Softwarová sklizeň (24. 4. 2024): webové stránky moderně, multiplatformně a vektorově

24. 4. 2024
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnes si představíme nástroj pro tvorbu webových stránek, zjistíme si vlastnosti rezistorů podle barevného kódu, přehrajeme si videa z YouTube v prostředí KDE Plasma a vyzkoušíme si správce pro Elgato Stream Deck.

Penpot

Multiplatformní nástroj pro tvorbu webových stránek, který se snaží vyplnit mezeru mezi designéry a vývojáři. Původně vznikl v reakci na snahu firmy Adobe koupit návrhářský nástroj Figma, k čemuž ale nakonec nedošlo.

Většina ovládacích prvků je tedy převzata právě z Figmy. Hlavní předností aplikace Penpot je použití SVG jako nativního formátu pro grafiku.

penpot.app, 2.0

Color Code

Desktopová aplikace, která převádí barevné kódy na rezistorech na hodnotu jejich odporu. Je kompletně napsaná v jazyce Python s použitím grafických knihoven GTK4.

Způsob interakce s ní je poměrně přímočarý. Ze čtyř rozevíracích nabídek vyberete konkrétní barvy (první číslici, druhou číslici, násobitel a hodnoty tolerance) a aplikace jednoduše zobrazí výsledky.

github.com/oyajun/color-code, 0.1.1

PlasmaTube

Přehrávač videa z YouTube navržený speciálně pro pracovní prostředí KDE Plasma. PlasmaTube, původně nazvaný Kirigami, je svobodný přehrávač videa YouTube založený na libmpv, QtMultimedia a youtube-dl. Aplikace umožňuje přehrávat a sledovat videa a hudbu z YouTube přímo na ploše telefonu nebo počítače.

apps.kde.org/cs/plasmatube, 24.02.2

StreamController

Neoficiální správce pro Elgato Stream Deck s rozhraním GTK4. Aplikace umožňuje uživatelům spouštět více příkazů a také míchat hlasitost různých aplikací. Kromě to se může pochlubit možností odesílat síťové požadavky, podporou Waylandu, podporou klávesových zkratek, možností ovládat hudbu a ovládat OBS Studio nebo podporou zásuvných modulů.

bitcoin_skoleni

github.com/StreamController/Stre­amController, 1.4.11

Blbinka

Občas dokáže člověka překvapit, k čemu všemu může sloužit otevřená licence.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.