- Cover Print (hudba)
- Eric (IDE)
- Geeqie (fotky)
- Fat Rat (výměna souborů)
- Mythdora (distribuce/multimédia)
- Blbinka (blbinka)
Cover Print
Cover Print je add-on do hudebního přehrávače Amarok. Jen pár kliknutí a z vašeho playlistu máte vygenerovaný obal pro klasické CD, který si následně můžete vytisknout. Šablony obalu jsou ve formátu Inkscape, můžete si je tedy jednoduše upravit či vytvořit vlastní, pokud o to budete stát. Aby vše fungovalo jak má, budete potřebovat minimálně Python 2.3, xsltproc 1.1, knihovny PyQt3 a PyKDE3 a samozřejmě Inkscape a Amarok.
www.kde-apps.org/content/show.php/CoverPrint?content=36670, 1.6, GPL
Eric
Kdo někdy dělal na větším projektu, a to už v jakémkoli programovacím jazyce, ví, že IDE se občas hodí. Pro Python a Ruby vám může přijít vhod např. Eric. Jedná se o kompletní IDE napsané v Pythonu. Jen pár z mnoha schopností: zvýrazňování syntaxe, automatické doplňování kódu, skládaní (folding), nahrávání (makra), inspektor tříd, integrovaný debugger a profiler a další. Eric můžete stahovat ve dvou variantách – Eric4 pro Qt4 a Eric3 pro starši Qt3. Více informací najdete na domovských stránkách projektu.
www.die-offenbachs.de/eric/index.html, 4.1.3, GPL
Geeqie
Co se týká prohlížení fotek, mám rád malé jednoúčelovky. Fotografie edituji velice málo, neprohlížím EXIF informace a třídím tak, že kopíruju data do dobře pojmenovaného adresáře. Je to asi přežitek z dob, kdy start každé aplikace na mém historickém stroji trval několik sekund. Díky možnosti přidávat do menu vlastní akce/přikazy, a také že není potřeba dělat import, jsem si oblíbil GQview. Nedávno mě Tomáš Bžatek (za což mu tímto děkuji) upozornil, že existuje relativně čerstvý fork Geeqie. Jedná se o vývojovou verzi, která obsahuje pár patchů, ke kterým se jediný autor a maintainer GQview podle všeho neměl. Pokud se rozhodnete GQview, resp. Geeqie vyzkoušet, budete k tomu potřebovat minimálně GTK+ 2.4, volitelně Exiv2 a lcms.
geeqie.sourceforge.net/, 1.0alpha1, GPL
FatRat
FatRat je download manager z české dílny. Vyznačuje se širokou podporou protokolů – HTTP, FTP, SFTP, BitTorrent včetně připojení přes proxy. Umí jak stahovat tak uploadovat, hledat torrenty přes několik různých enginů, vytvářet torrenty, pracovat s RapidShare.com, počítat MD4/MD5/SHA1 hashe a mnohem víc. Kromě GUI napsaného v Qt4 jej můžete také ovládat přes Jabber. Více informací na domovských stránkách projektu.
fatrat.dolezel.info/index.php?lang=cs, 1.0 rc1, GPL
Mythdora
Je tomu týden a něco co vyšla distribuce MythDora 5.0. Jedná se o distribuci založenou na Fedoře 8 (s relativně aktuálními balíky) přizpůsobenou tak, aby na ní běžela MythTV. K tomu přidává pár vlastních nástrojů, které usnadňují instalaci a konfiguraci. Pokud toužíte po domácím multimediálním centru s Linuxem, MythDoru můžu vřele doporučit.
g-ding.tv/?q=node/3233, 5.0, různé
Blbinka
Dnes se podíváme jak je důležité mít čistou plochu.