Vypalovani CD-R/RW je pod Linuxem jiz docela obehrana pisnicka. Spise by me zajimalo, zda ma nekdo prakticke zkusenosti s vypalovanim DVD-R. Sam DVD vypalovacku nemam, ale kdyz jsem se chtel o problemu neco dozvedet, tak jsem nasel jen jakousi alfa-beta upravenou verzi cdrecordu (bez zdrojaku) a nekolik dalsich utilit, ktere zrovna nevzbuzovaly mou duveru.
Mozna jsem jenom hledal spatne, ale take manualova stranka a dokumentace cdrecordu na toto tema mlci.
Nemate tedy nekdo odzkouseno, jake DVD vypalovacky pod Linuxem funguji? Jake formaty zapisovatelnych disku jsou podporovany (DVD+-R[W])? Jaky program (jake programy) se hodi pro samotne vypalovani? Diky.
No my mame v praci Linuxovej server od IBM
a ten se zalohuje na DVD. Myslim, ze je v tom
nejaka Matsuchita a podporuje to DVD R+/RAM.
Ktery standarty to jsou presne to nevim, ja pouzivam media DVD RAM. Vypaluje se to normalnim cdrecordem(kterej je spustenej z nejaky sileny javovy aplikace).
Jenze ta DVD co mame v praci je nastavena a cely se to vyklika v ty sileny java aplikaci. Ted mam doma ASUS DVR-104 (Hlasi se jako Pioneer). Obycejne CD jsem smahnul bez problemu, zformatovat/smazat dvd-rw jde bez problemu http://fy.chalmers.se/~appro/linux/DVD+RW/
dvd+rw-format, ale nakopcit tam data pres growisofs mi neslo, pouze to vytvorilo TOC a konec :-(. Tak hledam, hledam, hledam....nenachazim. Nadejnym kandidatem se jevi cdrecord-prodvd-2.0-i586-pc-linux-gnu, ale na netu je toho opravdu zalostne malo. Jen co to rozchodim napisu dvd-howto ;-) slibuju.
Tak jsem trochu zapatral znovu a krome "cdrecord-dvdhack" (http://people.mandrakesoft.com/~warly/files/cdrtools/) existuje jiz take vyvojova vetev puvodniho cdrecordu pod jmenem dvdrecord (dvdrtools - http://www.nongnu.org/dvdrtools/).
K praktickemu odzkouseni mi bohuzel zatim chybi hardware.
Urcite by fungovalo neco jako:
for A in 1 2 3 4 5 6 7 8
do cdda2wav -t $A - | cdrecord -nofix -audio -
done
cdrecord -fix
(kde si predem zjistis pocet stop). Ale je to prasarna - i moderni mechaniky delaji spousty chyb pri cteni, a proto je potreba pouzit program cdparanoia.
bohužel, cdparanoia je schopna chyby tak maximálně detekovat, ale s opravou je to dost bídné ... možná mi u cdparanoi uniká nějaký důležitý parametr (pokud ano, není popsaný v nápovědě!), nicméně výsledky stojí za houby
stejné cd, mírně škrábnuté, ale hrající bez praskání, na stejné mechanice mi cdparanoia není schopna přečíst dvakrát po sobě stejně, zatímco window$sovský EAC vyrobí pokaždé identický wav ...
Naco dalsi clanek?: CDR-faq a CD-Writing-HOWTO a man stranky cdrdao, cdparanoia, cdrecord, mkisofs uz davno vse podstatne obsahuji v te nejprehlednejsi podobe. Staci nebyt liny a cist! Ale budiz. Tak ja odkryju pointu filmu a dalsiho dilu - audio CD "on-the-fly":
# cdrdao copy --on-the-fly --source-device 0,0,0 --device 1,0,0 --buffers 64
Kde source-device je source-device :) - viz 'cdrdao scanbus' a buffers je extra buffer (ne buffer na mechanice), ktery by mel pomoct zabranit buffer-underrun.
Tak nazdravi! Man rulez!
Tak tenhle postup se mi neosvedcil, protoze se na vyslednem audio CD objevilo spoustu chyb (lupani a praskani). Jako lepsi se mi zdala cesta pres cdparanoia + cdrecord. Ale potom asi nedje o identickou kopii 1:1.
Nezda se mi to tak jednoduche a take bych uvital clanek o vypalovani kopii audio CD 1:1, protoze nevim, jestli delam vsechno dobre.
1. k vypalovani neni nutne kompilovat jadro, jestli mate to distribucni, tak vetsinou nechybi moduly pro emulaci scsi. Mne stacilo do lilo conf pridat radek append="hdb=ide-scsi" a pak cdrecord -scanbus zjistil lun cislo, na kterem vysi vypalovacka.
2. ad (datova) kopie 1:1 - pod win je skutecne mimoradne kvalitni CloneCD, v linuxu neco podobneho dovede cdrdao (viz manpages), nejsem si ale jist, nakolik jsou to srovnatelne produkty.
3. v linuxu mi hodne chybi win program daemon tools, ktery dovede primountovat temer libovolny image cd do systemu, zatimco mount v linuxu umi pripojit pouze standardni iso image.
4. dvd vypalovani by me taky zajimalo, pokud ma nekdo zkusenosti sem s tim :-)
preji pekny den
frank
ad3)
jaky "jiny" imydz mas na mysli? linuxovy mount dokaze pripojit samozrejme vsechny typy fs ktere linux podporuje.
Pak existuje jeste nejakej patch do jadra (tusim cdfs nebo jak se to jmenovalo) a ten umi par veci navic, jako kdyz mas vic datovych tracku a tak, coz normalne nemas.
ad3) Kolega mel mozna na mysli, ze na Woknech pomoci nejakyho uchylnyho demona muze mountovat nejaky uchylny formaty CD imagu generovany ruznyma programa (Nero, WinOnCd, EasyCDcreator). Na takovyhle blby smejdy je nutny nejakej dalsi smejd, kterej jim rozumi, aneb neco jako M$ formaty trosku jinak.
bin/cue je totiz naprota zhovdilost. jde o jednotlive stopy spojene v jednom souboru a k tomu jeste o index v druhym souboru ktery rika kde co zacina cim je to prolozene a jak je co dlouhe. takze je to sice binarni obraz, ale jen casti cdcka, takze to tusim prave cdfs nedokaze, protoze mu chybi ty stopy, ktere ten stupidni widloidni program umazal a prevedl do toho indexoveho souboru. a to mozna jeste neni vse, protoze podle toho indexoveho souboru se muze lisit format toho binarniho obrazu, takze se muze stat, ze naprosto presny bitovy obraz v tom druhem souboru nekdy je a nekdy neni... zalezi na tom co uzivatel naklikal a jak to grabnul.
proste blbost nekterych reseni nezna mezi.
A pritom cely vtip je v tom, ze cue/bin je starsi format, ako napalovanie pod windows. Ono to totiz pochadza z doby, kedy sa dodaval cd-image do lisovne na paskach.
BIN subor obsahuje vsetky stopy, ktore budu na cd-cku. Vzhladom na to, ze kazda stopa moze byt napalena v inom mode, a kazdy mod ma inu velkost sektoru, by som ani netvrdil, ze je to blbe riesenie.
ad 3) I ty vtipalku :-DDDDDDDD Timto jsi me dohnal k slazam. Pres slzy smichu nevidim moc co pisu a tak omluv pripadne preklepy. V linuxu nepotrebujes zadne daemon tools. V linuxu je to uplne samozrejma soucast systemu. RTFM man mount a koukni se na loopback zarizeni. Ja pred lety pekne kurvoval, ze ty skurvene wokna neco takoveho nemaji. Az konecne daemon tools tu nepochopitelnou situaci napravily. mount -lo umi nejen image CD, ale taky disket, hd, virtualni fs a nemuzu si vzpomenout na nic co by to neumelo. Predstav si, ze libovolnou image fs, ktery mas podporovan jadrem muzes namountovat na libovolne misto v stromove strukture a to rekurzivne muzes delat s imagema uvnitr te uz jednou namountovane image a to vse bez nejakych dementnich pismenek misto jmena disku a tedy omezeni na 26 znaku abecedy. Neznalost lidi z MS sveta me neprestane asi nikdy sokovat.
Abych to dovysvetlil, protoze z vlastni skusenosti vim, ze fantazie uzivatelu jistych pseudo OS ma jista omezeni, tak dam jeden takovy prakticky priklad z toho co jsem onehda resil.
Tak tedy mejme jeden LEAF Bering firewall (cca 3.5MB komplet instalace i s dhcp, mail, dns, ... serverem) na nejakem tom srotu a v nem CD mechaniku a v ruce CD medium, na kterem je nekolik ruznych image a mezi nimi i iso instalacky treba IPCOPa a na te instalacce je image image diskety pro pripad, ze BIOS nedovoluje bootovat z CD.
Strcim CD do mechaniky a namountuju do nejakeho adresare (pro postizene: napr. C:\ahoj\tady\to\chci - v opravdovych OS /ahoj/tady/to/chci) a ted cele to CD mam v tom podstromu (pro postizene: skutecne to muzu udelat a staci mi ktomu system ktery bych nabootoval z jedne diskety (bez mail serveru) a staci mi na to jeden jedinej prikaz na te fuj prikazove radce) no a ne nem mam nekde ipcop_bla_bla.iso a tohle iso si namountuju treba do /ahoj/tady/chci/ipcopa a ted mam v adresari /ahoj/tady/chci/ipcopa komplet obsah doho CD, ktere by mi vzniklo vypalenim toho iso image na CD (pro postizene: doufam, ze se v tom jeste orientujete) a ted si tam najdu tu image te diskety a muzu to opet jednim prikazem (dd) nakopirovat na disketu a mam hotovou bootovacku (zadne format /S, nebo sys a copy). Ale kdybych byl zvedavej a na te diskete byl nejakej fs (treba i msdos fat :-), tak si tu disketu muzu zase primountovat treba do adresare /ahoj/tady/chci/disketu a ukojit svou zvedavost, a kdybych si tu image prekopiroval nekam jinam (celej ten strom v pripade LEAF Bering je v pameti RAM, ale ty namountovane image se samozrejme nikam nekopiruji, ty zustanou v klidu na CD), kam muzu zapisovat, a tu kopiii si namountoval, tak do ni muzu zapisovat a pripadne tam udelat upravy co potrebuju a vysledna image bude stale bootovatelna.
To jen tak pro ilustraci co je vsechno ve skutecnych OS mozne. Jeste bych mohl povykladat neco o hardlink a softlink, ale z toho by postizeni mohli mit nocni mury.
ehm, jak již zmínil kolega RWS, nejde o namountování standardního filesystému, ale image cd zaobalené do nějaké proprietární pikatchoviny určitých programů - tedy *.nrg, *.ccd ... nikoliv *.iso (budeme-li se držet wokenního věštění typu dle přípony) - myslímže to Frank vcelku jasně řekl ...
ad 3,
Zkuste si připojit přes mount a loopback třeba image nějaký hry ve formátu .bin .cue s emulací safelocku a nasdílet to přes sambu ostatním (to kdybyste se jako divil, k čemu by to bylo pod linuxem).
Myslím, že vám do smíchu nebude.
Neznalost rozumbradu, kteri linux prosazuji az s fanatismem me take nikdy neprestane sokovat.
Achaaaa, takze pan chce pouzivat kradeny software. No to je jina. No to je nejlepsi zustat ve svete, kde je kradez legalni. Formaty .cue/.bin jaksi nejsou obraz CD. Jak uz tu nekdo psal, tak pak zbyva jen pokus se to prevest do nejakeho normalniho formatu. Jo standarty, to je oc tu bezi.
ehm, jak to souvisí? jednak ten software nemusí být vůbec kradený, za druhé si nemyslím, že by zde běželo o nějaké vlajky (standarty), ale o to, že jste se patřičně ztrapnil svými dvěma ne zrovna krátkými příspěvky vycházejícími z toho, že jste si špatně přečetl a vyložil Frankův postesk (tedy bod 3), a teď se svoji hanbu snažíte zamaskovat tím, že z něj již podruhé děláte blbce, vlastně tentokrát "jenom" zloděje ...
ehm, jak to souvisí? jednak ten software nemusí být vůbec kradený, za druhé si nemyslím, že by zde běželo o nějaké vlajky (standarty), ale o to, že jste se patřičně ztrapnil svými dvěma ne zrovna krátkými příspěvky vycházejícími z toho, že jste si špatně přečetl a vyložil Frankův postesk (tedy bod 3), a teď se svoji hanbu snažíte zamaskovat tím, že z něj již podruhé děláte blbce, vlastně tentokrát "jenom" zloděje ...
Chces-li hovorit o standardech, nauc se to slovo prve standardne psat. A netahej sem cosi o kradenem/nekradenem software. Tak snad otazka neznela a my nemuzeme za to, ze ti doslo jako poslednimu o co jde a to az po nekolika pseoudoprofesionalnich vylevech. Tak se ted jdi uklidnovat nekam jinam, muzes se zlobit tak maximalne sam na sebe.
A me neprestane nikdy sokovat arogance nekterych vseznalku celeho vesmiru, kteri se chovaji jako arogantni fracci, misto aby rozumne poradili. Ne nadarmo plati, ze opravdu schopni lide kteri maji obrovske znalosti jsou zpravidla velmi vstricni a skromni.
Zkus par hodin mesicne venovat misto studiu Linuxu radeji studiu slusneho chovani a sebeovladani.
V Linuxe som sice relativne zaciatocnik, ale pokial som spravne pochopil dokumentaciu k cdrecord, tak Linux NEemuluje SCSI nad ATAPI, ale v skutocnosti ATAPI je vlastne obmedzenou implementaciou protokolu SCSI, takze komunikacia s mechanikou priamo cez SCSI nezatazuje CPU, skor naopak, emulacia IDE asi zatazuje skor. Cize pokial mame v jadre zakompilovanu podporu SCSI a dalsie potrebne veci, tak je to pri komunikacii s ATAPI mechanikou prirodzenejsie, nez IDE-SCSI emulation.
Alebo som cdrecord pochopil nespravne?
No ona ta rezie se dost projevi az pri vysokych rychlostech. Treba, kdyz palite 40x na tom mym smejdu stolnim, tak uz je to HODNE znat. Kdyz mate ale P4 3GHz, tak potom je to fakt jedno :) Naopak emulaci nedoporucuju vubec od P2 niz...tam je to vazne uz na jadro 2.5 a palit genericky
Ee, na K6-2/400 se da palit datove CD 40x bez burnout.
(z konzole, nebezi zadny narocny proces, vytizeni dosahne max. cca 50-60%) Problem nastava az u paleni audia, ktere se v cdrtools pali v -raw => vetsi zatez procesoru a vychazi to tak na cca 15x burnout na 1 CD a i presto, ze mechanika je burnproof - TEAC, jsou vypadky v audiu slyset (slabe lupnuti uprostred tracku). Cili podminovat paleni (zvlast to vyse popisovane, cili data v modu TAO) strojem jako mas ty je zbytecne. Na druhou stranu paleni na 486 by asi vyzadovalo SCSI vypalovacku nebo male rychlosti, max cca 4-8x.
No pokud jsem si spravne readme precetl, tak pod linuxem a 2.4 jadre spravne nefunguje DMA pro IDE vypalovacky. Lepe receno funguje jen ve specifickem modu. Na mem PII 333 se zaplym dma vypaluju pouze 16x ikdyz dam parametr, ze chci 48x (vypalovacka to umi je to Plextor). Vytizeni je nekde kolem 80-90%, takze se mi zda, ze to fakt DMA neumi. Muze mi to nekdo vysvetlit?
Zdravicko,
existuje pod Linuxem program, jenz dokaze pracovat (tzn. palit cd) s formatem image BIN/CUE (pevne verim, ze i neWindows uzivatele vedi o cem je rec ;)? V dobe, kdyz jsem toto resil, neumel cdrecord s timto formatem pracovat. Musel se pouzit konvertor bchunk, ktery image bin/cue prevedl na normalni iso. Coz se mu kolikrat vubec nepovedlo, napriklad kombinovane cd (data + audio stopy) skoncilo tak, ze data prekopal, z audio stop stvoril pouze wavy sumu...
Tak tedy, je pod linuxem format bin/cue necim podporovan?
1) na co je třeba mít minimálně pentium?
2) jaké jsou přesně výhody konfigurace hda - disk, hdc,hdd - cd? (zejména s ohledem na plánované vypalování on-the-fly)
3) co je špatně na tom, aby se jako SCSI hlásily obě mechaniky?
4) co autor probůh dělal s těmi window$ a Nerem, že mu to nešlo? pokud je mi známo, Nero se podporou BurnProof/JustLink chlubil jako jeden z prvních, že zvládá i 40* rychlost na podobné konfiguraci (Duron 750 MHz) jsem si několikrát v praxi ověřil ...
5) jak z článku mohu vidět, že "vše fungovalo i 24rychlostně a BurnProof nebyl ani jednou třeba"? vidím pouze, že ony parametry byly cdrecordu předány, nikoliv jestli se jimi řídil ...
a na závěr ... závidím lidem, kteří si mouhou být tak jisti kvalitou svých zdrojových médií, že si mohou dovolit vypalovat jedině on-the-fly
p.s. má-li toto být úvod pro začátečníky, možná by nebylo od věci zmínit existenci programů jako xcdroast, k3b, cdbakeoven ... a pak se teprve vrhnout na příkazovou řádku
- ATAPI (AT Atachement - Packet Interface) je původně odvozené z rohraní řadiče ST-506 disků (ATA) doplněné o paketový interface. Proto je možné po tomto rozhraní přenášet i pakety převzaté z definice SCSI (příslušné vrstvy), takže veškeré stesky typu: "pod linuxem se musí emulovat" jsou mimo mísu. Jediný rozdíl je v tom, že třeba pod solarisem se všecky disky (i pevné disky) mapují do prostoru pro SCSI zařízení, zatímco wokna všechno zase řeší formou proprietárních ovladačů. Podobně, jako jaderný modul ide-cd. Mě se například osvědčilo používat ide-scsi+sg+sr_mod i pro DVD mechaniku a nepozoruju žádné zatížení ani odlehčení.
- stránka cdrtools je:
http://www.fokus.gmd.de/research/cc/glone/employees/joerg.schilling/private/cdrecord.html
hned úvodem je zde informace o pálení DVD-R, která působí dost sugestivně.
- pálit (opravdu) 1:1 se dá i cdrecordem. Podporuje jak DAO, tak i RAW módy a umí proto pálit i CD-Audio "bez mezer" i v případě, že výpalnice nepodporuje DAO mód!!!
- cdrecord běhá i v prostředí cygwin a je to asi nejméně problematický SW na pálení pod Win. Narazil jsem jen na problémy s podporou vyšších UDMA módů v driveru pevného disku a problémy při sdílení jednoho IRQ na PCI sběrnici více zařízeními (jejich drivery). Takže když během pálení na stejný disk "hrnu" 100Mb ethernetem data pro další CDčko, dojde většinou k "vytuhnutí" woken (testováno na w2k, Athlon 1G, 256MB RAM) a resetu. Toto většinou nerozchodí ani ta nejlepší Burnproof mechanika ;-)
- k pálení on-the-fly jsem se ještě neodhodlal, přestože v manové stránce cdrecordu je přímo:
mkisofs -R /master/tree | cdrecord -v fs=6m speed=2 dev=2,0 -
podtácků mám doma dost (z pálení pod win ;-) a další nepotřebuji.
- ještě pozmámka k cdfs. je to moc užitečná věc, protože do /proc promítne soubor s detailními informacemi o jím namontované CDplacičce a vidíte jednotlivé tracky (datové jako .iso a audio jako .wav) a nezastaví ho ani různé "ochrany", takže se dostanete i k datům, které jste dávno překryli daty v pozdější stopě.Přestože nepálím on-the-fly (nikdy ;-) , jednou jsem to zkusil z wavů v cdfs adresáři.
ad "on-the-fly" - pokud se tímto termínem míní pálení z nespolehlivého média (kopie z cd), pak to rozhodně nedoporučuji
pokud ale mluvíte o průběžném generování image pomocí mkisofs ze souborů z (dostatečně rychlého a spolehlivého) harddisku, pak mohu z vlastní zkušenosti říci, že není čeho se obávat - uvedeným příkladem z manuálové stránky se klidně řiďte, režie mkisofs je zanedbatelná ... pokud máte přesto obavu, můžete si prvně udělat test rychlosti s využitím parametru cdrecordu -dummy a sledovat zátěž procesoru a naplnění bufferů ...
Pri cteni tohoto clanku mi behal mraz po zadech. Pohopil jsem, ze pokud si chci v linuxu vypalit cd, tak musim pul hodiny neco nastavovat - katastrofa. Nerikejte mi, ze v nejaky distribuci neni prima podpora vypalovani (treba drag&drop v X nebo jednoducha syntaxe v bashi) pouzitelna pro 99% populace - to by me opravdu prekvapilo.
Jednou jsem připojil do RH 7.3 vypalovačku a cdrecord ji normálně viděl, tj. bylo to jaksi "plug and play". Podobně v tu chvíli měly fungovat i grafické nadstavby (tj. koncd a i xcdroast).
Jindy jsem připojil vypalovačku k RH 7.1 a nic. Možná chyběl v lilu ten parametr append="hdb-ide=scsi".
RedHati a pravdepodobne i jine distribuce pouzivaji nastroje na autodetekci hardware (v RH je to kudzu), takze ono se to nastavilo samo prave diky kudzu..proto byla vypalovacka v cdrecordu videt automaticky. K tomu ze v RH7.1 videt nebyla: mozna jste nemel zaple kudzu pri startu, mozna to byla moc nova palicka (i kdyz to by asi nemelo vadit)..
Můžete zkusit nějaký frontend (grafickou nastavbu pro cdrecord, cdrdao, mkisofs, ...). Například K3B (http://k3b.sourceforge.net/) se Vás při prvním spuštění zeptá co chcete použít jako palírnu a co jako čtecí mechaniku a udělá všechny potřebné změny do fstab. Vy jen klikáte a klikáte. Dost to připomíná Nero.
Zdanlive to sem nepatri, ale opak je pravdou. Zhruba v 5% mi pri bootovani detekuje linux ZIPku jako SCSI a hodi ji tudiz na /dev/sda (ted si nejsem jistej) misto normalniho /dev/hdb. Dusledek je jasny: nelze mountovat rychle, protoze /etc/fstab obsahuje blbou radku.
Deje se mi to od doby co jsem spustil emulaci SCSI kvuli vypalovacce, predtim se to nedelo. A tezko hledat chybu, kdyz jsem nenasel zadny pravidlo, podle ktereho se Linux pri bootu rozhoduje, zda bude moje ZIP SCSI nebo IDE ...
Dekuju predem za jakoukoli radu.
Valoun
Konfigurace:
Debian Woody 3.0
kernel 2.4.18 (prekompilovany, ne puvodni)
CD-RW Sony CRX175
Iomega ZIP 100 - interni
Ja mam interny ZIP niekde na /dev/hdd4 ci tak nejak, a mam ATAPI vypalovacku TEAC 540 bez emulacie ide-scsi, t.j. pristujem k nej ako k scsi zariadeniu na /dev/scd0 (samozrejme, montujem to na /cdrom). Takze viem, ze to ide aj bez ide-scsi emulacie a funguje to s daleko mensimi komplikaciami. Pali to v pohode 12rychlostne na k6-2 350. Viac to neda asi preto, ze CD a ZIP mam na tom istom kabli a ZIP teda obmedzuje komunikaciu na PIO1, co je slabota.
Musim sa na to pozriet, ale pokial mi pamat siaha, ide-scsi emulaciu som si do jadra nekompiloval a s kudzu som tiez skepticky, pretoze bezim pod Debian GNU/Linux a ten si tam len tak z brucha neinstaluje blbosti ako niektore windowsovske distribucie. A nemam tam ani KDE, ktore by si inac taketo veci rado spravovalo samo.
Mám linux velmi rád. Přesto musím přiznat, že některé programy ze světa windows jsou zatím vyspělejší než z linuxu. Ne že by to nešlo v linuxu udělat, chce to ale více snahy. Potřeboval jsem vypálit na cd film, tak ab bootoval z cd distribuce movix a ta v mplayeru film automaticky spustila. V neru jsem to neuměl nastavit, a v linuxu z příkazové řádky brnkačka. Přesto mi na linuxu chybí program uživatelských kvalit jako je NERO. Něco jiného je ve světě tv karet dscaler. Podobný program pod linuxem opravdu chybí. Budu rád, když mě někdo opraví, ale občas prostě chybí programy typu IDIOT SICHERN - BOMBEN FEST (a nebo nemají ten komfort - o funkčnosti se nebavím). Jak budou na linux i takovéto programy, přetáhneme na něj uživatele z windoze a s uživateli i vývojáře. Potom teprve nastane zlatá éra linuxu. Ukazoval jsem lidem zvyklým na MediaPlayer z win mplayera z linuxu, a jak valili oči. Někteří prostě nevěřili že divx lze i na K6-450Mhz bez škubání. Omlouvám se za odbočení, a poslední o co bych si řekl, je flame. Ale občas je ta kritičnost vůči linuxu na místě.
p.s. Linux je můj nejoblíbenější systém.
Neru je nejpodobnější k3b. Už jsem ho zmiňoval výše. Je ve verzi 0.75, takže musí dospět, ale vyvíjí se rychle a vypadá, že to vzal za správný konec. Jinak můžete zkusit ještě další. Např.:
* xcdroast (http://www.xcdroast.org/)
* eroaster (http://eclipt.uni-klu.ac.at/eroaster.php)
* gcombust (http://www.abo.fi/~jmunsin/gcombust/)
* cd bake oven (http://cdbakeoven.sourceforge.net/)
Většina z nich má ale *spoustu* všelijakých nastavení, ve kterých se začátečník ztratí.
Další překážka k laické práci s Linuxem je obtížná manipulace s výměnnými medii. Myslím tím nutnost mountování, eventuelně podivně fungující supermount. Běžným uživatelům se to velmi těžko vysvětluje.
Mám linux velmi rád. Přesto musím přiznat, že některé programy ze světa windows jsou zatím vyspělejší než z linuxu. Ne že by to nešlo v linuxu udělat, chce to ale více snahy. Potřeboval jsem vypálit na cd film, tak ab bootoval z cd distribuce movix a ta v mplayeru film automaticky spustila. V neru jsem to neuměl nastavit, a v linuxu z příkazové řádky brnkačka. Přesto mi na linuxu chybí program uživatelských kvalit jako je NERO. Něco jiného je ve světě tv karet dscaler. Podobný program pod linuxem opravdu chybí. Budu rád, když mě někdo opraví, ale občas prostě chybí programy typu IDIOT SICHERN - BOMBEN FEST (a nebo nemají ten komfort - o funkčnosti se nebavím). Jak budou na linux i takovéto programy, přetáhneme na něj uživatele z windoze a s uživateli i vývojáře. Potom teprve nastane zlatá éra linuxu. Ukazoval jsem lidem zvyklým na MediaPlayer z win mplayera z linuxu, a jak valili oči. Někteří prostě nevěřili že divx lze i na K6-450Mhz bez škubání. Omlouvám se za odbočení, a poslední o co bych si řekl, je flame. Ale občas je ta kritičnost vůči linuxu na místě.
p.s. Linux je můj nejoblíbenější systém.
Ahoj, mam dva problemy. Mam nove vypalku Plextor PlexWriter 48/24/48A (PX-W4824TA). Pod Widlema jsem nikdy nepalil, jen pod Linuxem (MDK9.0). Kamarad s ni ale pod WXP palil a vsechno bylo v pohode. Kdyz palim s cdrecord, tak az do rychlosti 12x to jde v pohode. Od 13x do 15x to porad pali zhruba 12x. To by bylo v taky pohode. Jak ale chci palit treba 24x, tak rychlost uletne nekam do prdele a pali si to, co to da. V prumeru to pak vychazi zhruba na 30x, ale jsou tam spicky az k tem 48x. Cimz prakticky nemuzu naplno pouzivat media mezi 12x a 48x. Nevite, cim to je a jak to odstranit? A druhy problem je, ze mi to podle meho desne zatezuje komp. Pri paleni 12x je to asi 30 procent (mam AthlonXP 1700+ a MSI K7N420). Jak jsem psal o tom uletnuti rychlosti, tak v tom pripade jede komp nadoraz. Nevite, cim to je a jak se toho zbavit? Diky.
Vetsina vypalovacek neumi vsechny rychlosti a zaokrouhluje dolu. Napriklad moje neumi 10x RW a misto 10x tam hazi 8x. Horsi mechaniky navic neumi ani 1x a 2x a hazi tam 4x, coz dost nastve na 1x-2x CD-RW ... a podle http://www.cdr.cz/a/recenze/recenze/3790/2 je ta tvoje jednou z nich.<BR>
Z uletnuti rychlosti po 16x bych podeziral P-CAV/CAV, zatimco nizsi rychlosti se pali CLV.<BR>
Doporucuji hledat upgrade firmware, je mozne ze to v nem resi nebo bude resit.
Zdravim, nedavno jsem cdrdao pouzil k vyrobeni kopie CD-DA. Posledni skladba se skladala ze 4 stop, mezi nimiz nebyla mezera.
postupoval jsem takhle:
cdrdao read-cd --device 0,0,0 --driver generic-mmc album.toc
cdrdao write --device 0,0,0 --driver generic-mmc album.toc
Predpokladal jsem, ze se vytvori kopie CD 1:1, ovsem "kopie" obsahuje navic mezery mezi poslednimi 4 skladbami, coz pusobi opravdu velmi rusive.
Mechanika je ASUS CRW-4012A
Kde jsem udelal chybu?
Opravdu musim podekovat za skvely clanek. Moc mi pomohl. Postupoval jsem podle navodu a vse funguje. Pouzivam http://k3b.sourceforge.net/ je to skvely software (nadstavba). Je jednoduchy i pro bezne uzivatele, jako jsem ja :-) a podobny aplikaci NERO, jak uz tu bylo receno.
Tesim se na dalsi pekne clanky... - Punjab
Kdo da navod na pripravu a vypaleni Bootovatelneho CD s MoviX 0.7.0 .Linuxu moc nerozumim,ale fakt,ze prehravat DivX na stroji 450Mhz je super jen bych s tim potreboval pomoct. Skousel jsem si stahnozut ISO obraz CD verze 0.7.0 a vypalit ,ale nepodarilo se mi zneho nabootovat. Dik Pavel