Vlákno názorů k článku Sofistikovaná sabotáž XZ zabrala roky, odhalena byla šťastnou náhodou od D.A.Tiger - Myslim, ze Red Hat ( dobre ... i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 3. 2024 19:21

    D.A.Tiger

    Myslim, ze Red Hat ( dobre ... i Microsoft) si muze s hrdosti pripsat solidni zarez. Vzhledem k tomu, ze xz a lzma patri mezi celkem slusne vyuzivane kompresni programy, u nichz by asi malokdo cekal nejaky podraz, se jim podarilo za minutu dvanact (a nebo minutu po? *) zabranit solidnimu pruseru. Dobra prace - osobne me jima hruza, pri predstave jake vsechny skody to mohlo napachat. Ti kteri si dali tu praci tenhle masivni utok pripravit musi byt asi ted radne nastvani a zklamani.

    Mimochodem, z toho co psal Petr v tom clanku mi prijde nasledujici pasaz temer neuveritelna:
    " Zároveň se objevilo další jméno, Jigar Kumar, který začal tlačit na vývojáře, aby úpravu přijali a požadoval, aby Lasse Collin přidal do repozitáře dalšího správce. To se také stalo a JiaT75 se stal jedním ze správců. Od té doby se Jigar Kumar už nikdy neozval."
    To me proste hlava nebere...

    * Tady si nejsem uplne jisty. Ja sam tvrdohlave pouzivam uz roky Debian stable, takze me se to snad vyhlo. Ale pred casem byl trochu tlak na uzivatele aby pouzivali spise testing a nekteri dokonce doporucovali unstable. Takze netusim kolik desktopu mohlo byt potencionalne zasazenych. A u Fedory uz vubec nemam paru...

    30. 3. 2024, 19:24 editováno autorem komentáře

  • 30. 3. 2024 21:45

    CPU

    Hele, nevěř tomu, že by tohle byl první úspěšný pokus.

    AD: "Zároveň se objevilo další jméno, Jigar Kumar, který začal tlačit na vývojáře, aby úpravu přijali a požadoval, aby Lasse Collin přidal do repozitáře dalšího správce. To se také stalo a JiaT75 se stal jedním ze správců. Od té doby se Jigar Kumar už nikdy neozval."

    Stejný čičmunda to možná zkoušel na XY dalších s podobným schématem. Jako bys řekl, že Paní Nováková, která naletí "lékaři z USA" a pošle mu milion kč, že je jediná....není kouře bez ohně. Prostě došlo k použití podobných scamovacích technik, které fungují na osamělé tetky.

    A pokud tohle bude uzavřeno bez úpravy procesů, tak Linux není možné považovat za bezpečný. Tohle se prostě vůbec nemělo stát.

  • 30. 3. 2024 21:53

    D.A.Tiger

    [CPU]
    Mne v tuto chvili spis desi to, ze to pravdepodobne neni posledni pokus.... Alespon se to da predpokladat. Uz jen z toho, ze k jeho odhaleni doslo jen cirou nahodou.

    Ale rozhodne neni nejlepsim resenim zacit panikarit a vsechno bezhlave prekopavat...

    30. 3. 2024, 21:56 editováno autorem komentáře

  • 30. 3. 2024 21:59

    CPU

    Tohle byl nejspíš zmrvený pokus nějaké Indické/Pákistánské skupiny. Ale pak tu jsou různí Rusové, Číňané, Serverní Korejci, ale i Američané, kteří mají velký zájem na přístupu k libovolnému systému. Je téměř jisté, že ti by si kód nejspíš pořádně otestovali, resp. vložili by do toho daleko větší úsilí.

    Tohle byl v podstatě takový dětský pokus, KTERÝ BY MOHLO ZOPAKOVAT MOŽNÁ I 20% PROGRAMÁTORŮ z rootu. Kolik takových identit takový čičmunda má? Dvacet? Někdo ho platil, takže určitě měl celé dny na sezení nad kódem. V kolika projektech byl zapojený? Jednou jako Kumar pak Pajáb, Aahan, Adhrit a Kundar? Není kouře bez ohně!

    EDIT: Tohle už byl NĚKOLIKÁTÝ POKUS čubčit kód Linuxu.
    Tady to Pišta a Fišta dělali ještě okatěji a dost dlouho jim to procházelo:
    https://www.root.cz/zpravicky/minnesotska-univerzita-nesmi-prispivat-do-linuxoveho-jadra-umyslne-vkladala-chyby/

    30. 3. 2024, 22:03 editováno autorem komentáře

  • 30. 3. 2024 22:08

    CPU

    Překopávat určitě ne, ale:
    - revidovat procesy (ve smyslu procesů vedení/řízení)
    - zkontrolovat kontrolní mechanismy
    - zabránit zopakování chyby
    - provést kontrolu přístupů
    - provést audit stávajícího kódu
    - ideálně se zaměřit na bezpečnost

    Není kouře bez ohně:
    https://www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-v-pypi-bylo-objeveno-pres-sto-balicku-s-malwarem/

    30. 3. 2024, 22:13 editováno autorem komentáře

  • 30. 3. 2024 22:36

    D.A.Tiger

    [CPU]

    V prve rade si nemyslim, ze to byl zpackanej utok nejakych script kidies. Tohle vypada na peclive naplanovanou a profesionalni akci. Utok byl miren na ssh a byl veden pres prostrednika (xz) a skodlivy kod se do programu dostal z testu. Myslim, ze tohle by ani toho nejsilenejsiho bezpecnostniho analytika, ani v tom nejhorsi nocni mure, pri vsi paranoii, ktere jsou takovy lide schopni, proste ani nenapadlo a utocnici to evidentne vedeli. Navic priprava jedne jedine zaskodnicke akce, trvala nekolik let, na to nemaji takovy lide trpelivost. A navic, nejvetsi hruza, ktera z toho plyne je ve dvou vecech: principialni jednoduchosti a zaroven v neuveritelnem dopadu.

    Tvoje navrhy jsou sice krasne, ale maji - podle meho nazoru - dve zasadni chyby: Zavadeji do stavajiciho -jiz tak dost komplexniho - systemu dalsi urovne slozitosti a jaksi automaticky predpokladaji, ze jej budou vsichni respektovat. Jenze vyssi slozitost znamena dalsi riziko, vice moznosti pro utocnika a mensi pravdepodobnost odhaleni. A s tou nucenou spolupraci to ve sfere opensource neni - jak se uz leta ukazuje - taky tak zdaleka ruzove. Je naivni si myslet, ze to vsichni budou takto delat. To prepoklada vzajemnou dohodu, kooperaci, respektovani pravidel a standardu (a jejich tvorbu a udrozovani) a to jsou - aspon to tak vypada v dnesnim svete Linuxu - temer sprosta slova...

    Ac beru v potaz, ze mas urcite kus pravdy, tak jsem presvedceny, ze reseni chce chladnou hlavu a hlavne spis zjednodusovani a vetsi transparentnost celeho systemu ...

    30. 3. 2024, 22:39 editováno autorem komentáře

  • 30. 3. 2024 22:54

    CPU

    Kdybys to znal ze strany útočníka, tak se nikdy neútočí jen na jedno místo. Útočí se vždy na řadu míst a zjišťuje se, kde je slabé místo. Když vypadá zajímavě víc míst, tak přidáš lidi. Pochop, je za tím spousta práce a času MNOHA LIDÍ, je to moc drahé na to, abys to zkoušel jen jediným způsobem. Hodně lidí o tom má představu asi jako Hurvínek o válce (nemluvím o tobě, ale obecně ...že to dělal pan Kumar...), tohle řeší celé skupiny lidí a dost možná ani žádný Kumar nikdy nebyl, možná ten Kumar byl vždy někdo jiný, některé skupiny mají i svoje kanceláře a velmi dobře rozdělené úkoly. Nikdy ti nezaplatí, když neodvedeš svojí práci. Takže jeden čičmunda se snaží někam vetřít, další čičmunda předstírá užitečnou práci, jiný čičmunda připravuje payload. Ale klidně si věř na panenskou prostitutku nebo Bigfoota :-D

    30. 3. 2024, 22:56 editováno autorem komentáře

  • 30. 3. 2024 23:34

    D.A.Tiger

    [CPU]
    Ty mi mozna s tim Kumarem nerozumis. To co me na tom tak fascinuje je situace z pohledu maintainera toho projektu: Prida se ti tam manik, ktery behem relativne dlouhe doby posle par, z pohledu projektu cekem nevyznamnych, patchu. Pak se tam najednou objevi nejakej Kumar, o kterem nikdo nic nevi, a zacne do vsech hucet, ze ho musime pribrat mezi "plnohodnotne" cleny tymu a vsechny jeho patchy proste prijmout.

    Ja jsem jejich komunikaci necetl, takhle to vypliva z clanku, ale stat se to u meho projektu, tak s tim Kumarem vybehnu tak, ze by nestacil pocitat schody a doslapl bych si i na toho prvniho manika. Oni, mu (Kumarovi) malem podekovali a z mileho manika udelali jednoho ze spravcu, takze si tam ted muze opravdu delat co se mu zachce. A vubec jim neprijde divne, ze od te doby se zahadny Kumar uz neozval. Proste nepochopis.

    Tady doslo k naprosto fatalnimu a - aspon pro me - nepochopitelnemu selhani lidskeho faktoru. A proti tomu ti zadne kontroly ani audity asi moc nepomuzou.

    30. 3. 2024, 23:39 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 12:46

    CPU

    Já se bojím, že mluvíme o stejné věci, ale nějak si nerozumíme.

    "Tady doslo k naprosto fatalnimu a - aspon pro me - nepochopitelnemu selhani lidskeho faktoru."

    No jistě, ale já k tomu dodávám, že útoky na lidský faktor jsou vždy nejlevnější a nejsnazší. Proč hledat bezpečnostní slabinu v systému, když lze poslat paní Vomáčkové z účtárny e-mail, aby se přihlásila tam a tam a přeinstaloval si certifikát? Útoky na lidi jsou nejjednodušší a nejlevnější, nechat se totálně zblbnout může jak hloupoučká osamělá hospodinka, tak i sociálně neobratný programátor. Vezmi si to, jak to bylo primitivní a přitom účinné, na to nepotřebovali žádný velký skill. Kolik takových přístupů ještě mají?

    Proto tvrdím, že tu jsou relevantní otázky:
    * no to se přece nemohlo stát, nebo ano?
    * co když to zkusili na dalších 50 lidí?
    * pokud tady uspěli, kde jinde se jim to ještě povedlo?
    * uspěli skutečně jen zde, nebo mají XY dalších přístupů?

    Pochop, když najdeš v procesu chybu, měl bys zjistit, kde je kořenová příčina a jestli tohle není jen jedna chyba ze stovky, které ti utekly.
    A to nejhloupější, co by se mohlo stát, je to uzavřít se slovy "Tradááá, Kumar byl odindován a všichni si budeme dál žít v říši štastných skřítků.."

    Ale ano, chápu, že můžu působit jako ELFo v říši šťastných skřítků, protože kladu nepatřičné a zlé otázky, když je tolik důležitější práce, která se musí udělat.
    Říše šťastných skřítků:
    https://www.youtube.com/watch?v=w-4hlbAtfvk

    Všechno je hrozně fajn...protože všichni předstírají, že to je fajn:
    https://www.youtube.com/watch?v=u1pR4T2_A0A

    31. 3. 2024, 12:50 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 13:00

    Heron

    Já bych řekl, že tady je ještě další aspekt. Na to, jak důležitý to byl projekt - resp. jak důležitým byl udělán - distribuce pomocí xz komprimovaly balíčky a dokonce i jádro, tak se o xz vlastně vůbec nikdo nestaral. Původní autor měl nějaké psychické problémy (ok, to se může stát) a nikomu nepřišlo důležité buď ten projekt škrtnout a dál jej prostě nepoužívat a nebo jej prostě převzít (Debian, RedHat, Fedora, SUSE).

    V tomhle já vidím selhání lidského faktoru ale rozhodně ne na straně autora xz.

    31. 3. 2024, 13:00 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 13:57

    martin

    V tomto je trosku vyhoda u BSD, kde sa sa core team stara o kernel tak aj o world. A je teda vacsi predpoklad, ze sa to nestane (i ked FreeBSD malo nedavno zaujimavy preslap s wireguardom, ktory sa ale do release nedostal. Ale tiez za 5 min 12).

    S xz sa spomina Linux kedze utok bol odhaleny na Linux. Co mna trosku zarazilo bol fakt, ze JiaTanove patche boli akceptovane do libarchive a nikomu neprislo divne, ze safe_printf bol nahradeny fprintf.
    Ci tie commity boli len naoko alebo to bol skutocne podklad attack vector do buducnosti je tazko povedat.

  • 31. 3. 2024 14:02

    D.A.Tiger

    [Heron]
    +1

    Ja bych rekl ze to je spis problem, ktery se tyka komunitniho vyvoje jako takovaho. Nestaram se o nic co nespada pod primi zajem moji komunity (xz prece funguje a ma svoji komunitu ktera jej udrzuje. Tak co?) a ani se nesnazim vyjit vstrict ostatnim (Jestli neco chou ostatni, at si nejak poradi, vzdyt maji k dispozici zdrojaky.)

    To je ale myslim vec, ktera je tak napevno svazana s opensource projekty, ze s tim v dohledne budoucnosti tezko nekdo neco udela.

  • 3. 4. 2024 13:16

    Trident

    Protoze tomu bezny webovy devel nerozumi( moc low level) a vyvojari smatlatouch mobilnich appek taky ne. Cili je malo vyvojaru. Pouzivat predpripravene api/abi dovede kazde jelito. Delat jeho vyvoj a udrzbu vsak uz se nikomu nechce (a nemusi to byt o schopnostech_.

    Kdysi jsem mel par prispevku do glib,bionicu a binutils - vetsinou se jednalo o opravu naprostych prasaren na ktere se prislo pri vyvoji a cteni kodu pro systemy mimo linuxu. Tedy nikoliv hlavni cinnost. Nula zajem na strane potencialnich zamestnavatelu. Upozornuji jen ze nejsem vyvojar. Jen mne stvou ocividne prasarny ktere mi komplikuji praci.

  • 4. 4. 2024 9:18

    martinpoljak

    Nerozumí? Hlavně když vyvíjíte webové aplikace, většinou to fakt neděláte proto, že chcete a baví vás smolit XZ v C/C++. To není proto, že byste tomu nerozuměl. To, že tomu potenciálně nerozumíte je jen důsledek toho, že je vám to fuk.

  • 31. 3. 2024 13:00

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Útoky na lidský faktor nejsou nejlevnější a nejsnazší vždy, ale teprve tehdy, když už nějakou základní míru (ne úplně nízkou) technického zabezpečení máte.

    V tomhle případě nebylo to zneužití zas až tak jednoduché, jak to vypadá – štěstí stálo nejprve na straně útočníků, těsně před „koncem“ se přiklonilo na druhou stranu.

    Obrana proti tomu u komunitního opensource moc není. Některým se třeba v diskusích o forcích Redisu nelíbil „komerční opensource“, že to není ten správný opensource. Přitom ale nejsnazší obrana proti tomuhle typu útoků je právě to, že software má nějaké placené správce, o kterých někdo ví, kdo to je, má je „na výplatní pásce“, může je kontrolovat. Pokud je správcem softwaru někdo, kdo šel zrovna kolem, to riziko zneužití tam je. Dostat se ke správě projektu, který nemá aktivní přispěvatele nebo jich je málo, je překvapivě snadné – pokud je dostupný někdo z původních správců.

  • 31. 3. 2024 13:54

    D.A.Tiger

    [Filip Jirsák]
    Obavam, se ze komercni, ani polokomercni projekty nejsou proti utokum na lidsky faktor chraneny vice, nez ciste opensource. To me prijde jako iluze. Zkusenost z ruznych firem ukazuje, ze pokud se nedodrzuji pravidla bezpecnostni politiky, nebo jsou na houby nastavena (prilis prisna, nebo naopak prilis benevolentni), nebo se alespon nepouziva se "zdravy" rozum (jako v tomto pripade), pak Vam nic nepomuze ze mate lidi, kteri tohle maji na starost na vyplatni pasce. Maximalne snad po nich muzete zadat nejakou nahradu skody, ale i to Vam ve finale muze byt uz prd platny... :(

  • 31. 3. 2024 16:02

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    D.A.Tiger: Už jenom to, že ten vývojář má nějakou právní identitu, protože podepsal nějakou smlouvu, chodí mu peníze, je výrazné plus. Jia Tan je jen účet na GitHubu a e-mailová adresa, nikdo ho neviděl, nikdo s ním nemluvil a taková osoba pravděpodobně vůbec neexistuje.

    Když byl průšvih kolem OpenSSL, „adoptovalo“ ho pár firem (pod různými forky) a vznikla iniciativa, aby komerční firmy zajistily lepší péči o ty nejdůležitější knihovny, na kterých „závisí internet“. Jenže těch knihoven, o které se od roku 2003 naštěstí stará náhodný týpek z Nebrasky, je spousta. Funguje to vlastně hrozně hezky, což dokazuje, že je na světě spousta dobrých lidí – ale ochrana proti průšvihům prakticky neexistuje. Mně připadá, že ten útok byl tak trochu kanón na vrabce – že by pravděpodobně uspěli stejně i s daleko horším krytím. Nakonec je dostalo to, že byli o dost horší programátoři než zpravodajci…

  • 31. 3. 2024 20:06

    RRŠ

    že ten vývojář má nějakou právní identitu, protože podepsal nějakou smlouvu, chodí mu peníze, je výrazné plus

    To mi připomnělo, jak jsme měli ve firmě pro testovací účely vytvořeného uživatele. Postupně jsme zadávali všechny potřebné údaje, jak to systém potřeboval, a ověřovali, že tohle funguje, tamto funguje...
    Když došlo na revisi účtů, na HR (přes výslovné varování!) to překlopili do nového personálního systému - a na jejich chybu se přišlo ve chvíli, kdy se dožadovali čísla účtu, kam posílat výplatu. ;oD
    Že někomu chodí peníze a má v pořádku papíry, ještě nemusí znamenat, že takový člověk vůbec existuje.

  • 31. 3. 2024 20:28

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    RRŠ: To, že něco nedokážeme zabezpečit na 100 %, nevadí. Důležité je, jestli by to bylo bezpečnější, než dnes.

  • 31. 3. 2024 21:44

    Pocitujlasku

    Tak to bol ten lepsi pripad. U nas (ked firmu prebrala jedna banka) robili reviziu uctov o nas bez nas a proste stopli jedneho uzivatela na domene. Lenze pod tym uzivatelom bezalo na produkcii niekolko iis servisov, par python skriptov a cely workflow. Takze odstavili celu produkciu a namiesto toho, aby ho opat na par dni spustili, kym zistime ktore vsetky servisy pod nim bezia a nahradime novymi uzivatelmi (co servis, to iny username), tak proste firma stala, kym sme postupne nepreklopili na novych uzivatelov. A to boli aj xx- rocne projekty, kde ten user bol v kode a git vtedy sa este nepouzival.

  • 3. 4. 2024 13:50

    Trident

    A nechybela vam nahodou dokumentace k tomu co ktery technicky user ma za procesy ci co ktery proces potrebuje? Meli jste taky docku k cele bussiness logic? Docka k architekture? Docka k funkcni skriptu? .Nebyla to typicka implementace v nasich krajich bezna? -> udelam to rychle,skoro zadarmo a dokumentace je na kusu toaletniho papiru napsana v ruce v kapse byvaleho majitele ktery je po smrti?
    O tom svedci i ten user v kodu - to je prasarna na druhou. To by neproslo ani prvnim code review.
    Mame i 30 let stare projekty a jsou k tomu poznamky z code review. Pravda je to vetsinou externi system nad repository nebo emailova komunikace s patchem.

    Ktery jednonohy kun bez mozku ale pouzival na vsechny scripty/joby jednoho technickeho usera? Co to bylo za vocasa co to nastavoval? To je preci 25 let zakladni znalost ze se vse nema hazet na jednoho technickeho uzivatele.

    Resim akvizice. Prasarny tohoto typu nejsou u mne ojedinele.

  • 31. 3. 2024 16:41

    Wasper

    To je ale nesmysl, že pane Jirsák. Jakpak to bylo třeba s tím bcrypt a DUAL_EC backdoorem blahé paměti?

  • 31. 3. 2024 19:53

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Wasper: Nevím, co z mého komentáře má být nesmysl. Ale vzhledem k tomu, že je celou dobu řeč o pravděpodobnosti, tak nějak tuším, že to nepůjde vyvrátit jedním konkrétním příkladem.

  • 31. 3. 2024 13:39

    D.A.Tiger

    [CPU]
    Ja netvrdim, ze se to nemohlo stat vicekrat, ani ze se treba neodhali dalsi pripady. Ani ze JiT75 a Kumar se vyparili, ve chvili, kdy byla jejich proradnost odhalena a uz se nikdy neukazou. Naopak, obavam se ze ted je nekde velkej mitink (a mozna padaj i hlavy) a resi se jakych chyb se dopustili, a jak to priste navliknout lip. Sam priznavam, ze mam obavy z toho, ze k podobnym utokum dojde v budoucnosti s nejvetsi pravdepodobnosti znovu. Vzdyt stacilo fakt jen malo a doslo k tak velkymu prusvihu, jaky minimalne na Linuxu nema obdoby, jestli vubec.

    Na rovinu, kdyz to reknu (napisu) na plnou hubu: me proste ohromuje ta nebetycna blbost spravce projektu a vyvojarskeho tymu s jakou se nechali zmanipulovat. A ano, kdyz se to podarilo v jednom tymu, neni nenulova pravdepodobnost, ze s to povede u jineho... Systemovych utilit s podobnym vyznamem jako ma lzma (xz) je porad vic nez dost.

    31. 3. 2024, 13:43 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 14:33

    CPU

    [D.A.Tiger]

    "Na rovinu..."
    Tak pod tohle bych se podepsal.

    Bohužel se mi vybavila situace s hláškou "TrueCrypt již není bezpečný".

    Bezpečnostní problémy jsou jako ledovce, největší část je vždy skrytá a vidíme jen jeho špičku. Proto jsem z toho tak nevrlý. Tím spíš, že se obávám, že nebudou přijata nápravná opatření. Myslím, že by stálo za to provést důkladnou kontrolu.

    Tohle je velmi podobná historka:
    https://www.aricoma.com/cs/inspirace/utok-na-solarwinds#

    31. 3. 2024, 14:34 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 16:15

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    me proste ohromuje ta nebetycna blbost spravce projektu a vyvojarskeho tymu s jakou se nechali zmanipulovat
    Vy byste to udělal stejně. Co měl ten správce projektu dělat jiného? Ví, že sám se dál správě věnovat nemůže. Žádný vývojářský tým neexistuje, možná jen občasní přispěvatelé. Jeden z přispěvatelů se nabídne, že správcovství převezme, další ho podpoří. Do teď by mu to každý správce opensource projektu rád předal, protože je to naděje, že projekt bude dál pokračovat.

    Tohle se děje dnes a denně. A případ XZ na tom nic nemění. Protože ten původní správce projektu z nějakého důvodu nechce nebo nemůže pokračovat s tím projektem, tím méně bude mít chuť, čas, motivaci a prostředky lustrovat nového správce. Navíc stejně nemůže ničemu zabránit.Pokud by správcovství projektu nepředal, bude jeho projekt akorát dál pomalu umírat – ten nový zájemce oznámí fork a dál to bude úplně stejně, akorát pod jiným jménem.

  • 31. 3. 2024 18:22

    D.A.Tiger

    [Filip Jirsak]
    "Vy byste to udělal stejně. Co měl ten správce projektu dělat jiného? "

    Ne, a o nekolik prispevku vyse jsem jasne napsal co bych udelal. Ale specialne pro Vas: S obema bych za takove situace vyrazil dvere. A nic by na tom nezmenilo ani to, ze bych ten projekt v danou chvili nezvladal. A myslim to smrtelne vazne.

    31. 3. 2024, 18:23 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 19:56

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    D.A.Tiger: Smrtelně vážně to myslet můžete, což nic nemění na tom, že byste se do takové situace (správce projektu) ani nedostal. Protože jako správce projektu byste musel vycházet s daleko divnějšími lidmi. Navíc jste nenapsal v jaké přesně situaci by to bylo. Po prvním e-mailu na podporu? Po druhém? Myslíte si, že jich bylo víc?

    31. 3. 2024, 20:00 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 20:40

    D.A.Tiger

    [Filip Jirsak]
    Takze po poradku.

    "Protože jako správce projektu byste musel vycházet s daleko divnějšími lidmi."
    To muze byt klidne pravda, nicmene taky nemusim do sveho repozitare a projektem pribrat kazdeho kdo jde zrovna kolem. Dokonce do toho repositare nemusim pustit vubec nikoho.

    "Navíc jste nenapsal v jaké přesně situaci by to bylo"
    Ale napsal. Presne jsem popsal tu situaci, dokonce jsem ji citoval z Petrova clanku. Evidentne jste se vykaslal na to si to precist, a ja to fakt nebudu znuvu cele kvuli dohadovani s Vami psat znovu.

  • 31. 3. 2024 21:03

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Dokonce do toho repositare nemusim pustit vubec nikoho.
    Ano, o této situaci jsem psal – udělá se fork, vy máte svůj repozitář, který je považován za opuštěný, a vývoj (nebo alespoň údržba) běží v tom forku.

    Presne jsem popsal tu situaci, dokonce jsem ji citoval z Petrova clanku.
    To je přesný popis situace jak z Cimrmanů. Předpokládám, že myslíte tohle:

    Zároveň se objevilo další jméno, Jigar Kumar, který začal tlačit na vývojáře, aby úpravu přijali a požadoval, aby Lasse Collin přidal do repozitáře dalšího správce.
    Právě proto jsem se ptal, zda byste je vrazil už po prvním nebo až po druhém e-mailu. Protože víc těch e-mailů (nebo jiných zpráv) ani být nemuselo. Navíc je otázka, zda byste si toho vůbec všiml, že na to tlačí ten samý člověk. A i kdyby ano – opravdu by to byl důvod, abyste vyhodil oba dva? Vyhodil byste z projektu člověka, který je aktivní, jenom proto, že ho podporuje někdo jiný, možná trochu neomaleně?

    Když se zpětně soustředíte na ty dva s vědomím toho, co udělali, vystupuje to krásně na povrch. Ale kdybyste byl v situaci toho původního správce, pravděpodobně byste nepoznal vůbec nic. Protože byste se setkával s mnohem divnějšími lidmi. U těchto dvou byste naopak ocenil, že s vámi komunikují anglicky a ne čínsky, že nezakládají páté issue ke stejnému problému a u jednoho z nich že přispívá kódem a ne jen komentáři, jak to že jste nenaprogramoval úpravu, kterou by on potřeboval pro svůj projekt a jinak by byla úplně k ničemu akorát by zaplevelila kód.

  • 31. 3. 2024 21:16

    D.A.Tiger

    [Filip Jirsak]
    Jenze ono je celkem irelevantni kolik podnetu dotycny da (navic je tam jasne napsano, ze na to tlacil - to asi nebudou dva e-maily). Podezrele je to uz ve chvili, kdy mi naprosto neznamy clovek zacne do projektu protlacovat jineho, o kterem taktez v podstate nic nevim uz proto, ze - z hlediska toho projektu - nijak extra neprispel. Jak jsem psal, jako spravce projektu nejsem povinen do nej pripustit kazdeho kdo jde zrovna kolem, a uz vubec si nenecham narizovat kdo ne nem ma pracovat.

    Takze je celkem jedno jestli po prvnim nebo druhem. Dulezite je, ze bych se tim nenechal ovlivnit a uz vubec bych takve lidi do toho projektu nepustil a nebo jim rovnou znepristupnil repositar.

    31. 3. 2024, 21:18 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 21:28

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    D.A.Tiger: Když vy máte pořád hrozně naivní představu, že má takovýhle projekt desítky či stovky přispěvatelů, ze kterých si správce vybírá. Vzhledem k tomu, že ten projekt měl jediného správce, který navíc za sebe potřeboval náhradu, tipoval bych si, že to bylo spíš tak, že občas možná někdo přispěl. To, že vám do projektu přispěje někdo neznámý, je běžná situace – někde to možná budou prakticky všechny příspěvky. Někdo přijde, pošle patch na jednu chybu, která ho trápí, a už o něm nikdy neuslyšíte.

    Jak jsem výše odkazoval na xkcd: Dependency, neodkazoval jsem na to jako na vtip, ale na popis reality mnoha OSS projektů. XZ na tom asi byl o něco lépe, ale ne o moc. Pokud se rozhodujete, zda nechat projekt osiřet nebo ho předat náhodnému týpkovi, co jde okolo, jasně že zvolíte náhodného týpka. Zejména když ho podpoří jiný náhodný týpek.

  • 31. 3. 2024 21:33

    D.A.Tiger

    [Filip Jirsak]
    "Když vy máte pořád hrozně naivní představu..."
    Ale houby :-D To spis Vy mate naijivni predstavy o protistrane. Vzdyt ja jsem se svymi projekty v naprosto stejne situaci - s tim rozdilem, ze ja nemam zadne psychycke problemy, ale me diky zamestnani (vetsinou) chybi dost casu a sil se jeste venovat necemu dalsimu. Takze mam naprosto presnou predstavu.

    31. 3. 2024, 21:35 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 21:38

    CPU

    [Filip Jirsák] a [D.A.Tiger]

    Organizované skupiny mají specialisty, kteří do projektu klidně mohou přispívat něčím zajímavým, TO JIM PŘIDÁ NA DŮVĚRYHODNOSTI.
    Nezlobte se, ale vy oba pořád žijete v rozsahu malého českého mozečku a s mentalitou na úrovni pozdních devadesátek...

    Přečtěte si třeba tohle:
    https://sinopsis.cz/cinske-kriminalni-organizace-stavi-tovarny-na-podvody-v-jihovychodni-asii/

    Takové organizace mají klidně STOVKY ZAMĚSTNANCŮ!
    A pro Indii to platí stejně, tam je to mnohem, MNOHEM divočejší!

    Pokud pro takovou společnost začnete pracovat, rychle zjistíte, že máte třeba dvacet kolegů pracujících na stejném "projektu", projektu je XY a že organizace má specialisty na COKOLIV a zbytek si umí koupit na darknetu.

  • 31. 3. 2024 22:06

    kopfik
    Stříbrný podporovatel

    Jak můžete jeden, druhej nebo třetí, co se tady hádáte, tvrdit že víte, o co jde? To úplně klidně mohla nějaká intelligence agency najmout nějakýho troubu z Indie, aby udělal oč žádají. Ať už Rusko, USA, Čína, Indie nebo další světoví hráči, kterým by se hodil backdoor do milionů systémů. Třeba holt jenom vybrali nesikovnyho Kumara... Šlo o poměrně sofistikovaný řešení... Nevypadá to na týpka, co chtěl víc strojů do svyho botnetu... Takoví publikujou aplikace na Play Store...

  • 31. 3. 2024 22:12

    D.A.Tiger

    [kopfik]
    A precetl jsi si poradne o co se vlastne "hadame"? (aspon ten jeden a druhy)

    31. 3. 2024, 22:13 editováno autorem komentáře

  • 31. 3. 2024 22:22

    kopfik
    Stříbrný podporovatel

    No, trochu se tu ztrácím v tich datech, a co na co navazuje. Ale ten trigger diskuze zůstává, ne? :)

  • 31. 3. 2024 22:43

    D.A.Tiger

    [kopfik]
    "Ale ten trigger diskuze zůstává, ne?"
    Ani ne. Posledni hodiny s panem Jirsakem debatujem o tom, zda se zpravce projektu (Lasse Collin) nenechal hloupe zmanipulovat ohledne prijeti JiaT75. Myslim, ze to by se dalo povazovat za dohadovani.

  • 1. 4. 2024 8:36

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    kopfik: Já netvrdím, že vím, co co jde. Ale za zdaleka nejpravděpodobnější považuju to, že jde o akci tajných služeb nebo někoho srovnatelného. Proto jsem taky psal, že byli lepší zpravodajci než programátoři.

  • 30. 3. 2024 23:35

    martinpoljak

    Jsou tisíce věcí, které se neměly stát a přesto se staly a nejen staly, dějí se denně. Ani na cestě z místnosti do mís místnosti si nemohu být jist životem, natož když se vydám na cesty, notabene něčím podobně nebezpečným, jako je třeba auto.

    Nic vlastně není možné považovat za bezpečné. Jdou po vás. A psychiatrie je ten třetí dům vlevo. Nic ve zlém.

  • 30. 3. 2024 23:39

    Marián Kyral

    "A pokud tohle bude uzavřeno bez úpravy procesů, tak Linux není možné považovat za bezpečný. Tohle se prostě vůbec nemělo stát."

    Ve skutečnosti nelze nic považovat za bezpečné. Vždy existuje nějaké riziko. A je jedno zda to je open source nebo closed source.

  • 1. 4. 2024 9:42

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    A pokud tohle bude uzavřeno bez úpravy procesů, tak Linux není možné považovat za bezpečný. Tohle se prostě vůbec nemělo stát.
    Mně teda překvapuje, že tohle někoho překvapuje. Dalo se očekávat, že někdo něco takového zkusí – příkladů, že to jde, už bylo docela dost.

    Komunitní opensource je stále založen především na důvěře. Pokud někdo přispívá a alespoň trochu to dává smysl, nikdo moc nezkoumá, co umí nebo dokonce jaké má úmysly. Komunitního opensource softwaru je pořád daleko víc, než kolik zvládnou lidé, kteří ho dělají, kvalitně obsloužit.

    Podobných varování bylo už několik. Namátkou třeba vývojář Debianu, který chtěl vylepšit OpenSSL a místo toho způsobil to, že se generovaly slabé klíče. Pokud vím, nikdo to nepovažoval za úmysl, prostě se jen pustil do něčeho, čemu dobře nerozuměl. Nebo to byl případ odstranění knihovny left-pad z npm registry, které sice bylo úmyslné, ale úmyslem nebylo rozbít půlku internetu.

    Dalo se celkem očekávat, že když k takovýmto chybám dochází omylem, může někdo zkusit udělat něco takového i úmyslně.

    Po chybách v OpenSSL se vybralo pár nejdůležitějších projektů, které jsou pro internet klíčové ale nebyly z hlediska správy v dobrém stavu. Vznikla Core Infrastructure Initiative. Jenže projektů, na kterých opensource svět závisí a skrze které je možné zaútočit je řádově více. XZ je jenom jedním z moha – každý si přece řekne, že je to jen jedna z kompresních knihoven, kdyby s ní byl nějaký problém, můžeme si zvolit některou z jiných knihoven. Ano, můžeme – ale reálně se ta knihovna XZ používá ve spoustě případů a je možné skrze ní napadnout skoro kterýkoli systém – i takové systémy, které ji nepoužívají.

    Přitom ta knihovna reálně závisí na jednom jediném člověku. Lasse Collin mohl nějaký kód přijmout nebo odmítnout, mohl přizvat nebo odmítnout dalšího správce, mohl mu správcovství předat. Já jsem přesvědčen, že Lasse Collin neudělal žádnou chybu, neměl důvod JiaT75 nějak více prověřovat. Ale ono je to vedlejší – i kdyby chybu udělal, problém je v tom, že to celé záviselo na jediném člověku a po něm už nebyla prakticky žádná kontrola. Za prvé nemůžeme po vývojáři spravedlivě chtít, aby rozpoznal léčku pravděpodobně nějaké tajné služby. Správci opensource jsou vývojáři, ne špioni.
    Za druhé to celé posouváme jen o člověka dál. Co kdyby se tajným službám podařilo naverbovat přímo Lasse Collina? Třeba by mu dost zaplatili. Nebo co kdyby se s ním prostě něco stalo a on přešel k temné straně síly? Co kdyby byl Lasse Collin od začátku nastrčený?

    Fungování projektu XZ ovšem není výjimkou, když to budeme brát na počet projektů, bude to spíš pravidlem. A jak je vidět, zneužít se dá i nějaký menší projekt, o kterém si po většinu doby ani neuvědomujeme, že ho používáme.

    Řešením ale není něco měnit přímo na těch opensource projektech – že by se o ně staralo více lidí. To je absolutně nereálné.

    Spousta lidí si myslí, že opensource je bezpečný proto, že v něm může hledat chyby kdokoli. Problém je v tom slovíčku může – ano, opravdu může, ale prakticky nikdo to nedělá, takže z tohoto důvodu je to stejné, jako by nemohl. Tj. aby se situace zlepšila, je potřeba, aby se ty problémy opravdu hledaly – pravděpodobně ne ručně, na to nejsou kapacity, ale automaticky. Nálezy aby pak hodnotili lidé mimo ty projekty a teprve to, co vyhodnotí jako problém, šlo ke správcům konkrétního projektu, včetně popisu, jak problém zreplikovat. (Postup „náš uzavřený nástroj, který vám nedáme k dispozici, našel těchto 150 potenciálních chyb, prohrabte se tím a třeba něco najdete“ je k ničemu.)

    V případu XZ vidím jednu chybu, která měl rozeznít alarm, ale kterou by bylo triviální obejít – přidání souboru, který je v repository, do .gitignore. To ukazuje na chybu, ale zároveň to nejde použít jako spolehlivý signál útoku, protože pro útočníka by bylo snadné to obejít. (Spíš to ukazuje na to, že na technickém poli útočníci nebyli zas až tak dobří – pořád z toho plyne, že byli mnohem lepší zpravodajci než programátoři.)

    Pak je tam jedna systémová chyba, která by se měla napravit, i když to bude obtížné. Ta chyba spočívá v tom, že různé nástroje na kontrolu kvality kódu mají možnost selektivně vypínat některé kontroly, když hlásí planý poplach. To vypnutí ovšem vypíná danou kontrolu úplně, není svázáno s původní chybou. Takže stačilo nejprve podstrčit legitimní kód, kvůli kterému bylo nutné vypnout nějakou kontrolu, a pak už se ten kód dá nahradit čímkoli jiným a ta kontrola zůstane pořád vypnutá. Ideální by bylo, aby se neuvádělo jen „vypínám kontrolu“, ale „vypínám kontrolu, protože X“ – a když přestane platit X, přestalo platit i vypnutí kontroly. Nebo se to dá obejít alespoň tak, že při změně kódu, u kterého je vypnutá kontrola, se ta kontrola musí zase zapnout – a teprve pokud znova neprojde, musel by ji někdo znova vědomě vypnout. To by se dalo hlídat automaticky.

    Nejdůležitější je ale zefektivnit a zkvalitnit hledání (bezpečnostních) chyb. Místo sypání co největšího množství CVE na jednu hromadu investovat do jejich rozlišování, místo soutěží o odhalování zero-day zranitelností, které tvoří špičku ledovce, se věnovat té mase, která je pod hladinou.

  • 1. 4. 2024 9:56

    Heron

    Nebo to byl případ odstranění knihovny left-pad z npm registry, které sice bylo úmyslné, ale úmyslem nebylo rozbít půlku internetu.

    Tohle podle mě ukazuje na mnohem závažnější problém - chybějící standardní knihovny a standardní funkce. Pokud i takovou blbost jako formátování stringu někdo tahá z náhodného místa na internetu, tak to znamená, že je něco prohnilého v samotné infrastruktuře.

    Tohle mě neskutečně štve na vlastně všech moderních jazycích a nástrojích. Všechny (Go, Rust, Python, PHP, Ansible, ....) v podstatě doporučují tahat knihovny z náhodných míst na internetu, je to v každém tutoriálu apod.

  • 1. 4. 2024 10:04

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Jenže toho se nezbavíme, protože tohle „tahání z náhodných míst na internetu“ je zároveň něco, co těm nástrojům dává ohromnou flexibilitu, a je to důvod, proč jsou tak populární. Není to ideální, ale je to něco, s čím musíme počítat.

  • 1. 4. 2024 10:19

    Heron

    Jenže jde o míru. Pokud každý musí tahat formátování stringů z náhodného místa na internetu, tak se jednoho dne buď omylem nebo schválně stane ta knihovna bezpečnostní hrozbou. Bude to velké lákadlo, protože tu knihovnu budou používat v podstatě všechny programy.

    To, že nějakou vysoce specializovanou funkci nenajdu ve standardní knihovně ničemu nevadí. Protože ji použiju pouze do jednoho programu z tisíce a ten se používá pouze jednou za deset let. Ano, stále to někdo může využít k devastaci jaderného průmyslu nějaké země. Ale ne třeba ke sledování miliard lidí.

  • 1. 4. 2024 10:37

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Tohle ale nemá řešení na začátku. Jednak pro to, že při té flexibilitě nikdo neví, kterým směrem se ten nástroj bude ubírat a co tudíž patří do standardní knihovny. Jednak pro to, že kdyby se Ryan Dahl před vydáním Node.js na dva roky někam zavřel a psal standardní knihovnu, nejspíš mezi tím vznikne něco jiného a budeme používat to a ne Node.js. Ryan to pak „napravil“ vydáním Deno, které má standardní knihovnu mnohem lepší. A startPad se nakonec dostalo i do standardu JavaScriptu, čímž se asi stal jedním z mála jazyků (vedle Pythonu), které to mají ve standardní knihovně.
    Možná se to změní s AI, že pro jednořádkové funkce jako left-pad nebudeme stahovat náhodné knihovny z internetu, ale necháme si je náhodně vygenerovat AI…

  • 1. 4. 2024 20:28

    RRŠ

    No - open source (Linux...) není bezpečný, ale má tu výhodu, že když se na takovouhle chybu přijde (a ono se přijde), relativně snadno a transparentně ji lze napravit.
    Pokud se něco takového přihodí v closed source projektu (Windows...), dost pravděpodobně se to hlavně ututlá. Ty projekty prostě vypadají bezpečnější, protože část těch chyb se nikdy na veřejnost nedostane - ať opravených, nebo neopravených.

  • 1. 4. 2024 21:05

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Já nezpochybňuju, že je to výhoda. Jenom to není tak velká výhoda, jak si mnozí myslí – protože „může zkoumat každý“ ani zdaleka neznamená „aspoň někdo se na to určitě podívá“.

    Naštěstí si to pravděpodobně myslí i útočníci, protože útoků tohoto typu je překvapivě málo na to, jak snadné podle mne jsou. Ne že by to byla úplná brnkačka, tak zlehčovat bych to nechtěl – ale kódu, který kromě autora vidí jen jedny další oči a dívají se na to způsobem „to je fajn, že také přispěl někdo jiný“ (takže v tom nehledají nějaký úskok) je podle mne spousta.

  • 31. 3. 2024 5:58

    technomaniak

    To co ti připadá neuvěřitelné je prostě jenom sociální manipulativní tlak. Mimochodem i zde na rootu se to v diskuzích tu a tam dělo a děje. Označoval jsem ty profily jako "noname nick" bez historie, a vždy se objevily když potřebovali ovlivňovat veřejné mínění na fórech či mediálních portálech ( viz. éra diskuzí např. k eet, blokování nelegálního hazardu nebo posledně invaze Ruska na Ukrajinu či cenzura webu). Spoléhají na to, že určité procento se bojí jít proti "proudu", nechtějí jít do konfliktů(např. kvůli lenosti, pohodlnosti, nebo jsou prostě nekonfliktní) a taky že někteří lidé si řeknou "dobře ať je po jeho ať už máme klid", apod.. Bude to znít jako "klíše" ale určitá míra "tvrdohlavosti, neústupnosti a zásadovosti" je velmi dobrou obranou proti těmto sociálním manipulativním attackům .

  • 2. 4. 2024 0:19

    D.A.Tiger

    [technomaniak]

    Dava to smysl, a asi mas pravdu, asi Collina (a ostatni) soudim prilis tvrde. Ale presto porad se nemuzu zbavit toho pocity "neuveritelna", ze jim nekdo na tak pruhlednou hru skoci. Zvlast programatori, od nichz by clovek ocekaval trochu logickeho uvazovani.

    Nevim, jak jsem psal: asi mas pravdu, ale me to hlava nebere....

  • 2. 4. 2024 12:23

    Zdeno Sekerák

    Jj z toho Kumana se take nedokazi vzpamatovat. Kdyz si pomyslim jake problemy jsem mel abych dostal svoje vylepseni do jednoho projektu (jineho). To bylo na dlouhe mesice doprosovani a dokazovani. A tady nekdo prijde nema ani zadnou historii a rekne dejte mu admin. A Collin to udela !!!

  • 3. 4. 2024 17:57

    Žito

    Ad stable/unstable - to že byl tenhle backdoor objeven zrovna ve chvíli, kdy byl v unstable a ještě ne ve stable ještě neznamená, že se takhle chytí všechny. To nikdo neví jistě. Nakonec tohle bude mít zřejmě dohru, i ve stable #1068024. Viz zápisek Joey Hess...
    Ale ano, s unstable Debianem to riziko asi bude vyšší. Otázka je jak moc. S důvěrou v opensource se bude muset začít nějak vážněji pracovat.

  • 6. 4. 2024 11:16

    D.A.Tiger

    [Žito]
    "S důvěrou v opensource se bude muset začít nějak vážněji pracovat."

    Hele, ja bych byl v tomhle ohledu dost opatrny. Chapu, ze jsou vsichni vystraseni - ja taky - ale osobne nevim o zadnem dalsim srovnatelnem pripadu. Podle me ted spoustu lidi nedela nic jineho nez ze to cele analyzuji a zjistuji krok po kroku jak presne k utoku doslo, co a kdo vsechno selhalo, a zda existovali nejake varovne signaly, ze se neoco takoveho deje.

    Osobne bych si na nejake dalsi kroky pockal hlavne az trochu opadnou emoce, protoze takhle se nadela spis vic skod nez uzitku.

  • 7. 4. 2024 12:20

    Žito

    Tu ocitovanou větu jsem myslel obecně. Zrovna Debian dělá prakticky maximum možného, ale zdá se mi, že se objevují velké rezervy v souvisloti s balením větších celků software. Ať už se jedná o formáty aplikací, kterým se vyhýbám, protože už nějak vnitřně z toho mám blbý pocit - appimage apod, nebo kontejnerizaci, kdy se buildují různé docker image a vývojáři bez zábran šahají do nějakého hubu pro image, které se jim zrovna hodí. Teď jsem nucen konečně se trochu seznámit s Kubernetes, ale jak se to pomalu snažím vstřebat, tak u toho mám prostě takový vnitřní neklid. :-)
    Já jsem tu větu myslel tak, že se na bezpečnost začne teď více hledět a vzniknout na to snad i nějaké nové procesy a automatizace. A je vidět, že jistý si člověk nemůže být ničím a je vhodné do produkčních systémů nasadit zábrany na vícero úrovních. Tak jako se začalo se SElinuxem, nebo AppArmor. Tak se prostě věci začnou snad více tlačit tímhle směrem. Na jednu stranu jsou cesty jak bezpečnost vylepšovat, ale stojí to energii, na druhou stranu to leckdo (zpravidla vývojáři) považuje za překážky, které jim brání v práci. Security moduly vypínají apod. Doufám, že se na to teď bude prostě klást větší důraz...
    Asi tak jsem to myslel, ale rozhodně ne nějak znevěrohodňovat OS oproti komerčním softu, který na tom ve skutečnosti bude ještě hůře...

  • 6. 4. 2024 23:52

    Malec

    Tady je hezka timeline https://research.swtch.com/xz-timeline po precitani je docela pochopitelne, ako Kummar presadil "svoj nazor".