Softwarová sklizeň (20. 1. 2021)

20. 1. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na netradiční souborový systém, vyzkoušíme program pro práci s RAW soubory, řekneme si o editoru myšlenkových map a nakreslíme si pár náčrtů.

Supertag

Netradiční souborový systém napsaný v jazyce Rust. Na rozdíl od ostatních systémů, které se soustředí na soubory a složky tuto hierarchii odstranil a zaměřil se na štítky. Podle vyjádření tvůrců umožňuje nahlížet na vaše soubory ne jako na objekty uložené ve složkách, ale jako na objekty filtrované podle složek.

github.com/amoffat/supertag, 0.1.4

rawproc

Program pro práci s obrázky v RAW formátu. Nabízí širokou škálu možností úprav surových obrázků z kamer. Výstupy pak ukládá ve formátu TIFF s metadaty ve formátu EXIF. Jeho grafické uživatelské rozhraní je optimalizované pro desktop, do budoucna se ale plánuje jeho přizpůsobení i pro tablety.

github.com/butcherg/rawproc, 1.0.1

Mark Mind

Editor myšlenkových map a stromových struktur. Jak už název napovídá používá značkovací jazyk Markdown. Kromě tvorby a editace vlastních výtvorů nabízí také možnost importu a exportu jiných formátů.

github.com/MarkMindLtd/Mark-Mind, 1.1.8.1

Drawj2d

Kreslící nástroj naspaný v Javě pro tvorbu 2D vektorové grafiky. Tvorba vektorů se provádí pomocí příkazů a souřadnic, kde hodnoty se zadávají v milimetrech. Nejedná se však o CAD, byť k němu má docela blízko. Výsledné nákresy se dají exportovat do řady různých formátů.

bitcoin_skoleni

drawj2d.sourceforge.io, 1.2.1

Blbinka

Už jste si někdy zablokovali účet opakovaným zadáním špatného hesla? Buďte si jistí, že ve srovnání s tímto případem o nic nešlo.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.