Co znamena "vyvinuti urcitych moralnich pravidel"? Jestli je jako nekdo ma naprogramovat, tak je otazka, jestli bude chtit. A jestli maji vzniknout tak nejak sama od sebe, tak to by musela byt hodne rozvinuta AI. Navic proc by ta AI mela mit moralni pravidla vuci lidem, kteri jsou jiny druh? Takze ta moralka by treba byla jen "moralka" motivovana tim, ze zatim clovek obstarava vyrobu a servis, kdyz si nektera AI jednotka zlomi sroubek. Ale i to jednou nemusi byt potreba.
Od urcite urovne inteligence se vyvijeji moralni pravidla vuci vlastnimu druhu a okoli. Otazka je, jestli je mozne mit strojovou inteligenci na takove urovni, aby tohohle dosahla.
Zajimava myslenka padla v Portal 2 - nahrati vedomi do pocitace. To je rozhodne zajimava vec, pokud dokaze "hardware" po nahrati firmware ( = vedomi) fungovat stejne, jako lidsky mozek.
Ale jak nahrat vedomi z mozku to stroje?
Morální pravidla se nijak zvláště nevyvinula ani u člověka. A to je to zatím nejvyšší nám známá forma inteligence. Běžně zabíjíme hmyz, ani se nad tím nezamyslíme. Zvířata chováme, zabíjíme a jíme jejich maso. Protože tak to prostě chodí.
Zkrátka, umělá inteligence musí dodržovat všechny tři zákony robotiky. Jinak skončíme jako hmyz, ovce nebo indiáni.
Otazka je, jestli je mozne mit strojovou inteligenci na takove urovni, aby tohohle dosahla.
Jistě, že je. Sám jste toho důkazem. Všichni jsme jenom něco jako stroje - tělem nám vedou různé hadičky, provozní kapaliny, hromady senzorů, máme obrovské úložiště dat, všechno to řídí výkonný procesor, ... Sami od sebe jsme se tu nevzali(tím nechci narozdíl od některých tvrdit, že vím, jak to přesně bylo - nevím to). Až se do procesu pořádně zapojí ještě biotechnologie, tak už tomu nic nebude stát v cestě.
To není úplná pravda. Došlo totiž k velmi nepříjemné situaci. Již staletí, možná tisíciletí, lidé rozlišují teplé barvy (červená) a studené barvy (modrá). A pak, relativně nedávno, se to vědci rozhodli změřit a zdokumentovat. A ke své hrůze zjistili, že teplota barvy je ve skutečnosti přesně naopak.
Takže když malíř nebo fotograf mluví o teplých barvách, tak mluví o červené a žluté. Pokud astronom nebo věděc mluví o teplých barvách, pak má na mysli modrou. Čeština nám s tím moc nepomůže, "teplota barvy" není dostatečně úzce vymezený výraz na to, aby se z něj dalo usoudit, zda se jedná o teplotu pocitovou nebo teplotu fyzikální.
Jako strojař vím, že jak roste teplota v kovářské výhni, tak se barva plamene mění od červené přes žlutou a klidně až k modré. Ale jako fotograf trvám na tom, že modrá je chladná a červená je teplá.
Problém nastává hlavně tehdy, když chcete nabíjet telefon a zároveň poslouchat hudbu
To je pravda, stává se mi velice často, že mám telefon v nabíječce, tzn. jeho pohyb je omezen délkou nabíjecího kabelu cca 1,2m a zároveň poslouchám hudbu do sluchátek, takže se sám mohu pohybovat jako na obojku zhruba 2m od zásuvky (1,2m nabíjecí kabel + 60cm sluchátkový kabel). Uff.
Mně se to stává na cestách, ve vlacích a autobusech. Pravda, nenosím s sebou sice zásuvku, ale akumulátor (powerbanku). Bylo by celkem vtipné v téhle situaci zoufale stát nad vybitým mobilem a vědět, že si ho buď můžu nabít, nebo si připojím sluchátka, ale ani v jednom případě mi to nepomůže k tomu, abych si něco pustil.