S Ceskou postou lze uzavrit smlouvu a pak uz neni treba stat na prepazce :-)
A přitom to není složité.
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/baliky/cr/odvoz-baliku
Odvoz balíků nikoliv doporučených psaní. Pochybuij, že 'normální' člověk bude posílat flashku jako Balík do Ruky, když může využít doporučený dopis, což je jistota, že to dojde následující den oproti balíku do ruky a navíc je to levnější. Jasně není to pojištění na tisíce, ale jako RR se dá poslat kde co.
Ano dá se zaplatit za předbíhání ostatních.
https://www.postaonline.cz/podani-online
Teorie je taková, že si vše doma připravíte, vytisknete na dopis/balík čárové kódy a zanese to poště do jejich systému sám. A na poště to už jen odevzdáte a oni jen potvrdí, že to převzali, takže to trvá jen pár vteřin a proto nikoho tím předběhnutím nenaštvete.
Prostě počkáte až dodělají člověka před Vámi a pak jim to tam položíte se slovy "podání online" a za 10 vteřin jdete pryč bez ohledu na to kolik toho je. Frontu tím rozhodně nezvětšíte.
Praxe je ale takové, že to má pošta špatně udělané, čas jim to neušetří, ale neplýtvají časem u okýnka, kde by se mohli tvořit fronty, ale někde vzadu. To je ale jejich problém.
Vám to ale problém s frontou úplně vyřeší. Další výhoda je, že dostanete jednu fakturu na celý měsíc zpětně, což se pohodlněji dává do případného účetnictví. Je potřeba uzavřít smlouvu, což může být opruz, ale dlouhodobě čas ušetříte. Také je možné dostat nějaké množstevní slevy. Jo a poslední výhoda je, že máte o zásilkách přehled na jejich webu, můžete doručení všech sledovat z jednoho místa.
Jen nevím jak moc to podporuje odesílání do zahraničí. Nějaká podpora tam je, ale nevím jestli bude vyhovovat. Rozhodně bych se ale na to zeptal. Nám to ušetřilo hodně času a trochu peněz.
"Smlouvu" no jo, zase jsme u toho. Když já jsem se na pobočce České pošty před rokem ptal (a pochybuju, že se u státního molocha přes rok stalo něco převratného), tak jsem se bavil s pracovníkem, co to má na starost.
Říkal jsem mu, že odesílám zhruba 10-15 RR do týdne. Někdy víc. Někdy míň.
On říkal: "To je málo. Potřebujete alespoň 25-30 RR týdně". Je to prostě pro velké ryby, co jsem pochopil.
Co jsem si potom dělal rešersé na internetu, tak doopravdy minimální počet zásilek je 100 měsíčně. :(
Více se o tom diskutuje na webtrhu.
Ale zavisí to doopravdy na tom člověku se kterým budete jednat. Já, co jsem mluvil s pánem, tak z toho udělal obrovskou frašku. Od té doby to prostě neřeším. Poště ještě usnadnuji práci, když vypisuji podací archy, když toho mam prostě moc i když mam zákaznickou kartičku, ale když tam přijdete třeba 2x týdně, že potřebujete podat 2x 10 zásilek, tak se Vás zhruba po zhruba měsíci zeptají: "A co podací arch?". Pokud ho nemáte, tak doopravdy se nestačíte divit, jak to tam pomalu naťukavá do toho systému.
Vyplněný podací lístek se dá vytisknout
https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/461522/Podaci_listek_avizovani_vpis.pdf/37d8dc93-e3c4-4073-836f-b3d67af72310
My máme cca těch 100 zásilek měsíčně, jak který měsíc, ale to hlavně proto, že tím posíláme i obyčejné dopisy. Ale velmi často chodím i s jednou zásilkou a určitě jsou měsíce, kde je to i pod těch 100 a vůbec nikdo to neřeší. A dají nám i slevu oproti ceníkovým cenám, tam se vejdeme.
Na Českou poštu se dívám jako na arogantní moloch, který škodí jak sobě tak svým zákazníkům zbytečným komplikováním věcí. Vypadá to jako by zamrzli někdy za komunistů a nejpokrokovější věc co mají, je poštovní známka z dob Rakouska-Uherska.
Pokud tedy obchodní zástupce říká, že minimum je 100 měsíčně, řekl bych mu že očekáváte 150 a začal bych se zajímat o to, co se stane, když to někdo nedodrží, třeba proto, že mu nevyšel obchodní záměr jak si plánoval. Což je naprosto běžná záležitost. Myslím že se nestane vůbec nic, jen za to zjevně zástupce nedostane prémie za podpis s Vámi.
Další věc s čím je třeba počítat, že to na Vaší poště, pokud je menší, vůbec nemusí znát a ze začátku budou jen vyjeveně koukat co to po nich chcete. Že můžete předbíhat je možná budete také muset učit. Podání online jim ve skutečnosti práci neušetří, spíše naopak, tedy asi nebudou nadšení. Když to podávám v Břeclavi, tak se to snaží zpracovat hned před námi a trvá to obvykle déle či stejně, jako běžné podání, navíc to umí jen ti zkušenější. Správný postup ale je, jim to tam položit, nechat si potvrdit počet a hned odkráčet. Kdyby náhodou něco nesedělo (může s stát třeba několikrát do roka - třeba tam sám dáte jinou poštu než na kterou to zanesete), oni pak zavolají.
Osobně bych do toho šel i kdyby to mělo být třeba jen 10 zásilek měsíčně. Hodně práce to ušetřilo a je lepší přehled.
Neprovozuji Debian, a proto si nemohu na následující otázku jednoduše odpovědět. Ale Vaše věta "Času mám dost, takže jestli máš nějaký konkrétní námět na vylepšení, sem s ním :)" mě motivovala se optat ;)
Bylo by možné do defaultního "200MB" obrazu přidat GUI kukátka na některé aplikace ze seznamu http://www.slax.org/en/documentation.php#usingslax ? A sice dovoluji si navrhnout následující (v tomto pořadí):
Také bych přidal jednu ne-GUI věc: grub. A sice proto, že je to asi nejrozšířenější bootloader a nic člověka nepotěší více, než když jeho flash disk se Slaxem umožní nabootovat rozbitému systému díky opravě poškozeného grubu. Přeci jenom po nahrání jádra a spuštění čehokoliv (initu/systemd/shellu/...) se již něco dá dělat, kdežto bez toho nikoliv - často ani chroot ze Slaxu nepomůže.
Ona je s Debianem trochu potíž, že spousta věcí závisí na jiných věcech, takže když chce člověk přidat něco třeba malého, tak často to nejde bez desítek knihoven a do 200MB by pak měl Slax dost daleko :) Výhoda toho Debianu zase je, že když chci gparted, napíšu "apt install gparted". A mám ho tam, tramtaradá :) Stejně tak grub, atd.
O nějakém softu jako recorder jsem taky uvažoval, jen si nejsem jistý jestli ho běžný uživatel Slaxu použije
Na ty filemanažery mrknu, Slax má mc
Když ta velikost není kritická, použijte System Rescue CD, tam máte hodně věcí pro řešení potíží. Mám to na flešce i na síti (přes PXE).
Slax jsem používal kdysi na počítačích s Athlonem, které měly blbý BIOS a problematické PXE. Skončilo to ovšem tím, že boot z flešky v nějaké verzi přestal fungovat a než to autor spravil, tak jsem se těch počítačů zbavil. A nakonec jsem skončil u výše uvedeného.
Já neřeším potíže, mám to jako desktop od doby kdy mi chcípla deska a potřeboval jsem narychlo něco funkčního. Takže to bootuji z CD se zkopírováním do RAM a na data mám flashku, kterou jsem dostal jako nefunkční a neopravitelnou na Widlích. A ono to dohromady funguje tak dobře, že jsem za skoro čtyři roky nepocítil potřebu to měnit :-D
Jediná potíž co jsem měl byl virus co mi tam jednou vlezl, ale to jsem "odviroval" tlačítkem Reset!
Ona je s Debianem trochu potíž, že spousta věcí závisí na jiných věcech, takže když chce člověk přidat něco třeba malého, tak často to nejde bez desítek knihoven a do 200MB by pak měl Slax dost daleko :)
Proto Debian nepoužívám ;) Na jednu stranu již k rozhodnutí použít Debian pro Slax (a né třeba výrazně průhlednější a jednodušší Arch linux) došlo. Ale na druhou stranu je tu vždy možnost rozhodnutí kdykoliv změnit :)
Výhoda toho Debianu zase je, že když chci gparted, napíšu "apt install gparted". A mám ho tam, tramtaradá :) Stejně tak grub, atd.
Tuhle výhodu mají úplně všechny existující rozšířenější distribuce (takový LFS a Slackware jsou naprosté výjimky).
Problém je však následující. Pokud chci "blbnout", tak najedu to, co mám zrovna na flashce a doufám, že tam bude moderní webový prohlížeč. Pokud ale dojde náhodou (tzn. nemám čas se připravit - což je asi tak 99.99% všech případů, se kterými jsem se setkal) k velkému problému, tak najedu to, co mám na flashce. Ale ouha - Slax je kompletně závislý na funkční internetovém připojení a ještě k tomu mu nestačí pár přenesených kilobajtů, abych mohl použít např. mobilní připojení, nýbrž musí postahovat třeba 200 MB, abych rozjel GParted na správu LVM či šifrovaných disků (toto je v konzoli již tak trochu sebevražda, proto je potřeba GUI s mnohými kontrolami atd.).
Tedy vlastně chci Slax, který mě baví, ale zároveň také pomůže v prekérních situacích (neplést s ultimátním záchranným systémem). Ano, mohu si předpřipravit Slax spuštěním "apt install gparted/grub" v perzistentním režimu, ale to se uloží v tak neefektivní co se velikosti týče a pomalé (tzn. pro mount a minimální použití je vyžadováno přečtení většiny celého image) podobě, že bych skutečně preferoval to mít již v distru, tedy velikostně a i rychlostně optimalizované.
Nějaký návrh jak to řešit?
Ohledně "recorder", tak souhlasím, že dnes prakticky nikdo nepracuje s takovýmito datovými nosiči. Pointa byla, že např. ty konzolové vypalovací nástroje jsou zářnou ukázkou uživatelské nepřívětivosti, kde to po GUI přímo volá. Pokud bude shledáno vypalovací GUI jako beze smyslu, pak rovnou hlasuji pro odstranění i těch konzolových variant.
Ve Slaxu je příkaz savechanges.
Takže jde nabootovat (někde kde je normální net), nainstalovat vše co potřebuji, nastavit to dle požadavků (i vyklikáním v těch softech atd), a pak se zavolá příkaz savechanges /nazev.sb
Vytvoří to přímo modul pro Slax, který bude mít všechny provedené změny v sobě. Je to stejné jako by byly ty změny součástí Slaxu. Tenhle modul pak stačí hodit do adresáře /slax/ a je to.
Ano, to jsem popsal výše ("perzistentní režim" - ať již nabootovaný či později "zapnutý") a také jsem popsal proč to není dobré řešení - kvůli velikosti a pomalosti.
Nějaké vhodnější řešení či nápad by nebyl? Respektive mně by vyhovovala mnohem lépe komprimovaná varianta toho AUFS image (řešila by tu velikost a tedy i tu rychlost), ale to zjevně nejde :(
a reakce na tu pricetnejsi cast me vety? cituji: "k cemu to je?"
bootovatelnej live linux dostanu v mainstreamu napr. od ubuntu, muzu doinstalovavat balicky z te +- stejney mnoziny jako ve slaxu a na rozdil od tohohle projektu, kde cilem c.1 je mit krasny (byt nicim uzitecny) gui v ocich jednoho cloveka (tebe), na ubuntu maka armada placena miliardarem (takze to nechcipne ze dne na den, jako se to slaxu v nedavne historii stalo)..
zjevne nedostatky naznacili jini - je hezky, ze nabutuju hezky ui, ze kteryho picusci na rootu vytipaj 20 skrinsotu, aby nad nima mohlo stado linuxtardu onanovat, ale co z toho, kdyz na tom vlastnim mediu nic jinyho neni a se vsim jsem odkazanej na doinstalovani z internetu? aby se dalo onanovat nad 200 megama?
jenze, tohle je persistent kdy mas ext3/4 image ktery ma pevne (predem) danou velikost, ve Slaxu mas se soubor nafukuje podle potreby... navic ve Slaxu je navic ve hre komprese pouzitim squashfs formatu... takze aby jsi se dostal k podobnosti Slaxu, tak musis vzit ISO Ubuntu, vytahnout z nej squashfs soubor, ten rozbalit, provest chroot do rozbaleneho, doinstalovat aplikace/provest zmeny, vygenerovat soubor se seznamem nainstalovanejch balicku, zabalit znovu do squshfs, vygenerovat soubor s kontrolnimi soucty, vytvorit iso a ver ze to na tri kliky neni a to ani kdyz bys pouzil nejakou GUI ISO upravovaci aplikaci ;-)
dalsi vec je ze Slax je neco jako Ubuntu Minimal, ktere si uzivatel rozsiri dle potreby, jenze v UbuntuMinimal nemas Desktop, WWW prohlizec ale jen zakladni GNU nastroje a cistou konzoli...
proste Slax a UbuntuLive je kazde pro jinou kategorii uzivatelu a/nebo potreb...
Asi už trpím profesionální deformací, v Linuxu i ve Windows prostě na ISO kliknu a tím se dostanu do něj a jednoduše si tam přečtu readme.txt soubor ve kterém je napsané co mám udělat abych z toho isa dostal slax na fleshku :) Vůbec by mě nenapadlo používat nějaký, jak že to bylo, Suse Studio Imagewriter ?
Problém je ten, že jsem iso otevřel, adresář slax skopíroval na USB, potom otevřel adresář boot na USB a kliknul na bootinst.bat a vyběhnul na mě vyhledávač aplikací. Pokud zadám bash, nestane se vúbec nic. Stále hlásí USB jako nebootovací. Tak nevím jak to dokončit, aby to fungovalo.
Devuan pokud vím nemá systemd. Kdybych neřešil úpravy pro systemd, musel bych řešit úpravy pro jinej init. V konečném důsledku myslím že do byla dobrá volba, protože systemd teď používá kdeco :)
Po tom všem spílání na systemd bez jakéhokoli jediného konkrétního příkladu konkrétního problému se asi přidám na stranu zastánců systemd, protože z mého pohledu to normálně funguje a nemám s tím problém...
Bohužel, již v době jessie existovaly v debianu balíky, které bez systemd nefungovaly správně. Já jsem takhle odhalil bug v laptop-mode-tools, které při zastrčení nebo odpojení napájení notebooku schodily celý udev. Protože v sysv initu byl udev spuštěn jinak než v systemd. A těch odlišností bude jen přibývat. Pokud člověk nechce být betatesterem, tak je lepší se držet mainstreamu. Byť je zrovna systemd vyvýjený a vnucený uživatelům hrozně (mám pocit, že v debian Jessie, je 90% unit files napsáno špatně. Především ty pro serverové služby. (Varnish, ale i třeba ssh....)
protože taskbar neumí ikonku na menu, musel jsem si pomoci asi dvaceti řádky ve zdrojových kódech a Fluxbox překompilovat
Pokud vím, tak umí přidat ikonku menu. Stačí změnit v adresáři .fluxbox a souboru init řádek
session.screen0.toolbar.tools: RootMenu, iconbar, systemtray, clock
RootMenu přidá menu. Takhle jsem si to upravil ve fedoře :)
Jinak děkuji, vyzkouším.
Jenom návrh na zlepšení webu: screenshoty! Jsou tam jen 3 malé obrázky, bylo by hezké, kdyby se mi po kliknutí na obrázek ukázal nějaký větší (a prosím né to odporné zvětšování obrázku javascriptem, co ukáže pseudo okno zvětšené pouze na šířku stránky, pravý odkaz na soubor s obrázkem, abych se mohl podívat v plné velikosti :)).
Není. I když teď už je, autor ho tak nazval. Ale pro sentiment a nostalgii tu má vynález internet ftp útěchu, verze 4.x, 5.x i 6.x i forky jako wifislax či porteus jsou stále k nalezení.
Njn. Byly doby, kdy root psal o tom, že už už vyjde Danix, už brzičko, jen ještě chviličku... A jen k tomu se slétly desítky nedočkavců. Dnes vyjde neslackware slax, a ani ne dvacítka , no když odečtu autora, desítka zabrblání. Svět se mění. A pro slax to bohužel platí taky.
Dlouho to říkat může leckdo, ale pokud autor léta nic neudělá pro dodělání slibovaných funkcí (Centrum Softwaru pro 7.x = stay tuned), tak se to stane nakonec i pravdou, o tom žádná.
A po svatomartinských hodech (6.x) čekat zájem o kuře ala bažant (Slax/Debian) asi opravdu opodstatnění nemá.
wicd jsem nainstaloval a bylo mi to nahouby, protože nenašlo žádnou wifi síť, protože tam zřejmě chybí ovladače na wifi. A to mám wifi, která mi na všech livkách funguje bez problémú, tak nevím co se děje. Nějaký je ten nový Slax nedotažený. Předcházející verze mi fungovaly bez problémú.
Dobrý den, moc děkuji za novou verzi. Na Slaxu jsem vždy oceňoval to, že má minimální základ a já si už dodal co jsem potřeboval. Nemám prostě rád velké přebujelé OS (jedno jestli ze světa Linuxu nebo Windows).
Ale i tak mám jeden vážný podnět pro autora. V práci hodně používáme RasberryPI pro monitoring a dlouhodobá měření. Docela bych uvítal a věřím že nejen já, ale hodně lidí v komunitě, kdyby byla varianta Slaxu i pro tento mini "počítaček", protože třeba funkce "Copy to RAM" a minimalistická instalace je velmi silná motivace pro nasazení Slaxu. Ano uznávám, že užití ARM má své specifika a je mi jasné, že tohle není práce ne jeden volný víkend, v opačném případě se velmi rád pletu:).
O Slax pro RasPI si psalo spousta lidí. Ale já úplně neumím na tom zařízení vůbec nic nabootovat, ono to má nějaký firmware místo biosu nebo co :) A taky co tady mám RasPI někde v šuplíku tak to bylo hrozně pomalé na můj vkus s tím raspbiánem. A taky si nejsem jistý, jestli to nepotřebovalo nějak změněné jádro (kernel) aby vůbec fungoval ... Takže jsem to zavrhnul. Ale jestli mi někdo vysvětlí, jak na RasPI bootovat kernel+vmlinuz z Debianu stable, tak potom zbuildit Slax pro tuhle architekturu nebude asi problém :)
pokud bys prezil ze nepouzijes svuj(at jiz vlasni kompilace(coz uz asi nedelas) nebo svuj vybranej z ofiko repo) jadro a init, muzes zkusit pripravit SlaxPi pro BerryBoot, bude ti (a Slaxu) to navic velmi blizke ;-)
BerryBoot je alternativni bootloader pro RPi (nebo i verze pro BananaPi), kterej natahne vlastni jadro a pusti init s berryboot GUI, tam mas moznost si vybrat nektery s OS co jsou na karte (nebo na USB Flash), jsou ve formatu squashfs, nahodi se ro, prida se overlay a zmeny se ukladaji na kartu nebo USB, v tom init GUI je pak moznost udelat klon co nepouzije stavajici changes a pak si uklada zas vlastni...
takze by si "jen" vzal debian pro arm, pridal sve upravy(ktere mas jiste stejne primarne bashove/scriptove teda az na ten tvuj spoustec), doinstaloval co chces, vynechal jadro a init a zabalil do squshfs :)
http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot
hromada image pro berryboot:
https://berryboot.alexgoldcheidt.com/images/
zdravím a už se těším na vyzkoušení, SLAX byl můj "první", když jsem hledal jak cestovat na lehko jen s fleškou v kapse a kdekoliv využít PC či NB někoho jiného, protože hw je po světě spousta.
Chtěl jsem a chci jen malý systém, který by mě dovolil mrknout na net, stvořit dokument ať doc, xls, či txt, umožnit mě PrtSc pro uchování informace, kterou považuji při cestování za nejjednodušší formu rychlé poznámky a využít svoje data pomocí zobrazení fotek, dokumentů (Libre off., Thunderbird, Xnview, ..) a snad v nouzi přehrát nějaký film z externího hdd pro zrelaxování ...
bohužel jsem nenabootoval vždy a všude, a tak jsem začal vozit usbéčka s více systémy jako Puppy apod. což v podstatatě devalvovalo původní myšlenku a záměr
proto bych se rád zde zeptal, třeba má někdo obdobnou potřebu, co bych měl udělat, aby výše popsaná myšlenka "jak cestovat na lehko s usb v kapse" a zda SLAX "netrpí" na nějaké ovladače apod. jak někdo zde popisoval, že mu nešla wifi nebo ...
rozhodně vyzkouším a děkuji, že jste SLAX nepustil k vodě, škoda, že u těch starších verzí skončila Vaše invence, ale pochopil jsem, že vazba na Debian nám všem může jen prospět, neb je všude sw, který si dle libosti může každý z nás doplnit, tedy alespoň doufám, že to bude uchováno, i kdyby se systém měl nafouknout na 300 - 500 MB
pavel
hk
Ahoj a díky, tohle vypadá skvěle. Debian a Fluxbox jsem používal mnoho let (než jsem přešel kvůli práci v .netu na Windows) a myslím, že je ten přechod dobrou volbou. Možnost použít Debianí repozitáře tomu dodá hodně a změnu základní distribuce to podle mně naprosto ospravedlňuje. Jedna otázka - neuvažoval jsi o použití openboxu namísto fluxboxu? Co si pamatuji, tak mi přišel o dost univerzálnější, i když neměl svůj panel atd. Díky a ať se se Slaxem daří.
S openboxem se jako panel často používá tint2, ten se poslední dobou slušně rozrostl o všelijaký fičury, momentálně má i možnost přidat tlačítka ke spuštění aplikací, takže bys možná ani nepotřeboval tray ikonu k vypnutí pc.
looks like we have a serious contender here http://linuxblog.darkduck.com/2013/04/linux-screenshot-beauty-contest-part-1.html
dobre to vypada, co na tom, ze tomu chybi gui utilitka na pripojeni k wifi, presvihlo by se 200 mega dopici, vy nevidite, co vsechno je v sazce!
v tom s tebou naprosto souhlasim: https://www.google.cz/search?q=distrowatch+screenshots&tbm=isch&tbo=u
ja to neumim ale treba tady https://wiki.debian.org/WiFi
jinak mozna by bylo jednodussi je vytahnout z livedvd knoppixu ktery vsechny ma a je zalozen na debianu
Bohužel, palec dolů. Nový SLAX je krokem zpět. Slax verze 7.0.8 byl mnohem lepší.
Fluxbox mi nevadí (nadšený ale nejsem). Rozhodně mi však chybí grafický nástroj pro ruční nastavení internetu (IPv4, connection 1 až 4), zatím jsem bez internetu, a aplikace ze starého Slaxu (SMplayer, Okular a Gwenview).
Chápu, že limit 218 MB je značně limitující, ale nastavování IPv4 na příkazové řádce asi naštve mnoho uživatelů starého Slaxu... Osobně by mi stačilo, kdyby se do Slax verze 7.0.8 jen přidal nejnovější web prohlížeč (Firefox, Chromium, Opera).
tvl je jasny ze debata ohledne limitu neni o 200 vs 240 mega a le o tom proc nevyuzit kapacitu napr bezneho cd do mrte? tozn 3x takovy objem nez o jakem je rec, samozrejme by to znamenalo uhnout od hip kecu o minimalisticnosti a asi by trochu zvadlo pero nekerejm lidem ale taky by to melo mnohem vyssi uzitnou hodnotu..
Windows se ještě vejdou na DVD? Klobouk dolu!
U Linuxu si běžně potřebné balíčky a funkcionality dotáhneme, Windows tahá vše s sebou, protože může narazit na nezkušené uživatele nebo naopak pomalý internet, ikdyž tahle doba se teď mění. Výchozí instalace windows umí spousty a spousty věcí, obsahuje běhové prostředí několik generací zpětně.
Je těžké to porovnat, celý redhat repositář má 30GB, ale obsahuje desítky tisíc programů. Windows aplikace často obsahuje neskutečné množství multimediálních souborů, GUI fragmentů a dalších omalovánkotvorných souborů, naopak na Linuxu se často spokojíme s výchozím GUI a na přikrášlovadla kašleme.
nema moc cenu komentovat tvoje linuxtardstvi z jineho uhlu nez ciste ideologickeho, cili "naopak na Linuxu se často spokojíme s výchozím GUI a na přikrášlovadla kašleme":
linuxovej desktop je o rotujicich velrybach uvnitr 3d akvarii a o gui tematkach ode dne 1; alespon ten desktop, o kterem je tato distribuce
Prvne musim rici VELKE DIKY za praci na SLAXu. Nechapu kritiku nekterejch uzivatelu. Kdyz se mi to nezda (nepaci), pak to asi neni nic pro mne. Vyberu jiny zaklad,... . Dobre jsou jiste namety na vylepseni, ale v souladu s "filozofii" SLAXu, na kterou ma autor pravo (je to jeho cas a dalsi investice). Tedy jeste jednou diky za SLAX. Pevne nervy :-)
Dnes jsem v Antixu vyzkoušel NetworkManager CENI v příkazové řádce, možná by stál za pozornost
https://www.linux.org/threads/ceni.11246/
Nenarazil někdo na tento problém? Na netu jsem dohledal, že se tato chyba už objevovala dříve, ale v zásadě to byla chyba syslinuxu ve starší verzi. Bohužel jsem nenašel žádné řešení.
'failed to load com32 file /slax/boot/vesamenu.c32'
Rozbalil jsem soubory na USB flash, takže v usb rootu je slax/boot adresář, spustil jsem v Ubuntu 16.04 'sudo bash bootinst.sh', zavaděč se nainstaloval a nikde se neobjevila žádná chyba. Ale při bootu to vypíše výše zmíněnou chybu.
Za prvé: Díky!
Za druhé: jak funguje ten ipxe image, jak mountuje to iso? Plné ISO funguje ok; tohle ipxe nabootuje a "skončí" u "Live Kit done, starting slax".
Jsem na 100Mbps lince, ale s pingem asi 300ms na ftp.sh.cvut.cz, že by to bylo tím?
(Workaround je samozřejmě použít to plné ISO a to je v pohodě, spíš mě to zajímá z technického hlediska.)
iPXE iso stáhne vmlinuz a initrd z webu (to je normální download celých souborů), a pak namountuje ISO přes httpfs2. To je speciální fuse filesystem, ISO je pak v systému vidět okamžitě jakoby bylo celé stažené, ale stahují se online jen ty bloky, které jsou zrovna potřeba.
Tím že to dojde až k LiveKit done víme, že to správně nakonfigurovalo net a namountovalo to ISO z webu v pořádku, takže buďto to čeká a stahuje a dlouho trvá (zkusil bych to nechat pár minit chroustat) a nebo se něco podělalo a třeba httpfs2 spadnul na segfault nebo se stala nějaká podobná hrůza :)
Měl bych další dotaz ohledně "savechanges".. Když pustím Sla jako persistent,, udělám změny co potřebuji a vypnu, vytvoří se mi soubor changes.dat, to chapu. Když ted spustím zase jako pers. zase pár změn a použiji savechanges.. vytvoří soubor .sb který nahraju do /modules .. porad to chápu a funguje. No a chtěl bych se zeptat, Než Slaxíka přivedu k dokonalosti a obrazu svému tak mám v /modules asi dvacet souborů :-D , je možné je nějak spojit do jednoho? abych v tom po všech úpravách neměl takovej bordel ? :-) Děkuji
Jednotlivé moduly se dají vypakovat třeba pomocí sb2dir skriptu, nebo rovnou unsquashfs. A pak ty adresáře nakopírovat do jednoho a pak zas zapakovat do modulu příkazem dir2sb.
Nebo jestli jsou aktivní v aktuálním Slaxu, tak jsou rovnou přístupné přes adresáře v /run/initramfs/memory/bundles/ ... tak odtamtud je rovnou vykopírovat a sjednotit.
Dobry den
Velmi sa tesim ze ste sa rozhodol pokracovat. Slax som pouzival skoro od zaciatku. 4 roky ako svoj hlavny desktop. V dobe ked boly ssd dysky nedostupne mi prisla vhod funkcia copy2ram. Tak som mal na tu dobu neuverite rychly OS.
Chcem sa spytat ako casto priblizne chcete vydavat aktualizacie. Ide mi hlavne o aktualizacie OS co by kopirovali aktualizacie v stabilnom debiane. Chcel by som Slax znova skusit a minimalisticky zaklad sa mi pozdava. Ale bez aktualizacie CORE balikov by to bolo nanic. Je mozne napriklad nastartovat Slax zadat apt-get update a potom z neho zostavit novy image? Pripadne ak by som chcel vyhodit chrome browser a dalse app?
Dakujem.
Vygenerovat další Slax z příštího point release debianu je snadné, otázka na 30 minut, takže mám v plánu vydávat nové verze vždy s každým debianím point release.
Vyhodit chromium jednoduše smazáním 04-chromium.sb
Obecně jde udělat updejt přes apt-get upgrade, a pak vybuildit z toho core moduly, ale asi bude jednodušší počkat vždycky pár dnů na mě, než připravím core já, plus fixnu nějaké ty bugy co jsem tam vnesl, atd :)
Ešte jedna vec.
Podla postupu som chcel nahodiť Slax na USB disk s FAT32. Neuspel som.
cd $usbdisk/slax/boot
sudo su
bash ./bootinst.sh
uvodne in fo o tom že našiel particiu na disku sdb1 a že už ma bootflag a či chcem pokračovať (dávam enter)
potom:
*attemting to install bootloader to /media/cesta_k_usb_disku/slax/boot ....
Segmentation fault (core dumped)
Error installling loader.
V čom je problém?
PS: Otvoril som ten inštalačný script. Podla všetkého by mal identifikovať device podla toho odkial je spustený a to následne predať "dd" ako parameter pre zápis bootloadera. Skúsil som zápis ručne skopírovaním "dd" a zadaním parametrov. Prebehlo to ale nenabootuje.
Na stařičký flashdisk mi šla instalace dle pokynů, ale na nové Kingstony ne a ne ji dostat tak aby bootovala.
Trápil jsem se s tím tři dny. Dnes jsem v "Gparted" vytvořil novou tabulku oddílů ms-dos pro flashdisk a poté nový oddíl fat32. Dále už podle instalačního postupu nakopírovat adresář slax na flashdisk a z adresáře /slax/boot spustit "sudo bash bootinst.sh". Od té doby bootuje jak vítr (vyzkoušeno na více flashdiskách, které dříve nejely)
Jsem lama, ale asi pomohlo vytvoření nové tabulky oddílů ms-dos.
zdravím, škoda, že neporadíte, nejsem tak dobrej, abych uměl co Vy, ale chápu, že čs zájemce je pro Vás asi nezajimavý (usuzuji z toho, že na Vašem www je vše jen v anglickém jazyku, myslel jsem, že jste Čech a tedy pro nás "retardy" necháte i čs mutaci)
jak již někdo za mě stihl odpovědět, tak YUMI je jedna z utilit, kterou se snadno na USB instaluje požadovaný sw
mrzí mě to i pro to, že jsem měl asi větší očekávání (možná jako více lidí) než je možné, kdybych uměl pomoci, určitě bych pomohl, NEUMÍM to a navíc jsem 13 let v plné invalidce, takže pomocí pc komunikuji a odmítám s sebou vláčet nějaký NB apod, všude je hw spousty, jen chci z USB nabootovat a komunikovat, ale asi žiju v jiné rovině a přitom jiné distra jako PUPPY fungují, jen jsem chtěl opět SLAX, který mě v minulosti něčím nadchnul, ale pak vše bylo bez vývoje, za což možná můžeme i my uživatelé, že Vás neumíme všichni správně podpořit, ať duševně, či materiálně.
navíc žiji za necelých 5 tis/měs a to i jeden z dalších důvodů, proč jsem očekával, že konečně nový SLAX na debianu mě umožní sestavit finální USB s linuxem lehce a dle mých potřeb
mrzí mě, že jsem Vs asi naštval, přeci jen jste tomu věnoval kus práce, ale psal jsem tu reakci ne proto, že bych Vás chtěl naštvat, ale proto, že by jste mohl něco zlepšit nebo nám "blbcům" pomoci s lepší radou a v čj - hodně úspěchů - s pozdravem, pavel HK
spatne si pochopil, Tomase to jiste nenastvalo, ale proste pravdive odpovedel ze Yumi neprogramoval, kdyz koukam na "seznam zmen(changelog)" u Yumi, tak je tam videt ze v prubehu vyvoje provedl autor (Yumi) nekolik zmen kvuli Slaxu a ma ho uveden mezi podporovanejma OS, takze je proste potreba aby ho(autora Yumi) nekdo kontaktoval a pozadal o to zda muze (autor Yumi) se podivat na to proc jeho nastroj nezvlada novej Slax a jestli by mohl provest zmeny (a tedy vydani nove verze Yumi) aby to bootovat umelo... ;-)
no napsal jsem co si myslim, ale pro ostatni mohu napsat toto> S YUMI to nejde jako jedna z vice distribuci linuxu, ale nevzdal jsem to a s UNETBOOTIN to jako samostatna instalce na USB jde a pisu to uz z ni, jen to zatim neumi spravne cesky, musim opet neco udelat, abych tu mel cestinu, i kdyz jsem ji navolil v tomto chromiu - no mozna po rebootu neco bude fungovat
a k tomu YUMI, preci jenom tusim, ze neni autorem YUMI, ale pridam-li si do multibootu mint nebo ubuntustudio, tak autorovi taky nepisu a vse funguje jak ma, proste jsem ocekaval od SLAXU, kdyz s Debianem, ze bude bezproblemovy jako ostatni OS ... moje chyba, priznavam
na samostatne neni treba UNETBOOTIN, ale staci tak jak je napsano (a v komentarich zde bylo parkrat napsano) v readme.txt v iso slaxu ;-)
k tomu YUMI, stale nechapes, SLAX se zmenil z Slackware zakladu na Debian zaklad, s tim souvisi spousta ruznych zmen a autor YUMI MUSI provest upravy aby podporoval SLAX9, to ze jde Mint nebo UbuntuStudio souvisi s tim ze autor YUMI to pro to JIZ ODLADIL a tedy to JIZ PODPORUJE ;-)
muzes se podivat na to ze ma vypsane co podporuje, a v seznamu zmen ze dela pro ruzne distra ruzne dodelavky a opravy, tedy JAKMILE autor YUMI provede tu upravou a bude to podporovat, tak to bude fungovat...
https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/#Changelog
https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/#Supported-Distros
Pro lidi co to chtěj prubnout v KVM, nepoužívat na disky kam to chcete nainstalovat virtio, Slax to nerozdejchá, respektive z toho nechce bootovat.
Taky nechce bootovat z ext4 oddílu, musel jsem použít ext3..
Takže do virtuálky jen live, nebo disk co je na SATA řadiči a ext3, to je jistá a funkční cesta.
Další problém, savechanges si nepamatuje ani nastavení klávesnice, ani vypnutí systemd služby. Jednoduše nepotřebuju dhclient, jelikož mě obtěžuje neustálé přepisování resolv.conf, tak dám systemctl disable dhclient, savechanges a nastane reboot.. Dhclient je opět zapnutý.. Nepříjemné, ale budiž, vyřeším to jinou cestou.
Nemám čas se v tom šťourat, jen mě hodně zaujala možnost si ukládat změny jen když chci, popřípadě natáhnout čistý systém beze změn, přípravit si jednoduše základní image systému a ten přenášet mezi stroji, další aktualizace takových systémů je poté triviální, nakopíruje se changes.sb a reboot, hotovo. Běh z RAM je super-feature na jeden klik, ideální..
Systém mě zaujal, mnoho.. Jediné co mě odrazuje je taková nedotaženost co z toho čiší a výše uvedené problémy..
vdaka @Milan, to o ext3 som nevedel a trapil som sa s tym preco to na ext4 nefunguje. Pouzivam virtualbox a konecne mi to funguje.
vdaka @Tomáš Matějíček za slax a prechod na debian, predsa len debian mi je blizsi. Som chcel zistit ako to mountovanie squashfs a aufs funguje, rozmyslal som to tak nejako rozchodit aj na raspbian, ale neni tolko casu a laborovania. Zatial som rad, ze mi bootuje raspbian cez initramfs pripoji si luks a nad mountuje komprimovane btrfs - predsa len setrnejsie na sdkarty. Mozno na to niekedy pridem a upravim aj raspbian na boot do ram.
Na odlahčenie diskuzie si dovolím Tomášovi navrhnúť:
Označme aktuálne vydanie ako RC1 :-).
Vezmi postrehy z diskuzie a vyhodnoť. Ak chceš aby to bolo odlahčené distro tak OK. Maj prosím napamäťi, že aspoň minimálne klikacie nástroje na nastavenie tam musia byť. Prípadne sa z niekým, kto sa vyzná v debiane poraď.
Pokial by sa fakt riešila výsledna velkosť a minimalistika tak by som Chrome nahradil niečim menším a využil zýskané miesto.
Konkrétne navrhujem minimálne tieto GUI app:
- Klikatko na nastavenie siete: Network Manager - odporúčam, WICD - to sa ešte vivíja? (launchpad v 1.7.4 2016-01-25), prinajhoršom ten CENI.
- Rozdelenie diskov: Gparted (ani nie tak pre záchranu ako pre prípravu klúča alebo disku)
- Klikatko na inštalaciu balikov: Synaptic
- Klikatko na nastavaenie grafickych vystupov: arandr (hlavne pri prezentaciach sa to hodi)
- Filemanager: PCman (ak by si nič použitelnejšie nenašiel)
Core app:
- doplniť wifi ovládače - aj tie nonfree (vela dnešných NB už ani nemá LAN konektor, bez wifi sa proste nič nekoná)
- zvážil by som GRUB (aj ako bootovač pre inštaláciu na disk - v minulosti som to tak použil). Prípadne aspoň predpripravený konfigurák pre štart slaxu z USB/HDD pre grub aby sa po doinštalovaní grubu z netu človek v tom nestratil
- podpora ntfs
Samozrejme zoznam by sa dal ešte dolniť ale tak toto je absolutne minimum.
PS: Prosím vydaj opravnú verziu s funkčným zavádzačom. Chcel by som to testovať a prípadne k tomu "dolepiť" nejaký "minimal" aby to bolo lepšie použitelné.
Děkuji za feedback.
> doplniť wifi ovládače - aj tie nonfree
toto je položka která mi moc nepomůže. To já vím že mám doplnit wifi ovladače, ale nevím jak :) Všechny ty klikátka na wifi chtějí python, to je hnus, to jsou desítky MB podle mě úplne k ničemu, ale budu se s tím muset smířit, protože jinou alternativu jsem nenašel.
Věci jako arandr, které použije jeden člověk ze sta, nechci do slaxu dávat. Zvlášť když stačí apt install arandr. To samé grub. To samé gparted.
Pro lidi co neznají debian by asi GUI na aplikace bylo vhod, něco menšího a jednoduššího než synaptic není?
OK beriem. Takže teda nejaky Network manager a package manager.
Network Manager je v podstate dnes plne použitelný len ten jeden. WICD s pythonom pravdepodobne výde nastejno.
Klikacia nahrada sa Synaptic realne nieje. V konzole je Aptitude celkom fajn. Ubuntu software store asi na debiane nepojde a je to moloch
velikosti balicku(vcetne zavislosti) komprimovane (Slax moduly pocitam pouzivaji lepsi kompresi):
- gparted 4MB
- network-manager 6MB (wicd 13MB takze bych ho ignoroval a pouzil klasickej nm)
- synaptic 23MB
(zavisle balicky nemaji stejne, takze dohromady je to realne to co soucet)
- yad (~vylepsenej zenity na tvorbu "bash GUI") 22MB
(vyhoda ze pri instalaci spolecne s gparted, nm a synaptic uz veskere zavislosti tu jsou, takze je pak velikost YAD jen 0.1MB)
YAD by byl vhodnej na dopsani nekterych GUI "pomocniku" jako treba pro xrandr ale urcite se najdou i jine (slo by i network manager, ale to uz by bylo zbytecne vice prace a vysledek stejne zlomek komfort nm)
nic mensiho nez Synaptic neni, pokud to nenapises v YAD/Zenity, ale Synaptic je natolik komplexni a v podstate nejdokonalejsi spravce balicku, ze je hloupost zkouset cokoliv jineho a zaroven je opravdu vhodne ho tam dat, teda pokud si fakt nechces vyhrat s YAD, protoze neco zakladniho co ukaze seznam balicku v tabulce(nazev, popis, velikost), umozni pridat/odebrat repositare, instalovat/odinstalovat balicky(vcetrne zavislosti) by nebylo zas tak uplne tezke a lepsi aspon takove zakladni GUI, nez zadne(pro me je to jedno, ja si s apt vystacim, ale beru to z pohledu BFUi BFU+)
mas podle me 2 moznosti, bud pridas jen YAD a i network manager napises v tom (protoze spravce wifi siti tak proste pridat "musis") a pak uz vse ostatni co bys chtel GUI, napises v YAD a velikost to nebude zvetsovat, nebo udelas Slax+ kam pridas gparted,synaptic,network-manager,yad a pro YAD napises to co nebudes chtit dal pridavat, pripadne dal pridas neco co vyplyne jako zajimave, ale uz se nebudes drzet ~250MB, pripadne ozivis tu myslenku ze udelas treba ~1GB iso, kde das i veci jako LibreOffice... je jasne ze to kazdej muze pridat pres apt, na druhou stranu urcite chapes/veris sam, ze predpripravene s vice zakladnima programama si to najde hromadu uzivatelu s radosti :)
pokud bys chtel neco probrat (sem DEB positivni pres 20let ;) tak muzu napsat mail a klidne s necim pomuzu :)