Pondělí 5. 11.
Problematika diskových video rekordérů čeří hladinu už delší dobu – vysílací společnosti se bouří zejména proto, že tato zařízení obvykle umí při nahrávání vystřihávat reklamy. Nechme spory stranou a podívejme se teď na projekt Video Disk Recorder, s jehož pomocí si můžete diskový rekordér postavit relativně snadno sami. Základem systému je v tomto případě linuxový počítač s kartou DVB-S umožňující příjem satelitních televizních stanic. Dodatečný software se pak postará o ukládání záznamu do MPEG2 streamu, případně o výstup nahrávky do televizního přijímače, a také o implementaci ovládání systému pomocí on-screen menu. Jako třešnička na dortu je zde podpora přehrávání DVD – zajímavé, co říkáte?
Antiword je utilita schopná konvertovat formát M$ Word DOC na čistý text nebo PostScript se zachováním formátování. Podle ohlasů v konferenci funguje prý velmi dobře.
GKrellM je dle mého názoru program, který se dokázal velmi přesně trefit do vkusu uživatelů – svědčí o tom jeho značná popularita a také vznik stále nových skinů a pluginů. Šikovným zásuvným modulem je i GKrellMLaunch, který slouží k přidávání tlačítek pro rychlé spouštění aplikací. Musím říct, že je docela zajímavé, jak na mém desktopu GKrellM přebírá stále více funkcí od dokovatelných aplikací pro Window Maker :)
Neděle 4. 11.
GnoClip je jednoduchý nástroj pro přepínání pracovních ploch v prostředí GNOME. To, co jej odlišuje od podobných programů, je zejména jeho podobnost s Clipem z Window Makeru, takže jej uvítají zejména ti, kdo z libovolného důvodu přecházejí mezi těmito prostředími.
Pod poněkud matoucím názvem SCMxx se ukrývá konzolový program pro práci s mobilními telefony Siemens – záhadná písmena v názvu značí lowendové ©, manažerské (S) a outdoorové modely a xx pak naznačuje, že se program neomezuje na jednu řadu (25, 35, …). S jeho pomocí můžete odesílat/přijímat/odstraňovat loga operátora, vyzváněcí melodie, záznamy v kalendáři a odesílat/přijímat položky adresáře či SMS zprávy.
Zajímavý vysokoúrovňový interpretovaný jazyk se rodí pod názvem elastiC. Mezi jeho hlavní přednosti patří „céčková“ syntaxe, rychlý garbage collector, podpora OOP a funkcionálního programování, rozšiřitelnost přes C API a možnost kompilace do přenositelného bajtového kódu. Možnosti, které nabízí jsou tedy rozhodně zajímavé, i když nutno podotknout, že působí trošku roztříštěně. Není divu, když autor přiznává nemalou inspiraci v C, SmallTalku, Scheme a Pythonu :)
Sobota 3. 11.
Opět tu máme jednu odbočku od softwaru, i když jenom do nepříliš vzdálených končin. efont-unicode-bdf je kolekce unicodových fontů v bitmapovém formátu BDF získaná z všemožných zdrojů. Důležité ale je, že původ všech fontů je zkodumentován, takže je jasné, za jakých podmínek je lze používat, šířit či modifikovat. Na domovské stránce projektu najdete i přehled sad znaků, které již font obsahuje.
Zejména v dávkovém zpracování obrázků najde uplatnění perlový modul Imager. Dokáže manipulovat s rozměry obrázku, aplikovat všemožné filtry, kombinovat více obrázků či přidávat text psaný různými fonty (TTF či Type1, samozřejmostí je antialiasing). Imager rovněž podporuje generování grafů, což z něj činí i pomůcku vhodnou k zahrnutí do statistických aplikací.
Fluxbox je window manager odvozený od Blackboxu, s nímž sdílí jak vzhled, tak i částečně funkčnost. Jednou ze zajímavých novinek, kterou přináší, je například podpora záložek – jak to funguje uvidíte nejlépe přímo na screenshotu z domovské stránky programu.
Pátek 2. 11.
Filtrovacích proxy serverů existuje hned několik. Část z nich je zaměřena výhradně proti reklamním prvkům, zbytek pak funguje obecněji, často na základě uživatelem definovaných pravidel. Do druhé skupiny patří i WebCleaner, který umožňuje mimo jiné zbavit stránky animovaných GIFů, přidat gzip kompresi, modifikovat HTTP hlavičky či obecným nahrazovacím mechanismem zbavovat stránky nechtěného obsahu. Většina lidí asi pomyslí na odstraňování reklamy (ano, i to WebCleaner zvládne), ale pro mě osobně je například mnohem zajímavější možnost upravit na serveru HTML kód stránky tak, aby byl úspornější a rychleji se stáhl i zobrazil na Palmu při připojení přes mobil. Ovšem na to by asi musel umět autentizaci klientů, což podle dokumentace neumí :(
Vyšlo linuxové jádro 2.2.20.
Uživatelé Linuxu se po celém světě sdružují do skupin zvaných LUGs – Linux User Groups. Jejich cílem je podpora a propagace Linuxu v daném regionu, k čemuž se pochopitelně mohutně používá web. LUG-Project je projekt, který se snaží usnadnit právě realizaci webového serveru LUGu – nabízí správu obsahu přes webové rozhraní, personalizaci uživatelů, knihu návštěv, FAQ sekci a další funkce. Projekt je zatím ve počátečním stádiu vývoje.
Čtvrtek 1. 11.
Pokud chcete spouštět vzdálené X11 aplikace na obrazovce počítače s M$ Windows, spustíte na něm prostě Xserver. Když chcete dosáhnout opačného výsledku, tedy provozovat vzdálené Win aplikace na počítači s X11, museli jste donedávna používat řešení typu VNC. Projekt XWinX vychází z jednoduchého předpokladu – proč vyvíjet nový protokol, když v návrhu X se se vzdáleným spouštěním aplikací počítá? Stačí přece vhodně obalit Win události protokolem X11 a je po starostech. Jak XWinX funguje se můžete přesvědčit buď v praxi a nebo ze screenshotů na domovské stránce.
I pro Squid existuje modul umožňující autentizaci uživatelů proti LDAP serveru. Jmenuje se značně prozaicky – squid_auth_ldap.
Středa 31. 10.
„Kombinované“ příznivce PocketPC a un*xu možná potěší program WinCE Remote Display tool for X, zkráceně xcerdisp, který implementuje protokol použitý v M$ Remote Display Control PowerToy. S jeho pomocí lze snadno ovládat PocketPC handheld z X11.
LILO 22.1 obsahuje několik podstatných změn – hesla jsou uložena ve 160ti bitovém SHS digestu namísto slabého CRC32, nově byla přepsána podpora RAID1 a přibyla podpora grafického rozlišení 640×480×16. Tyto změny byly prováděny průběžně v betaverzích a verze 22.1 je finální.
Vyšla nová verze tabulkového kalkulátoru Gnumeric. Prakticky veškeré změny se týkají oprav známých chyb.
isync je šikovná utilitka schopná obousměrně synchronizovat poštu na IMAP serveru s lokálními mailboxy. Program by měl být rychlý (přenáší se pouze změny) a podporuje i TLS/SSL, takže je jeho použití poměrně bezpečné. Existence isyncu jistě potěší všechny, kdo potřebují pracovat s poštou i offline.
A to je pro dnešek vše…