Hamster
Projekt Hamster je měřič času, tentokrát pro prostředí gnome, a to přímo v podobě appletu na panel. Disponuje klasickými funkcemi, jaké lze očekávat od kalendáře (úkolovníku), je ovšem maličko netradiční, a sice v tom, že po nějaké době lze z Hamsteru dostat statistiky a tak přehledně vidět, kolik času u čeho trávíme. Dovedl bych si Hamster představit jako plánovač pro tréninky. Pokud trávíte čas nějakým tréninkem či jinou pravidelnější činností, stojí program za vyzkoušení. Hamster má specifičtější využití.
projecthamster.wordpress.com/about/, 2.28, GPL
Logisim
Další z programů je Logisim, lze ho využít pro simulace logických obvodů. Prvků k použití je poměrně hodně, takže nebude problém nasimulovat i složitější obvody. Simulace probíhají živě, vidíme tedy hned, jak se obvod chová vzhledem k našim podnětům. Navíc jsou cesty citlivé na logickou jedničku, tzn. pokud je v dané cestě napětí, cesta se zeleně rozsvítí. Logisim je ideální nástroj pro začínající v tomto oboru. Než si hrát například na nepájivém poli, což je mimo jiné nákladné, není nic jednoduššího než to nasimulovat právě v Logisim. Má jednoduché rozhraní a není nic těžkého se ho naučit používat. Jedna z možností je také využít ho jako editor logických schémat, umí obvody exportovat do GIF. Program disponuje širokou nápovědou, bohužel jsem nenarazil na český překlad.
Celý projekt je napsán v Javě, není proto problém ho pustit na kterékoli platformě podporující javu.
ozark.hendrix.edu/~burch/logisim/, 2.3.3, GPL
Password Gorilla
Password Gorilla je multiplatformní manažer hesel. Dnes se již bohužel dále nevyvíjí. Pokud máte hodně hesel, nechcete si je všechny pamatovat a přitom je uchovat na bezpečném místě, Password Gorilla vám bude nápomocna. Hesla budou zakódována pod jedním hlavním heslem. Lze je řadit do skupin a přiřazovat jim adresy. Disponuje také jednoduchým generátorem hesel. Primárně je určena pro uschování údajů k přihlášení na nějakou webovou adresu, lze ji ovšem použít k uchování jakéhokoli hesla. Samozřejmostí je možnost hesla exportovat do souboru, je tedy možno hesla zálohovat
www.fpx.de/fp/Software/Gorilla/, 1.4, GPL
PyTyle
PyTyle je nástroj pro pokročilou správu oken, tedy rozčlenění pracovních oken do prostoru plochy. Pracuje s nejrůznějšími manažery oken (Openbox, Fluxbox, PekWM, Compiz, KWin). Jedná se o konzolovou záležitost, takže doporučuji spíše pokročilejším uživatelům. Je plně konfigurovatelný a v průběhu práce se dá aktivovat/deaktivovat. V zapnutém módu se ovládá pomocí klávesových zkratek. Program se inspiruje XMonad. Mimo jiné podporuje správu pro více monitorů jako je Xinerama a TwinView. Ocenitelnou vlastností je také možnost aktivace PyTyle pro jednotlivé virtuální plochy zvlášť, popřípadě pro jednotlivé okna/aplikace zvlášť. Protože se jedná o projekt s rozsáhlými možnostmi nastavení, je k dispozici podrobná wiki stránka.
pytyle.com/wiki/Main_Page, 0.7.4, GPL
Blbinka
Víte, kdy vaši přátelé na twitteru spí?