahrazen sadou modulu Linux-ABI, ale ty jsou nestabilni a jejich vyvoj v podstate na bodu mrazu. Takze nezbyva nic jineho nez patchovat vlastnorucne :-(.
Fedora vydava nove verzie tak casto, ze zmeny medzi nimi nie su velke. Pamatam si casy RedHatov, kde pri kazdom upgrade som musel upravovat takmer vsetky skripty. V case Fedory zvycajne len spustim update cez yum a upravim 1-2 konfiguracne subory. Zvycajne nova Fedora pridava len zopar novych veci, takze update je bezproblemovy. Pracovnu stanicu, notebook a domaci pocitac updatujem niekolko dni pred oficialnym vyjdenim novej Fedory :-), servery o asi 3 mesiace neskor, podla toho ako to otestujem na prac. stanici.
Fedora Legacy som pouzival len na nedolezitych serveroch. Nepacilo sa mi, ze aktualizacie vychadzali asi tak 1-2 tyzdne po zverejneni chyby. Dalej pacilo sa mi, ze iba opravovali chyby a nevnasali ziadne dalsie novinky a tym aj problemy.
Este chcem poupravit, ze support pre predoslu verziu Fedory koncil s vyjdenim nasledujucej verzie "test2". Takze bolo tu obdobie, kedy vlastne bola podporovana iba jedna stabilna verzia. Bola to ale dost kratka doba.
Trocha problem moze byt s upgradom desktopu pre beznych pouzivatelov, kde sa niektore veci mozu pomenit a niektory ludia z toho mozu byt nestastny.
Já bych doplnil své zkušenosti s Fedora Legacy. V období 2 až 3 roky zpět jsme tento projekt používali pro podporu zastaralých verzí Red Hat nasazených u našich klientů.
Jenže naše zkušenost byla, že aktualizace byly značně nespolehlivé. Například: našla se kritická chyba v jádře, všechny distribuce ji již měly opravenou, a Fedora Legacy se měsíc tvářila, že se nic neděje.
Asi před 2 lety jsme tento projekt opustili. Kdo souhlasil, toho jsme migrovali na RHEL. Kdo nechtěl, toho jsme nechali, ať se stará na vlastní riziko.
Ondřej Suchý, ENLOGIT
Sakra, proc ne? To tady ma byt jenom reklama na microsoft (momentalne Visual Studio). Kdyz nekdo necim prispeje. At je to clanek, blog nebo i jenom komentar. Tak proc by se nepodepsal a neodkryl odkud ty zkusenosti prameni. To ze se ta firma necim zivi?... to dela kazda firma.
Sem poslete taky vlastni zkusenost a pridejte odkaz na vlastni firmu. Nikdo se na vas zlobit nebude.
Nechapu CO je na to seriozniho a relevantniho... krome toho ze je tu odkaz kamsi, je to pouze upozorneni na vlastni kseft, se serioznosti a relevanci to ma spolecneho pramalo. Pokud tu reklamu chcete, proc si ji nezaplatite ?
„Nikdo neodpovídal na naše prosby o pomoc. Nikdo,” stěžuje si ve zprávě Keating. Na otázku, zda jsou k dispozici statistiky využívání služby, odpověděl Jesse: „Samozřejmě, máme dobrá čísla o uživatelích, lidech, kteří šťastně využívali služeb, dokud projekt neskončil. Přesto nebyli ochotni udělat cokoliv pro pokračování projektu.”
Problém je že si uživatelé zvykli, že je vše zdarma, a když se jim v distribuci neco nezdá tak ji pomluvi a zkusí další. Uživatelé Linuxu jsou velmi nevděční a málo kdo si vlastně uvědomuje kolik úsilí stoji dát takovou distribuci dohromady tak aby byla spolehlivá. Jestliže náklad na vývojáře je 20 000 /měsíc a na distribuci jich pracuje 5 tak je to 140tis jen na výplatách a k tomu náklady na pronájmy kanceláří + energie +net +PC +... je to cca 400 000,- ročně. Takže jestli si někdo myslí, že Linux se vyvíjí ZDARMA tak je na fatálním omylu.
Všechno a to naprosto všechn tedy i Linux jede na peníze.
20 000 za mesic, to jsou jen na part time? Myslite si, ze linuxovy vyvojar bere tak malo? A to jich zije docela dost i na zapad od nasich hranic a tam by za 1000 USD na mesic asi malokdo tahal.
Lidi musi vetsinou zivit rodiny a studentici na vsechno nestaci.
Zadarmo, nezadarmo, Fedora Legacy zemrela spis na to, ze na tomto trhu nenasla dost mista. Pochybuji, ze by nektery z uzivatelu Debian stable presel na Fedoru a ostatni byvali RedHataci z velke casti presli na nektery z free klonu RHEL (treba CentOS). No a FL se nestalo nic jineho, nez ze nedokazala ziskat dostatek uzivatelu/potencialnich vyvojaru, kteri se zabyvaji jinymi distribucemi.
Ja mam na MS Windows podporu od nejsilnejsi spolocnosti na softwerovem trhu - spolecnosti Microsoft. Je to parada kdyz vam radi profesionalove a ne nejaci studentici co to delaj nekde zadarmo podle toho jestli se jim chce a jestli maj zrovna chut. Jo holt hochy z Legacy to prestalo bavit tak to zabalili...a takhle skonci vsechno co je zadarmo !!! Celej Linux tak skonci !!! nechapu proc to po nich neprevzali nejaci jiny nadsenci co by to delali zadarmo...vzdych je tolik, hahahahaha.
Tak tak. Není nad to, když se člověk obrátí na profesionála, aby mu pomohl rozchodit azbuku v Outlooku... a po dvou dnech pátrání mu volá znovu, aby mu sdělil, že kombinaci UTF8 a IMAP Microsoft prostě nepodporuje a že v takovém případě je celkem zbytečné, aby se dále obtěžoval s profesionální pomocí :-)
Aale coby, mna najviac dostalo ked som sa pokusil otvorit 2 rozne dokumenty v MSOffice, pricom ale nazvy suborov boli tie iste...Hadajte co? Take sa v slavnom MSOffice robit neda... Niektore napady maju v M$ dobre, ale tak katastrofalne nedotiahnute az to boli...
Náhodou je dobrej. Jenže ho některý lidi prostě nemůžou pochopit a na ty se vyser. Chtěl jsem poslat plus, ale chce to po mně, abych se přihlásil. A to se mi zase nechce, takže si připočti plus sám ;-)
Jojo, honím, ale jsem ještě zoufalejší enž ten maník ve stripu, protože mi žádná žena neříká "miláčku", protože s žádnou vztah nemám. Jsem totiž psychopat :-(
Potreboval jsem vyladit notebook na FC6, bohuzel jsem narazil na par zakladnich problemu, se kterymi jsem se jako debianista nesetkal. Jednak to byla nemoznost prepnuti to textove konzole pomoci klasickeho Ctrl+Alt+Fx, dale potom podivne "nicnedelani" Yumu pri instalaci balicku = deset minut nic nedela a teprve pote se odhodla stahovat a instalovat. Zkousel jsem i vymazat cache Yumu, ale bez vysledku. Dale bych rad vedel, zda existuje nejaky metabalicek se zakladnimi vecmi pro kompilaci, nebo je vse nutne vybirat rucne? Predem diky.
symbols/pc(basic) se tam dostane přes -symbols pc(pc105) a compat/xfree86 přes -compat complete. inet(emachines) zprovozňuje na notebooku klávesové kombinace s přeřazovačem Fn a většina zbytku slouží k napodobení toho, co dělalo group_led (přepínání mezi českou programátorskou a americkou mapou pomocí Shift+Alt nebo pravého Alt a rozsvěcení LEDky Scroll Lock při zapnutí české mapy). geometry/dell-inspiron je vlastnoruční obrázek klávesnice pro xkbprint.
Odkud mate to cz-prog-orig(us_cz_prog)? V FC6 nic takoveho nevidim. (Presneji receno, programatorskou klavesnici nechci, spis prepinani mezi us a obycejnym cz(qwerty)).
Pokud vim, pc(pc105) a compat/xfree86 (nebo neco ekvivalentniho) se natahuje defaultne. Experimentalne jsem dosel k nazoru, ze Ctrl-Alt-Fn funguje tehdy a jen tehdy, kdyz neni nastaveny vic nez jeden layout, bez ohledu na jine zavedene symboly. Bohuzel nevim, jak dosahnout prepinatelne us/cz klavesnice jinak nez pomoci -layout 'us,cz(qwerty)'.
Už jsem to psal na Linuxsoft i do bugzilly Fedory - stačí pouze při vícero jazycích klávesnice tu US anglickou přesunout z prvního místa níže a klávesové zkratky fungují správně.
nechapu, v cem je fedora lepsi, nez libovolna jina distribuce. Je to stejne klikaci, balickovaci a primitvni, jako napr. (x/ed/k)ubuntu, tedy co je v teto distribuci rozdilneho, krome loga, nazvku a primitivnosti administrace (yum)