ze by Men in Black? Muzu se prosim primluvit za zakaz tehle nesmyslu? Kauzdy prece vi, ze 1kB = 1024 b a 1MB = 1024kB.
Jinak clanek je to dobrej. Co treba nekdy udelat srovnani tehle bootovacixh linuxu? Dost podobna distribuce je BBC Linux (http://www.lnx-bbc.com).
Zdenek
Podle SI je kilo 10^3 a mega 10^6. Prijde Vam SI jako nesmysl?
Odliseni binarnich jednotek je na miste a ze se Vam to nelibi, je Vas problem.
BTW. Pokud je neco nesmysl, pak je to prave Vase tvrzeni "1kB = 1024 b".
S druhym odstavcem Vaseho prispevku se celkem ztotoznuji, ten prvni je hloupost.
Není načase doplnit si vzdělání - místo nadávek?
Za prvé: kilobyte nikdy neznamenalo 1000 bytů, protože kB se správně čte "ká bajtů" a MB se čte "em bajtů". Kilo je předpona značící tisíc, ať už se pojí s čímkoli. K v jednotce kB nikdy neznačilo kilo!"
Za druhé: Právě z důvodu tohoto zmatku byly zavedeny předpony ki jako 1024, Mi jako 1024**2 atd, viz. http://physics.uist.gov/cuu/Units/binary.html
Jde se SI, tedy mezinárodní standard fyzikálních jednotek, jehož použití je dle zákona POVINNÉ !!!
btw pochopili jste jak se to čte? "megabajt" je "mebíbajt" nebo "mibíbajt"?
btw imho je to kravina. Nechápu proč s tím měl někdo problém. Jestli měli telekomunikační máča problém s rychlostí bit/s tak měli používat "baud" a tedy "megabaudy" a "kilobaudy".
A jistě by mi nědělalo takový problém rozlišit zkratky na "b" - bit, "B" - bajt, a "bd" - baud.
nechápu proč by kvůli vychcanosti firem dělající storage hw měly vzniknout další qasi SI jednotky a navíc nové qasi názvy pro odvozeniny. A protože bajty ani byty nemohou mít odvozeniny se záporným mocnitelem (milibajt, tedy tisícina bajtu, tedy 0,00125 bitu je asi fakt kravina) tak by se všechny odvozeniny mohly psát velkým písmenem.
Už sama jednotka "bajt" je složena z 2^3 bitů a ne nějaké mocniny deseti. Až SI komise donutí počítače počítat v desítkové soustavě, tak je poslechnu.
Takže navrhuji toto (můžete to komentovat, berte to jako RFC - request for comments) - příklady
Disk má 100 MB (100 * 2*20 bajtů)
Paměť má 100 KB (100 * 2*10 bajtů)
čip má 64 b znakovou sadu (64 bitů, tj 8 bajtů)
modem má rychlost 56 kbd (56 * 1000 bitů za sekundu - všimněte si malého "k", protože baud už je normální SI). A dalo by jim to i volnost použít 56 Kb/s, kde by mysleli 56 *1024 bitů za sekundu.
A samozřejmě by to museli výrobci disků dodržovat, takhle si tam totiž klidně mohou napsat že disk má velikost 1000 TB a myslet tím "titěrných bloků".
Jinak "mibibajty" a "kibibajty" mi připomínají newspeak aka "mírmini", "lamini", "pramini" a "hojmini" (znalci Orwella jistě chápou)
Vaše úvahy jsou zcestné a vycházejí z nedostatku informací (doufám).
> Jestli měli telekomunikační máča problém s rychlostí bit/s tak měli
> používat "baud" a tedy "megabaudy" a "kilobaudy".
Mícháte dohromady jednotku modulační rychlosti (baud) a přenosové rychlosti (bit). Obě veličiny spolu sice souvisí, ale nejsou totožné...
> Takže navrhuji toto
[...]
> modem má rychlost 56 kbd (56 * 1000 bitů za sekundu - všimněte si
> malého "k", protože baud už je normální SI).
...což je krásně vidět zde. U modemu se v žádném případě nerovná 56 kbd a 56 kbit/s (ani 56 Kbit/s). Nevím z hlavy, kolikastavová modulace je použita u V.90 (ani co za trellise), každopádně modulační rychlost je řádově v jednotkách kilobaudů.
Jedna věc je, že jsou kiB a spol teď standardizované, takže nemá cenu se proti tomu bouřit.
Druhá věc je, co kdy znamenalo a neznamenalo kB. Než IT zaplavili luseři a než toho začali zneužívat výrobci HD a spol, kB znamenalo 1024 bajtů a jmenovalo se to kilobajt -- a všichni to věděli. To, že se tyto předpony používaly paralelně s existujícími a stejně se psaly a vyslovovaly, nikomu nevadilo, protože bylo naprosto jasné, pro které jednotky znamená k 1000 a pro které 1024.
z uvedeneho odkazu:
"It is important to recognize that the new prefixes for binary multiples are not part of the International System of Units (SI), the modern metric system... These prefixes for binary multiples, which were developed by IEC Technical Committee (TC) 25, Quantities and units, and their letter symbols, with the strong support of the International Committee for Weights and Measures (CIPM) and the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE),..."
Me to neprudi, davam prednost nazyvani veci podle pravym jmenem notabene kdyz je to nekde uvedeno jako standard.
To bychom se mohli domluvit, ze misto megabytu budem pouzivat slovo kalhotky, misto gigabytu podprsenky atd. To by byla nadhera - "dnes jsem stahl 10 podprsenek a zbyva uz jen par kahotek" :) - predpokladam, ze cast populace by to neprudilo, pro jinou by to byl chaos.
Přátelé,
pokud jako fyzik vím, SI jednotky platné od r.1960 jsou:
metr (délka),
Kilogram (hmotnost, včetně toho kila),
Mol (množství hmoty),
sekunda (čas),
Kelvin (= v podstatě celsiův stupeň, teplota),
Ampér (el.proud) a
Candela (svítivost).
(více o definici viz http://physics.nist.gov/cuu/Units/current.html)
Co se týče prefixů SI definuje tyto:
10^24 yotta Y
10^21 zetta Z
10^18 exa E
10^15 peta P
10^12 tera T
10^9 giga G
10^6 mega M
10^3 kilo k
10^2 hecto h
10^1 deka da
10^-1 deci d
10^-2 centi c
10^-3 milli m
10^-6 micro ľ
10^-9 nano n
10^-12 pico p
10^-15 femto f
10^-18 atto a
10^-21 zepto z
10^-24 yocto y
(více viz http://physics.nist.gov/cuu/Units/prefixes.html)
Byte = 8*Bit je označení pro BEZROZMĚRNÉ množství informace, s jednotkami SI to nemá nic společného a Xi značení (kromě pár manuáloškrabů kteří chtějí být "in" :-) DOPORUČUJE od r.1998 ještě "International Electrotechnical Commission" (IEC), alias spolek elektrikářských firem.
Opakuji, tyto "jednotky" a značení NEJSOU součástí platného mezinárodního systému SI a jako takové tedy nejsou závazné a nikdo k jejich používání (ani v publikační činnosti) není nucen.
(viz http://physics.nist.gov/cuu/Units/binary.html)
Radek.
Lidi, proc proboha mate porad silna slova proti MiB aspol. Me se ty zkratky taky moc nelibi, ale nechapu, ze kvuli tomu nekdo je ochotny zahajit krizovou vypravu.
> Muzu se prosim primluvit za zakaz tehle nesmyslu?
Proc si myslite, ze to jsou nesmysly? Nesmysl IMHO co, co neni pravda. Tohle je oznaceni, na kterem se par lidi dohodlo, standardizovali ho, a to, ze se nekomu nelibi, z toho prece nesmysl nedela. Navic zakazat to lze tezko, to je stejne, jako kdybyste chtel zakazat palce a naridit vyhradne centimetry.
> Pokud nejaka babka neumi pocitat v mocninach dvojky, je to jeji problem, ale byl bych rad, kdyby se do pocitacoveho svete "spinava" cisla jako 1000 vubec nezatahovala...
Treba v telekomunikacich jak odlisite, co uz je "pocitacove" a tedy plati 1024, a co je "fyzikalni" a tedy plati 1000. Nebudte naivni!
> Mega je 1024 kilo a kilo je proste 1024...
Mega a kilo z rectiny znamena milion a tisic.
Jojo mam, jen jsem chtel rici ze ve vypocetni tchnice pokud bude i nadale binarni tak by se melo dodrzovat 1kB = 1024B, podle toho co tady pisete tak 256 MB Ram ma 256*10^6 B coz ovsem neni pravda, jinak jsem z Cestiny Propadl nekolikrat :)
Krom cestiny jsem detajlista a u lidi co se zabyvaji HW a SW bych tyto pocty vyzadoval :)
Distribuce na CD je dobra, ale jak se v clanku pise, jednak vyzaduje rychlou mechaniku a dvak musite data zapisovat jinam. Nevedel by nekdo o minidistribuci, ktera by bezela z USB Flash pameti? Predstavuju si to tak, ze sednu k cizimu poci, vytahnu z kapsy svuj linux (maximalne jeste bootovaci disketu pro poce, co neumej bootovat z USB device), zasunu a jedu. Muze nekdo poradit? Mate s tim nekdo nejakou zkusenost?
Co treba Gentoo nebo SourceMage (tuhle se psalo o SG, ze web server s apachem mel 5MB). Proste to sestavit z tehle dvou, udelat zase cromfs a nahrat na USB flash. Pak bootnes z USB (prakticky jde jen o to, dostat jadro na bootovaci misto USB flashe a dat do jadra USB podporu primo, ne jako modul-jestli se nepletu), a zbytek je uz stejnej jako SlackLive nebo Knoppix-image se rozbali, natahne do ramky a jedes.
Jinak v knoppixu podpora USB flashe funguje skvele, proste bootnes Knoppix do KDE, pripojis USB flash a objevi se ti na plose dalsi disk, takze by s tim nemely byt problemy.
Ono to nemusi narazet na pomalost USB 1.1, ono to muze narazet na pomalost flash pameti. Predpokladam, ze technologie pokrocila, ale pred nekolika malo lety trval zapis jednoho byte do AMD flash pameti asi 6us a Intel StrataFlash na to potreboval asi patnackrat dele...
Dost CompactFlash karet, co jsem videl, jede v modu PIO0 - proc asi?
preco ked sa hovori o usb diskoch sa sustredujete na flash usb disky ("usb kluce")? elegantne riesenie je externy 2'5 disk s pripojenim na usb port (pozor na disk aby nemal odber viac ako 500mA, potom je o jeden problem viac), osobne mam jeden s usb2.0 rozhranim. rychlost 15mB/sec nie je v tomto pripade zrovna malo.. a kapacita radovo v desiatkach gigaB tiez nie je na zahodenie..
laco.
Tenhle thread tak nejak zacal otazkou o USB flash disku a v prispevku nad tim mym predchozim se mluvi o kapacitach 512MB, coz bych rekl je spis domena USB flash disku.
Externi USB 2,5" je sice fajn, ale tak nejak bych si netroufl ho hodit do kapsy od rifli spolu s klicema a kapesnim nozem:-)
Tak si to muzes nainstalovat pres net do ramdisku (predpokladejme pamet >= 0.5G), muzes si na nakym serveru venku pripravit balik veci, co chces nainstalovat a instalacni skripty, pak to akorat stahnout, spustit... Fantazii se meze nekladou.
A hlavne si muzes vytvorit pomoci dodavanych skriptu vlastni distro, treba bez Xsek a KDE3, ciste na textovej mod, pak se tam vejde i perl... a python nebude potreba :)).
Tak si to muzes nainstalovat pres net do ramdisku (predpokladejme pamet >= 0.5G), muzes si na nakym serveru venku pripravit balik veci, co chces nainstalovat a instalacni skripty, pak to akorat stahnout, spustit... Fantazii se meze nekladou.
A hlavne si muzes vytvorit pomoci dodavanych skriptu vlastni distro, treba bez Xsek a KDE3, ciste na textovej mod, pak se tam vejde i perl... a python nebude potreba :)).
Hm, ja jsem autor toho clanku. To oznaceni MiB tam pridal admin na rootovi, nebo proste nekdo jiny nez ja. Mrzi me, ze kvuli takoveto BLBOSTI se diskuze soustredi na reseni uplnych hovadin, misto toho aby se venovala Subjectu :(
Co se tyce USB disku ... zadny nemam, nemohl jsem to vyzkouset. Ale v krenelu tam USB podporovane je, a je tam hotplug, takze pokud tu flash pamet pripojite, a vite jak ji namountovat, tak si ji proste namountujete ...
Jak se v linuxu pracuje s USB flash pametima?
at se taky neco noveho dozvime :)
Vyse uvedenou distribuci neznam, ale mam bohate a velmi kladne zkusenosti s live distribuci KNOPPIX. Pouzivam ji v praci, kde spravce site je "pozirac kolacu" a nic jineho nez win nechce pripustit(spis z neschopnosti). KNOPPIX provozuji na 700MHz procesoru se 128MB pameti. Vsechno chodi velmi svizne, az na spousteni jakekoli aplikace ktere je diky pouzite komrimaci na CD a rychlosti me CDROMky (resp. fyremni) trosicku pomalejsi, ale s hrnkem plnym kafe hned vedle klavesnice se da i tento zadrhel s usmevem prejit.<br>
Tucnakum ZDAR, ZDAR, ZDAR.
Jak jsem se tady dočet tak někdo odkazoval na SourceMage, že se Apache dá nacpat do 5MB. Ano, dá, ale nemyslím, že to bude tak jednoduchý s podobnou distribucí. SourceMage jsem zatím nezkoušel, protože přes modem se mi to tahat neche, ale na základě návodu kterej na penguinu zvěřejnil vanous a pojmenoval ho "vytvoření vlastní distribuce I a II" jsem dokázal nacpat Apache+PHP3+mSQL+mc+links do sedmi MB (MiB). Problém je ale v jádře - používám 2.0.39, který s USB mass storage pracovat určitě nebude. A novější jádro je větší, chce větší a pomalejší knihovny, větší a pomalejší systémový utility, postupně se to všechno nabaluje. Linux už bohužel neni to co bejval :(( Pokud to někdo chce zkusit tak nejlepší základ asi bude právě SourceMage nebo se koukněte na http://www.linuxfromscratch.org. Pokud budou nějaký výsledky tak bych se o nich rád dověděl.
Jednotky MiB, kiB, GiB, BlB ... prominte, to se mi tam nejak pripletlo ... mi pripadaji ohavne, ale maji jednu vyhodu - nekdo to standartizoval a je jasne, ze kB je 1000 (no me moc ne, ale vyrobci disku si na tom nebudou moci hrat s marketingem :-)) a kiB je 1024 a uz to nikdo neokeca. Pokud nekdo bude prodavat disk tak GB bude pro kazdeho automaticky znamenat, ze je mensi - a pokud si tam vyrobce napise GiB, tak muze tezko cekat, ze mu projde udelat GiB=10^9B. Pristi pocitacove generaci to prijde bezne a bude v tom konecne poradek ... my, co jsme u pocitacu dele to holt budeme az do smrti povazovat za odporne stejne jako spoustu dalsich veci - treba "storno" misto prirozeneho "cancel" a tak podobne. Myslim, ze to je jedno z nejmene odpornych reseni, protoze se clovek nemusi ucit nove predpony a muze rovnou tvorit od yiB, biB, aiB , fiB, piB, niB ... az po GiB, TiB, PiB, EiB, YiB (no fuj) a to male i se mezi tim skoro ztrati. Treba ho lidi casem zacnou psat jako apostrof, stejne jako "I am" -> "I'm" :-)
smysl to pro me ma. mam na notesu malej disk a instalace Gentoo s KDE 3.0 a KDevelopem ma priblizne 1.2 GB. Knoppix ma po instalaci na disk (rozbaleni) priblizne to samy. Libilo by se mi proste jen nakopirovat to ISO na disk, GRUB namirit na ten loader a ... a jak ho modifikovat aby jel z toho ISO image z disku kterej zustane komprimovanej ?
Zdravim
Tomu se uz nerika Live distrubuce, protoze to uz muze zapisovat data a ukladat soubory. Existuji dve varianty tohoto, delene podle file systemu. Jednodussi je UMSDOS, coz je klasicky FAT a navic je v kazde slozce soubor, ktery obsahuje informace, ktere FAT nema (prava apod). Prikladem budiz Monkey Linux (4 diskety) nebo WinLinux. Lepsi je ale pouzit loopback FS, coz je proste ISO image, ktery se primountuje jako /. Velmi dobry byl Phat Linux, muzu jen doporucit, ale nevim v jake fazi vyvoje se nachazi, uz je to asi rok a pul co jsem ho zkousel. Ten mel 600MB. Zkus to najit jako "loopback linux distro". Co ja vim, tak i redhat se da nainstalovat do loopbacku, kdyz nechces/nemuzed delit disk. Nahrava se to loadlinem.
Zdenek
Tak to zkus nakonfigurovat rucne
#!/bin/bash
IPADDR=192.168.0.117
NETMASK=255.255.255.0
GATEWAY=192.168.0.1
ifconfig eth0 $IPADDR netmask $NETMASK
route add default gateway $GATEWAY
a pridej do resolv.conf napriklad radek
nameserver 212.67.64.2
(to je nejakej nameserver na pragonetu)
no cez netconfig sa ti to urcite ani nepodari, kedze to zapises iba do RAMdisku a tento sa po reboote zmaze.
skus
ifconfig eth0 $IP netmask $MASK
route add default gw $GW
(kde $IP $MASK a $GW nahradis vhodnymi hodnotami IPcky, masky a gatewaya). ak to mas stale na tom istom PC, mozes si niekam na stale medium vytvorit script s takymto neakym obsahom a vzdy po boote ho spustit.
ak sa tam nahodou vyskytuje aj iproute2, tak obdobny postup moze byt:
ip a a $IP/$MASK dev eth0
ip link set dev eth0 up
ip ro add default via $GW
(kde $IP/$MASK je IPcka / maska (v tvare /24 a pod.), $GW ako vyssie)
Kdyz jsem strcil do pocitace knoppix, nechal me vybrat rozumny window manager a par dalsich parametru (kolecko), nahodil framebuffer a jel.<BR>
Slackware Live mi nenechal vybrat nic, natvrdo mi vnutil KDE jako kdyby vedel ze ho nesnasim (:-)), zustal ve standartnim VGA - tedy silne nedostatecnych 80x25 - a tesne nez jsem mohl zacit neco psat mi zablokoval klavesnici (pravdepodobne nahozenim ps/2 mysi kterou nemam).<BR>
Na druhem pocitaci ktery ps/2 mys ma nabehl (proto vim ze do KDE), nebyl ho ale schopny vypnout. Zato se nechal zaseknout v mechanice, narozdil od knoppixu ktery me ve spravny moment upozorni ze muzu CD vyndat.<BR>
Navic obsahuje direktorar /opt, cimz porusuje LFS standard.<BR>
Jeho jedina vyhoda je ze se v nem o fous snaz vrta nez v knoppixu.
Hehehe :-))
ja zase k smrti nesnasim gnome :-))
Slackware-live verze 1.0 vynucovala v konzoli ten pseudograficky rezim... a setkal jsem se hned s nekolika pocitaci na kterych z tohoto duvodu neblo mozne CDcko provozovat ... Musis brat ohled na to, ze je jeste stale spousta lidi co ma 14 palcovy monitor ktery to absolutne nerozdycha :-)
Primarni cil toho livecdcka je, aby bylo max 200 MB velke a veslo se na 8cm medium... gnome uz se tam nevejde.
K te zablokovane klavesnici ... mohl bys prosim napsat jak mas pripojenou klavesnici a jak mys? S tim jsem se jeste nesetkal...
/opt neco porusuje? vsak v nem je cele KDE :-))
V prverade, blahopreji tvurci, je to vyborne CD. Dle meho nazoro presne podobne projekty by mohly zvysovat popularitu linuxu.
Lec ja jsem tot. zacatecnik, poradite mi jak nakonfigurovat pripojeni k winproxy??
a dal spoustel jsem to na PC kde jsou puvodem W2000 tudiz NTFS, Slack je sice detekoval spravne ale propojil jen na cteni, no a to neni uplne vyhodne.
Dik ipso
NTFS zapisovani je pod linuxem zatim DANGEROUS, mohl by ti padnout kompletne cely disk. Zatim nepodporovano. Plakej na hotline MicroSoftu :-)
Myslis konfigurovat proxy v browseru? V konqueroru nebo v Netscape? Normalne v Menu das Tools/Configuration, nebo tak neco podobne :-)
Hm, je tam standardni podpora toho co nabizi XFree ... Daji se nekde sehnat nejake dalsi drivery pro graf karty do Xek?
Ja jsem Xwindow zkousel na spouste pocitacich a naprosto na vsech to grafiku detekovalo spravne.
Pokud to opravdu nejde, zkus po nabootovani liveCDcka napsat "startx" misto "win" ... pouzije se implicitni konfigurace, ktera predpoklada pouziti generic SVGA karty ...
Vážení Linuxáci,
tento článek je už sice starší, ale dovoluji si poprosit o radu. Nejsem Linuxový mág, profesinonální programátor, ale mírně pokročilý uživatel. Nefunguje mi mount /dev/sda1, nelze připojit SCSI disky, prostě vůbec nic s něma dělat. Znamená to, že tato distribuce nepodporuje SCSI zařízení? Lze si s tím nějak poradit?
Děkuji.
Dan
O.Ki takze som zacal prvym krokom. Stiahol som si Slackware-live, napalil som si ho na CD dal do masiny, nabootoval a vsetko zbehlo v pohode az po hlasku : LiveCD Login:
a nasledne pyta password
Co s tym? Viete mi niekto poradit, co tam mam zadat aby ma to pustilo dalej?
Dakujem - vas nadejny linuxak :o)