Softwarová sklizeň (26. 10. 2022): hudební přehrávač s podporou YouTube a Spotify

26. 10. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme stylový hudební přehrávač, vyzkoušíme editor JavaScriptu, bezztrátově si zoptimalizujeme obrázky a porovnáme si několik verzí videa.

Moosync

Stylový multiplatformní hudební přehrávač, který umí přehrávat jak hudební soubory uložené na lokálním disku, tak skladby ze služeb YouTube a Spotify. Kromě toho zvládá i práci se službou LastFm. Má moderní uživatelské rozhraní s velkými tlačítky a ovládacími prvky dbajícími na estetiku. Samozřejmostí je i možnost vybrat si téma vzhledu.

moosync.app, 5.1.0

CKEditor 5

Otevřený WYSIWYG editor kódu v jazyce JavaScript, který má jak bezplatnou verzi, tak placenou s přidanými funkcemi. Má funkci drag and drop, nabízí možnost vkládání textů z Wordu nebo Google Docs při zachování formátování, má podporu pro HTML a Markdown a nabízí i možnost automatického ukládání. Placená verze pak umí spolupráci v reálném času, opravu gramatických chyb nebo historii revizí.

github.com/ckeditor/ckeditor5, 35.2.1

YOGA Image Optimizer

Nástroj pro konverzi a optimalizaci obrázkových souborů. Jedná se o grafickou nadstavbu pro Yoga Image, který běží v prostředí příkazové řádky. Díky němu si můžete pohodlně zmenšovat a optimalizovat obrázky ve formátech JPEG, PNG a WebP bez ztráty kvality. Díky automatické optimalizaci lze podle tvůrců dosáhnout snížení velikosti soubor a tím i úspory místa na disku od 20 do 35 %.

yoga.flozz.org, 1.2.0

Identity

Při úpravách obrázků nebo videí je dobré mít pro srovnání verzi před úpravou a po úpravě. Většina pokročilých editorů tuto funkci má, problém ale nastává, pokud těch verzí existuje tři a více. A právě k tomu slouží nástroj Identity. Jednoduše si otevřete několik verzí videa nebo obrázku a pak mezi nimi přepínáte pomocí klávesnice. Kromě prohlížení umí i zvětšit určitou oblast pro lepší porovnání.

bitcoin_skoleni

gitlab.gnome.org/YaLTeR/identity, 0.4.0

Blbinka

Říká se, že obrázek dá za tisíc slov. V dnešní době by se to dalo parafrázovat, že zábavné video je lepší než pocákat obraz rajskou omáčkou.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.