- Npk (balíčkování)
- Klish (framework)
- LinuxTimon (minidistribuce)
- Mireka (mail server)
- Blbinka (blbinka)
Npk
Npk je jednoduchý souborový formát vhodný pro balíčkování. Ale také sada nástrojů a knihovna pro práci s ním. K dispozici jsou bindingy pro různé jazyky a platformy. Formát podporuje kompresi (zlib) a šifrování. Mezi podporovanými platformami nechybí ani ty mobilní – konkrétně IOS a Android. Npk není žádná žhavá novinka – naopak, na domovské stránce projektu najdete pár zajímavých referencí na produkty a jiné projekty, které již Npk používají. Dokumentace toho, co je „pod kapotou“, není zrovna moc, na druhou stranu uživatelská dokumentace je poctivá a začít pracovat s Npk je otázkou pár minut.
code.google.com/p/npk/, r152, MIT/X
Klish
Klish je framework pro implementaci CLI prostředí z CISCO směrovačů do klasického UNIXového světa. V podstatě jde o tři binárky – clish
(konfigurační nástroj), konfd
(démon udržující nastavení) a konf
(nástroj pro komunikaci s konfd démonem z shellu). Chování je popsáno v XML souborech, celý systém je tedy jednoduše rozšiřitelný a udržovatelný. Celkově se jedná o zajímavý projekt, zvlášť pro ty, co by si chtěli práci na CISCU vyzkoušet, ale žádné kolem sebe nemají.
code.google.com/p/klish/, 1.5.2, BSD Revised
LinuxTimon
LinuxTimon (anglická verze, Google Translate) je minimalistická Linuxová distribuce, která vejde i na prehistorické flash disky – má jen 18 MB. Jediné, co obsahuje krom nástrojů nutných pro minimální boot, jsou klienti pro XDMCD, Windows Terminal Server, sériovou linku a Telnet. Pokud hledáte základ pro tenkého klienta, který poběží i na velice obstarožním hardwaru s minimálními nároky na hardware, určitě na LinuxTimon koukněte.
www.linuxtimon.com.ar/v2/, 4.1, GPLv3
Mireka
Mireka je kompletní e-mailový server napsaný v Javě. Zvládá jak přijímat poštu (SMTP) a doručovat, tak fungovat jako SMTP proxy. Součástí je také POP3 modul, bohužel ale chybí IMAP. Poštu umí filtrovat dle blacklistů (DNSBL, SPF), podporuje TLS, umí logovat a generovat statistiky. Konfiguruje se pomocí XML souborů, zda je to výhoda či nevýhoda nechám na preferencích čtenáře. Hlavní výhodou je možnost jednoduchého doplnění vlastních filtrů, pochopitelně za předpokladů, že jste o Javě alespoň slyšeli. Mireka není úplně cílena jako korporátní řešení, jako SMTP proxy ale nabízí zajímavé možnosti, které jsou u Sendmailu či Postfixu komplikovanější.
code.google.com/p/mireka/, 3.1, Apache 2.0