Softwarová sklizeň (7. 6. 2023): grafické umění ve stylu retro

7. 6. 2023
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vytvoříme ozdobné nápisy z ASCII znaků, převedeme si obrázky na retro grafiku, vyzkoušíme moderní emulátor terminálů a spočítáme si odpory.

Calligraphy

Nástroj, který umí proměnit ASCII text na umění. Jedná se o aplikaci s rozhraním GTK4, která umí převést psaný text na velký nápis tvořený právě z ASCII znaků. Vytvoří tak docela poutavý banner, použitelný kdekoliv. Má jednoduché rozhraní, ve kterém můžete vybírat z jedenácti různých stylů písem.

Calligraphy

gitlab.com/gregorni/Calligraphy, 1.0.0

Halftone

Aplikace, která promění vaše fotky na retro počítačovou grafiku, která vypadá jako z přelomu 80. a 90. let minulého století. Používá k tomu tři různé metody ditheringu a to klasickou Floyd-Steinbergova distribuci, Bayerův maticový rozptyl a Riemersmův rozptyl. Kromě toho umí měnit velikost obrázků, nastavit počet použitých barev a exportovat obrázky do různých formátů.

github.com/tfuxu/Halftone, 0.2.1

Contour

Multiplatformní emulátor terminálů, který funguje na Linux, na Windows, na macOS a na FreeBSD. Kromě obvyklých funkcí nabízí renderování pomocí GPU, vysoké rozlišení, podporu ligatur ve fontech, Unicode a emoji, tučné písmo nebo kurzívu a spoustu dalších funkcí. Pokud ho používáte ve Windows 10/11 nebo v prostředí KDE nabízí i efekty jako je průhlednost nebo rozostření.

github.com/contour-terminal/contour, 0.3.12.262

ReSolve

Multiplatformní program s grafickým uživatelským rozhraním pro výpočet elektrických odporů. Z výsledků pak dokáže doporučit i typy rezistorů, které jsou běžně dostupné. Po dosazení vstupů elektrického obvodu umí vypočítat hodnotu odporů a vybrat rezistory s nejbližší hodnotou.

bitcoin_skoleni

github.com/efa/ReSolve, 0.10.09

Blbinka

Závislost na chytrých telefonech je neduhem naší doby. Při boji proti ní někdo občas vymyslí zajímavé řešení.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.