Nechapem ten hate na electron. Vsak clovek cez to dokaze spravit aplikacie na vsetko bez nejakych problemov. Stale to este moze byt primarne nejaka web stranka, ktorej cast sa zabali electronom a vyuzije ako apka v mobile. S tym, ze sa tam pise normalny html kod ktory dnes vie robit vela ludi, takze na dizajn netreba zhanat externistov, co vedia kodit podla obrazkov v inych frameworkoch. Ozaj, neverili by ste, kolko CO2 sa mina napr na spehovanie v mobiloch a kompoch, na zobrazovanie reklem, alebo napr na windows aktualizacie..
Řekl bych, že u malých utilit je ten nepoměr mezi funkcionalitou a velikostí runtime prostě příliš nápadný. Ten runtime není ani sdílený (ani v RAM ani na disku), takže ve výsledku taková aplikace plýtvá všemi prostředky - diskem, RAM i procesorem. Podle mě se pro to ani moc dobře nevyvíjí, takže jediný bezesporný benefit je lepší dostupnost vývojářů a dále možnost sdílet kód mezi webem a aplikací. Pozitivní vliv na vývoj technologií vidím ještě v tom, že se webové technologie a desktopové technologie vzájemně ovlivňují a snad dokonvergují k nějakému rozumnému průniku.
Problém je v tom, že není podporovaný sdílený runtime a podle issues na gihubu to není priorita už roky. To znamená, že každá aplikace si s sebou vezme vlastní verzi těch samých binárek a js knihoven. Je potom jenom na tom jak věříš vývojáři té aplikace, že electron runtime a js knihovny updatuje. Pokud ne, tak kromě plýtvání diskem a RAM máš v počítači nejspíš i neopravené bezpečnostní chyby. Dostáváš se tak na úroveň windows, kde si každá aplikace instaluje všechny knihovny znovu často v historických verzích. Pokud se vyřeší zmíněné problémy, ať si pak píšou lidi HTML kód a věřím, že většina haterů zmizí.
16. 1. 2020, 22:26 editováno autorem komentáře