- SchemaSpy (vývoj/databáze)
- SchemaSpyGUI (vývoj/databáze)
- TCPJunk (sítě)
- Wmlenovo (dock applet)
- Femto (web)
- Blbinka (blbinka)
SchemaSpy
Stává se vám občas, že dostanete na starost projekt se složitou a hlavně špatně dokumentovanou databázovou strukturou? Pokud ano, víte asi, jak dlouho trvá se zorientovat. Nedávno se mi pod ruce dostal právě takový projekt. Naštěstí jsem ve světě svobodného softwaru našel zajímavého pomocníka – SchemaSpy. Jedná se o nástroj, který umí databázové schéma zobrazit jako ERD diagram. A to není vše – jednoduchý přehled constraintů, tabulek či XML export dělá z SchemaSpy velice užitečný nástroj. O tom jak vše vypadá v praxi, se můžete přesvědčit na ukázkovém příkladu.
Samotný nástroj je napsaný v Javě, budete potřebovat minimálně verzi 5. Jediný příkaz vygeneruje celý strom HTML souborů. Jen dodám, že mezi podporovanými databázemi nechybí samozřejmě ani PostgreSQL či MySQL. Kompletní seznam společně s přehledným manuálem naleznete na domovské stránce projektu. Na závěr otázka do diskuse – jaké nástroje používáte k modelování složitých databázových struktur vy? Jsou nástroje ze světa otevřeného softwaru dostatečné, či sáhnete po komerčních produktech?
schemaspy.sourceforge.net, 4.1.1, LGPL
SchemaSpyGUI
Jak už název prozradil, SchemaSpyGUI je frontend pro SchemaSpy. Umožní „naklikat“ volby místo jejich výpisu jako poziční parametry. V GUI najdete všechno, co umí SchemaSpy. Opět budete potřebovat JRE, a to minimálně ve verzi 5.
schemaspygui.sourceforge.net/, 0.99, LGPL
TCPJunk
TCPJunk je nástroj vhodný k ladění či testování síťových služeb. V přehledném GUI lze nadefinovat co se má odeslat a rovnou vidíte i odpověď. Výhodou TCPJunk je, že se umí chovat jako klient, ale i jako server. Podporuje SSL, volitelný timeout a také skriptování respektive definici sezení (chování) do XML souboru. Napsaný je v jazyce C. Aby vše fungovalo, jak má, budete potřebovat GTK+ 2 Toolkit a OpenSSL.
code.google.com/p/tcpjunk/, 2.647, GPLv2
Wmlenovo
Wmlenovo je jednoduchý dockovatelný applet pro majitele notebooků značky IBM/Lenovo. Zobrazuje informace o baterii, teplotu procesoru, GPU a základní desky a rychlost otáček ventilátoru. Založen je na appletu wmbatteries a využívá informací poskytovaných ACPI, konkrétně modulu thinkpad_acpi.
Pokud byste se rozhodli wmlenovo vylepšit, mám pro vás pár míst s zajímavými informacemi – například www.thinkwiki.org s informacemi o tepelných senzorech a větrácích. Velice pěkné howto také najdete v souboru ibm-acpi.txt v GIT stromě thinkpad_acpi, například jak zapnout funkce zatím označené jako „experimental“.
dockapps.org/file.php/id/347, 0.1.2, GPLv2
Femto
Femto je malá nástěnka. Jak to u nástěnky bývá, lze „připíchnout“ či odstranit menší položku s textem. Určená je k běhu jako CGI, nepotřebuje žádné knihovny, žádnou databázi ani složitou instalaci. Jediné, co musíte udělat, je nakopírovat 4 kB soubor do adresáře webového serveru s CGI skripty. Nakonec jen poznámka, že Femto je napsané v Ruby a HTML. S bílými znaky se ve zdrojovém kódu šetřilo, budete-li chtít kouknout na kód, bude se vám hodit editor se zalamováním.
www.skamphausen.de/cgi-bin/ska/Femto, 1.3, GPL
Blbinka
Víte, co přesně znamenají výjimky v Javě?