Já třeba primárně jedu v BASHi a do MC se přepnu, když vím, že potřebuju dělat s víc souborama ve víc adresářích. Ono s GITem na projektu nemůžu na přesun souboru používat klávesu F6, ale poctivě "git mv". I to MCčko jsem naposledy spustil někdy v lednu... Takže přepínání z VIMu do souborovýho manažeru se jaksi vůbec nekoná (a když potřebuju editovat něco z MC, tak F4 a hotovo).
No nevím, vi(m) sice používám, ale ne pro user friendly rozhraní, ale proto, že ať se po SSH připojím kamkoliv, je okamžitě k dispozici a je menší zlo, než třeba emacs.
Představa, že budu používat ještě něco podobnýho, co si musím většinou doinstalovat (včetně PY), budu se učit další zkratky,... je prostě nepříjemná. Zvlášť, když je k dispozici MC, který se dá rozchodit kdekoliv, na ovládání jsem zvyklý z dob NC a M602 a je s tím míň práce.
Ale když to autora baví, ať si hraje... Aspoň nebude zlobit.
uuuu, budu se muset ucit, jeje to je hruza, prosim prosim at se nemusim ucit neco noveho, hrozilo by ze bych poznal neco jineho a rozsiril si obzory, a nedejboze bych treba zjistil ze mi vyhovuje neco jineho. jenom to ne prosim prosim nenene ja chci zustat ve sve ustrnule ulite a nevystrcit ani ruzek!
a ted vazne, ano, je milion duvodu proc neco pouzivat nebo nepouzivat (lepsi/horsi/cas/penize). ale uvest duvod ze se budu muset "ucit", z toho me jima hruza. normalni je ucit se cely zivot.
Ono nejde o učení jako takový, ve vývoji se učím furt. Ale je otázka, jestli a jak moc se vyplatí investovat čas do učení se něčeho, co má rozumnější alternativu, kterou už znám a co nepřinese žádný bonus navíc...
Uvědom si, že život má konečnou délku a mou prioritou není učit se zbytečnosti, ale perfektně se naučit to, co zefektivní práci, abych se mohl věnovat i jiným věcem.
ty pises:
"Představa, že ..., budu se učit další zkratky"
ja pisu:
"je milion duvodu proc ... nepouzivat (...cas..."
ty pises:
"Ono nejde o učení jako takový, ve vývoji se učím furt. Ale je otázka, jestli a jak moc se vyplatí investovat čas "
tak si mel na zacatku napsat: "nemam cas ucit se nove prostredi/zkratky." a ne psat hefty o tom ze se ti nelibi ze se budes ucit dalsi zkratky.
ale stejne mi to neda: jak poznas co je a co neni zbytecnost, a jak vis ze to neprinese zadny bonus navic? treba to neni zbytecnost, treba to je efektivnejsi, treba ti to urychli nejakou praci.
(a aby bylo jasno, neobhajuju zadny konkretni souborovy manazer, jen nechapu ten apriori negativni pristup - musim se ucit zkratky, nic mi to neprinese, zadny bonus navic)
Jsou, ale jenom v případě, že je máš zažitý.
Pokud si je jenom pamatuješ a musíš vzpomínat, tak je operace 3x pomalejší. Navíc ti naboří koncentraci na to, co právě děláš.
Pokud je musíš někde hledat, tak je to podstatně pomalejší, než menu v GUI
A pokud jiná možnost ovládání, než ty zkratky, neexistuje, tak musí být nástroj tak užitečný/přínosný, že s ním děláš opravdu často, aby se ti dostaly do krve. Jinak takový nástroj postrádá efektivitu a tím často i smysl.
Btw, většinu zkratek jsem začal používat tak, že jsem je viděl v popup menu od furt používaných funkcí. Jednou z výjimek byl právě VIM, kde byl potřeba prvního půl roku papírový tahák, abych vůbec věděl, jak ho ukončit...
Proc by se mel nekdo ucit ovladat nejakej nesmysl, v tomto pripade navic uchylnej, kdyz existuje roky overeny a dokonaly reseni, ktery navic, vcetne znacny casti klavesovych zkratek funguje zela kdekoli, a to vcetne toho, ze mohou byt pouzivany ruzny aplikace.
Ale jo, prave sem zanalajzoval, ze pro cloveci mozek by bylo daleko prirozenejsi volantem tocit nohama, a to pochopitelne jeste opacne nez se to dela ted rukama. A mazej se to naucit.
Vždyť to napsal jasně. Existuje alternativa (MC), která je dostupná a plně uspokojuje potřeby uživatele. Proč se tedy učit něco jiného (méně dostupného - např. nutná instalace Py), která zas umí jen to samé, co ta první varianta? V podstatě je to i můj případ. MC v terminálu mi plně vyhovuje a nepotřebuji další (jiný) file manager.
Odkud jsi přišel na blábol, že neumím číst?
Tys kritizoval prohlášení diskutéra, že se nechce učit nové klávesové zkratky. Nechápu, proč ho za to kritizuješ. Má právo se sám rozhodnout, co se (ne)chce učit, obzvlášť, když úkoly pro souborový manažer má vyřešení jinak a uspokojivě.
ja mu zadne pravo neubiram. ja jen psal, ze nechapu, proc se nechce ucit neco noveho, a ze nechapu jak nekteri dopredu vi, ze ucit se to nema smysl, protoze norton je tady s nama bambilion let.
(opet opakuji, ze chapu ze nekdo na uceni nema treba cas, viz vyse)
Na to, ze neumis cist, jsem prisel, protoze:
tys napsal:
"Proč se tedy učit něco jiného"
a v perexu clanku je napsano proc:
"Používáte VIM už nějaký ten pátek a nedáte na něj dopustit? Chtěli byste jej používat ještě více? . . . "
jak proste.
Jenomže autor nepochopil jednu zásadní věc:
Plno lidí VIMem nevládne, nebo zná jenom základy. A pokud prezentuje jedinou výhodu toho SW v tom, že tam ty klávesový zkratky jsou, a nenapíše ani jedinou jinou výhodu proti jinýmu řešení, tak sdělení celýho článku bude "někdo sbastlil nějakej další souborovej manažer a ovládá ho jako VIM" a nebude se obtěžovat ani s instalací.
Třeba to má něco, co bych proti MC ocenil, ale z článku to fakt nevím. Ani nemám po přečtení motivaci to zjišťovat. A ti, co VIMem nevládnou vůbec a je pro ně ta funkce tak důležitá, že by se něco i naučili, to neví taky.
Mně jako výhoda stačí právě jen to, že tam ty klávesové zkratky jsou. MC jsem nikdy aktivně nepoužíval a tedy neumím jeho zkratky. Je pro mě jednodušši používat file manager, kde si většinu zkratek pamatuju, protože je používám i jinde než se učit nové z MC. Ale pokud někdo používá MC a má v krvi jeho zkratky, pak důvod pro změnu není.
McConnel v CC2 psal, že SW jw jako nástroj. Správný nástroj prodlužuje ruku. Malíř nepřemýšlí, jak drží štětec, prostě ho používá a myslí na to, co tvoří. To samý jiný řemesla. A vytrénovat nervovou soustavu na nový nástroj nějakou dobu trvá, a po tu dobu spadne produktivita dolů.
Příkladů by se našlo hodně. Dlaždice ve Widlích, Ribbon, zahnutý kleště (jistá firma je nbízela před pár lety jako ergnomičtější variantu as idva měsíce, ale nikdo je nekoupil),...
V tomto případě holt Peter Norton zavedl standard ovládání, která je fakticky všude a člověk jede intuitivně a nepřemýšlí, jestli F5 soubor zkopíruje nebo smaže. A většina uživatelů to má v krvi (Norton Commander, M602, Servant Salamender, Free Commander, Midnight Commander, Total Commander, ...)
Pokud je potřeba uživatele
- dělat běžný operace se souborama (prohlídnout, editovat, přejmenovat, popírovat, přesunout, smazat a spustit)
- stejný ovládání na různých platformách
- možnost to na cílovým stroji provozovat přes SSH vez X serveru
- jednoduše to doinstalovat
- intuitivně pracovat s archivy
tak to MC s přehledem splní.
Nevim koho napadlo ze to je FILE MANAGER. To teda neni, pobrouzdate adresarem, najdete soubor -mspustitelny soubor, zmacknete enter ocekavaje ze se SPUSTI kdyz to uz je ten manager a ... wait for it... otevre se VIM s natazenym souborem ??? Na to snad mame F4 ne ?
Ja to vidim na rm -r /tmp/ranger-1.8.1 jen co zjistim jak opustit to vicko :-D
Je smutné že někdo mluví o něčem o čem nic neví. Síla vimu totiž spočívá v tom, že má příkazy na pohyb, příkazy na opakování, a pak vlastní výkonné příkazy. A ty lze kombinovat. Když se naučím, že '>' odindentuje blok doprava, tak ho zkombinuji s libovolným příkazem na posun nahoru nebo dolu. (Třeba s příkazem %, který přeskočí na párovou závorku). To je jeho síla. Vy se učíte "slova" a spouštíte "věty". Díky tomu je počáteční učící křivka trochu strmější, ale pak je naopak výrazně plošší, protože to co jste se naučil můžete kombinovat. Navíc není potřeba sahat na myš a dokonce často ani není potřeba abyste sledoval kde máte přesně kurzor. (Na pomalých linkách je to k nezaplacení.)