Týden v KDE: hlavně Plasma 6
Tento týden je Nate Graham poměrně stručný, neb si užívá dovolené, takže to bude kratší. A celkem logicky vývoj desktopového prostředí KDE jde po stejné linii jako v předchozích týdnech, linii, která nás dovede ke KDE Plasmě 6.0. V přehledu tohoto týdne ale možná není vše, zbytek případně Nate doplní za týden.
Informační stránka projektu o Plasmě 6 nabízí nové užitečné informace, například ja [danou věc] používat či testovat, plus některé vhodné přehledy nahlášených chyb.
Vývojáři nově implementovali vylepšené auto-doplňování do KRunneru, kdy se navrhovaný text objeví jako zašedivělý placeholder a pouhým stisknutím Tab či šipky vpravo uživatel může přijmout návrh. Předchozí způsob doplňování je i nadále k dispozici a lze na něj přepnout.
Indikátor klávesnice visuálně ukazuje, zdali je Caps Lock či Num Lock sepnut/aktivní. Má-li uživatel nastaveno zesílení zvuku za hranici 100 % a zvuk za ni zesílí, ikona jej na toto barevně upozorňuje. V Nastavení systému se dá ve vyhledávání dopracovat k aktualizacím pomocí dalších hesel jako „offline“ či „automatic“. Textový editor Kate má předvolbu pro okamžité otevření panelu vpravo od současného.
Z vylepšení stávajících věcí Nate zmiňuje chytřejší algoritmus pro nalézání obalů alb v přehrávači Elisa, odstranění visuálních chyb při automatickém skrývání panelů v nastavení tmavé barvy.
Opravena je změna globální hlasitosti, kdy pokud má uživatel nastaveny různé hlasitosti jednotlivých kanálů (třeba levý tišší než pravý), tak tato celková změna hlasitosti změní všechny kanály proporčně správně (což je mimochodem před více než dvěma roky mnou nahlášený bug – opraveno v Plasmě 5.27.7).
Dialogy pro načtení/uložené nově obsahují nedávné soubory a nedávné adresáře. Dialog pro sloučení obsahu dvou adresářů nově uživatele informuje o sloučení, nikoli straší přepsáním souborů (změna míří do Frameworks 6.0).
Opravené chyby zahrnují například nepadání GwenView při otevírání .NEF RAWů či opravu výkonnostní chyby u Intel GPU při běhu Plasmy na Waylandu. Uzavřeno je celkem 68 chyb.
Mesa má kompletní softwarovou implementaci API Vulkan
Do projektu Lavapipe zamířila podpora Vulkan Descriptors (dík patří Konstantinu Seurerovi), poslední díl skládačky v podpoře API Vulkan. Kód je tak dostatečný, aby byl schopen rozběhat i nějaké Direct3D 12 hry skrze VKD3D-Proton, hlásí vývojář Mike Blumenkrantz z Valve, ale nemáme počítat s nijak rozumným výkonem této implementace Vulkanu běžící na CPU. Může se ale hodit na debugging či profilování kódu a jiné takové účely.
Phoronix dodává, že už teď toho do Mesa 23.2 míří poměrně dost zajímavého, takže se máme někdy na přelomu srpna a září na co těšit.
Další práce Intelu na podpoře Wi-Fi 7 v Linuxu 6.5
Nemálo další práce na podpoře Wi-Fi 7, tedy připravovaného Wi-Fi standardu též známého jako IEEE 802.11be, již je odvedena v rámci prací na budoucí verzi Linuxu 6.5. Intel pracuje primárně na svém ovladači IWLWIFI, a to na podpoře chystaných Wi-Fi čipů.
Mnoho práce bylo odvedeno na podpoře Wi-Fi 7 módu Multi-Link Operation (MLO), umožňujícím tomuto standardu přenášet data více frekvenčními pásma a kanály současně (podporován je současný přenos po 2,4 – 5 – 6GHz pásmech).
Dále Intel přidává podpoře pro segmented PNVM images / power tables a také Platform Antenna Gain (PPAG). Doplňme, že teoreticky může Wi-Fi 7 přenášet data rychlostí i více než 40 Gbit/s.
Ovladače pro Wi-Fi Qualcomm, Realtek
Dále tu máme Qualcomm, který vylepšuje svůj Wi-Fi ovladač ath11k pro 802.11ax o podporu Multiple Basic Service Set Identifier (MBSSID) a Enhanced MBSSID Advertisement (EMA) v režimu AP. Do tohoto ovladače také přibyla podpora režimu továrního testu.
Ovladač Realtek RTW89 zase přidává podporu U-NII-4 kanálů pro 6GHz pásmo, vylepšení pro RSSI u antény (indikátoru intenzity signálu) a dále v ovladači Realtek RTL8XXXU najdeme podporu režimu AP a USB-RX agregace pro novější USB čipsety.
Podporován je mnohý další hardware, ale většinu dalších novinek si schovejme pro další přehledový článek o jádru Linux 6.5, do kterého nyní míří spousta novinek.