Ja osobne považujem takýto SW pre vedenie si prehľadu o financiách ako potrebný a vhodný pre rodinný rozpočet. Používame GNUCash už roky a sme spokojní. Niekedy je človek až prekvapený ako sa peniažky rozkotúľajú a práve takýto SW (ak do neho zapisujete pravidelne) zistí čo sa vlastne stalo. Tiež je niekedy dobré si pozerať ako postupne niečo zdražuje aj keď stále Vám tvrdia, že to zlacnelo. Takýto prehľad financií je veľmi vhodný v období, keď chcete si zobrať pôžičku/hypotéku. Veľmi rýchlo viete si pozrieť koľko peňazí mesačne z rodinného rozpočtu ste schopný splácať.
Inak máte pravdu je možné si to celé viesť aj v excelovskej tabuľke ak Vám to postačuje. Mne osobne by chýbala najmä možnosť zadefinovať si automatické transakcie a rôzne pohľady na príjmy a výdaje.
gofi: Jo, například sebe a když o tom vykládám lidem okolo, tak zhruba asi tak každý 6tý mi říká, že by si chtěl taky takhle vést přehled o penězích. Většinou to nedělají proto, že
1. nemají vhodný software (výmluva, excelovská tabulka je dobrý základ, ale nieje to bohvie čo)
2. nemají čas (výmluva, zabere to cca 5 minut denně, když to má člověk zvládnuté, tak stačí i 10 minut jednou za 3 dny - vlastní zkušenost)
Pindal: to je obecně oblíbený omyl. Realita je přesně opačná: skutečně zbohatnout nelze vyděláváním peněz, ale spíše děláním peněz (což není totéž: vydělávání peněz je prodávání svého času za peníze, dělání peněz je investování svého času do množení peněz a tím nemám na mysli padělání, ale například obchodování) a především jejich spořením a počítáním (více například v knize Jak myslí milionáři). Počítání peněz mi zatím "vydělalo" peněz zdaleka nejvíc, protože jsem začal přemýšlet jednak kde ušetřit a druhak plánovat. Bez dobrého přehledu je obojí prakticky nemožné (nebo možné jen v spekulativní rovině +- nějaká ta tisícovka, která je většinou - světe div se - mínus).
Všechny výše i níže zmiňované otázky/nářky/názory již byly poměrně důkladně probrány v diskuzi pod seriálem o KMyMoney na AbcLinuxu, proto je asi nemá smysl znovu rozpitvávat zde.
Máte vadnou metodiku pro výpočet. Já mám například díky účetnictví naprosto přesně spočítáno, že mi evidence ušetří 7% prostředků. Chcete-li to v korunách, pak:
168 hodin měsíčně * 12 měsíců * 300Kč/h = 604 tisíc ročně
Ušetřená částka:
7% z 604 tisíc = 42 tisíc
Potom vychází účtování jako velmi lukrativní činnost:
5 minut denně = 1825 minut ročně = 31 hodin ročně
ušetřených 42 tisíc / proúčtovaných 31 hodin = 1350 Kč/h
Má pak smysl pouze pracovat, nebo je vhodné jako vedlejšák přibrat ke svému hlavnímu zaměstnání i péči o své vlastní peníze, je-li to tak skvěle honorovaná znalost?
Už několik měsíců používám KMyMoney a sice je to opruz zapisovat každou korunu, ale za ten přehled o všech finančních aktivech to stojí. Mám tam pěkně pohromadě čísla ze všech účtů (osobní, spořící, hotovost, stravenky, peníze v cizí měně atd.) takže přesně vím kolik přesně mám celkem peněz a díky naplánovaným pravidelným transakcím vím přesně kolik budu mít peněz kterýkoliv den v budoucnosti - např. jestli nebudou chybět kačky na zaplacení něčeho. Také přesně vím, kolik si mohu dovolit utratit atd. A samozřejmě si mohu najít kde mi koruny zbytečně utíkají a kde je třeba utáhnout kohout.
Používám účetnictví na své domácí/osobní finance už nějakých deset let (ne-li déle). Poslední roky používám KMyMoney (sedne mi zdaleka nejlépe). Pokud bych nepoužíval KMyMoney, uvažoval byl o Skrooge nebo GnuCash (zkoušel jsem mnoho r*ů*z*n*ý*c*h účetnictví, většina ostatních je ale velmi jednoduchá, ba až nepoužitelně primitivní).
Moje finance se díky dokonalému přehledu rozprostřely do takového množství r*ů*z*n*ý*c*h aktiv, že tabulkový kalkulátor by mi nejspíš nikdy nedokázal poskytnout ani zlomek dnešních informací:
Několik tuzemských bankovních účtů - informace mám na jednom místě, peníze organizuji tak, aby se maximum válelo na nejlépe úročeném účtu.
Dolary, eura, akcie, zlato, stříbro, drahé kamení a burské oříšky - díky online přístupu k cenám mi dokáže účetnictví okamžitě říci, kolik peněz mám uloženo v r*ů*z*n*ý*c*h investicích.
Kreditka - vynikající nástroj k úsporám, pokud mám přehled a platím včas.
Různé pohledávky a investice do půjček - ihned vidím, kolik mi má kdo zaplatit, kolik peněz mám mezi lidmi.
Posčítám-li všechny výše uvedené účty a investice - a účetnictví to za mě udělá samo - znám přesně své jmění. Až budu jednou potřebovat koupit něco velkého, vím, odkud mohu čerpat prostředky.
Mám spojité informace o vývoji cen v čase. Některé věci jsou lacinější, některé věci jsou dražší, ale v průměru utratím každý rok na provoz domácnosti o nějakých 10% více - o institutu centrální banky a jejím "boji s inflací" si tak myslím svoje a snažím se podle toho zařídit.
Mám si tohle všechno pamatovat nebo se trápit s tabulkovým kalkulátorem, když na světě existuje účetnictví - specializovaná metodika a aplikace určená pro řešení právě těchto problémů?