Názor k článku Softwarová sklizeň (5. 12. 2012) od Mir a B. - Znakovka je hodne regionalni. V CR existuje nekolik...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 12. 2012 13:18

    Mir a B. (neregistrovaný)

    Znakovka je hodne regionalni. V CR existuje nekolik druhu:

    1) Cesky znakovy jazyk (CZJ)-- ten se vyvinul mezi neslysicimi a ma vlastni gramatiku a vyrazove prostredky. Tj. napr. 'Vcera jsem byl v kine.' se znakuje znaky 'ja - vcera -kino', v kontextu pak napr. 'vcera kino'.
    2) Znakovana cestina -- ta se moc nepouziva, v podstate se vymyslel znak pro kazde ceske slovo a ceska veta se tak znakuje temer doslova.
    3) Mezinarodni znakovy system -- neni moc rozsireny, ale existuje. Asi jako esperanto.

    A protoze neslysici tvori (lokalni) komunity, hodne znaku je regionalnich -- vzdycky nekdo musel vyvinout znak pro nova slova a ten se zacal pouzivat. Napriklad znaku pro slovo 'gulas' existuje nejmene pet. Tzn., ze neslysici z Prahy si s Moravakem sice popovida, ale je to asi jako Cech a Moravak -- nektera slova jsou stejna, nektera jina, ale vetsinou se domluvi.

    Vetsi problem je mezi Cechem a cizincem. Cech a Moravak mohou slovo vyhlaskovat (existuje jednorucni a obourucni prstova abeceda). Pri komunikaci s cizinci pak nastupuje intuice a vysvetlovani. Schopnost domluvit se potom znacne zavisi na zkusenostech obou stran.

    Pro vyuku CZJ, ktery neslysici opravdu pouzivaji, doporucuji napr.: http://bio.felk.cvut.cz/czj/ (Android, ale datova CD lze, myslim, rozjet ve Wine)

    Pouziva znaky, ktere maji v CR historii a prosly 'schvalenim' lektoru CZJ. Existuji i online portaly, kde mohou neslysici pridavat vlastni znaky (videa), ale problem je, ze (zejmena) mladi lide nemaji takovou 'znakovou' zasobu a casto si znaky vymysleji -- napriklad namisto 'cerven' (cervena + jahody) pouze zavrti pismenkem 'c', coz muze znamenat mnoho.