- Nodau (poznámkovač)
- BurnCDDA (vypalovací software)
- PyX (PostScript / PDF generátor)
- Raps2 (bezpečnost)
- Blbinka (blbinka)
Nodau
Nodau je jednoduchý konzolový poznámkovač. Umožňuje „pouze“ poznámky přidávat, editovat a vyhledávat. Díky malému počtu funkcí je velice lehké se s ním naučit pracovat (i když osobně si „intuitivní“ představuji jinak), pomůže k tomu i manuálová stránka. Projekt je na síti již zhruba rok, nečekal bych tedy, že se vývoj pohrne nějak kupředu. Rozhodnete-li upravit si Nodau více k obrazu svému, budete potřebovat znalosti jazyka C, rozhraní NCurses. Data jsou uložena v SQLite databázi.
sandbox.ltmnet.com/nodau, 0.2.2
BurnCDDA
Spousta lidí již klasická CD odepsala, ale vypadá to, že se s nimi budeme ještě chvíli setkávat – hlavně ve formě klasických hudebních nosičů. A BurnCDDA se vám může hodit k jejich vypalování. Jedná se o TUI aplikaci, která je vlastně jenom rozhraní k nástrojům jako cdrdao, cdrecord, flac, mplayer a pár dalších. Umí např. kopírovat CD, vypálit Audio-CD z MP3 alba a provádět drobné úpravy s hudebními soubory. Výhodou je omezený počet funkcí, návodnost a textové rozhraní – tedy pokud máte rádi v podstatě jednoúčelové aplikace bez grafiky.
burncdda.sourceforge.net/screenshots.html, 1.8.3, GPL
PyX
Pyx je knihovna pro jazyk Python usnadňující vykreslování postscriptových objektů s TeX/LaTeX rozhraním. Součástí knihovny jsou i vyšší funkce pro vykreslování 2D a 3D objektů. K mému překvapení stačí pouze pár řádek kódu v Pythonu – koukněte například na tyto ukázky. Na domovském webu je k nalezení také cca 80 stránkový uživatelský manuál. Byť grafům chybí „wow factor“, PyX vše vynahrazuje vyzrálostí, jednoduchostí a také dokumentací. A co vy? Jaké nástroje používáte pro vykreslování grafů a obecně 3D objektů? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem!
pyx.sourceforge.net, 0.11.1, GPL
Raps2
Raps2 je jednoduchý správce hesel s konzolovým rozhraním. Předpokládám, že vás nepřekvapí, že umí hesla ukládat (jméno, heslo, metadata) a mazat. Čím se liší je úložiště – pro každý účet používá samostatný soubor, což v kombinaci s verzovacím systémem nabízí historii změn. Pro upřesnění – verzovací systém si musíte nastavit sami. Otázka zní, zda jsou historická hesla a changelog vlastně potřeba. Ale zpět k tématu – data jsou šifrována pomocí algoritmu Eksblowfish („expensive key schedule Blowfish“). Uživatel si díky tomu může zvolit odolnost vůči útoku hrubou silou. Jinými slovy – šifrování není silnější, ale je pomalejší. Implementační jazyk je zde Perl.
derf.homelinux.org/projects/App-Raps2/, 0.3, WTFPL
Blbinka
Co se stane, když vypadne firewall.