Btrfs se jistě díky svým vlastnostem a zařazením do standardního linuxového jádra stane mainstreamem a firmy jej budou používat jako výchozí.
Zbožné přání. Je náročnější., rozežranějí a s dost nedobrou historickou zkušeností. Btrfs se na systémový oddíl hodí možná tam, kde uživatel experimentuje s OS., aby se mohl vracet v čase. Kolik uživatelů to potřebuje? A nelze totéž naplnit jednoduchými nástroji? Vracet se ke snapshotu v systémovém oddíle, kde je většina dat bezcenných? Kromě home, etc a var a usr/local nestojí za to mít historii verzí. Zbytek OS se kdykoliv doinstaluje (a díky /var budete vědět i co je potřeba doinstalovat). Režie Btrfs je na tento špás příliš drahý na prostředky.
Pokud má něco smysl, tak Btrfs využít na oblasti s daty.
Souhlas. Zkousel sem btrfs pro systemovej disk pouzivat a radsi sem se vratil k ext4. Krome toho ze Grub zatim neumi na btrfs zapisovat (coz se hodi u dual/multibootu), tak se celkem casto stavalo, ze system neumel namountovat btrfs pri bootu na priklad po vypadku proudu a clovek musel bootovat z usb checknout filesystem a pak teprv bootovat.
Za me Btrfs na data dobry, ale na systemovej disk ne.
Co znamená "celkem často" a o jak staré (verze jádra) zkušenosti píšete?
Provozuji btrfs na několika tisících embedded zařízeních, zákazníci se k nim chovají jako ke každému jinému spotřebiči (vypínají jističem, vytažením ze zdi atd.) a s takovým typem závady jsem se *nikdy* nesetkal. Hovoříme tu o desítkách tisíc takových vypnutí. Kernel 5.2. Zhruba polovina jich má read-only rootfs, půlka rw.
Na desktopu, ještě s jádrem 3.x, jsem takovou zkušenost párkrát měl, ale tehdejší btrfs s dnešním nemá moc společného.
Co znamená "celkem často" a o jak staré (verze jádra) zkušenosti píšete?
Pointa je, že taková kruciální věc, jako je filesystem to nemá udělat nikdy a na žádné verzi jádra. To je právě ta nejistota, kterou si Btrfs kolem sebe vytvořilo.
Provozuji btrfs na několika tisících embedded zařízeních, zákazníci se k nim chovají jako ke každému jinému spotřebiči (vypínají jističem, vytažením ze zdi atd.) a s takovým typem závady jsem se *nikdy* nesetkal.
O tom myslím nikdo nepochybuje, Btrfs využitelné je a na některé situace se hodí líp než cokoliv jiného. Rootfs RO proti některým chybám docela zabrání, RW pak záleží na tom, jak velký tlak je na filesystem; můžete zapistovat hodně nebo jen sporadicky. Tím se ovlivní rizika, pokud mluvíme o tom děsivém bugu při poweroff.
Věřím, že bude doba, kdy RAM i CPU bude takový přebytek, že režie pokročilého filesystemu bude zanedbatelná. Možná ta doba je už dnes. Možná taky není, a možná (asi určitě) Btrfs nedosahuje produkční jakosti. Maintaineři distribucí se pak musí uchylovat k tomu, že by default vyberou jen nastavení, která považují za bezpečná. Tedy Btrfs zavedou, pro BFU okleští funkce, sežerou RAM a CPU. Co pak bude přínos? Snapshoty na base system? Stojí to pak za to?
Zajímavé, mně se to stalo za poslední dva roky asi třikrát, proto si myslím, že nejspíše *záleží na typu hw tj. hlavně disku, jak má pořešené své interní cachování*, zvláště když má velkou cache nebo je typu SSHD. Jeden takový případ byl na externím terabytovém portable disku, takže po této zkušenosti jsem se tam vrátil zpět k ext4...
Na druhou stranu na jiném zařízení (notebooku), který mi s btrfs běží od první instalace už asi 5 let zatím žádný neopravitelný problém nenastal (je tam M.2 SSD Crucial). Přičemž k výpadku napájení tam už párkrát došlo, ale nebylo to nic co by se při následném startu neopravilo automaticky.
Jo a ještě doplním, že systém byl a je vždy víceméně aktuální tj. žádné staré kernely, protože tam mám rolling update OSuse Tumbleweed.
8. 3. 2020, 11:17 editováno autorem komentáře
Kolik uživatelů to potřebuje?
Překvapivě hodně. Např. u Silverblue je možnost rollbacku po updatu/upgradu systému jednou z nejatraktivnějších věcí daného systému. To samé platí pro Fedora CoreOS, kde se updatuje klidně automaticky a když se něco pokazí, automaticky se to vrací k předchozí verzi systému, aby nebyl narušený provoz. Silverblue a CoreOS to tedy dělají pomocí OSTree nad souborovým systémem, ale díky Btrfs to lze dělat i na úrovni souborového systému. Obojí má své výhody a nevýhody. Každopádně bych to neoznačil za něco, co lidi nechtějí.
Chtel bych se zeptat zkusenejsich uzivatelu - je lepsi pri vytvareni btrfs pouzivat cele disky nebo nejdrive na disku udelat partition?
Prehlednejsi mi pripadaji disky s partition. Z vypisu fdisku poznam, zda je tam swap, MDraid nebo neco jineho.
Ale napriklad NAS distro Rockstor pouziva cele disky, t.j sklada to ze zarizeni sda, sdb, sdc.