Přesně tak, od rušení krabicovek k tomu předplatnýmu směřuje všechno a jenom slepej to nevidí...
Kika, že tohle nepotřebuju. Linux + Gnome + FF + LO + Evince + Krita + vývojový nástroje... Zatím všechno legálně a neplatím ani halíř, pokud nechci. Jediný, co chybí, tak Altium Designer, ale bez toho se pro hobby obejdu a v práci ať licence platí někdo jinej... No snad Altium časem pochopí, že nezáleží na systému, ale na programu...
Jak by to distribuovali? No do Jenkinse (nebo jiné CI) dají skript, který to sám zabalí do APK, RPM,... Ty si jenom přidáš jejich repo. Po prvním startu si appka vygeneruje UID, zaregistruje se a při dalším spouštění se ptá online, jestli je zaplaceno. S tím, že (třeba pro start offline nebo výpadky) je povolených třeba pět startů bez ověření. To je vážně tak velký problém?
Právě že nechápou. Protože na velké většině toho, co v Altium Designeru děláš, jede Linux. Spotřební elektronika, síťová infrastruktura, věci na FPGA (to je jedna z jejich hlavních deviz). Pro Linux uděláš houby, pokud nejsi na Linuxu. Widle mají naprosto tragický prostředí pro vývoj čehokoliv embedded (ani nativní SSH konzolu, podporu Linuxových FS nebo make to nemá, ladit ovladač na otestování vlastního HW je za trest,...). Navíc ne vždycky je easy rozjet vývoj FPGA na Linuxu, takže tím by získali další uživatele. Víš, kolikrát jsem slyšel, že kdyby Altium bylo na Linuxu, tak widle do pěti minut letí do /dev/null?
> Víš, kolikrát jsem slyšel, že kdyby Altium bylo na Linuxu, tak widle do pěti minut letí do /dev/null?
Na konkrétní případ si teď nevzpomenu, ale ne jednou se stalo, že firma podlehla podobným „výkřikům“, připravila port, následně to kupoval zlomek z těch „křiklounů“ a potom ten port zase zrušila. Je velký rozdíl mezi tím kolik lidí to chce a kolik lidí za to potom opravdu zaplatí. Firmy nejsou blbé. Myslíš, že kdyby tam tušili nějaký zisk, že tam nepůjdou?
>Firmy nejsou blbé.
Firmy jsou blbé, protože o tom nákupu rozhoduje nějaký polovzdělaný kravaťák, který má pocit, že rozumí ekonomii a marketingu, ale ve skutečnosti rozumí jen číslu na své výplatní pásce...
Takže technik/programátor řekne, že ten přechod je potřeba a že do budoucna to ušetří spoustu peněz a zefektivní vývoj, kravaťák řekne "to bychom ale museli letos zaplatit a já jsem zvyklý na Word" a tím to končí...
Tady nejde pouze o Word. Dělám v práci, kde mám denně přístup ke třem zadkům technologie, ve které na pozadí běží "linux" - ať je výrobce, Huawei, Ericsson, Cisco, Alcoma, AlcatelLucent, ... dále ke zdrojům od Benningu, Elteku a dalším hračičkám. Jako kšeft se starám v pár firmách o infrastruktura, sem tam něco pro ISPíka (Winbox je můj každodenní kamarád). Denně trávím v programech, pro které neexistuje vůbec žádná alternativa pro linux, x hodin produktivního času. Jak mám já používat něco jiného než Windows? Pro mě nic jiného neexistuje. A to, bohužel, ani na soukromém stroji (není plnohodnotná náhrada za Outlook, Winbox také musím emulovat). Linux není pro všechny (i když bych ho používal rád, nemohu).
Třeba webový Outlook? Já třeba preferuji nativního mailového klienta, ale ať mi nikdo nevykládá, že webový není alternativa. U nás ve firmě jsou lidi, kteří celé dny používají jako hlavní pracovní nástroj Gmail a jsou v tom efektivní. Stejně tak znám lidi, kteří celé dny pracují ve webových Office365.
Ano, s tímhle z velké části souhlasím. OWA je relativně použitelná. Být maily v O365, je to o něčem jiném. I když na klienta by to stále nemělo.
Tou alternativou jsem narážel, třeba, na Thunderbird - který si s tímhle scénářem vůbec neporadí. To není pouze můj názor, ale i kolegy, jenž na Linuxu pracuje. Nevím, jak je na tom eM. Dloho jsem ho nepoužil.
Wine a Winbox(The Dude) - základní nástroje, které mám puštěné několikrát za den a potřebuju je emulovat? Díky, nechci. To už je pro mě daleko příjemnější cesta Win10. Systém, na který spousta lidí nadává, ale já v něm zas takový problém nevidím. Že mě někdo, ÚDAJNĚ, šmíruje? Stejně to dělá Google, ISP, mobilní operátor, Huawei, Apple a kdo ví kdo ještě. Nejsem paranoidní a nemám důvod, proč by mi to mělo vadit. Trestnou činnost nepáchám, jsem hodně malá ryba v oceánu, takže si na mě nikdo nic nevezme. Ba naopak mi některé věci občas pomohou. Nevím co jsem dělal jeden konkrétní den minulý měsíc? Nevadí, jdu do GMap, podívám se na časovou osu a mám jasno. Bavím se o domácím prostředí. Ve firemním, kde člověku rukama projdou mraky, důvěrných, dokumentů, to je o něčem jiném.
2technomaniak: Kazdej neretardovanej klient umi pripojit libovolnej pocet mailboxu, jak pres pop tak imap pripadne i jinak, a narozdil od utlouka s tim nema zadnej problem, stejne jako nema problem s pochopenim takovy triviality, jako ze kdyz stojim v uctu A tak vazne NECHCI posilat mail from ucet B a uz vubec nechci aby odeslana posta spadla do odeslany v mailboxu C, coz je presne popsany chovani utlouka.
Lattice Diamond má ofiko verzi pro RHEL, viděl jsem ji rozjetou i na Ubuntu.
Jenomže to jsou rovnáky na ohybáky. Pod Linuxem chybí vývoj železa, pokud nepočítám KiCAD (spíš hračka podobná OrCADu) a Eagle (kde jsem Linux verzi nerozchodil a jel jsem přes Wine, s otřesným licencováním). Integraci s FPGA nenabízí nikdo...
FPGA: Diamond i Vivado pod linuxem jedou. Pozn.: Dělat rozsáhlejší vývoj pro FPGA v čemkoliv jiném, než v SW od výrobce, je mnohdy prakticky nemožné - optimalizace na target, optimalizované/updatovane knihovny, okamžitá podpora nových FPGA, apod. Proto třeba o nějakou podporu FPGA od Altia apod. vůbec nestojím.
Návrh DPS: Když se tak rozhlédnu po spolupracujících firmách, je Altium defacto standard. Možná trochu překvapující, že to tak dopadlo (když si vzpomenu na Protel), ale je to tak. Tady v Linuxu žádnou alespoň trochu ekvivalentní náhradu nevidím (třeba KiCAD používám a mám ho rád, ale nedovedu si ho představit ve firmě v okamžiku, kdy spolupracujete s externím světem, s modeláři/strojaři,...).
Windows 10 nativní SSH v aktuálním buildu má standardně. SSH server lze aktivovat jako Windows Feature. Obojí je port OpenSSH.
Podporu Linux-FS standardně nemá, ale pro většinu takových případů lze zekoupit software.
Jinak ale souhlas, že většina profesionálů by s GNU/ Linuxem nebo BSD neměla problém, kdyby ta jedna aplikace byla portovaná a dobře na tom běžela.