Jsem zvědav, jestli se ajťáci někdy konečně odpoutají od nesmyslného Mbps, kbps a začnou to někdy používat správně s lomítkem. I když často člověk ani neví, jestli jsou použity dekadické nebo binární násobky, tak řešit to lomítko je asi druhořadé.
Typuju že ještě kolonizační lodě k Alfa Centauri budou tenhle historický nános používat.
Proc by bylo lomitko spatne? Lomitko je naprosto v poradku. Je to napriklad i v definici SI:
"The International System of Units, the SI, is the system of units in which
... the speed of light in vacuum, c, is 299 792 458 m/s,..."
https://www.bipm.org/en/publications/si-brochure
Mozna to je narazka na problem kdyz je pod lomitkem vice velicin, na to lidi zapominaji. Treba tepelna vodivost je waty na metr-kelvin, tedy W·m−1·K−1. Tady by psat W/mK delalo zmatek, takze bud s -1, nebo se zavorkou W/(mK).
Neni to spatne, pitomost je naopak SI ... B neni 10, ale 8, je to binarni jednotka. Tudiz i vsechny nasobky jsou logicky binarni, ne desitkovy.
kB je 1024 od ty doby, co nekdo rek ze byte bude 8. Jednoduse proto, ze to je 2^10, stejne jako MB je 2^20 ... atd.
Pocitat bajty na nasobky deseti je naprosta pitomost.
Proč zrovna 210? Proč ne třeba 23? A co je to vůbec „binární jednotka“? Jednotky v sobě přece nenesou informaci o použité číselné soustavě, nic vám nebrání psát třeba 0x0A kilometrů. Navíc pokud B je 8, tak by to nebyla binární jednotka, ale oktalová. Takže s vaší logikou by se měly používat oktalové jednotky, takže by to nebylo žádných 210, ale 83+1/3, a to je fakt super jednotka.
kB jako 1024 bajtů se dá obhajovat tím, že to kdysi dávno usnadnilo prvním počítačům počítání, a že je to tradice. Ale tím vaším způsobem to rozhodně neobhájíte, protože tak by se daly obhájit různé násobky, ale zrovna 1024 v žádném případě. Těch 1024 je to proto, že je to mocnina dvou, je to blízko 1000 a jako bonus je to 210, přičemž 10 je v desítkové soustavě hezké číslo.
Predtim nez jsi tu zacal tvrdit ze to neni spatne a pitomost je SI, jsi mohl stravit alespon 20 sekund na wikipedii, kde to je vysvetlene.
Vice nez 100 let se "k" pouziva ve vyznamu 1000x, je to definovane v mnoha dokumentech, a pak prijde nekdo kdo to pouzije ve vyznamu 1024x. No a rekni znova, co ti prijde logicke. Pouzit pro to novou znacku "ki" nebo pouzivat jednu znacku pro dva ruzne vyznamy, podle toho v jakem oboru se pohybujes?
Vubec nejlepsi bylo obdobi cca WIn95/98, kdy OS pouzival 1024x, ale vyrobci disku 1000x, Mistama byla skoro magie zjistit jak velky ten disk vlastne je :)
Tak sup, bezte to honem opravit na wikipedii... :-)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bit_za_sekundu
To samozrejme neni, ale zrovnatak se toto oznaceni jednotky pouziva v akademicke sfere, kde jinak na presnem oznaceni se dost baziruje, ze? Ono zrovna bps je proste akceptovana zkratka, co se pouziva i v RFC. Asi byste mel tedy vyrazit na plenum IETF a vysvetlit tam panum a damam, jaci tam jsou blbci, kdyz to tam schvaluji jako soucast normotvornych dokumentu ;-)
Takže jste prostě proti, a je vám jedno, jestli argumentujete Wikipedií nebo akademickou sférou. Tak si zkuste ještě jednou přečíst původní komentář, a všimněte si, že se tam nepíše nic o blbcích.
Ve volném čase pak můžete dumat nad následujícím: racionální argumenty říkají, že imperiální systém jednotek používaný v USA je nešťastný a z dlouhodobého hlediska by bylo lepší v USA přejít na metrický systém. Na tom se shodne většina lidí, kteří k této debatě mají nějaké racionální argumenty. Z toho ale neplyne, že každý, kdo v USA použije imperiální systém, je blbec. A pak si to převeďte na předcházející případ.
Zrovna pripad "bps" je ale jev, ktery je bezny i v obecnem jazyce. Proste se vseobecne akceptuje i podle rigidnich pravidel ne zcela spravny tvar. A problem s tim ma mozna par chronickych kverulantu... jinak vlastne nikdo. Obsahu rozumi asi vsichni.
Imperialni jednotky nepouziva jen USA. Navic v namornictvi a letectvi se imperialni jednotky pouzivaji i u nas, protoze tak se v danem oboru proste celosvetove dohodli. Jasne, muzete zkusit curat proti vetru, ale vysledek asi nechcete zazit na vlastni kuzi ;-)
Jak pisu vyse, cca v obdobi Win95/98 nebo tak nejak OS a vyrobci disku uvadeli rozdilne velikosti harddisku a pouzivali stejne jendotky "kB, MB". Tehdy s tim mel problem kdejaky jouda co si koupil novy harddisk. To jen ty mas pocit ze to je detail a nikdo s tim problem nema. Ale ze kolem toho vznikly nezavisle 2 standardy naznacuje ze to problem byl docela vyznamny.
Takze to tvoje stourani a vyrazy o blbcich sis mohl odpustit, a radeji si neco o tom precist.
Ze si kdejaky jouda o sobe myslel, ze je zkusenej ajtak, protoze prece zvladne odklikat instalaci Win95/98 potom, co se sroubovakem v ruce vymenil ten harddisk me fakt netrapi :-) Mel si to lip nastudovat.
Navic zapis ve forme "bps" nijak matouci v porovnani s "b/s". Ono je to jen zkratka z bits per second, ze? Ono i proto zrovna tohle zily trha jen malokomu... ;-)
By me zajimalo kde to hypoteticky jouda mel nastudovat, kdyz ty dve normy jeste nebyly a SI jasne rikala ze "k" je 1000x, a "p" je "pico". Zdrojak windowsu volne dostupny nebyl.
Je to matouci. Fakt by sis o tom mohl aspon trosilinku neco precist. Matouci je to v tom, ze kdyz se prevezmou dily a nasobky SI jen castecne, tak to opet dela bordel. Si predstav, ze treba u nove technologie spojeni je potreba napsat cas a rychlost prenosu v jedne vete. Takze veta bude: "doba mezi signaly je 200 ps, rychlost prenosu dat je 1000 kbps."
Vnimas ten rozdil "p" jako dlouho zazitou a definovanou predponu "pico", a vzapeti "p" jako "per"?
Z tvych prispevku je videt ze mas neskutecne omezene videni - ty pouzivas jen G, M, k a mas pocit ze to musi staci vsem.
Pises o trhani zil, ale mam pocit ze prave tobe naprosto trha zily, ze oznacuju pojem "kbps" jako historicky nanos, a proste ti neda a musis tady obhajovat nesmysly, dokonce i takove co tu nikdo netvrdil.
Vas zivot musi byt neskutecne utrpeni :-) Ale neda mi to se nezeptat - odkdy se predpony SI lisou doprostred, ze vas to tak mate? ;-) Pokud je "p" nekde ve prostred, fakt to nebude pico...
A ta hruza, ze se "p" pouziva jako zkratka dalsich :D Jednou je to pence, jindy per... nekdy dokonce post... v hudbe prozmenu piano ;-) Snad vam nevybuchla hlavicka... :-)
Muj zivot utrpeni? Nechapu proc. Naopak tvuj zivot musi byt hruza, soustavne placat o necem cemu nerozumis a odmitas si nacist i jednu kratkou wiki stranku.
kbps == kilobit picosekunda. Spravne by tam mela byt tecka, ale ta se casto nepise. Podobne jako treba W = Js (pro jistotu pokud to neznate: watt rovna se joul krat sekunda).
Proc pises nesmyslne o pencich, kdyz pence nejsou SI. Me jde o to michani SI a ne-SI pouziti v ramci jednoho jedineho vyrazu.
Ale tak vlastne bylo zajimave sledovat jak ze sebe delas trotla za kazdou cenu a snazis se zesmesnovat, pritom sam ukazujes jak maly mas prehled mimo svuj omezeny obor.
Kilobitpicosekunda je nesmyslna slozenina, kterou jste si vymyslel vy, jen abyste nejak a naprosto zcestne obhajoval sve blaboleni. Kdyz uz odkazujete na wiki, tak si ji aspon sam prectete poradne, ono se tam mj. doctete, ze predpony se takto nekombinuji, vy "experte" na SI ;-)
Danny: " ze predpony se takto nekombinuji, " - opet, ze sebe delas hloupeho. Predpony a dily se nekombinuji pro jednu jednotku. Tedy dle tebou odkazovane wiki:
"Předpony se nemohou kombinovat, například „10−9 metru“ musí být zapsáno „1 nm“, nikoli „1 mµm“"
Jenze kb/s jsou dve jednotky - bity a sekundy. A kazda jednotka muze mit vlastni predponu anebo dil. Klidne Mb/ns - megabit za nanosekundu. Vhodnejsi by mohlo byt Pb/s, petabit za sekundu, ale spatne to neni.
Uz se prosimte neztrapnuj.
Jenze ta jednotka ma jasnou definici, oznacuje pocet bitu se prenese za jednu sekundu. V pripade, ze by bylo cislo velke pouzivame predpony pred bit... kilo, mega, giga, tera... a jeste dlouho potrva, nez se prakticky propracujete ke quetta.
Trapny jste vy s tim svym paskvilem ;-) Kilobitpicosekunda je nesmysl, ktery se poprvy objevil v diskuzi tady.
Ta jednotka je definovana kde presne? Wiki neni definice, to urcite vis.
Co ja vim, tak ta jednotka je zminena treba v ISO 80000 (IEC 80000), -13, a tam je lomitko. Zadny kbps, ale kb/s, pripadne kibit/s.
Proc je to nesmysl jsi ale porad nenapsal. Teda nenapsal jsi nic co bych ti vzapeti nevyvratil, a to jen proto ze jsi lenivy si precist i ty zdroje co tu sam strkas, natoz zdroje co jsem tu strcil ja.
Danny: "Pokud mate nutkavou potrebu zpochybnovat definici jednotky"
Ja definici z ISO 80000 nezpochybnuji. Spis mam pocit ze ji zpochybnujes ty.
Ja jen tvrdim, ze Wikipedie neni definice.
To ze spousta lidi neco pouziva mimo definici je jen "uzus", nebo "praxe".
Me mozna hrablo, ale ty neumis cist a logika ti taky moc nerika.
No obecne neimplikuje. A? Je snad neco co jsem napsal spatne nebo co? Tak znova - ja nepopiram co se realne pouziva obyvatelstvem. Ja jsem jen zvedavy, jestli se toho historickeho nanosu zbavime. Ve spouste oblasti se to podarilo, a funguje se podle standardu, a tak nejak doufam ze casem to bude treba i v tomhle vyrazivu.
Mam pocit ze si myslis ze chci opravit cely svet nebo co. Tak naivni nejsem.
Tak naivni jste prave s tim ocekavanim, ze se toho nekdy zbavite :-) Prave protoze to je zakorenene mj. ve spouste RFC... od archaickych az po ty vcelku nova, pouzivaji to vendori sitoveho HW ve svych specifikacich, akademici ve svych vedeckych vystupech atd. Proste se to vzilo tak moc, ze se vseobecne akceptuji oba zapisy. Ale na Godota klidne cekat muzete, treba prave vy se dockate ;-)
Naivní je vaše představa, že k takové změně nikdy v historii nedošlo. Naopak docházelo k daleko větším změnám podobného rázu. Např. to, že celá kontinentální Evropa používá metrický systém, tak není odjakživa, používaly se různé systémy – a změnilo se to. V ČR se na silnicích jezdilo vlevo, teď se jezdí vpravo. Přestávala se používat „vteřina“ jako jednotka času (i v obecné češtině), nebýt pádu komunismu, se kterým byla tahle změna v hlavách lidí spojená (částečně oprávněně), pravděpodobně by to používání „vteřiny“ pro čas postupně úplně zaniklo. Neboli byla spousta podobných věcí, které byly vžité daleko víc, nebo jejichž změna byla náročnější – a přesto se to změnilo. Takže to, že se to používá, neznamená, že se to nezmění.
Navíc zrovna RFC jsou ten nejméně podstatný argument, protože to, že odborná komunita používá jinou terminologii, než laická veřejnost, je naprosto běžná záležitost. Kdyby si nějaký fyzik šel do masny koupit šunku o hmotnosti 200 gramů, nemuselo by to dopadnout dobře. Ale když řekne, ať mu té šunky naváží dvacet deka, nikdo ani nemusí poznat, že je to fyzik.
Su obory kde to zmysel ma, a obory kde je to holy nezmysel. Ved skuste byt inovator napriklad v ucto a poslite danove nie v korunach za rok ale v mikrokorunach za sekundu...
Ked uz ratate tie skody, predstavte si ze nakupite disky do raidu, ktore maju na stitku rovnaku kapacitu ale ejha v mirore akosi nefunguju. Co s nimi? Vseobecne matfyzak v IT (az na par ojedinelych vynimiek) je na facku nohou...