- USBView (systém/nástroje)
- Pscpug (systém/monitoring)
- Passmass (administrace)
- Moserial (desktop/komunikace)
- Etm (plánování)
- Blbinka (blbinka)
USBView
USBView je malý grafický nástroj, který zobrazuje topologii USB sběrnice včetně připojených zařízení. Jedná se o jednoúčelovku vhodnou například k debugování problému s USB zařízeními. K běhu budete potřebovat GTK+ minimálně ve verzi 2.x a pochopitelně podporu pro USB v kernelu.
www.kroah.com/linux-usb/, 1.1, GPL
Pscpug
Snad každý někdy sledoval vytížení svého procesoru, případně jader procesoru. Pokud chcete jít ještě hlouběji a sledovat, kolik procesorového času spotřebovávají jednotlivé aplikace, určitě se podívejte na pscpug. Dle zadaného PID sleduje proces a mapuje spotřebované zdroje. Bude vám fungovat na libovolném UNIXu a neklade požadavky na další závislosti. Napsaný je v jazyce C, kompletní zdrojový kód má cca 160 KB, z čehož skoro 130 je configure skript. A co vy? Používáte monitoring? Jaké data sbíráte a co sledujete? Jaké nástroje k tomu používáte? Nezapomeňte se o své zkušenosti podělit v diskusi pod článkem!
www.diablonet.net/~mercadal/projects/pscpug/, 0.3.5, BSD revised
Passmass
Passmass je nástroj k hromadné změně hesel, tedy na více strojích najednou. Napsaný je jako Expect skript, který se vás zeptá na staré a poté i nové heslo, přihlásí se na všechny vyjmenované systémy a heslo vám změní. Podporuje více způsobů připojení (například i dnes méně používaný rlogin či telnet), možnost určit program ke změně hesla a také timeout. Informace najdete také v manuálových stránkách na vašem systému. Passmass je totiž standardně distribuován zároveň s Expectem. Více informací naleznete na domovských stránkách projektu.
expect.nist.gov/doc/passmass.html, 5.43.0 (Expect), Public Domain
Moserial
Moserial je nový terminál pro komunikaci po sériové lince. GUI pro desktopové prostředí Gnome (GTK₊) je velice povedené a přehledné. Lze posílat libovolná data a to specifikovaná buď jako ASCII, či HEX. Podobně lze analyzovat přijatá data. Funkčností se podobá více debuggeru, než terminálu. S trochou nadsázky by se dalo říct, že je to jakýsi Wireshark pro sériovou komunikaci. Pochopitelně poskytuje možnosti nastavení přenosu, jako rychlost, paritu a další. Bonusem jsou úpravy barevného profilu. Více o komunikaci po sériovém portu jsme nedávno psali v článku Kontrola nad Linuxem přes sériový port.
live.gnome.org/moserial, 1.0, GPLv3
Etm
Etm je zkratkou pro Event and Task Management, tedy správa událostí a úkolů. Jako úložiště využívá obyčejný textový soubor s jednoduchou syntaxí. Výhodou je přenositelnost a možnost číst v libovolném editoru, a to i v telefonu či tabletu. K dispozici je také TUI založené na ncurses, které je o něco uživatelsky příjemnější a také díky barevnému zvýraznění přehlednější. Logika úkolů je založena na Getting Things Done (česky „Mít vše hotovo“) metodologii Davida Allena. Více informací o projektu, specifikaci formátu a příkladech použití najdete na domovských stránkách projektu.
www.duke.edu/~dgraham/ETM/, 135, GPL
Blbinka
Zdá se, že ve světě otevřeného softwaru se objevila nová distribuce – Microsoft Linux. Musím uznat, že je to velice kvalitní počtení. Doporučuji také projít odkazy v menu vlevo. Například „Justice Department“ vede na www.redhat.com.
Zajímavý blog zabývající se kvalitou uživatelů operačních systémů.